Προς το περιεχόμενο

JAM MULTIPEDAL-προτάσεις για σειρά πεταλιών.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αφου θα δώσεις τόσα χρήματα γιατί δεν ζητάς να σου βάλει ένα διακόπτη να αλλάζεις την σειρά των drives και ισως και του univibe/phaser;

 

 

 

Off topic: Πάρε ένα helix effects να τα βάζεις με όποια σειρά θέλεις να τελειώνεις  ;D ;D ;D ;D  - ενταξει ειναι off topic αγνόησε το..

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 27
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  Νομίζω ότι, αν και θα σου βγει πιο ακριβά, αυτή είναι μια safe λύση. Δεν μπορείς με μια ακρόαση να καταλάβεις ποιο προτιμάς σε σειρά. Το δεύτερο πετάλι κατ'εμέ είναι αυτό που δίνει τη χροιά. Σε περίπτωση που είναι το fuzz πχ. και θες να το σπρώχνεις με το tubedreamer θα έχεις την τελική χροιά του red muck αλλά θα αναγκάζεσαι να ρίχνεις πολύ το gain του.

 

Αν δεν βάλεις switch αλλαγής σειράς, βάλε το tubedreamer μετα απο κάποιο distortion  γιατί αυτά μπορείς να τα μπουστάρεις με το treble booster.

 

θα μπορούσε να πάει ως εξής : treble booster- red muck- tubedreamer- rattler. Ωστε να εχεις ανοιχτες πολλές εναλλαγές σε stacking.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά, μου έχετε δώσει άπειρη τροφή για σκέψη!

Το ενδεχόμενο χρήσης διακόπτη για αλλαγή της σειράς ούτε που το είχα σκεφτεί!

Έχω κάνει προσωπικά αρκετούς πειραματισμούς με τα πετάλια που διαθέτω και ομολογώ πως δεν έχω ακόμα ΑΠΟΛΥΤΗ άποψη για το ποιά σειρά εξυπηρετεί ΕΜΕΝΑ περισσότερο!

Πάντως και σε διάφορα forums άλλα και σε youtube videos προτείνονται ποικίλες και ενδιαφέρουσες προτάσεις σειράς σύνδεσης, πχ οι τύποι του That Pedal Show προτείνουν τρέμολο μετά από το delay κ.α.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα τωρα που το ξαναβλέπω μπορείς να βάλεις ένα switch pedal και να αλλαζεις την σειρα των εφφε οπως θες. Αυτο προυποθετει βέβαια να έχεις στη κατοχή σου κάθε πετάλι ξεχωριστά.

 

πχ ένα τέτοιο:

https://www.thomann.de/gr/hotone_patch_commander_looper.htm

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ό,τι θέλεις μπορει να γίνει.

Εγω σε ένα δικό μου είπα το Γιάννη να μου βγάλει 2 λούπες σε σημεία που ήθελα με διακόπτη on/off για την κάθε μία. Βάλε κάτι αντίστοιχο πριν και μετά απο κάθε drive ή όπου αλλού θέλεις και άλλαξε σειρά με patches, βάλε άλλο εφέ ενδιάμεσα κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και αφού θα τα σκάσεις που θα τα σκάσεις, βάλε το delay llama supreme που έχει tap tempo. Επίσης θα συμφωνήσω κι εγώ για το univibe πριν τα drive. Τέλος θα πρότεινα να δοκιμάσεις τη vibrato λειτουργία του waterfall μήπως και σε καλύψει και δε χρειαστείς το univibe και αντί αυτού κοτσάρεις και ένα wacho.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα τωρα που το ξαναβλέπω μπορείς να βάλεις ένα switch pedal και να αλλαζεις την σειρα των εφφε οπως θες. Αυτο προυποθετει βέβαια να έχεις στη κατοχή σου κάθε πετάλι ξεχωριστά.

 

πχ ένα τέτοιο:

https://www.thomann.de/gr/hotone_patch_commander_looper.htm

 

+1

 

Απλά κοστίζει πιο πολύ  :P

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα παιδιά!

Μετά από τις τοποθετήσεις σας, έκανα κάποιες μικρές αλλαγές και προσθήκες για το Jam multipedal!

Σε σχέση με τα drives...κατέχοντας ήδη το Rattler, έχω διαπιστώσει πως μου αρέσει πάντα δεύτερο σε σχέση με οποιοδήποτε overdrive:od-->Rattler!

Για μεγαλύτερη ευελιξία στους συνδυασμούς στα γκάζια, όπως πολύ σωστά μου προτείνατε, θα βάλω το fuzz αμέσως μετά το od με προσθήκη switch που θα αλλάζει τη σειρά μεταξύ τους!

Σίγουρα θα έχει ενδιαφέρον η επιλογή fuzz-->od!

Άρα, σε σχέση με τα drives, η σειρά θα είναι TubeDreamer 58-->Red muck mkii (με switch μεταξύ τους)-->Rattler!

Σε σχέση με το univibe...αν και πιστεύω πως θα το χρησιμοποιώ κυρίως σε καθαρούς ήχους, για μεγαλύτερη ευελιξία, θα το τοποθετήσω αμέσως μετά το Rattler με προσθήκη switch της σειράς μεταξύ τους. Έτσι θα έχω είτε distortion-->uni-vibe, είτε uni-vibe-->distortion.

Σε αυτό παίζει ρόλο και το γεγονός πως το μοναδικό παρομοίου ηχοχρώματος πετάλι (vibe σκέλος του waterfall), βρίσκεται μετά τα drives αποκλειστικά..

Επιπλέον, σκέφτομαι σοβαρά να βάλω το Llama supreme, αντί του Llama+ γιατί όπως πολύ σωστά έγραψε ένας φίλος, το tap tempo είναι μεγάλο συν!

Τέλος, όπως πολύ ωραία μου επισημάνατε, θα προσθέσω σε άλλα δυο σημεία της αλυσίδας effect loops, ώστε να είναι δυνατή η χρήση έξτρα πεταλιών μελλοντικά..

Καταλήγω λοιπόν στην εξής τελική (μάλλον, χεχε) σειρά:

Guitar.

Wahcko (ίσως!)

1) Boss tuner.

2) Dynassor (compressor).

Loop 1 send return για χρήση π.χ. ενός εξωτερικού octaver ή pitch shifter pedal, whammy κλπ.

3) Ripple (phaser).

4) Rooster (treble booster).

5) TubeDreamer 58 (tube screamer).

6) Red muck mkii (fuzz).

Switch 1 για αλλαγή της σειράς των δυο παραπάνω.

7) Rattler (distortion).

8) Retrovibe (uni-vibe).

Switch 2 για αλλαγή της σειράς των δυο παραπάνω.

Loop 2 send return για χρήση εξωτερικού preamp, ή high gain ενισχυτή με 4cm.

9) Mini boomster (clean booster μόνο για αύξηση του volume).

10) Waterfall (chorus/vibrato).

11) Chill (tremolo).

12) Delay Llama supreme (delay).

Loop 3 send return για χρήση εξωτερικού time based effect π.χ. Strymon Timeline, ή κάποιου reverb pedal κλπ.

13) Ditto looper (looper).

Output A/B to guitar amp.

Υ/Γ:

Οι κάτοχοι ενός Jam multipedal, ας γράψουν δυο λόγια για το σκεπτικό με το οποίο το "έχτισαν", για τη σειρά των effects, ή οτιδήποτε άλλο!

Και αν ανέβαζαν και καμιά φώτο όπου θα φαίνεται και το artwork, ακόμα καλύτερα!

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου