Προς το περιεχόμενο

Μόδα και μουσική.


vagelism

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Παίρνω πάσα απο το προχτεσινό θέμα {τεσσερις μουσικοι κ ενας drummer} και θελω να ρωτήσω το εξης.

Κατα πόσο θεωρείτε οτι επιτρέπετε στην μοδα να επιδράσει στην μουσική σας? Τοσο σε στυλιστικο , τεχνικο οσο και σε επιπεδο εξοπλισμου.

Ανηκετε σε αυτους που απλα παρακολουθουν, που απορριπτουν ή  που ακολουθουν κατα γραμμα ή  ίσως. ..κατι ενδιαμεσο?

 

 Τα drums τα τελευταια 20 χρονια εχουν υποστει δραματικες αλλαγες μεσω της μοδας. Τοσο σε επιπεδο εξοπλισμου οσο και τεχνικης.

Τα σετ μικραινουν, τα crash και τα Hihat μεγαλωνουν , τα ταμπουρα ξεκουρδιζονται , πολλοι εφε ηχοι προστιθονται , και νεες τεχνικες ανακαλυπτονται.

Μεθυσμενα feel, swing quintaplets, Linear drumming..ειναι οι νεες τασεις της μοδας σε επιπεδο τεχνικης..

 

Σε προσωπικο επιπεδο θεωρω τον εαυτο μου σαν καποιο που παρακολουθει τι συμβαινει..δοκιμαζω  αλλα λειτουργω  με γνωμονα τι ταιριαζει σε εμενα..και οχι τι πρεπει να κανω για να ειμαι ντε και καλα... In.

Σαν ανθρωπος παντα ημουν εναντια στις μοδες..θεωρουσα οτι τις μοδες τις ακολουθουν ανθρωποι που δεν εχουν προσωπικη αποψη και αισθητικη. 

Σαν μουσικος ομως προσπαθω να ειμαι ανοιχτος..αλλα και παλι σε κραυγαλεα πραγματα ..πραγματα που κάνουν ολοι..αντιδραω. 

Αλλωστε αν ολοι στηνουμε και παιζουμε το ιδιο..ποιος θα ξεχωρισει..??

 

H αποψη σας?

 

Επεξεργασμένο από vagelism
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Η μόδα (σε όλα τα επίπεδα) είναι κάτι που άρχισε πάνω κάτω στα 30's και έφτασε βαριά μέχρι τα 90's.

Από εκεί και πέρα αναυκλώνεται ή συνδυάζεται, αλλά δεν δημιουργείται κάτι νεο.

Φαντάζομαι ότι παίζει ρόλο τι μουσική θέλει να παίξει κάποιος ή πως θέλει να λανσαριστεί οπτικά για το πως θα στήσει το gear  του.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωραιο θεμα.

 

Προσωπικα παντα παρακολουθω το τι συμβαίνει ,ειδικα σε θεμα εξοπλισμου & gear μια εχει επιπτωση στον συνολικο ηχο των παραγωγων,κατι που με ενδιαφερει,ιδιαιτερα.

 

Αυτο που εχω διαπιστωσει ειναι οτι "κανει κυκλους" οπως και η μοδα στα ρουχα...:classic_smile:

 

Στα drums π.χ (που ειναι και το Α & Ω μιας παραγωγης) απο τα "πεθαμενα" τυμπανα  των late sixties & seventies με τα ...τσιροτιασμενα  concert toms & την ...προικα μας μεσα στην bass drum  περάσαμε στα  πεθαμενα μεν αλλα  heavily gated & reverbed τυμπανα των eighties ,στην ..μονοκρατορια του birch (με λενε YAMAHA RECORDING CUSTOM σε power sizes) με ΜΙΚΡΑ πιατινια   στα 90s & early 2000s και στα traditional sizes με ΜΕΓΑΛΑ crash & rides, thin shells και κουδουνιστο ηχο μεχρι το 2015 & τωρα ξανα σιγα σιγα επιστρεφουμε στα ..πεθαμενατζήδικα ντραμς των 70s....

 

Το καλο ειναι οτι στην εποχη μας εχουμε μια eagle eye view σε ΟΛΟ το φασμα ηχων που εχουν "εφευρευθει" μεσα στα χρονια και μπορουμε πλεον να ΕΠΙΛΕΞΟΥΜΕ τι μας αρεσει και τι ταιριαζει στο κομματι....   

 

ΑΙΣΘΗΤΙΚΑ παντα προτιμουσα ενα απλο 4 piece (αντε 5 piece αλλα με 2 βαθια ,οχι 2 τομ) σε vintage wrap finish  με 2- maximum 4 πιατινια  οποτε δεν εχει αλλαξει η γνωμη μου εκει απο τα 80s..... 

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 2

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

 Ολοι εχουμε τα γουστα μας, και καθε γενια ειναι λογικο να προσπαθει για το λιγο παραπερα. Το καλυτερο με τη μοδα (και κυριως την εκτος μοδας 🙂 ) ειναι με τα μηχανηματα, συγκεκριμενα οταν κατι που γουσταρεις θεωρειται πια ντεμοντε και ξεπερασμενο. Και επομενως φτηνο και ευκολο να το βρεις μεταχειρισμενο. Πχ παλιες Gibson εκτος απο τα κλασικα μοντελα της εταιριας, που τις βρισκεις για ενα κομματι ψωμι γιατι δεν τις παιρνει κανεις,,, εφφε και ενισχυτες που δεν εχουν ονομα, .. τετοια!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

40 λεπτά πριν, Superfunk είπε

Ωραιο θεμα.

 

Προσωπικα παντα παρακολουθω το τι συμβαίνει ,ειδικα σε θεμα εξοπλισμου & gear μια εχει επιπτωση στον συνολικο ηχο των παραγωγων,κατι που με ενδιαφερει,ιδιαιτερα.

 

Αυτο που εχω διαπιστωσει ειναι οτι "κανει κυκλους" οπως και η μοδα στα ρουχα...:classic_smile:

 

Στα drums π.χ (που ειναι και το Α & Ω μιας παραγωγης) απο τα "πεθαμενα" τυμπανα  των late sixties & seventies με τα ...τσιροτιασμενα  concert toms & την ...προικα μας μεσα στην bass drum  περάσαμε στα  πεθαμενα μεν αλλα  heavily gated & reverbed τυμπανα των eighties ,στην ..μονοκρατορια του birch (με λενε YAMAHA RECORDING CUSTOM σε power sizes) με ΜΙΚΡΑ πιατινια   στα 90s & early 2000s και στα traditional sizes με ΜΕΓΑΛΑ crash & rides, thin shells και κουδουνιστο ηχο μεχρι το 2015 & τωρα ξανα σιγα σιγα επιστρεφουμε στα ..πεθαμενατζήδικα ντραμς των 70s....

 

Το καλο ειναι οτι στην εποχη μας εχουμε μια eagle eye view σε ΟΛΟ το φασμα ηχων που εχουν "εφευρευθει" μεσα στα χρονια και μπορουμε πλεον να ΕΠΙΛΕΞΟΥΜΕ τι μας αρεσει και τι ταιριαζει στο κομματι....   

 

ΑΙΣΘΗΤΙΚΑ παντα προτιμουσα ενα απλο 4 piece (αντε 5 piece αλλα με 2 βαθια ,οχι 2 τομ) σε vintage wrap finish  με 2- maximum 4 πιατινια  οποτε δεν εχει αλλαξει η γνωμη μου εκει απο τα 80s..... 

Τnx man. συμφωνω απολυτα- Πολυ κατατοπιστικος..

....απλα να εξηγησω , ισως σε οσους δεν καταλαβαν οτι δεν απευθυνομαι μονο για τα τυμπανα αλλα για ολα τα μουσικα οργανα γιατι φανταζομαι μοδες δεν υπαρχουν μονο στα τυμπανα.

Επεξεργασμένο από vagelism
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, vagelism είπε

Τnx man. συμφωνω απολυτα- Πολυ κατατοπιστικος..

....απλα να εξηγησω , ισως σε οσους δεν καταλαβαν οτι δεν απευθυνομαι μονο για τα τυμπανα αλλα για ολα τα μουσικα οργανα γιατι φανταζομαι μοδες δεν υπαρχουν μονο στα τυμπανα.

 

 

Koιτα στις ΚΙΘΑΡΕΣ δεν εχουν αλλαξει και πολλα,με εξαιρεση την ΑΘΛΙΑ εποχη των 80s με τα  φλουδροζια και τις pointy guitars,βασικα σχεδον ΟΛΟΙ με 5 κιθαρες επαιζαν,παιζουν & θα παιζουν : Strat,Tele,Les Paul,ES335 & καμμια Gretsch/Rickenbacker για ξεκαρφωμα...

 

Οι ενισχυτες ΕΧΟΥΝ αλλαξει .... κυριως ως προς το wattage αλλα αυτο εχει να κανει κυριως με τα in ear που χρησιμοποιουνται απο το 90% των live acts κανοντας τους μεγαλυτερους ενισχυτες ουσιαστικα ασχρηστους και τους low wattage "all the rage". 

 

Παντως ΛΑΜΠΑ και κΣΑιρο πΣωμι ειχαμε,εχουμε και ΘΑ εχουμε εις τον αιωνα των αιωνων.....

 

Στα μπασα πανω κατω τα ιδια ,P-bass & DRY bread ,JB,Music Man & Ricky απο την συντριπτικη πλειοψηφια σε ολες τις εποχες και αντε και καμμια μπουτικα με 34 χορδες ,εβενο απο το χωριο του Αμπεμπε Μπεκιλα και 35 στρωσεις padauk απο τους "εναλλακτικους"

 

ΠΛΗΚΤΡΑ δεν παρακολουθω και πολυ αλλα δεν φανταζομαι να υπαρχει πληκτρας που αν ειχε τα λεφτα και τους roadie των U2 δεν θα επαιζει με Hammond B3,Fender Rhodes & κανονικο ακουστικο πιανο......

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, vagelism είπε

Σε προσωπικο επιπεδο θεωρω τον εαυτο μου σαν καποιο που παρακολουθει τι συμβαινει..δοκιμαζω  αλλα λειτουργω  με γνωμονα τι ταιριαζει σε εμενα..και οχι τι πρεπει να κανω για να ειμαι ντε και καλα... In.

 

Σαν μουσικος ομως προσπαθω να ειμαι ανοιχτος..αλλα και παλι σε κραυγαλεα πραγματα ..πραγματα που κάνουν ολοι..αντιδραω.

Στο πρωτο συμφωνω, στο δευτερο οχι. (αν καταλαβα σωστα το "αντιδραω" )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Spyros Delta είπε

Στο πρωτο συμφωνω, στο δευτερο οχι. (αν καταλαβα σωστα το "αντιδραω" )

να σου εξηγησω τι εννοω.

Εκτος κι αν - μου πει ενας παραγωγος στο studio οτι σε ενα συγκεκριμενο κομματι θα ακουστει καλυτερα ενα ξεκουρδιστο ταμπουρο..δεν προκειται απο μονος μου να ξεκουρδισω 1000 ευρω Gabriel ταμπουρο σε σημειο που να ακουγεται ενα "τσουφ"..επειδη το επιτάσσει η εκαστοτε μοδα.

To ιδιο ισχυει και για τα πιατινια μου.

ΕΓΩ οριζω τι θα αλλαχτει συμφωνα με τα δικα μου δεδομενα....οχι τασεις.

Μικρο δειγμα λουμπας που επεσε η Ανικα.{για τα δικα μου αυτια}

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ως μια γενική προσέγγιση,θα έλεγα ότι υπήρξαν εποχές,που ήταν της μόδας η καλή μουσική.Η σημερινή, κατά τη  γνώμη μου,δεν ανήκει σ' αυτές,πλήν εξαιρέσεων πάντοτε.

Όπως λέει κι ένας καλός τραγουδοποιός:"Έμαθες να ζείς και ν'αγαπάς,με τη καινούργια μόδα συμπεριφοράς...

Φεύγω λοιπόν και να με συμπαθάς,εγώ ήμουνα πάντα της μόδας της παλιάς..."

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
7 ώρες πριν, Superfunk είπε

 

 

Koιτα στις ΚΙΘΑΡΕΣ δεν εχουν αλλαξει και πολλα,με εξαιρεση την ΑΘΛΙΑ εποχη των 80s με τα  φλουδροζια και τις pointy guitars,βασικα σχεδον ΟΛΟΙ με 5 κιθαρες επαιζαν,παιζουν & θα παιζουν : Strat,Tele,Les Paul,ES335 & καμμια Gretsch/Rickenbacker για ξεκαρφωμα...

 

Οι ενισχυτες ΕΧΟΥΝ αλλαξει .... κυριως ως προς το wattage αλλα αυτο εχει να κανει κυριως με τα in ear που χρησιμοποιουνται απο το 90% των live acts κανοντας τους μεγαλυτερους ενισχυτες ουσιαστικα ασχρηστους και τους low wattage "all the rage". 

 

Παντως ΛΑΜΠΑ και κΣΑιρο πΣωμι ειχαμε,εχουμε και ΘΑ εχουμε εις τον αιωνα των αιωνων.....

 

Στα μπασα πανω κατω τα ιδια ,P-bass & DRY bread ,JB,Music Man & Ricky απο την συντριπτικη πλειοψηφια σε ολες τις εποχες και αντε και καμμια μπουτικα με 34 χορδες ,εβενο απο το χωριο του Αμπεμπε Μπεκιλα και 35 στρωσεις padauk απο τους "εναλλακτικους"

 

ΠΛΗΚΤΡΑ δεν παρακολουθω και πολυ αλλα δεν φανταζομαι να υπαρχει πληκτρας που αν ειχε τα λεφτα και τους roadie των U2 δεν θα επαιζει με Hammond B3,Fender Rhodes & κανονικο ακουστικο πιανο......

Κυκλοφορεις καθολου εξω να δεις τι παιζουν/αγοράζουν οι κιθαρίστες και κυρίως οι μπασίστες ή μιλας ως εξπερ ολονώνε των ειδώνε μουσικήσε, λάιβς και ρεκόρντινκε? 

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου