Προς το περιεχόμενο

H Gibson ξεκινά να διαθέτει τους Custombuckers προς πώληση


kpeyos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και οι δικοί μου custom buckers ηταν ναι μεν αλλα.
Σαφώς καλύτεροι από τους burst buckers (1,2,3), burst buckers pro και 57 classics (στα δικα μου αυτια)
αλλά ό,τι paf clone και να δοκιμασα μετα (Lindy Fralin, Klopmann, Bare knuckle, GAS κλπ) ηταν πιο κοντα σ αυτο που εψαχνα και κατεληξα τελικα σε LeoSounds.

Ειδικά ο neck custom bucker δεν ερχοταν με τιποτα στον ηχο που ηθελα.

  • Like 1

Ain't nothing but the blues. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
23 λεπτά πριν, mike_rhd είπε

Και οι δικοί μου custom buckers ηταν ναι μεν αλλα.
Σαφώς καλύτεροι από τους burst buckers (1,2,3), burst buckers pro και 57 classics (στα δικα μου αυτια)
αλλά ό,τι paf clone και να δοκιμασα μετα (Lindy Fralin, Klopmann, Bare knuckle, GAS κλπ) ηταν πιο κοντα σ αυτο που εψαχνα και κατεληξα τελικα σε LeoSounds.

Ειδικά ο neck custom bucker δεν ερχοταν με τιποτα στον ηχο που ηθελα.


Το θέμα είναι να βρεις αυτό που έχεις στο μυαλό σου και κάνει στην συγκεκριμένη κιθάρα. Εμένα μου αρέσουν οι RS True 60s, αλλά είμαι σίγουρος ότι δεν είναι αυτό που έχουν στο μυαλό τους οι περισσότεροι όταν σκέφτονται "boutique PAF". 

Επίσης μου έχει τύχει οι ίδιοι μαγνήτες σε διαφορετικές κιθάρες (ίδιος τύπος κιθάρας) να έχουν διαφορετικά αποτελέσματα. Και το πιο τρελό ήταν πως μου έχει τύχει - δύο σετ Burstbuckers (1,2) ένα σετ του 2003 και ένα του 2012, να ακούγονται τελείως διαφορετικά. Και υποτίθεται πως είναι εργοστασιακοί μαγνήτες...

  • Like 2
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, kpeyos είπε


Εντάξει επειδή ξεκίνησες με το "αν κάποιος ενδιαφέρεται" απλά λέω πώς άλλος ήχος οι Wizz και άλλος οι Custombuckers, δηλαδή θα έλεγα ότι δεν μπορούν να συγκριθούν. Πχ αν σε κάποιον αρέσει ο PAF να είναι σούπερ διάφανος και ένα τσικ saggy, αυτό το κάνουν μια χαρά οι CB, καλύτερα απ τους Wizz.

 

Επίσης αν είναι κάποιος να δώσει 450 ευρώ για Wizz, κάποιος μπορεί να πει πως οι DiMarzio PAF Masters κάτω απ τα μισά λέφτά είναι πολύ κοντά σε αυτό το στυλ ήχου. Θέλω να πω πως αυτή είναι μια συζήτηση για γούστα και value for money που πάει αλλού. 

Γεγονός είναι ότι το κοινό για την αγορά των CB υπήρχε και οι τιμές τους ήταν ήδη εξωφρενικές στην αγορά μεταχειρισμένων. Οπότε makes sense to me, αυτό λέω.   

Όσον αφορά το β' σκέλος της απάντησής, εως τώρα οι Custombuckers φαίνονταν να δίνουν μια αξια που ξεπερνούσε τα υποκειμενικά γούστα. Δεν ξέρω αν ισχύει το ίδιο για τους Throbak, που έχουν φτάσει στις ίδιες τιμές. Είναι πολλοί αυτοί που ακόμη θέλουν μια κιθάρα όπως την είχε στο μυαλό του ο κατασκευαστής και που δεν ρισκάρουν μόντες που μπορεί όταν θελήσουν να πουλήσουν την κιθάρα να τους προβληματίσει.

 

Οι Gibson είναι Gibson. Οι υπόλοιποι απευθύνονται σε πιο niche κοινό. Αντε πχ να πείσεις τον τύπο απ την Alabama ότι υπάρχει ένας Κροάτης που τυλίγει μαγνήτες στο υπόγειό του καλύτερους από αυτούς που φτιάχνονται στο Αμέρικα...

Το καλοκαίρι του 21 πήρα από τον wizz ένα σετ premium clones 270€ χωρίς ΦΠΑ, λόγο επαγγέλματος έχω τη δυνατότητα. Σε αυτά τα χρήματα παίρνεις m69 rings σε σωστό χρωματισμό και καπάκια που εάν τα βάλεις δίπλα σε original pafs δύσκολα τα ξεχωρίζεις. Στην secondhand αγορά πωλούνται πολύ ακριβά και τα δύο. Επίσης έχεις τη δυνατότητα να διαλέξεις πόσο hot ή τι magnet bar θες που είναι επίσης συν. Προσωπικά με ξελάσπωσε που μίλησα μαζί του και του είπα τι θέμα είχα, η λύση που μου πρότεινε ήταν ότι χρειαζόμουν.

 

Καταλαβαίνω όλα όσα λες, θα σταθώ στο τελευταίο και θα σου πω για αστείο ότι ο Sweet Home Alabama Ed King, με wizz έπαιζε στο τέλος της ζωής του και του έβγαλε πρόσφατα signature set.

www.facebook.com/pulsedot

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Οκ κι από εμένα έχουν περάσει όλοι αυτοί κι εντάξει στα 275 ευρώ θα έλεγα κι εγώ πως είναι ευκαιρία οι Wizz, εννοείται. Μεγαλύτερη ευκαιρία ακόμη βέβαια ήταν ενας Sheptone που μου τον έστειλε free ο κατασκευαστής για να τον τσεκάρω, αλλά δεν θα τον πρότεινα ως μια τζάμπα λύση στα υπόλοιπα μέλη 😅 (αστειεύομαι). 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 14/9/2022 στις 3:29 ΜΜ, kpeyos είπε

Οι Gibson είναι Gibson. Οι υπόλοιποι απευθύνονται σε πιο niche κοινό. Αντε πχ να πείσεις τον τύπο απ την Alabama ότι υπάρχει ένας Κροάτης που τυλίγει μαγνήτες στο υπόγειό του καλύτερους από αυτούς που φτιάχνονται στο Αμέρικα...

 

γτ θα το πιστέψει ο κροάτης? :)

 

  • Χαχα 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα που λέτε για τον Κροάτη, χθες του παρήγγειλα (για λογαριασμό του δασκάλου μου) ένα ακριβές αντίγραφο από κλασικούς T-top humbuckers.

 

Ένα ανάλογο επωνυμο σετ κοστίζει κάπου 355.

https://www.thomann.de/gr/solodallas_solo71_t_top_set_c.htm?glp=1&gclid=Cj0KCQjwz96WBhC8ARIsAATR2521TACZVA4bn16L2skuJW-WIg_FPlmxFX9-JSg1RAnoybFFWfiS9g4aAptcEALw_wcB

 

Ο Κροάτης το χρεώνει 170 + 12ευρω μεταφορικά. Σίγουρα θα είναι εξαιρετικό.

 

Πλάκα θα έχει να τον ρωτήσω αν κάνει αντίγραφα από custombuckers...

 

 

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

 

 

Πλάκα θα έχει να τον ρωτήσω αν κάνει αντίγραφα από custombuckers...

 

 

 

Λοιπόν?

 

(πέρασαν 30 λεπτά)

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, dimsonic είπε

Λοιπόν?

 

(πέρασαν 30 λεπτά)

 

Δεν τον ρώτησα, καθώς δεν ξέρω τίποτα για τους μαγνήτες αυτούς.

Επίτηδες δεν έχω ψάξει να δω τι εστί custombuckers. 

Διότι εάν ψάξω, θα μου αρέσουν, και θα του παραγγείλω σετ.

Ας τον ρωτήσει ([email protected]) κάποιος άλλος αν θέλει... 😄

  • Χαχα 2

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Επίτηδες δεν έχω ψάξει να δω τι εστί custombuckers. 

Διότι εάν ψάξω, θα μου αρέσουν, και θα του παραγγείλω σετ.

 

 

Μην μασάς, δεν θα το καταλάβει κανείς άλλος εκτός από σένα στο σπίτι.

Όλοι οι μαγνήτες φαίνονται ίδιοι, δεν θα χρειαστεί να δώσεις εξηγήσεις (αν με πιάνεις ...).

  • Χαχα 2

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου