Προς το περιεχόμενο

Μουσικοί και credibility


Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 λεπτό πριν, VangelisV είπε

Το ότι ενίοτε υπάρχουν πάνω από 1 ονόματα στη σύνθεση δεν σημαίνει ότι τα ποσοστά των εσόδων είναι τα ίδια. Π.χ Smith/Dickinson/Harris μπορεί να είναι 50-30-20 ή 25-25-50  κ.ο.κ. Ο Lars πχ βάζει το όνομα του επειδή έκανε κάποιο arrangement. Οι DP στην αρχή έβαζαν και τα 5 ονόματα. Μετά μόνο αυτούς που είχαν ρόλο στη σύνθεση και την πάτησε ο Paice

 

 

Αυτο εχει να κανει με το τι ΑΚΡΙΒΩΣ δηλωνεις στην (κατα τοπους) "ΑΕΠΙ....εγω εχω δηλωσει μεχρι και 5% στους στιχΟΙ και 95% στη μουσικη καποιες φορες :classic_biggrin:...συνηθως τα κανονιζεις αυτα μαζι με αυτον που "γραφεις" το ασΘμα.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αναρωτιόμουν από μικρός για την ύπαρξη credits. Το καταλάβαινα στο ελληνικό ρεπερτόριο, με παραξένευε λίγο που το έβλεπα στους rock δίσκους μου. Όταν τα credits σε όοολο το δίσκο ήταν της μορφής "Butler/Iommi/Ozbourne/Ward" αναρωτιόμουν αν σκάρωναν τα καινούρια τραγούδια με... χάρακα. Όταν τα credits ενός τραγουδιού ήταν "Smith/Dickinson" και του επόμενου "Harris", αναρωτιόμουν τί μας νοιάζει.

Την απάντηση την ανακάλυψα αργότερα, τελικά όντως δε νοιάζει εμάς αλλά το λογιστικό κλάδο. 😎

 

Σε επίπεδο χαλαρού κουτσομπολιού για τα περασμένα, κανένα πρόβλημα με περί credits συζήτηση/ανέκδοτα/behind the scenes για το ποιός, πώς, πόσο.

Να πω την αλήθεια μου: ελπίζω ότι ανάλογες συζητήσεις εντός μπαντών, εντός Ελλάδας και πάντα μιλώντας για τον 21ο αιώνα γίνονται, αν γίνονται, μόνο για χαβαλέ.

 

1 λεπτό πριν, dimsonic είπε

A sad one too

 

Γιατί;

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Earendil said:

Αναρωτιόμουν από μικρός για την ύπαρξη credits. Το καταλάβαινα στο ελληνικό ρεπερτόριο, με παραξένευε λίγο που το έβλεπα στους rock δίσκους μου. Όταν τα credits σε όοολο το δίσκο ήταν της μορφής "Butler/Iommi/Ozbourne/Ward" αναρωτιόμουν αν σκάρωναν τα καινούρια τραγούδια με... χάρακα. Όταν τα credits ενός τραγουδιού ήταν "Smith/Dickinson" και του επόμενου "Harris", αναρωτιόμουν τί μας νοιάζει.

Την απάντηση την ανακάλυψα αργότερα, τελικά όντως δε νοιάζει εμάς αλλά το λογιστικό κλάδο. 😎

 

Σε επίπεδο χαλαρού κουτσομπολιού για τα περασμένα, κανένα πρόβλημα με περί credits συζήτηση/ανέκδοτα/behind the scenes για το ποιός, πώς, πόσο.

Να πω την αλήθεια μου: ελπίζω ότι ανάλογες συζητήσεις εντός μπαντών, εντός Ελλάδας και πάντα μιλώντας για τον 21ο αιώνα γίνονται, αν γίνονται, μόνο για χαβαλέ.

 

 

Γιατί;

γιατί πιστεύω (imho that is) ότι στη συντριπτική πλειοψηφία δεν τους αναλογεί το 50%

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, dimsonic είπε

true fact.

A sad one too

 

Δεν θα το ελεγα....

 

Προσωπικα το δυσκολοτερο μου ειναι να γραψω στιχους....απο μελωδιες,τραγουδια και μουσικη να φανε και οι κοτες σου γραφω χαλαρα και 10 την ημερα...αλλα οι ΣΤΙΧΟΙ (αν θες να γραψεις πραγματικα στιχο της προκοπης) ειναι...cucumber .... αν ειναι δε να γραψεις και ΕΛΛΗΝΙΚΟΥΣ στιχους (στιχους δηλ. που να ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙ ο κοΖμος και να σε κρεμαει στα..μανταλακια αν ειναι αηδιες....:classic_biggrin: ) ακομα πιο δυσκολο....αν ειναι να ειναι στα ΑΓΓΛΙΚΑ....ενταξει γραφει και ΣΚΥΛΟΣ μου (ετσι κι αλλιως μπας και τους καταλαβαινει κανεις? 😂  )    

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Ευχαριστώ 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Superfunk said:

 

Δεν θα το ελεγα....

 

Προσωπικα το δυσκολοτερο μου ειναι να γραψω στιχους....απο μελωδιες,τραγουδια και μουσικη να φανε και οι κοτες σου γραφω χαλαρα και 10 την ημερα...αλλα οι ΣΤΙΧΟΙ (αν θες να γραψεις πραγματικα στιχο της προκοπης) ειναι...cucumber .... 

γράφω πανεύκολα στίχους.

(και συ άλλωστε)

άσχετα από το περιεχόμενο βέβαια

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dimsonic είπε

γράφω πανεύκολα στίχους.

(και συ άλλωστε)

άσχετα από το περιεχόμενο βέβαια

 

Αλλο ο σατυρικος στιχος..αυτος βγαινει ευκολα... (ειδικα με τετοια ΚΥΒΕΡΝΗΣΗ και τοσους ΚΑΜΜΕΝΟΥΣ γυρω μας 😂 ).

 

Αλλα για στιχο της προκοπης σε τραγουδι θελει πολυ δουλεια...

 

Συνηθως οταν γραφω τραγουδια αφιερωνω 10 φορες τον χρονο που εχω αφιερωσει για τη μουσικη στο να γραψω στιχο. 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ μαζευω και κρατάω στην άκρη...

αλλά σοβαρά ασχολήθηκα μόνο μία φορά.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, dimsonic είπε

γιατί πιστεύω (imho that is) ότι στη συντριπτική πλειοψηφία δεν τους αναλογεί το 50%

 

Για τα "Squeeze me baby, 'till the juice runs down my leg" αυτού του κόσμου, ναι παμψηφεί.

Στον αντίποδα όμως υπάρχει π.χ. η ποίηση του Καββαδία με τα τρία, τριάμιση ακκόρντα του Μικρούτσικου. 

  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1

τασκερα απο βουτυρο οπως αποκαλουμε μερικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδια για ΤΡΑΓΟΥΔΙΑ μιλαμε.....χωρις ΜΟΥΣΙΚΗ δεν υπαρχει τραγουδι και χωρις ΣΤΙΧΟ επισης δεν υπαρχει τραγουδι.

Οποτε 50/50 ειναι μια χαρα (εκτος και αν εισαι Genius οπως ΕΓΩ και τα γραφεις και τα δυο και ΚονΩΜΑΣ χονΤρα 🤣 )

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου