Προς το περιεχόμενο

Τι pot για les paul για να καθαρίζει ο ήχος;


Zikfrid

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα,

 

Έχω μια Les Paul traditional του 2013. Φοράει τους μαγνήτες Gibson 57 classic plus στο bridge και Gibson 57 classic στο neck. Για pot από τη μάνα της έχει 300K linear στα 2 volume και 500Κ log στα 2 tone.

 

Πάμε τώρα στο βασικό μου ερώτημα/πρόβλημα. Βλέπω πολλά βίντεο και από παλιά live και νεότερα από κιθαρίστες στο youtube που σχεδόν όλοι μπορούν και καθαρίζουν τον ήχο της les paul τους απλά με χαμήλωμα του volume από την κιθάρα. Εγώ αυτό δε το καταφέρω εύκολα.

 

Τι εννοώ με αυτό: Αν χαμηλώσω στο 5 το volume ναι στα σολο ή παίζοντας σκέτες νότες να το πω μπορώ να καθαρίσω σχετικά καλά (φαντάζομαι γιατι παίζω πιο μαλακά). Αν θέλω να καθαρίσω όμως πχ σε ρυθμικό ή παίζοντας ακόρντα το καταφέρνω μόνο αν πάω το volume στο 1. Για πετάλι χρησιμοποιώ το Lovepedal purple plexi που φημίζεται για το πόσο εύκολα καθαρίζει. Μάλιστα και στο βίντεο που το είδα καθαρίζει με το volume στο 7, αλλά και από το παιδί που το πήρα καθάριζε στην κιθάρα του.  Το ίδιο β θέμα βέβαια έχω και με ότι πετάλι overdrive ή distortion έχω δοκιμάσει και έχω δοκιμάσει πολλά. Από ότι καταλαβαίνω το πρόβλημα είναι τα volume pots που έχω. Τι πρέπει να βάλω για να πετύχω το αποτέλεσμα που θέλω;

 

Ευχαριστώ για το χρόνο σας και αναμένω τις συμβουλές σας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκίμασε audio pots 500k όσο πιο tight specs μπορείς να βρεις. Παλιότερα έβρισκα στο ebay matched & measured, άλλες φορές βρίσκω 5% και άλλες 10%. Τώρα βλέπω αρκετούς που δίνουν 550k με 9% tolerance

 

https://www.ebay.com/itm/4-CTS-550K-9-tolerance-Audio-Taper-Pots-Long-Shaft-3-4-fit-Gibson-500K-Killer/332813539854?hash=item4d7d3b9a0e:g:Qs4AAOSwPCVX7oCl

 

50's wiring δεν έχω δοκιμάσει, έχω διαβάσει θετικά & αρνητικά σχόλια. Συνήθως έρχεται η κουβέντα όταν κάποιος ψάχνει διαύγεια όταν χαμηλώνει το volume και αρκετοί υποστηρίζουν ότι δε δουλεύει. Εγώ δοκίμασα treble bleed, δουλεύει και το προτιμώ, τα βάζω και σε Fender & Gibson τύπου κιθάρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου