Προς το περιεχόμενο

Διαφορά ακουστικής και ηλεκτροακουστικής


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παιδιά γειά σας !! Είμαι 16 χρονών και σχετικά καινούριος με το άθλημα...πρασφάτως λοιπόν αγόρασα μια ηλεκτρική Squier Strato Sunburst Affinity Series.  Ανακάλυψα όμως οτι η ηλεκτρική δεν είναι κατάληλη για την "παρέα" (οχι οτι την βαρέθηκα, ισα ισα την έχω λιώσει ) . Αποφάσισα λοιπόν να αγοράσω μια φτινιάρα ακουστικη (120 e ) αλλα είμαι σε τεράστιο δίλιμα....να παρω ακουστικη η ηλεκτροακουστική ?  και πια ειναι η διαφωρα τους ?? δηλαδη η ηλεκτροακουστικη οταν δεν ειναι στον ενισχιτη , ειναι το ιδιο και το αυτο με την απλη ακουστικη ???    plz απαντηστε μου !!

 

ευχαριστώ , Μιχάλης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ηλεκτρακουστική έχει τη δυνατότητα να συνδεθεί και με ένα ενισχυτή/κονσόλα/PA κλπ., η ακουστική είναι μόνο για παραλία, και στα live με μικροφωνάκι στο ηχείο για να βγαίνει το "να με προσέχεις".  :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η ηλεκτροακουστική είναι μια ακουστική κιθάρα με σύστημα που μετατρέπει τις ηχητικές δονήσεις σε ρεύμα και άρα ηλεκτρικό ήχο.

Δηλαδή παίζει κανονικότατα σαν ακουστική αλλά όπως είπε και ο Γκοθικ μπορεί να μπει και σε σύστημα ενίσχυσης όπως μια ηλεκτρκή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχουν και στον ηχο.Η ηλεκτρακουστικη καρφι σε ενισχυτη εχει εναν ποιο "ψευτικο" ηχο , οχι τοσο ΑΚΟΥΣΤΙΚΟ οσο μια απλη τουλαχιστον στα δικα μου αυτια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που λες στρατοκαστερακια είναι αποτέλεσμα της ποιότητας του ηλεκτρικού συστήματος που έχει η κιθάρα. οσο πιο καλό, τόσο πιο πιστός ο ήχος που θα βγει από τον ενισχυτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για την παραλία να πάρεις μια απλή και φτηνή ακουστική.

 

Η ηλεκτροακουστική είναι μια ακουστική κιθάρα που έχει επιπλέον ένα μαγνήτη, κάπως σαν της ηλεκτρικής κιθάρας, που χρησιμεύει για να μπορεί να συνδεθεί απευθείας σε κονσόλα ή ενισχυτή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Mια ακόμα διαφορά, και διορθώστε με αν κάνω λάθος, που συνήθως ισχυει σε πιο ακριβά όργανα, είναι ότι στις ηλεκτροακουστικές που προορίζονται συνήθως για χρήση live κλπ το καπάκι της κιθάρας είναι κάπως πιο χοντρό απο μιας ακουστικής ώτε να ταλαντώνεται λιγότερο και να αποφευγεται το feedback.

 

Το παραπάνω σαν εγκυκλοπαιδική γνώση κυρίως....

 

Αυτό που χρειαζεται ο φίλος είναι μια φτηνή ακουστική πχ τα φτηνά μοντέλα της Cort, Walden (και οι φτηνές fender είναι ωραιες)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου