Προς το περιεχόμενο

H Gibson ξεκινά να διαθέτει τους Custombuckers προς πώληση


kpeyos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator

https://www.sweetwater.com/store/detail/CBNC2--gibson-accessories-custombucker-humbucker-neck-bridge-pickup?irclickid=TrIykVTnXxyIWOzxncVdtQiSUkDWC01BSUw-VQ0&irgwc=1&utm_source=Impact&utm_medium=EnthusedDigital&utm_campaign=Online Tracking Link

 

Η τιμή είναι μεν υψηλή αλλά απ την άλλη για όσους ενδιαφέρονται αυτά είναι μάλλον καλά νέα. Πρώτον γιατί κάπου εκεί κοντά θα τους έβρισκε μεταχειρισμένους και δεύτερον γιατί οι συγκεκριμένοι δεν είναι και εύκολο να ξεχωρίσουν απο απομιμήσεις. Επίσης κάποιοι αγοραστές έψαχαν μόνο Custom Shop που να έχουν αυτούς τους μαγνήτες, τώρα ανοίγει λίγο παραπάνω η αγορά. 

 

Για τον ήχο που έχουν οι συγκεκριμένοι δεν θα μιλήσω, εγώ τους πούλησα αλλά περί ορέξεως κολοκυθόπιτα...

Επεξεργασμένο από kpeyos
  • Like 1
  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • kpeyos changed the title to H Gibson ξεκινά να διαθέτει τους Custombuckers προς πώληση
  • Moderator

Ω ναι...αλλά και οι μεταχειρισμένοι κάπου εκεί πήγαιναν. Εγώ έδωσα 450 το ζευγάρι μέσα σε μια μερα νομίζω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αστεία πράγματα, 350€ είχα δώσει τους δικούς μου, έχω αλλάξει 3 σετ από τότε και τα 3 ήταν πιο καθαρά και πιο κοντά στον tele on steroids ήχο που έχουμε ως PAF ήχο στα αυτιά μας.

www.facebook.com/pulsedot

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά 640 δύο μαγνήτες παραγωγής?

Και αν έχεις κιθάρα με 3 διπλούς έρχεται 960?

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 με 3 διπλούς 

 ΑΦΤΟ φιλωουΖ ινε ο οριΖμος του "ΤΡΙΤΩΣΕ ΤΟ ΚΑΚΟ"

  • Χαχα 9

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν κάποιος ενδιαφέρεται ας δώσει τα μισά χρήματα και να πάρει ένα ζευγάρι Wizz pickups, που είναι κάποιες κλάσεις ανώτεροι στα αυτιά μου.

www.facebook.com/pulsedot

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
6 λεπτά πριν, zappa είπε

Εάν κάποιος ενδιαφέρεται ας δώσει τα μισά χρήματα και να πάρει ένα ζευγάρι Wizz pickups, που είναι κάποιες κλάσεις ανώτεροι στα αυτιά μου.


Έχοντας ακούσει πολλούς και διάφορους PAF clones, δεν νομίζω ότι μπορεί κανείς να μιλήσει για "καλύτερους". Οι Custombuckers έχουν τον δικό τους χαρακτήρα κι επίσης μπορούν από μόνοι τους να δωσουν αξία πχ σε μια Custom Shop πριν το '13. 

Επεξεργασμένο από kpeyos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω οτι ήμουν ξεκάθαρος οτι πρόκειται για την προσωπική μου άποψη. Επίσης όποιο ζευγάρι μαγνητών και να βάλεις σε μία Custom Shop πριν το 13 που η αξία του είναι 640€ θα δώσουν μια παραπάνω αξία στο όργανο.

  • Like 1

www.facebook.com/pulsedot

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
3 λεπτά πριν, zappa είπε

Νομίζω οτι ήμουν ξεκάθαρος οτι πρόκειται για την προσωπική μου άποψη. Επίσης όποιο ζευγάρι μαγνητών και να βάλεις σε μία Custom Shop πριν το 13 που η αξία του είναι 640€ θα δώσουν μια παραπάνω αξία στο όργανο.


Εντάξει επειδή ξεκίνησες με το "αν κάποιος ενδιαφέρεται" απλά λέω πώς άλλος ήχος οι Wizz και άλλος οι Custombuckers, δηλαδή θα έλεγα ότι δεν μπορούν να συγκριθούν. Πχ αν σε κάποιον αρέσει ο PAF να είναι σούπερ διάφανος και ένα τσικ saggy, αυτό το κάνουν μια χαρά οι CB, καλύτερα απ τους Wizz.

 

Επίσης αν είναι κάποιος να δώσει 450 ευρώ για Wizz, κάποιος μπορεί να πει πως οι DiMarzio PAF Masters κάτω απ τα μισά λέφτά είναι πολύ κοντά σε αυτό το στυλ ήχου. Θέλω να πω πως αυτή είναι μια συζήτηση για γούστα και value for money που πάει αλλού. 

Γεγονός είναι ότι το κοινό για την αγορά των CB υπήρχε και οι τιμές τους ήταν ήδη εξωφρενικές στην αγορά μεταχειρισμένων. Οπότε makes sense to me, αυτό λέω.   

Όσον αφορά το β' σκέλος της απάντησής, εως τώρα οι Custombuckers φαίνονταν να δίνουν μια αξια που ξεπερνούσε τα υποκειμενικά γούστα. Δεν ξέρω αν ισχύει το ίδιο για τους Throbak, που έχουν φτάσει στις ίδιες τιμές. Είναι πολλοί αυτοί που ακόμη θέλουν μια κιθάρα όπως την είχε στο μυαλό του ο κατασκευαστής και που δεν ρισκάρουν μόντες που μπορεί όταν θελήσουν να πουλήσουν την κιθάρα να τους προβληματίσει.

 

Οι Gibson είναι Gibson. Οι υπόλοιποι απευθύνονται σε πιο niche κοινό. Αντε πχ να πείσεις τον τύπο απ την Alabama ότι υπάρχει ένας Κροάτης που τυλίγει μαγνήτες στο υπόγειό του καλύτερους από αυτούς που φτιάχνονται στο Αμέρικα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου