Προς το περιεχόμενο

Μεταφορα χρηματων


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Aν ο δικαιούχος ΔΕΝ έχει λογαριασμό σε USD τότε αυτόματα μετατρέπεται σε EUR.

Αν έχει μπαίνει σε USD στον λογαριασμό του.

Αλλά μια και μοιραία θα θελήσεις να χρησιμοποιήσεις τα χρήματα στην Ελλάδα κάποια στιγμή θα πρέπει να τα μετατρέψεις.

Μόνο αν τα σχέδια της.... επανάστασης γίνονταν πραγματικότητα και γυρνούσαμε στη δραχμή τον Ιούνιο του 15 :classic_ninja: θα σε συνέφερε να τα πάρεις σε δολλάρια (σιγά μην σε αφήνανε) για να αγοραζες με ένα δολλάριο πολυκατοικία στο Κολωνάκι ....

Όπως και να έχει όταν γίνεται η μετατροπή παντού στον κόσμο το rate για πώληση είναι χάλια.

Το rate φυσικά δεν είναι σταθερό μια και οι τιμές μεταβάλλονται καθημερινά.

Όπως σου είπα και παραπάνω στο site της τράπεζας σου υπάρχει ο τιμοκατάλογος με τις προμήθειες για υποδοχή εμβασματων.

 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλαδη το κοστος ειναι αυτο που αναφερει εδω? στο 1.1.2

Για εισερχομενο εμβασμα 15-5000Ε ειναι 3Ε STP και 9Ε NON STP

Ti ειναι το STP και για ποιο απο τα δυο ποσα μιλαμε?

(το λινκ το βρηκα απο αλλου, δεν εβρισκα τιποτα στο σαιτ)

https://www.nbg.gr/greek/pricing-of-products-and-services/Documents/Τιμολόγιο Λοιπών Εργασιών[2]/Λοιπές Εργασίες[1]/web_portal_elliniko_timologio_loipwn_ergasiwn.pdf#[{"num"%3A21%2C"gen"%3A0}%2C{"name"%3A"XYZ"}%2C50%2C720%2C0]

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σπύρο
a) ζήτα πληρωμή μέσω Paypal, όπως είπαμε όλοι.
b) ζητάς να πληρωθείς συγκεκριμένο ποσό ευρώ (άρα η μετατροπή ισοτιμίας θα αφορά τον καταθέτη σου και όχι εσένα - εσύ θες συγκεκριμένο ποσό σε ευρώ)
γ) αφού έχεις συνδέσει το Paypal σου με λογαριασμό στην Ελλάδα, μετά από ένα χρονικό διάστημα και αν δεν τα χρησιμοποιήσεις για κάποια αγορά με τη σειρά σου, τα χρήματα (ευρώ πλέον) μεταφέρονται αυτομάτως από το Paypal, στην κάρτα ή τον λογαριασμό σου.



 

Επεξεργασμένο από Tamtam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 hours ago, fusiongtr said:

 

1. Να του στείλεις invoice στο δικό του νόμισμα και να εισπράξεις πχ σε $. Από εκεί και πέρα αν τραβήξεις δολλάρια στην τράπεζα παίζει να γυρίσουν σε ευρώ (δεν είμαι σίγουρος γι' αυτό ρώτησε την τράπεζα "αν μου στείλουν έμβασμα/εισερχόμενη εντολή σε άλλο νόμισμα, μετατρέπεται σε ευρώ?").

 

2. Κάθε τράπεζα χρεώνει διαφορετικό ποσό, πχ η alpha χρεώνει νομίζω 3 ευρώ, δηλαδή αν μιλάμε για 30 ευρώ σου παίρνει το 10%, αν μιλάμε για 30 δολλάρια ακόμα περισσότερο.

 

Ενας λογιαριασμός είναι πάντα σε ένα νόμισμα. Το νόμισμα είναι απο τα βασικά χαρακτηριστικά του. Η ισοτιμία της μετατροπής είτε πρέπει να είναι προσυνπεφωνημένη με την Τράπεζα και να ανεφέρεται μέσα στην συναλλαγή (μεγάλοι πελάτες), είτε σε μικρά ποσα όπως αυτα του Σπύρου, απλά να γίνεται με βάση τις τρέχουσες τιμές.

 

Σχετικά με χρεώσεις, οι ελληνικοί λογαρισμοί υπάγονται στο paypal ευρώπης, οπότε απο κει μέχρι την τράπεζα θα παίξουν χρεώσεις SEPA (δηλ πολύ μικρές). Τουλάχιστον στην θεωρία.

 

Παντως πολλοί πωλητές στην Ελλάδα δέχονται paypal, οπότε και στο paypal να αφήσει κανείς κάποιο κεφάλαιο έχει την χρησιμότητά του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 minutes ago, Tamtam said:

γ) αφού έχεις συνδέσει το Paypal σου με λογαριασμό στην Ελλάδα, μετά από ένα χρονικό διάστημα και αν δεν τα χρησιμοποιήσεις για κάποια αγορά με τη σειρά σου, τα χρήματα (ευρώ πλέον) μεταφέρονται αυτομάτως από το Paypal, στην κάρτα ή τον λογαριασμό σου.

 

χμμ περίεργο μου ακούγεται αυτό, μεταφορά χωρίς κάποια πάγια εντολή ή άλλη σαφή εντολή απο τον δικαιούχο, υπάρχει σε κανα συμβόλαιο, όρους ή κάποιο άλλο νομικό έγγραφο του paypal?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Spyros Delta είπε

 

Ti ειναι το STP και για ποιο απο τα δυο ποσα μιλαμε?

 

STP είναι το δικό σου μια και έχεις δώσει το ΙΒΑΝ & το ΒIC στο PayPal.

 

3 EUR θα δωκεις

 

Αν θες να μείνουν τα λεφτά σου μέσα στο ΡΡ απλα αποσυνδέσεις το λογαριασμό σου από το ΡΡ, μπορείς ακόμα και να "φορτώσεις" τον ΡΡ λογαριασμό σου με λεφτά από την τράπεζα σου (το είχα κάνει όταν ήταν να γίνουμε Βενεζουέλα το καλοκαίρι του 15 και τα λεφτά ακόμα μέσα είναι).

 

Μπορεί και να σε βολεύει περισσότερο αν κάνεις συχνές συναλλαγές με ΡΡ ,εγώ ακόμα τα σουβλάκια που παραγγέλνω μέσω Efood με τα λεφτά του 15 τα παραγγέλνω 🙂

 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 hours ago, Spyros Delta said:

Δηλαδη το κοστος ειναι αυτο που αναφερει εδω? στο 1.1.2

Για εισερχομενο εμβασμα 15-5000Ε ειναι 3Ε STP και 9Ε NON STP

Ti ειναι το STP και για ποιο απο τα δυο ποσα μιλαμε?

(το λινκ το βρηκα απο αλλου, δεν εβρισκα τιποτα στο σαιτ)

https://www.nbg.gr/greek/pricing-of-products-and-services/Documents/Τιμολόγιο Λοιπών Εργασιών[2]/Λοιπές Εργασίες[1]/web_portal_elliniko_timologio_loipwn_ergasiwn.pdf#[{"num"%3A21%2C"gen"%3A0}%2C{"name"%3A"XYZ"}%2C50%2C720%2C0]

 

Σπύρο οι συναλλαγές που απαιτούν ανθρώπινη παρέμβαση, έλεγχο, πληκτρολόγηση, κτλ επιβαρύνονται με επιπλέον κόστος. STP σημάινει Straight Through Processing, δηλ οι συναλλαγές εκτελούνται με την ελάχιστη ή καθόλου ανθρώπινη παρέμβαση και ως εκ τούτου είναι πιο φθηνές. Απαιτείται όπως λέει και το λίνκ το BIC και ο λογαριασμός του δικαιούχου ή IBAN.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, rgxinap είπε

 

χμμ περίεργο μου ακούγεται αυτό, μεταφορά χωρίς κάποια πάγια εντολή ή άλλη σαφή εντολή απο τον δικαιούχο, υπάρχει σε κανα συμβόλαιο, όρους ή κάποιο άλλο νομικό έγγραφο του paypal?


Τι να σου πω , εμένα πάντως όταν π.χ. επιστρέφω κάτι στο Τόμαν, που το είχα πληρώσει με paypal, τα χρήματα επιστρέφονται από τους γερμανούς στο Paypal και από εκεί, ύστερα από λίγες μέρες, στον τραπεζικό μου λογαριασμό.

Να έψαξα να βρω μια οθονιά απότο Paypal μου να σας δείξω, και βλέπω ότι μεταφέρθηκαν την ίδια μερα κιόλας στο bank account μου. (δες πιο κάτω)
Η τράπεζά μου είναι Ολλανδική (ING) και το ίδιο συμβαίνει κι όταν π.χ. μου κάνουν refund για ένα αντικείμενο από το ebay. Το ποσό που λαμβάνω είναι ακέραιο και μεταφέρεται - με τη σχετική ισοτιμία βέβαια αν η αγορά έχει γίνει λόγου χάρη σε Canadian dollars- σε ευρώ.

image.thumb.png.6c6e6735308e2eacd7fe34d8a979bb04.png

 

 

ΚΤΓΜ, ο Σπύρος πρέπει να κάνει δυο απλά πράγματα:
α) να ενημερώσει τον αλλον άνθρωπο ότι θέλει να πληρώνεται το Χ ποσό σε ευρώ στο Paypal του (και ο άλλος θα πρέπει να φροντίσει να είναι το ακριβές ποσό)
και
β) να ρωτήσει στην τράπεζά του, μετά από πόσες μέρες εκταμιεύονται τα χρήματα από τον λογαριασμό paypal του και αν υπάρχει κάποια προμήθεια της τράπεζας σε αυτό.

Επεξεργασμένο από Tamtam
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου