Προς το περιεχόμενο

Αλλαγή μαγνητών?


Alex-is

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Χαιρετω και ευχομαι καλη και δημιουργικη μουσικη χρονια σε όλους!!! :)

 

Εδω και καιρο σκεφτομαι να αλλαξω μαγνητες στην JACKSON DK2 μου αλλα δεν το αποφασίζω γιατι δεν ξερω κατα ποσο καλύτερο ηχητικό αποτελεσμα θα έχω σε συγκριση με τωρα που εχει πανω τους μανισιους DUNCAN Designed.

Εχω στο μυαλο μου DIMARZIO Evolution, ή τον PAF Pro νομιζω λεγεται, η καποιον SEYMOUR DUNCAN.Το θεμα ειναι πως δεν ξέρω πως να επιλέξω μαρκα και μοντελο και γιαυτο ζητω τις πολυτιμες συμβουλες σας!!!Απτην εμπειρια του καθενός η εστω τη γνωμη του!

 

Thanx.

www.myspace.com/alexiguitar

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eάν μας πείς και τι μουσική παίζεις πάνω κάτω,ίσως να μπορούσαμε να σε βοηθήσουμε περισσότερο.Σαφώς θα έχεις καλύτερο ήχο πάντως.

Occam's razor makes the cutting clean.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Μπορείς ν'ακούσεις τους μαγνήτες στα site των εταιριών.

Στην περίπτωση των Duncan νομίζω ότι η επιλογές σου θα πρέπει να κινηθούν μεταξύ του SH-6 Duncan Distortion humbucker και Full Shred αν και θά'ναι πιο πριμάτοι από τον Evolution. http://www.seymourduncan.com/website/products/humbuckersdescr.shtml#DuncanDistortion153

Το Di Marzio Evolution είναι του αγαπημένου σου Vai όπότε ξέρεις περίπου τι να περιμένεις.

http://www.dimarzio.com/flash.htm

Σε κάθε περίπτωση όμως μπορείς να κοιτάξεις τα charts με τις τονικές διαφορές, αλλά και την αντίσταση τους που όσο μεγάλυτερη είναι τόσο μεγαλύτερη ένταση δίνει.Αυτό είναι κάτι που πρέπει να προσέξεις μιας και η κιθάρα σου συνδιάζει μονούς με χαμηλότερη έξοδο.

¶κου και διάλεξε, γιατί περί ορέξεως...

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Alex-is για τους μαγνήτες μπορεί να γίνει μεγάλη συζήτηση και να πει ο καθένας τα δικά του ανάλογα με τα γούστα του… Αυτό που θα σου πω εγώ είναι ότι αν αγοράσεις ένα πεταλάκι equalizer και μάθεις να το δουλεύεις δεν θα ξανασκεφτείς το θέμα της αλλαγής μαγνητών – ξύλων κλπ στην κιθάρα σου. Αυτό βέβαια όταν υπάρχει η κατάλληλη βάση... οπότε μπορείς να βγάλεις κάποιον μαμίσιο μαγνήτη που πιθανόν να έχει θόρυβο ή ο ήχος του δεν σου «κάθεται» καλά και κατόπιν σε συνδυασμό με κάποιον after market μαγνήτη και ένα equalizer να προσεγγίζεις το «tone» που θες.

 

Προσωπικά χρησιμοποιώ μια stat με έναν seymour duncan little ’59 (διπλός σε μέγεθος μονού) στη θέση bridge (ήχος lespaul) και δύο fender vintage ‘59 στις άλλες δύο θέσεις. Οι ήχοι μου κυμαίνονται από Blues μέχρι hard rock αλλά παράλληλα με το equalizer βγαίνουν ήχοι απο τελείως πριμαριστοί μέχρι nu metal...

 

Πάντως μπορείς να στείλεις e-mail στις εταιρίες που αναφέρεις (λεγοντάς τους τι ακριβώς όργανα έχεις και πώς θα ήθελες να είναι ο ήχος σου) και αυτές θα σου απαντήσουν σε σύντομο διάστημα. Επίσης λέξεις κλειδιά όπως ala Satriani κλπ σίγουρα βοηθούν... 8)

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλτατε Noblues ευχαριστω για τη συμβουλη και καλη χρονια!

Για να πω την αληθεια το μονο προβλημα που εχω ειναι οτι σε μεγαλες εντασεις, οταν δεν παιζω βγαζει ενα βομβο η κιθαρα και κατι πεζει με τα μπασσα γιατι οταν τα χαμηλωσω απτον ενισχυτη σταματαει.Αλλιως πρεπει να χαμηλωσω λιγο το volume τησ κιθαρας για να μη βουιζει.

Επισης, ειναι ενας τροπος για να καλυτερεψω λιγο τον ηχο μου νομιζω(η αλλαγη του μαγνητη)

www.myspace.com/alexiguitar

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να πω την αληθεια το μονο προβλημα που εχω ειναι οτι σε μεγαλες εντασεις' date=' οταν δεν παιζω βγαζει ενα βομβο η κιθαρα και κατι παίζει με τα μπασσα γιατι οταν τα χαμηλωσω απ τον ενισχυτη σταματαει. Αλλιως πρεπει να χαμηλωσω λιγο το volume της κιθαρας για να μη βουιζει.[/quote']

 

Μπορεί να μη φταίνε οι μαγνήτες για αυτό, μπορεί να οφείλεται σε θόρυβο στο ρεύμα ή ακόμα και στα φώτα που έχει ο χώρος και τον αρπαζει η κιθάρα. Οπως το περιγράφεις μοιάζει με τον βόμβο στα 60Hz και γιαυτό φεύγει όταν κατεβάζεις τα μπάσσα. Αν χρησιμοποιείς πολυεφε και εχει noise gate μπορείς να τον κόψεις απο εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 χρόνια αργότερα...

εχω μια jackson king V που ειχε duncun desinged και έβαλα seniur duncan SH-8 στην γεφυρα σε συνδιασμο με το κελεμπεκι(alder)ειχα τελειως thrash ισοροποιμενο με τελεια μεσαια με δυνατο output και πολυ ''καθαρή''παραμωρφοση και  ήχω αν θες κατι απο maiden μεχρι kreator στους συστηνω ανεπιφυλακτα  να σειμειωσω οτι στα καθαρα του δεν εχει ωραια πριμα (ειναι λιγο εντονα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου