Προς το περιεχόμενο

ΓΝΩΜΕΣ ΓΙΑ ΤΙΣ ΚΙΘΑΡΕΣ VINTAGE ΑΠΟ ΤΗΝ JHS


Προτεινόμενες αναρτήσεις

6 hours ago, fusionakis said:

 

Αγόρασα την Vintage Lemon Drop (την έχω και φωτογραφία στο "Gear List"), με το σκεπτικό ότι ήθελα μια value for money Les Paul σαν ένα δεύτερο διαφορετικού τύπου όργανο, καθώς η βασική μου κιθάρα είναι τύπου strat με humbuckers στον bridge. Είναι ηχητικά και σαν feel ακριβώς το όργανο που ήθελα, και δεν νομίζω να πάρω ποτέ άλλη Les Paul στη ζωή μου. Εννοείται πως πιθανότατα θα χρειαστεί setup όπως την αγοράσεις από το κατάστημα ή το εργοστάσιο (το οποίο χρειάζεται η πλειονότητα των κιθαρών που θα αγοράσεις, ειδικά αυτής της κατηγορίας τιμής), αλλά από κει και πέρα σε βγάζει ασπροπρόσωπο. 

 

Έχω να πω τα καλύτερα για τους μαγνήτες της (δεν έχω παίξει ποτέ με κάποια Les Paul που να γούσταρα περισσότερο ηχητικά), και το μόνο που θα ήθελα διαφορετικό είναι το βάρος της (είναι βαρούτσικη όπως λες, και θα την ήθελα λίγο πιο ελαφριά)... αλλά δεν χάθηκε κι ο κόσμος, μιας και το όργανο ροκάρει όπως το ακούς στο βίντεο (δες πώς περνάει από τον bridge στο neck μαγνήτη και πόσο ωραία ισορροπούν μεταξύ τους). 

 

 

 

Να σημειώσω ότι την δική μου την είχα πάρει από το Music Power όταν είχε φέρει την πρώτη φουρνιά από Vintage και μάλιστα είχανε την ευγενική καλοσύνη να μου αλλάξουν και το pickguard με μαύρο (το είχα ζητήσει) και να την παραδώσουν έτοιμη χωρίς χρέωση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτυχε να πέσει στα χέρια μου μία vintage strat, νομίζω ήταν η Vintage Reissued V6MSSB και μπορώ να πω πως είναι πολύ καλό όργανο! Θυμάμαι εκείνη την περίοδο είχα μία epiphone les paul και η vintage μου φάνηκε αρκετά ανώτερη παρόλο που ήταν φθηνότερη. Έπαιζε πολύ καλά και είχε χαμηλό action. Για τον ήχο των μαγνητών δεν θυμάμαι αρκετά για να κρίνω. Γενικά δεν μπορώ να πω κάτι αρνητικό για αυτή την κιθάρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

΄Οσοι θέλετε eyecandy τσεκάρετε την σελίδα του Easton's Guitar Shackorama που είναι το επίσημο custom shop της vintage στην αμερική κλίκ εδώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H Lemon   LP που ειχα ηταν  αψογη μου θυμιζε σε  ηχο καποιες Ibanez LP 70s, που εχα παλια και καποιες lawsuit Greco.

H tele ηταν επισης συμπαθεστατη κι εκανε μια χαρα την δουλεια της (σκασιμο/twang να φανε κι οι κοτες)

Μια strat που επεσε κι αυτη στα χερια μου ηταν ο αδυναμος κρικος της παρεας, ασθενικη χωρις κατι ιδιαιτερο αδιαφορη κατ εμε.

Συμπερασμα : Στο budget αυτο θα εμπιστευομουνα με κλειστα ματια την LP (ιδιως αν μπορεσεις και βρεις παλαιοτερη με το logo engraved κι οχι ζωγραφιστο)

Για tele επισης θα τα πονταρα τα χρηματα μου, αλλα για strat θα πηγαινα μαλλον προς squire μερια

Thank God for the rain....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω εδώ και δύο χρόνια την V6mssb με  maple ταστιερα. Πολύ τίμιο όργανο. Την συγκεκριμένη κιθάρα δεν την ήξερα πριν την δοκιμάσω. Απλώς μου έκανε στο χέρι: 10αρι περίπου radius στην ταστιερα, γενικά άνετος λαιμός και καλό hardware. Την τσίμπησα και δεν το πολύσκέφτηκα. Τώρα ξεκινάνε όμως οι παρατηρήσεις:

1. Στην ένωση σώματος και μανικιου παρατήρησα ότι η κοιλότητα ήταν λιιιιγο παραπάνω κομμένη δημιουργώντας ένα μικρό κενό (ίσα ίσα που χωράει μια ψιλή πένα). Πρόβλημα δεν μου δημιουργεί αλλά ξέρω ότι υπάρχει κι είναι εκεί. 

2. Τα ποντεσιομετρα γρατζουνουσαν μετά από 3 μήνες παιξιματος κι όσο και να τα καθάριζα δεν γινόταν τίποτα. 

3. Ο μεσαίος κι ο μαγνήτης της γέφυρας ήταν απλως οκ. Ο πάνω όμως μαγνήτης του λαιμού υστερούσε σε πολλά σημεία και με τον καιρό όλο και ξενέρωνα με το ότι δεν άκουγα αυτό που ήθελα. 

 

Πήρα λοιπόν την απόφαση να κάνω τις εξής μοντες:

1. Άλλαξα όλους τους μαγνήτες με Seymour Duncan ssl1(N) /ssl1 RW-RP(M) /ssl5(B)

2. Άλλαξα τα ηλεκτρικά με Emerson pre-wired kit. Αυτό με το blend στο δεύτερο Tone pot. 

3. Εβαλα μαυρο pickguard. Η κιθάρα είναι σε sunburst, οπότε στα μάτια μου δείχνει πιο ωραία. 

4. Έβαλα και strap-locks γιατί για κάποιο λόγο (μάλλον λόγω βάρους απ'οτι το σκέφτομαι τώρα) φοβόμουν ότι παίζει σε καμία κίνηση επάνω να μου φύγει η ζώνη και να γίνω ρόμπα μπροστά στον κόσμο.

 

Ναι, ξέρω ότι όσο έκανε η κιθάρα έκαναν κι όλα τα mods μαζί. Όμως δεν με "καίει" το τι λέει το λογότυπο για να την δωσω για κάτι πιο "επώνυμο" κι από την άλλη ειχα ήδη βολευτεί το πιάσιμο της αρκετά, ώστε να μη χρειαστεί να ψάξω εκ νέου άλλο οργανο. Άποψη μου, μην περιμένεις ότι με 300€ κιθάρα θα ξεπερασεις μια των 600€. Αργά ή γρήγορα αν ξέρεις τι θες θα χρειαστεί να το προσθέσεις/αφαιρέσεις παντα με το αντίστοιχο κόστος το οποίο προστίθεται στην τιμή της αρχικής αγοράς. Σίγουρα τα λεφτά σου σε αυτά τα όργανα δεν τα πετάς αλλά πο την άλλη σίγουρα εν καιρώ θα χρειαστεί να πληρώσεις κάτι ακόμα. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

57 minutes ago, pannickel said:

(...) Άποψη μου, μην περιμένεις ότι με 300€ κιθάρα θα ξεπερασεις μια των 600€. Αργά ή γρήγορα αν ξέρεις τι θες θα χρειαστεί να το προσθέσεις/αφαιρέσεις παντα με το αντίστοιχο κόστος το οποίο προστίθεται στην τιμή της αρχικής αγοράς. (...)

couldn't agree more. αυτο λέω και ξαναλέω. εχει fender με 600 € (...και gibson). και δε λέω ότι όλες ειναι τέλειες ντε και καλα, αλλα ο μέσος όρος θα ναι πάντα καλύτερος. φυσικα αν κάποιος εχει να διαθέσει μονο 250 τοτε φυσικα μπορει να στραφεί σε Ο,τι μπορει. Βέβαια το ξαναπα, με 300 βρίσκεις Μέξικο μτχ. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου