Προς το περιεχόμενο

There are two kinds of musicians.


vagelism

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Προσωπικα συμφωνω με τον Stew  απολυτα και το εχω βιωσει παρα πολλες φορες με μουσικους που διαβαζουν τελεια αλλα δεν ακουνε..αλλα και με μουσικους που ακουνε τελεια αλλα δεν διαβαζουν.:classic_biggrin:

Και τα δυο "ειδη" μουσικων εχουν για μενα την σημασια  κ την σπουδαιοτητα τους. Δεν μπορω να ξεχωρισω αν καποιο ειδος ειναι καλυτερο απο το αλλο.

Στο τελος καταληγουμε στο τι θελει ο καθενας. Τι του αρεσει..

Η κλασσικη εχει αυτες τις απαιτησεις...η rock/ blues / Jazz..εχει αλλες.

Προσωπικα μ αρεσουν και τα δυο. Και ο αυτοσχεδιασμος αλλα και να  μπορω να διαβασω απολυτα γραμμενα drum parts/kicks.

Οι σκεψεις σας?

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικα πρεπει να παιζεις και αν ξερεις και διαβαζεις (εστω και αργα) βοηθαει.

 

ΥΓ Θυμαμαι οταν ξεκιναγα ως επαγγελματιας και με ρωταγαν αν ξερω να διαβαζω ελεγα "οχι", επειδη διαβαζα αργα και οχι πριμα βιστα.
Μεχρι που ανακαλυψα οτι πολλοι που ελεγαν "διαβαζω", διαβαζαν πιο αργα απο εμενα. (και δεν επαιζαν κιολας)

Δεν υπαρχει μονο ναι ή οχι στο διαβασμα. Υπαρχει και το ενδιαμεσο ... οπως και στο παιξιμο.
 

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Spyros Delta είπε

Βασικα πρεπει να παιζεις και αν ξερεις και διαβαζεις (εστω και αργα) βοηθαει.

 

ΥΓ Θυμαμαι οταν ξεκιναγα ως επαγγελματιας και με ρωταγαν αν ξερω να διαβαζω ελεγα "οχι", επειδη διαβαζα αργα και οχι πριμα βιστα.
Μεχρι που ανακαλυψα οτι πολλοι που ελεγαν "διαβαζω", διαβαζαν πιο αργα απο εμενα. (και δεν επαιζαν κιολας)

μιλας περισσοτερο για Rock/ Jazz/ ελληνικα στυλ φανταζομαι σωστα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θυμηθηκα ενα σκηνικο που μου ετυχε στο στρατο.

Στρατιωτικη μουσικη Λημνου 1995.

Προβα εθνικο ύμνου μεσα στο θαλαμο

Αναμεσα στους μουσικους ενας φαγκοτιστας {που διαβαζει με ανεση σε 3 κλειδια σολ-ντο - φα} αλλα δεν ακουει τιποτα..και ενας κλαριτζης που δεν διαβαζει νοτα αλλα πιανει πουλια στον αερα.

Παρτιτουρα υπηρχε για κλαρινο αλλα οχι για φαγκοτο.

Ο μεν κλαριτζης δεν μπορουσε να διαβασει και ζητησε απο το διοικητη να του παιξει το θεμα {ηταν σαξοφωνιστας} και το επιασε με τη μια.

Ο φαγκοτιστας με τιποτα..μεχρι που του εδωσε μια παρτιτουρα για ευφωνιο αν δεν κανω λαθος...και το επαιξε πριμα βιστα.

Θυμαμαι ειχα παθει πλακα και με τους δυο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 λεπτά πριν, vagelism είπε

μιλας περισσοτερο για Rock/ Jazz/ ελληνικα στυλ φανταζομαι σωστα?

Για τα παντα.

Φυσικα αλλου χρειαζεται περισσοτερο, αλλου λιγοτερο.

Ακομα και πανκ να παιζεις σε μια μπαντα της γειτονιας, αν ξερεις να γραφεις λιγο και να διαβαζεις, κανεις το πραγμα λιγο πιο ευκολο στην προβα ας πουμε, μεχρι να απομνημονευσεις κατι κλπ

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

συμφωνω απολυτα. 

Απλα στην κλασσικη μουσικη οι αναγκες sightreading / πριμα βιστα..θεωρω οτι ειναι πολυ μεγαλυτερες. Δεν χρειαζεσαι αυτοσχεδιασμο - δεν χρειαζεσαι ουτε ιδιαιτερο ear training {αν κ κανουν}.. Aπλα να διαβαζεις καλα.

Αυτο νομιζω ειναι και το Point του Copeland.

Kαι φυσικα και εμενα μου κανει εντυπωση.

Επεξεργασμένο από vagelism
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η κουρτίνα 2 για μένα ...αυτί δηλαδή....

 

Θυμάμαι χαρακτηριστικά την πρώτη μου επαφή με πεντάγραμμο και ας πούμε "audition". (ελπίζω να μην σας την έχω διηγηθεί ξανά..)

 

Μαθητης 4ης δημοτικού...

Ο Δάσκαλος (btw μας άφησε πριν μόλις 2 μήνες RIP απίστευτος άνθρωπος) θέλησε να μας μάθει μουσική.

Ξεκινάμε με τις νότες, πεντάγραμμο, μικρές ασκήσεις κλπ κλπ... Το όργανο που μαθαίναμε: melodica...

Κάποια στιγμή μας δίνει ένα ολόκληρο κομμάτι. 

Μας δείχνει δυό τρία πράγματα και "αύριο να το ξέρετε"

Πάω σπίτι...κρύος ιδρώτας. Με τίποτα. Νότες σκέτες ασύνδετες, χωρίς αίσθηση χρόνου, τίποτα, ντιπ...

Την άλλη μέρα βρίσκω ένα συμμαθητή μου..."ρε συ το έμαθες?" "ναι"

Στο διάλειμμα τον βάζω και το παίζει. Μιά, δυό.

Χτυπάει το κουδούνι...Βάζει έναν το σκοτώνει, βάζει άλλον ...έτσι κι έτσι...(λέω μέσα μου - έναν ακόμα τέτοιον και πάει, το χάσαμε)

Ερχεται η σειρά μου, κάνω πως διαβάζω και το παίζω...άψογα

Από τότε έχω δυσκολία.

 

Με αυτί παίζω τα πάντα, ακόμα και σε πρώτο άκουσμα (έστω 90%) αλλά διάβασμα μόλις και συλλαβίζω, πλέον πολύ καλύτερα, αλλά δεν έχω αυτό που λένε διάβασμα.

Και εννοείται συμφωνώ με τον Copeland.

 

 

Επεξεργασμένο από dimsonic

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Δεν διαβάζω ούτε συλλαβή. Αν γυρνούσα το χρόνο πίσω θα ήθελα να μάθω να διαβάζω μουσική, πριν καν μάθω κάποιο όργανο, όπως έμαθα μια ξένη γλώσσα ας πούμε. Αν δεν είχα μάθει (Αγγλικά), οι συνθήκες θα διαμορφώνονταν με τρόπο ώστε να μου ήταν αχρείαστα, δηλ. θα επιβίωνα. Η ζωή μου όμως θα είχε πάρει άλλη ρώτα. Θεωρώ ότι όταν κάποιος έχει βαθειά γνώση της θεωρίας, ξεδιπλώνεται μπροστά του ένας τεράστιος κόσμος, κι ας παίζει μετά πανκ ξερωγώ. 

  • Like 4

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου