Προς το περιεχόμενο

Τέσσερις μουσικοί και ένας ..drummer.


vagelism

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν και δεν με τιμαει καθολου ο τιτλος..για το συγκεκριμενο video και για τον συγκεκριμενο drummer...νομιζω του ταιριαζει.

Καταλαβαινω οτι ειναι δικια του η μπαντα..αλλά, για εναν drummer της κλασης και του ονοματος του, αυτα τα παιξιματα {κατα τη γνωμη μου} ειναι ΑΠΑΡΑΔΕΚΤΑ {και πειτε με οσο ντεμοντε κ ρετρο θελετε}

Η αποψη σας?

 

 

Επεξεργασμένο από vagelism
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να υποθέσω ότι εννοείς ότι παικτικά φεύγει απ' το σύνολο και πρωταγωνιστεί; Προσωπικά μου αρέσουν αυτά τα neo-soul τζαμαρίσματα και χωρίς να έχω ακούσει πολύ τέτοια πράγματα (οπότε μπορεί και να είμαι off) νομίζω τα τύμπανα έχουν σχεδόν πάντα πρώτο ρόλο. 

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

προσωπικα εννοω οτι παιζει στο γαμο του καραγκιοζη...🙂:classic_biggrin:

Εχουμε ξαναδει μπαντες με τον ντραμμερ σε ρολο bandleader..αλλα τετοιο overplay{ Και κακο Overplay} δεν εχουν ξαναματακουσει τα αυτακια μου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν το ακουσα ολo αλλα στο what's going on που ακουω τωρα δεν ακουω καποιο overplay.

Τερατακι παντως ειναι απο πλευρας groove & syncopation.... 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως τωρα που ακουω και αυτο

 

 

καταλαβαινω γιατι κυριως παιζει ΜΟΝΟΣ του ....  🙂 

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 λεπτά πριν, Superfunk είπε

Παντως τωρα που ακουω και αυτο

 

 

καταλαβαινω γιατι κυριως παιζει ΜΟΝΟΣ του ....  🙂 

 

Γενικα ειναι μεγαλος Pocket παιχτης...σε αυτο που ποσταρες δεν με ξενισε τοσο πολυ.

στο Live ομως...σαν να προσπαθει εσκεμμενα να τους πεταξει εξω..Ολοι παιζουν σαν κοτες για να κρατησουν το groove

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα. Με ολο τον σεβασμο θα διαφωνησω. Δεν "παιζει στο γαμο του καραγκιοζη" ο Daddy Daves! 😛 Δηλαδη αν παιζει αυτος στο γαμο του καραγκιοζη τι να πουν και οι αρχαριοι... Σε αυτο το neosoul/neo gospel ρευμα ειναι πολυ της μοδας να χρησιμοποιουν το λεγομενο "drunk feel" (video yt του adam neely που το εξηγει: https://www.youtube.com/watch?v=9MzKx0fKg5o). Μπορει να δινει την αισθηση οτι το time παει βολτα, αλλα στην πραγματικοτητα ειναι πληρως ορισμενο και "αχαστο". Οσο για το overplay , ενταξει ειναι ο band leader οποτε θα παιξει παραπανω, αλλα στο βιντεο που εβαλες στην αρχη , τουλαχιστον στα πρωτα 15 λεπτα δεν εχει  overplays κατα την ταπεινη μου γνωμη. Εχει αρκετα syncopations, αρκετο drunk feel. Και αυτο που ισως μπερδευει τους περισσοτερους και τους κανει να νιωθουν αβολα ειναι τα ρυθμικα που επιλεγει να παιζει πιστευω. Η αισθηση του μετρου που εχουν αυτοι οι ανθρωποι και πως αντιλαμβανονται το μετρο και τις υποδιαιρεσεις του, πολλες φορες ξεφευγουν της αντιληψης μας, και θελει προσπαθεια κ χρονο να τα πιασουμε και απο πληροφορια να γινει ηχος και να το απολαυσουμε. Παρομοιες "Τρελες" κανει και ο Ari Hoenig, σε αλλο αισθητικο πλαισιο: https://www.youtube.com/watch?v=Rr-d3tO-sXM (παιζει και το θεμα του κομματιου στα τυμπανα στην αρχη). Δε νομιζω οτι μπορουμε να πουμε οτι βαραει και αυτος στον καραγκιοζη. Απλα εχουν αλλη αντιληψη και "ακουνε" αλλα πραγματα στο κεφαλι τους. Δεν ειναι κακο, ετσι προχωραει και εξελισσεται η μουσικη. 🙂

Επεξεργασμένο από konbour
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, konbour είπε

Καλησπερα. Με ολο τον σεβασμο θα διαφωνησω. Δεν "παιζει στο γαμο του καραγκιοζη" ο Daddy Daves! 😛 Δηλαδη αν παιζει αυτος στο γαμο του καραγκιοζη τι να πουν και οι αρχαριοι... Σε αυτο το neosoul/neo gospel ρευμα ειναι πολυ της μοδας να χρησιμοποιουν το λεγομενο "drunk feel" (video yt του adam neely που το εξηγει: https://www.youtube.com/watch?v=9MzKx0fKg5o). Μπορει να δινει την αισθηση οτι το time παει βολτα, αλλα στην πραγματικοτητα ειναι πληρες ορισμενο και "αχαστο". Οσο για το overplay , ενταξει ειναι ο band leader οποτε θα παιξει παραπανω, αλλα στο βιντεο που εβαλες στην αρχη , τουλαχιστον στα πρωτα 15 λεπτα δεν εχει  overplays κατα την ταπεινη μου γνωμη. Εχει αρκετα syncopations, αρκετο drunk feel. Και αυτο που ισως μπερδευει τους περισσοτερους και τους κανει να νιωθουν αβολα ειναι τα ρυθμικα που επιλεγει να παιζει πιστευω. Η αισθηση του μετρου που εχουν αυτοι οι ανθρωποι και πως αντιλαμβανονται το μετρο και τις υποδιαιρεσεις του, πολλες φορες ξεφευγουν της αντιληψης μας, και θελει προσπαθεια κ χρονο να τα πιασουμε και απο πληροφορια να γινει ηχος και να το απολαυσουμε. Παρομοιες "Τρελες" κανει και ο Ari Hoenig, σε αλλο αισθητικο πλαισιο. https://www.youtube.com/watch?v=Rr-d3tO-sXM (παιζει και το θεμα του κομματιου στα τυμπανα στην αρχη). Δε νομιζω οτι μπορουμε να πουμε οτι βαραει και αυτος στον καραγκιοζη. Απλα εχουν αλλη αντιληψη και "ακουνε" αλλα πραγματα στο κεφαλι τους. Δεν ειναι κακο, ετσι προχωραει και εξελισσεται η μουσικη. 🙂

 

Λυπαμαι αλλα δεν τα παω καλα με τις μοδες..Ακουω ενα απλο κομματακι που απο πισω του πεταει τα ματακια εξω ο Chris.

Eπισης δεν ειναι Jazz..

Το ξερω οτι δεν ειναι "εξω¨ απλα για τα δικα μου αισθητικα δεδομενα, αυτο το παιξιμο ειναι κακο κ προσποιητο. 

Το θεμα επισης αν ειναι overplay..ή syncopation...προσωπικα δεν με ενδιαφερει. Το θεμα ειναι αν σου καθεται καλα στο αυτι η σου κλωτσαει.. Σε εμενα κλωτσαει.

Ο Hoenig αυτα που κανει ξερει που τα κανει  και στο δικο μου αυτι μια χαρα ακουγονται και ειναι ενας απο τους ηρωες μου.

Αλλα ολο αυτο το out παιξιμο του Dave..για μενα .. στο συγκεκριμενο στυλ ....κλωτσαει

Γερναω μαλλον...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, vagelism said:

 

Λυπαμαι αλλα δεν τα παω καλα με τις μοδες..Ακουω ενα απλο κομματακι που απο πισω του πεταει τα ματακια εξω ο Chris.

Eπισης δεν ειναι Jazz..

Το ξερω οτι δεν ειναι "εξω¨ απλα για τα δικα μου αισθητικα δεδομενα, αυτο το παιξιμο ειναι κακο κ προσποιητο. 

Το θεμα επισης αν ειναι overplay..ή syncopation...προσωπικα δεν με ενδιαφερει. Το θεμα ειναι αν σου καθεται καλα στο αυτι η σου κλωτσαει.. Σε εμενα κλωτσαει.

Ο Hoenig αυτα που κανει ξερει που τα κανει  και στο δικο μου αυτι μια χαρα ακουγονται και ειναι ενας απο τους ηρωες μου.

Αλλα ολο αυτο το out παιξιμο του Dave..για μενα .. στο συγκεκριμενο στυλ ....κλωτσαει

Γερναω μαλλον...

Καλα εδω στον Hoenig τα βρηκαμε φουλ! Κιθαριστας ειμαι αλλα πωπωωω ο ανθρωπος ειναι απλη εμπνευση!!!! Α-ΠΙ-ΣΤΕΥ-ΤΟΣ! Δεν γερνας χααχ απλα νταξει ο καθενας εχει τις προτιμησεις του! Απλα πλεον αυτο του ειδους παιξιμο αρχιζει και παιρνει ολο και παραπανω εδαφος . Η αληθεια ειναι οτι καποτε συζηταγα με εναν μετρ της ρυθμικης αγωγης και μουσικης κ ηταν της αποψης οτι απ τη στιγμη που τα αρμονικα μονοπατια εχουν εξερευνηθει παραπανω απο τα ρυθμικα, οι περισσοτερες καινοτομιες που θα ακουμε απο δω και περα , θα εχουν να κανουν με το ρυθμικο μερος της μουσικης και οχι το αρμονικο. Το οτι δε σου καθεται στο αυτι ειναι απολυτα φυσιολογικα, ουτε εμενα μου καθοταν απ'την αρχη ή πριν καποια χρονια .Και ακομα καποια παιξιματα με δυσκολευουν ακουστικα εννοειται.  Σε παραλληλισμο, ειναι σαν να πας σε εναν κλασσικο μουσικο του 16ου αιωνα να του παιξεις μη-διατονικα με πολλες τασεις (dom7 ακκορντα με προεκτασεις κιολας) χωρις λυση. Θα παθαινε λαλα, θα το εβλεπε τερμα αντιαισθητικο. Απλα με τα χρονια αρχισε να ανοιγει το πραγμα κ συνηθισε το αυτι μας. 

Ενιγουει να μαστε καλα να ακουμε απειρες μουσικες ! 🙂

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω παιδιά μπορώ να παραμείνω εδω όσον αφορα το pocket & το groove  ?

 

:classic_biggrin:

 

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου