Προς το περιεχόμενο

H Gibson ξεκινά να διαθέτει τους Custombuckers προς πώληση


kpeyos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator
1 ώρα πριν, gkourmoul1 είπε

Τώρα που λέτε για τον Κροάτη, χθες του παρήγγειλα (για λογαριασμό του δασκάλου μου) ένα ακριβές αντίγραφο από κλασικούς T-top humbuckers.

 

Ένα ανάλογο επωνυμο σετ κοστίζει κάπου 355.

https://www.thomann.de/gr/solodallas_solo71_t_top_set_c.htm?glp=1&gclid=Cj0KCQjwz96WBhC8ARIsAATR2521TACZVA4bn16L2skuJW-WIg_FPlmxFX9-JSg1RAnoybFFWfiS9g4aAptcEALw_wcB

 

Ο Κροάτης το χρεώνει 170 + 12ευρω μεταφορικά. Σίγουρα θα είναι εξαιρετικό.

 

Πλάκα θα έχει να τον ρωτήσω αν κάνει αντίγραφα από custombuckers...

 

 

 


Βασικά αν κοιτάξει κανείς τα specs των CB είναι κατι σαν αντιδάνειο απ τους Dry-Z της Maxon. Low output (7.5 & 8.0 ήταν οι δικοί μου) και AlNiCo III. Εξαιρετικοί μαγνήτες αν παίζεις παααρα πολύ καθαρά κατά την ταπεινή μου γνώμη, πολύ διάφανοι και ίσως ολίγον hollow, πράγμα που έχω παρατηρήσει και με άλλα σετ που είχαν πολύ χαμηλό inductance (πολύ αδύναμους μαγνήτες δηλαδή). Δεν ξύνουν σχεδόν ποτέ ή τουλάχιστον πολύ λιγότερο από πολλούς low output PAFs. Η Gibson λέει ότι είναι λίγο overwound για να αντισταθμίζουν τους αδύναμους μαγνήτες, πράγμα που θεωρώ ότι είναι παραπλανητικό, είναι σίγουρα οι πιο low output μαγνήτες που έχει βγάλει η εταιρεία μετά τους Timbuckers το '81-'85. Επίσης αν είχαν παραπάνω τύλιγμα με τόσο αδύναμους μαγνήτες θα ήταν dark σαν τους SD Antiquity, πράγμα που επίσης δεν ισχύει. 

 

Γενικά υπάρχει πάντα η προσδοκία ότι η Gibson θα καταφέρει να πιάσει τη μαγεία που είχαν οι πρώτες υλοποιήσεις των PAF στα 50s. Εδώ που τα λέμε δεν είναι και πυρηνική φυσική. Οπότε σε συνδυασμό με το ότι οι συγκεκριμένοι μαγνήτες δεν πωλούνταν και υπήρξε και το ανάλογο hype στο YouTube κλπ, δημιουργήθηκε μια τεράστια ζήτηση. 

Αν κάποιος πάντως θέλει προτζεκτάκι Custombuckers on a budget, προτείνω ένα σετάκι Maxon U1000 που ώρες ώρες τους βρίσκεις πολύ φθηνά κι ένα σετάκι μαγνήτες AIII από Crazyparts. Πιστεύω φτάνεις πολύ κοντά.     

 

Υ.Γ Μακάρι κάποια στιγμή και η PRS να αρχίσει να πουλάει τους DGT...
Y.Γ 2: Θεωρώ ότι η τιμή της Gibson λίγο ώς πολύ είναι και μια προσπάθεια διατήρησης του hype που τόσο προσπάθησε να δώσει σε αυτή την υλοποίηση.

Επεξεργασμένο από kpeyos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
5 ώρες πριν, kpeyos είπε

Εδώ που τα λέμε δεν είναι και πυρηνική φυσική.

Ε, είναι λιγάκι 😎.

Παίρνεις ας πούμε 2 ολόιδιες σε σπεξ προτάσεις, πχ Lollar, Florance, Ellis, Fralin (τυχαίες αναφορές), άλνικο, σύρματα, διαστάσεις, output, πανομοιότυπα, κι όμως, όχι απλώς δεν ακούγονται ίδια αλλά σε κάποιες περιπτώσεις οι διαφορές σοκάρουν.

Συχνά παρομοιάζω τα μαγικά των winders με κείνα όσων φτιάχνουν ακουστικές, δύο ίδιες κιθάρες με πανομοιότυπα spruce tops μπορεί να ΄χουν χαώδη απόσταση. Φυσικά οι παράμετροι είναι πολλές, όμως εστιάζω στο "κούρδισμα" που έχει δουλέψει ο κάθε κατασκευαστής προκειμένου να παράξει "προσωπικό" ήχο και αποτέλεσμα. Προφανώς στις ακουστικές οι απαντήσεις κρύβονται στα bracings, στους μαγνήτες στο scatterwound η και στην προσευχή. 🙃

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
5 ώρες πριν, ez είπε

Ε, είναι λιγάκι 😎.

Παίρνεις ας πούμε 2 ολόιδιες σε σπεξ προτάσεις, πχ Lollar, Florance, Ellis, Fralin (τυχαίες αναφορές), άλνικο, σύρματα, διαστάσεις, output, πανομοιότυπα, κι όμως, όχι απλώς δεν ακούγονται ίδια αλλά σε κάποιες περιπτώσεις οι διαφορές σοκάρουν.

Συχνά παρομοιάζω τα μαγικά των winders με κείνα όσων φτιάχνουν ακουστικές, δύο ίδιες κιθάρες με πανομοιότυπα spruce tops μπορεί να ΄χουν χαώδη απόσταση. Φυσικά οι παράμετροι είναι πολλές, όμως εστιάζω στο "κούρδισμα" που έχει δουλέψει ο κάθε κατασκευαστής προκειμένου να παράξει "προσωπικό" ήχο και αποτέλεσμα. Προφανώς στις ακουστικές οι απαντήσεις κρύβονται στα bracings, στους μαγνήτες στο scatterwound η και στην προσευχή. 🙃

 

Χαχαχα, ναι εν μέρει ισχύει. Βέβαια εγώ το λέω έχοντας στο μυαλό μου ότι είναι αδιανόητο μια εταιρεία σαν την Gibson να μην μπορεί να φτάσει σε αποτέλεσμα τον κάθε Holmes, Ellis, Throbak, Fralin, Lollar, Stephens, Wizz κλπ, δεδομένων των πόρων που θα μπορούσε οποιαδήποτε στιγμή να διαθέσει. 

Για ιστορικούς όμως λόγους θα αναφέρω ότι το λεγόμενο "scatterwound" έγινε buzzword μετά την εποχή των boutique builders. Θυμάμαι πολύ καλά ότι και ο Tim Shaw που συνεργάστηκε στις αρχές του '80 με τη Gibson για τους Timbuckers και ο Tom Holmes το '90 για τους '57 Classics, είχαν στο τέλος να πουν ότι η Gibson απλά δεν ήθελε τότε να κάνει το "extra mile" επενδύοντας στους σωστούς μαγνήτες και σύρμα. Δεν θυμάμαι να έδωσε κάποιος από αυτούς ιδιαίτερη βάση στο winding pattern.

Επίσης οι περισσότερες ρέπλικες που κυκλοφορούν βασίζονται κυρίως στις μετρήσεις αντίστασης, μαγνητικού υλικού και μαγνητικής δύναμης. Και ναι μεν την αντίσταση μπορώ κι εγώ να την πετύχω με έναν απλό υπολογισμό αλλά το δεύτερο πιο σημαντικό στοιχείο, η εύρεση αντίστοιχου μαγνητικού υλικού και το inductance που θα καθορίσει το πόσα πρίμα θα περάσουν στο τέλος απ το τύλιγμα είναι φοβερό crapshoot, για άπειρους λόγους. 

 Με αφορμή επίσης κάποιους builders που αναφέρεις, ας δούμε τις τιμές τους για να καταλάβουμε πού έχει φτάσει το πράγμα....

Tom Holmes (μεταχειρισμένοι) - κοντά στο 1000ρικο
Ron Ellis (μεταχειρισμένοι) - κοντά στο 1000ρικο
Tim Shaws (μεταχειρισμένοι) - 700+
Maxon Dry Z (μεταχειρισμένοι) - 700+
Stephens - 600+
Throbak - 600+
Seymour Duncan Antiquities - 550
Lollar - 450
Wizz - 450
Fralin - 400

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
4 ώρες πριν, Κβαντική Διεμπλοκή είπε

Στο AliExpress πόσο έχουν και ποια η διαφορά τούς;

 

Καταλαβαίνω την σκωπτική διάθεση αλλά παρόλα αυτά, ας το θέσουμε έτσι:

Όταν αγοράζεις ένα ζώο με συγκεκριμένο pedigree το κάνεις γιατί προσβλέπεις σε συγκεκριμένα στοιχεία του χαρακτήρα του. Όταν υιοθετείς ένα αδέσποτο (και μπράβο σου), είναι θέμα τύχης. Μπορεί να σου κάτσει ακριβώς αυτό που θες, μπορεί με την αγάπη σου να προσαρμοστείτε ο ένας στον άλλον, μπορεί και να μην σου κάνει καθόλου (πχ ένα ζώο υψηλής ενέργειας με έναν ημι-ληθαργικό ιδιοκτήτη 😴

Πάνω κάτω εκεί διαφέρουν οι μαγνήτες του Ali. Όλες οι ανοχές σε διατομές, χωρητικότητα, εμπέδηση κλπ θα είναι βάση του τί είχε εκείνη τη στιγμή φθηνό ο προμηθευτής και θα είναι στην τύχη. 

Τώρα θα μου πεις, νταξει με ένα 57άρι μπροστά στον Blackstar ή μεσα απ το φασόλι το POD όλοι το ίδιο ακούγονται. Βασικά δε θα διαφωνήσω αλλά η συζήτηση αφορά περισσότερο ανθρώπους που έχουν ήδη χαλάσει κάποια χιλιάρικα σε κιθάρες / ενισχυτές κλπ και θέλουν αυτό το εξτρα για να κάθονται μπροστά στο σετάπ τους και να γουσταρουν.  

  • Like 3
  • Συμφωνώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, kpeyos είπε

 

Καταλαβαίνω την σκωπτική διάθεση αλλά παρόλα αυτά, ας το θέσουμε έτσι:

Όταν αγοράζεις ένα ζώο με συγκεκριμένο pedigree το κάνεις γιατί προσβλέπεις σε συγκεκριμένα στοιχεία του χαρακτήρα του. Όταν υιοθετείς ένα αδέσποτο (και μπράβο σου), είναι θέμα τύχης. Μπορεί να σου κάτσει ακριβώς αυτό που θες, μπορεί με την αγάπη σου να προσαρμοστείτε ο ένας στον άλλον, μπορεί και να μην σου κάνει καθόλου (πχ ένα ζώο υψηλής ενέργειας με έναν ημι-ληθαργικό ιδιοκτήτη 😴

Πάνω κάτω εκεί διαφέρουν οι μαγνήτες του Ali. Όλες οι ανοχές σε διατομές, χωρητικότητα, εμπέδηση κλπ θα είναι βάση του τί είχε εκείνη τη στιγμή φθηνό ο προμηθευτής και θα είναι στην τύχη. 

Τώρα θα μου πεις, νταξει με ένα 57άρι μπροστά στον Blackstar ή μεσα απ το φασόλι το POD όλοι το ίδιο ακούγονται. Βασικά δε θα διαφωνήσω αλλά η συζήτηση αφορά περισσότερο ανθρώπους που έχουν ήδη χαλάσει κάποια χιλιάρικα σε κιθάρες / ενισχυτές κλπ και θέλουν αυτό το εξτρα για να κάθονται μπροστά στο σετάπ τους και να γουσταρουν.  

Κοίταξε καταλαβαίνω τι λες απλά επειδή είμαι μηχανολόγος όλα αυτά μου φαίνονται εντελώς αστεία.Δεν πρόκειται για κάποιον ζωντανό οργανισμό όπως ένας σκύλος αλλά για μια υπέρ υπέρ απλή συσκευή που κατασκευαστικά δεν έχει καμία απολύτως σοβαρή απαίτηση καθώς μπορεί να την φτιάξει οποιαδήποτε στο σπίτι του χωρίς να έχει καμία άλλη εμπειρία.

Αν μιλάγαμε για software η για κάποια πολύπλοκη μηχανή όπως ένα smartphone η συζήτηση θα ήταν διαφορετική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
1 ώρα πριν, Κβαντική Διεμπλοκή είπε

Κοίταξε καταλαβαίνω τι λες απλά επειδή είμαι μηχανολόγος όλα αυτά μου φαίνονται εντελώς αστεία.Δεν πρόκειται για κάποιον ζωντανό οργανισμό όπως ένας σκύλος αλλά για μια υπέρ υπέρ απλή συσκευή που κατασκευαστικά δεν έχει καμία απολύτως σοβαρή απαίτηση καθώς μπορεί να την φτιάξει οποιαδήποτε στο σπίτι του χωρίς να έχει καμία άλλη εμπειρία.

Αν μιλάγαμε για software η για κάποια πολύπλοκη μηχανή όπως ένα smartphone η συζήτηση θα ήταν διαφορετική.


Κοίταξε μεταξύ του πρώτου σχολίου, του "είμαι μηχανολόγος και όλα αυτά μου φαίνονται εντελώς αστεία" και του γεγονότος ότι θεωρείς μια αναλογία που έκανα χάρην της συζήτησης ως ευθεία σύγκριση μεταξύ ενός ζώου κι ενος μαγνήτη δε νομίζω ότι χωράν έτσι κι αλλιώς πολλά επιχειρήματα 🙂

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Κβαντική Διεμπλοκή said:

Κοίταξε καταλαβαίνω τι λες απλά επειδή είμαι μηχανολόγος όλα αυτά μου φαίνονται εντελώς αστεία.Δεν πρόκειται για κάποιον ζωντανό οργανισμό όπως ένας σκύλος αλλά για μια υπέρ υπέρ απλή συσκευή που κατασκευαστικά δεν έχει καμία απολύτως σοβαρή απαίτηση καθώς μπορεί να την φτιάξει οποιαδήποτε στο σπίτι του χωρίς να έχει καμία άλλη εμπειρία.

Αν μιλάγαμε για software η για κάποια πολύπλοκη μηχανή όπως ένα smartphone η συζήτηση θα ήταν διαφορετική.

 

Άρα το expertise του κάθε κατασκευαστή είναι κατουρητέο;

  • Χαχα 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, ECC803s είπε

 

Άρα το expertise του κάθε κατασκευαστή είναι κατουρητέο;

Στην συγκεκριμένη περίπτωση αστείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
10 λεπτά πριν, Κβαντική Διεμπλοκή είπε

Στην συγκεκριμένη περίπτωση αστείο.

Νομίζω δεν θα μπορούσες να είσαι περισσότερο λάθος σε όσα λες.

Εικάζω πως ένα αρκετά μεγάλο ποσοστό των κιθαριστών έχουν τις γνώσεις και τις ικανότητες να τυλίξουν δικούς τους μαγνήτες, κάποιοι το έχουν δοκιμάσει, κι όμως, δίνουν ζεστό χρήμα για προτάσεις ακριβών μπουτικάδων. Να δεχθώ πως ένα κομμάτι της ιστορίας είναι hype, όμως τελικά η όλοι αυτοί δεν ακούν σωστά η εσύ που θεωρείς πως είναι αστείο να φτιαχτεί ένας καλός μαγνήτης. Κάτι σαν το ανέκδοτο με τον Πόντιο που οδηγεί ανάποδα στον αυτοκινητόδρομο. 😀 Ο ήχος δεν είναι (μόνο) νούμερα και μετρήσεις, αδικείς και τους μουσικούς και τους κατασκευαστές και τον εαυτό σου.

  • Like 3
  • Συμφωνώ 1

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου