Προς το περιεχόμενο

Βοηθεια για μαθηματα ηλεκτρικης κιθαρας σε αρχαριο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντήσεις 20
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

  • Administrator

Ευχαριστω και πάλι, από το λίγο που είδα βλέπω ότι τα μαθήματα του  Justin για αρχάριους τα κάνει με ακουστική Κιθαρα και όχι ηλεκτρική.  ισχύουν τα ίδια και για ηλεκτρική φαντάζομαι?

 

Ισχύουν τα ίδια σε αυτό το επίπεδο. Προχώρα.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πιστεύω θα σε βοηθούσε πιο πολύ ένα καλό βιβλίο παρά βιντεάκια. Με ένα καλό βιβλίο ξεκαθαρίζεις πολλά πράγματα και σε βοηθάει να τα κάνεις όλα με τη σωστή σειρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ήθελα ακόμη να ρωτήσω, αν είναι λάθος η τακτική τώρα που ακόμα δεν ξέρω ακόμα να παίζω,

Πχ σε ένα κομμάτι που μου αρέσει να βρω ένα lesson βίντεο του κομματιού και σιγά σιγά βημα βήμα να προσπαθήσω να το παίξω?  Θα είναι χειρότερα ακόμα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ θα σου έλεγα για τους επόμενους έξι μήνες να μη σκέφτεσαι το ότι θα απολαύσεις παίξιμο  ;D ;D ;D Δεν έχει σημασία το τι θα παίζεις αλλά το ΠΩΣ θα το παίζεις  ;D Φαντάσου τη λογική ότι σου έχουν δώσει μια φεράρρι, αλλά πρέπει να την στρώσεις πρώτα. Για τους πρώτους έξι μήνες θα παίζεις μαλακίες αλλά θα τις παίζεις σωστά και προσεκτικά ώστε να στρώσεις τα χέρια σου, και μετά αν έχεις υπομονή και περάσεις αυτή τη φάση, στον χρόνο πάνω θα αρχίζεις να γουστάρεις πραγματικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα διαφοροποιηθω λιγο απο τον αγαπητο Μανο.

Δεν χρειαζεται να 300ριζεις για να νιωσεις ωραια μεσα σε μια φεραρι. Μια ηρεμη βολτα σε ενα ωραιο μερος πολλες φορες αρκει.

Και δεν χρειαζεται πρωτο 6μηνο να μην απολαμβανεις διοτι "στρωνεις" τεχνικη. Μπορεις να κοιτας αφοβα ο,τι τραγουδι θες στο youtube και γρατζουνα το οσο σε παιρνει. Μονο κερδος ειναι. Αργοτερα, με την καταλληλη τεχνικη, θα το παιζεις με ανεση. Αλλα, προτεραιοτητα ειναι να αποκτησεις τοσο τεχνικη, οσο και βασικες μουσικες γνωσεις. Χωρις αυτα θα μεινεις μια ζωη στο γρατζουνισμα.

 

Πριν ενα ετος δεν μπορουσα να φανταστω οτι θα παιζω ετσι και θα αυτοσχεδιαζω με ανεση ενα χρονο μετα. Πολλη δουλεια βεβαια στο σπιτι. Το βασικο πραγμα που με βελτιωσε τεχνικα ηταν και ειναι να παιζω ξανα και ξανα τα αγαπημενα μου τραγουδια. Καθε φορα και καλυτερα, αρκετες φορες την ημερα.

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μακάρι και το εύχομαι να απολαμβάνεις την εξάσκηση, τι καλύτερο. Δεν θα πρέπει πάντως, ειδικά στα πρώτα βήματα, να απογοητευτεί κάποιος αν αυτό δεν συμβαίνει. Κάθε αρχή και δύσκολη, περισσότερο αυτό εννοώ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είσαι πολύ τυχερός γιατί πλέον υπάρχει τόσο πολύ όγκος πληροφορίας δωρεάν που αν έχεις όρεξη και υπομονή και δεν έχεις σοβαρό θέμα με τα αγγλικά σου, θα μάθεις να παίζεις κιθάρα εύκολα και γρήγορα. Ανήκω στη γενιά που έμαθε κιθάρα στις "προ-internet" εποχές (όπως -υποθέτω- η πλειονότητα των μελών εδώ) και πραγματικά τρελαίνομαι όταν σκέφτομαι πόσο πιο γρήγορη εξέλιξη θα είχα αν άρχιζα σήμερα... Κατά σύμπτωση είχε γίνει ωραίο θέμα συζήτησης πριν μερικές μέρες σε παρέα φίλων που παίζουμε κιθάρα.

 

Κάτι ακόμα: Είσαι αριστερόχειρας ή δεξιόχειρας ? Είμαι αριστερόχειρας και όταν πρωτοέπιασα κιθάρα άρχισα με το αριστερό μέχρι που ο καθηγητής που είχα (να είναι καλά ο άνθρωπος) με πίεσε να μάθω με το δεξί λέγοντάς μου ότι μία μέρα θα τον ευγνωμονώ...  ;D Το ίδιο κάνω όπου σταθώ και βρεθώ από τότε. Αν τυχόν είσαι αριστερόχειρας μάθε με το δεξί πάση θυσία, μία μέρα θα με ευγνωμονείς...  ;D

"And remember Carol, the last card is the Alien card. We are going to have to build space-based weapons against aliens and all of it is a lie"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεξι εννοεις να πιανει μπρατσο και αριστερο πενα. Το ρωταω γιατι θα εχω θεμα με εναν αριστεροχειρα. ::)

Πρώην VARTANIS 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάτι ακόμα: Είσαι αριστερόχειρας ή δεξιόχειρας ? Είμαι αριστερόχειρας και όταν πρωτοέπιασα κιθάρα άρχισα με το αριστερό μέχρι που ο καθηγητής που είχα (να είναι καλά ο άνθρωπος) με πίεσε να μάθω με το δεξί λέγοντάς μου ότι μία μέρα θα τον ευγνωμονώ...  ;D Το ίδιο κάνω όπου σταθώ και βρεθώ από τότε. Αν τυχόν είσαι αριστερόχειρας μάθε με το δεξί πάση θυσία, μία μέρα θα με ευγνωμονείς...  ;D

 

συμφωνώ, με τον αγαπητό φίλο (και νεοφώτιστο...  :-* :-* >:D ;D ;D )

 

και εγώ είμαι αριστερόχειρας και (από θέμα τύχης, καθαρά μιας και δεν ήξερα και αγόρασα δεξιόχειρη κιθάρα) παίζω με το δεξί (κρατάω την πένα, δλδ, με το δεξί) και δεν έχω μετανιώσει, από την άποψη ότι υπάρχει μεγαλύτερη ποικιλία, φτηνότερες τιμές (στα μεταχειρισμένα) και περισσότερες επιλογές στην αγορά οργάνων.

 

Στην ίδια φάση είναι και ο (θεός) Marc Ribot και δε νομίζω να θεωρεί κάποιος ότι έχει περιορισμούς στο παίξιμό του.

 

;) :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου