Προς το περιεχόμενο

Καλοκαιρινή ή χειμερινή ώρα;



Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Administrator

Το Ευρωπαϊκό Κοινοβούλιο συνεδρίασε την περασμένη Πέμπτη μετά απο το online δημοψήφισμα  ανοιχτό σε όλο το κοινό της ΕΕ με αυτό το θέμα και υιοθέτησε ψήφισμα υπέρ της κατάργησης της θερινής ώρας.

 

Η αλλαγή της ώρας εισήχθη με στόχο την καλύτερη χρήση του φωτός της ημέρας.

Ωστόσο, το αποτέλεσμα είναι αμφιλεγόμενο και τα στατιστικά που έχει στα χέρια της η επιτροπή δεν δικαιολογούν την αναστάτωση. Οι βασικοί λόγοι εξοικονόμησης ενέργειας δεν ευσταθούν ενώ οι αλλαγές επιφέρουν μη αναγκαία αποδιοργάνωση του ρυθμού ύπνου με αποτέλεσμα το στρες και τη διαταραχή του ύπνου κυρίως σε ευάλωτες ομάδες.

 

Προσωπικά θα χαρώ αν τον Οκτώβριο επιστρέψουμε μόνιμα στην χειμερινή ώρα που είναι και η φυσική, UTC+2. 

Με το που έρχεται η χειμερινή ώρα συνέρχομαι απο την καλοκαιρινή αναστάτωση. Το καλοκαίρι δεν κοιμάμαι καλά. Κάνει ζέστη και έχω και άλλη αίσθηση της ώρας (και δίκιο έχω) που το επιδεινώνει. Μου είναι δυσκολότερο να λειτουργήσω και η απόδοση μου πέφτει. Βιορυθμοί είναι αυτοί.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντήσεις 29
  • Πρώτη
  • Τελευταία

Περισσότερες συμμετοχές

Περισσότερες συμμετοχές

Εικόνες

Έχοντας ζήσει όλη μου τη ζωή με τις αλλαγές της ώρας δεδομένες, έχω μόνο να διαλέξω μεταξύ κακών. Ποτέ οι αλλαγές δε μου δημιούργησαν πρόβλημα, αλλά θα πρέπει να σκεφτούμε και αυτούς που φαίνεται να επηρεάζονται δυσάρεστα.

Μεταξύ δύο κακών ίσως προτιμούσα ελαφρώς το κακό της θερινής ώρας, αλλά ούτως ή άλλως η προοπτική της μη αλλαγής μου προκαλεί μαύρες σκέψεις.

 

Μάλλον δε θα είναι και το τέλος του κόσμου πάντως. Ποιός ξέρει, ίσως αφού θα πάψει να ρυθμίζεται το ρολόϊ να αρχίσουμε να ρυθμιζόμαστε εμείς. Να δουλεύουμε π.χ. με χειμερινό/θερινό ωράριο, όπως ο στρατός.

Νομίζω ότι σε κάποιες τουλάχιστον δουλειές αυτό θα είναι αναπόφευκτο (και όχι απαραιτήτως κακό).

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι καλύτερες  στιγμές της μέρας  είναι το σούρουπο και  το χάραμα.. κάποιες  φορές  και  οι ενδιάμεσες  …. From  dusk till dawn  ;)

 

Τώρα αν έρχονται μια  ώρα πιο νωρίς  ή πιο αργά…  νομίζω θα κουρδιστούμε  ανάλογα.

 

Αν και πιστεύω  ότι οι κάτω των πενήντα  θα ψηφήσουμε την  θερινή ώρα.  ;D

 

rust never sleeps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά θα χαρώ αν τον Οκτώβριο επιστρέψουμε μόνιμα στην χειμερινή ώρα που είναι και η φυσική, UTC+2. 

 

https://www.bbc.com/news/world-europe-45366390

 

Commission President Jean-Claude Juncker said millions "believe that in future, summer time should be year-round, and that's what will happen".

 

ΑΦΕΝΤΙΚΟ εδω λεει οτι θα κρατησουν μονιμα την ΘΕΡΙΝΗ ωρα.... ;D 

 

Προσωπικα δεν μου κανει διαφορα....εξι το πρωι ξυπναω και με τη μια και με την αλλη ωρα  ;D ;D

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Προσωπικα δεν μου κανει διαφορα....εξι το πρωι ξυπναω και με τη μια και με την αλλη ωρα  ;D ;D

Αντιθέτως μου είναι δύσκολο να κοιμηθώ πριν τις 2πμ UTC+2 το νωρίτερο όσο και αν προσπαθώ και ξυπνάω πάντα στις 8 παρά, χειμώνα - καλοκαίρι. 

 

Χειμωνιάτικη... μάλλον λάθος, κανονική ώρα καρφωτό. Τυχαία ορίστηκε νομίζεις;

To 60% της υφηλίου την τηρεί χωρίς αλλαγές.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eννοειται θερινη ωρα για παντα. Ελεος δηλαδη με το να νυχτωνει απο τις 3 λες και ειμαστε κατι κωλοχωρες τυπου ΓερμανιΑ επειδη ο καθε παντοφλακης με καλτσα  ειπε ετσι.

 

Και επιπλεον αν και ακραιφνης φιλοευρωπαιος, ελεος κι ολας πλεον με την ΕΕ  που εκτος απο το να προσφερει την αμεριστη στηριξη της σε κατι καθεστωτα τυπου Μαδουρου στη ΝΑ Ευρωπη, μια απο τις προτεραιοτητες της πλεον ειναι και να ρυθμιζει την θερινη η την χειμερινη ωρα......Ζητω η Εΰρωπη......

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Eννοειται θερινη ωρα για παντα. Ελεος δηλαδη με το να νυχτωνει απο τις 3 λες και ειμαστε κατι κωλοχωρες τυπου ΓερμανιΑ επειδη ο καθε παντοφλακης με καλτσα  ειπε ετσι.

 

Και επιπλεον αν και ακραιφνης φιλοευρωπαιος, ελεος κι ολας πλεον με την ΕΕ  που εκτος απο το να προσφερει την αμεριστη στηριξη της σε κατι καθεστωτα τυπου Μαδουρου στη ΝΑ Ευρωπη, μια απο τις προτεραιοτητες της πλεον ειναι και να ρυθμιζει την θερινη η την χειμερινη ωρα......Ζητω η Εΰρωπη......

Ε καλά τωρα, υπερβάλλεις. Τους μεσημβρινούς δεν τους ρυθμίζει κάποιος παντοφλάκιας για όλους. Δημοψήφισμα έγινε που έδειξε πως ο κόσμος δεν ήθελε τις αλλαγές και ξαναψήφισε η Ευρωπαική βουλή επικυρώνοντας.

Η Ευρώπη φταίει πάλι;

timezones.gif.46c363b2245dd2191d3517b23f3d3ade.gif

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Eννοειται θερινη ωρα για παντα. Ελεος δηλαδη με το να νυχτωνει απο τις 3 λες και ειμαστε κατι κωλοχωρες τυπου ΓερμανιΑ επειδη ο καθε παντοφλακης με καλτσα  ειπε ετσι.

 

Και επιπλεον αν και ακραιφνης φιλοευρωπαιος, ελεος κι ολας πλεον με την ΕΕ  που εκτος απο το να προσφερει την αμεριστη στηριξη της σε κατι καθεστωτα τυπου Μαδουρου στη ΝΑ Ευρωπη, μια απο τις προτεραιοτητες της πλεον ειναι και να ρυθμιζει την θερινη η την χειμερινη ωρα......Ζητω η Εΰρωπη......

 

Αρχηγε απο οτι καταλαβα και οι παντοφλακηδες ΥΠΕΡ της ΘΕΡΙΝΗΣ ωρας ειναι  ;D

 

https://www.bloomberg.com/news/articles/2018-08-31/europe-should-be-on-summertime-forever-eu-s-juncker-says

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε καλά τωρα, υπερβάλλεις. Τους μεσημβρινούς δεν τους ρυθμίζει κάποιος παντοφλάκιας για όλους. Δημοψήφισμα έγινε που έδειξε πως ο κόσμος δεν ήθελε τις αλλαγές και ξαναψήφισε η Ευρωπαική βουλή επικυρώνοντας.

Η Ευρώπη φταίει πάλι;

 

Εγω απ οτι μαθαινω απο ανθρωπους που παρακολουθουν χρονια τα ευρωπαικα και ειναι κ αξιοπιστοτατοι σχολιαστες, η ολη ιστορια ξεκινησε εντελως και αποκλειστικως απο την Γερμανια. Η συμμετοχη μαλιστα απο τη συγκεκριμενη χωρα (που μονο κ μονο λογω πληθυσμου εχει ειδικο βαρος στο «δημοψηφισμα».....αραγε να ηταν σταθμισμενοο οι ψηφοι βασει πληθυσμου;;;) ηταν πολυ μεγαλυτερη απο οποιαδηποτε αλλη ευρωπαικη χωρα γεγονος που αποδεικνυει κ το ενδιαφερον.

 

Εν πασει περιπτωσει για εμενα η εναλλαγη της ωρας εχει κατι το ρομαντικο που δεν θα ηθελα να το χασω: σηματοδοτει την μεταβαση απο το ερεβος του χειμωνα, της περιχαρακωσης, του κλεινομαι μεσα στο σπιτι, στο φως, στην εξωστρεφεια, στα αρωματα της ανοιξης (χαχαχαχαχαχαχα οκ σταματω εδω) :-) :-)

 

SF αν δεν κανω λαθος η διατηρηση της θερινης ωρας ειναι ΠΡΟΤΑΣΗ της επιτροπης. Δεν κατεληξε ακομα σε αποφαση. Ευκολα απορριπτεται η αλλαζει αν το πουν αυτοι που πρεπει να το πουν.

 

2 things are infinite:the universe&human stupidity

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου