Προς το περιεχόμενο

Δείξτε μας την γωνιά σας.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 Γιατί γελάς βρε Νίκο;  όταν φέρνω την κιθάρα στο κουζινοτραπεζοσαλόνι μας, πάντα μα πάντα ακούω την πόντια να λέει..."πάλι θα μας πρήξεις με την αεόλιαν και την ντόριαν...; μού'λειψε μια άτοναλ ή έστω μια τζαζέ κλίμακα..."

  • Χαχα 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε, όχι, θα απαντήσω, δεδομένου ότι οι αντιδράσεις ποικίλλουν! Έχω πολλούς φίλους μουσικούς -και στην Ελλάδα και εδώ, που είναι παντρεμένοι. Εξαρτάται από τις/τους συντρόφους τους. Άλλες/άλλοι είναι μουσικοί και αυτοί, οπότε όσο να 'ναι υπάρχει μια σύμπνοια (πρόσφατα σε οικογενειακό πάρτι ενός μπασίστα (μαμά, πεθερικά, παιδιά 8-10 ετών, κλπ) τζαμάραμε και ήταν φυσικά ωραίο. Λεπτομέρεια: Η γυναίκα του παίζει πιάνο και φλάουτο και εκείνος μπάσο, τσέλο (και πρόσφατα και φλάουτο).
Άλλο παράδειγμα: ντράμερ και κιθαρίστας, παντρεμένοι, με παιδάκια 7-9 χρονών, ο ντράμερ έχει ένα σετ στο σαλόνι (για να παίζει ο πιτσιρικάς του λέει), λίγο σαν επιπλο, λίγο για... διαπαιδαγώγηση - δεδομένου ότι τα παιδιά, η γυναίκα του, οι αδελφές της κλπ, πάντα ερχόντουσαν στα live μας. O κιθαρίστας είναι λίγο πιο ζορισμένος (πέφτει παντόφλα στο σπίτι, να πηγαίνει να παίρνει τη μικρή από το σχολείο, κανονισμένα ταξίδια στα πεθερικά που τον κάνουν να χάνει πρόβες κλπ). Ε, σας πληροφορώ ότι οι γυναίκες τους, και των δυο, όχι απλά είχαν παρασκηνιακό λόγο στο συγκρότημα, αλλά τους υπέβαλλαν, ποιαν τραγουδίστρια θα κρατούσαμε και ποια όχι... 
Εννοείται ότι έφυγα από το γκρουπ μετά από αυτό.

Προσωπικά, καμία από όσες μοιράστηκαν/μοιράζονται το κρεβάτι μου δεν φαίνεται να δίνει διάρα ή να συμμερίζεται το ότι π.χ. έχω πρόβες τα Σαββατοκύριακα και πρέπει να φύγω το μεσημέρι (την πιο ωραία ώρα της σιέστας και του χουζουριού με κάποιον αν είσαι ερωτευμένος), για να επιστρέψω μέσα στη από τη βροχή στις 8-9 το βράδυ, ή να πάω να συναντηθούμε κάπου μετά την πρόβα μου. Νομίζω (με εξαίρεση τα live όπου μοστράρουν ενίοτε με περηφάνεια), ότι οι  περισσότερες σύντροφοι αρέσκονται να φαίνεται στον κύκλο τους ότι αυτός ο μυστήριος με τη θήκη στην πλάτη που μπήκε στη brasserie, είναι γκόμενός τους...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω ποτε μου δεν ειχα ΚΑΝΕΝΑ προβλημα.

 

Βεβαια ειμαι και ΠΟΛΥ ωραιος αντρας και φυσικα την εχω και 25,5 ΙΝΤΣΕΣ (την σκαλα της telecaster)

 

:classic_biggrin:

 

Εξω απο την πλακα,αν  σας δημιουργουν προβλήματα, για τη μουσικη, οι συζυγοι σας πολυ απλα να τις αλλαξετε,ΔΕΝ κανουν για εσας.

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 2

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
35 λεπτά πριν, cigaret13 είπε

  Ρε παιδιά, συγνώμη κιόλας..., αλλά πόσοι από εσάς που ανεβάσατε όλες αυτές τις υπέροχες φωτός από τις γωνιές σας είστε παντρεμένοι...;🤔    Από απλή περιέργεια η ερώτηση, μήπως κάτι δεν κάνω σωστά εγώ; 🤔😟      Ταμτάμ εσύ μην απαντάς, είσαι ο ορισμός του εργένη......

 

Υπάρχουν διάφοροι τρόποι για να το πετύχει κάποιος αυτό πιστεύω. 

 

1. Να το παίξεις ο μικρός που θέλει τα παιχνίδια του σε ένα χώρο. Κάποιες σχέσεις είναι μαμάς - παιδιού και του γίνονται τα χατίρια.

2. Το αντίθετο απο το 1, όταν έχεις το πάνω χέρι και το σπίτι κινείται βάσει των "προδιαγραφών" σου. 

3. Να γίνεις πολύ ενοχλητικός ώστε να χαρεί όταν της προτείνεις (ή σωστότερα να σου προτείνει) να βάλεις μια κλειστή πόρτα μεταξύ σας. 

4. Σαν σοβαρά, ενήλικα άτομα που σέβονται τις ανάγκες και την ελευθερία έκφρασης του άλλου στο κοινό σπίτι, να καταλήξετε στο συμπέρασμα πως χρειάζεται η γωνιά σου σαν μουσικός.

 

Νομίζω πως όλοι κάπως έτσι φτάσαμε στο αποτέλεσμα με ή χωρίς αυτογνωσία.

Για το 4 δεν βάζω στοίχημα πάντως για τους περισσότερους μας.:classic_biggrin:

  • Like 1

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παντως δοξα τω Θεω, μολις βλεπαμε ποιο μπασακι που δεν εχω ενα, θα μου κανει δωρο για τις γιορτες.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Ο καλύτερος είναι ένας φίλος οργανίστας, που η γυναίκα του είναι κλασική πιανίστρια. Έχουν ένα πιάνο τουλάχιστον σε κάθε δωμάτιο του σπιτιού ;)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Μύρισε βαρβατίλα και ανδρίλα εδώ μέσα.....📢  🤔  Εντάξει πέρα από την πλάκα, δεν είναι εύκολο ρε παιδιά να έχεις μια τέτοια γωνιά μέσα στο σπίτι σου εάν είσαι παντρεμένος με άσχετο με την μουσική έτερον ήμισυ...  Κατά τ΄άλλα υπάρχουν και οι εξαιρέσεις που όμως είναι σταγόνα στον ωκεανό! 

Επεξεργασμένο από cigaret13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμεις εχουμε καταληξει σε συμβιβασμο. Μου εχει παρει δωρο τις μισες κιθαρες και ενισχυτες. Υπο τον ορο, βεβαια, να μην παιζω οταν ειναι σπιτι...

 

 

  • Like 1
  • Χαχα 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

56 minutes ago, cigaret13 said:

 Γιατί γελάς βρε Νίκο;  όταν φέρνω την κιθάρα στο κουζινοτραπεζοσαλόνι μας, πάντα μα πάντα ακούω την πόντια να λέει..."πάλι θα μας πρήξεις με την αεόλιαν και την ντόριαν...; μού'λειψε μια άτοναλ ή έστω μια τζαζέ κλίμακα..."

παλι βρισιες βλεπω....

 

  • Χαχα 3

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου