Προς το περιεχόμενο

Epiphone g-400 cherry


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οποιαδηποτε κρεμουλα για τα ασημικα θα κανει δουλεια (πχ glenol).

 

Εγω χρησιμοποιω ενα αλλο προιον που ειχα πετυχει στο lidl παλαιοτερα.

 

26824813_20190403_11264201.thumb.jpg.53a2e46de0e1d85ee799947bb8b1ef11.jpg544074304_20190403_11271001.thumb.jpg.41b34e1b71d6489ce55ee7d692325d06.jpg

 

Με ενα βαμβακι αλοιφω και τριβω, και μετα με ενα πανι μικροινων γυαλιζω. Το εκανα σε ολα τα μεταλλικα μερα, μεχρι και στα ταστα.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι μαγνητες θα μεινουν προς το παρον, διοτι δειχνουν οτι δεν θελουν να μου χαλασουν ηχητικα χατηρια. Σημερα στην προβα, που την δοκιμασα εκτενως, εβγαζε καταπληκτικο ηχο. Στα heavy κομματια ηταν αψογη με γεματο και καθαρο ηχο. Μεχρι και τα ρεγκε τα ειχε ανετα, με λιγο παραπανω ρυθμιση στον ενισχυτη.

Ηχητικα, μου βγαζει ανετα λαιβ. Δεν ξεκουρδιζε καθολου, παρα της χθεσινοβραδινες χορδες. Και γενικοτερα, η ταστιερα μου εκανε τη ζωη ευκολη. Με τη σκεψη κ μονο επαιζα. Βαρος ανυπαρκτο και γενικοτερα προκειται για πολυ ποιοτικο οργανο.

 

Και τωρα τα αρνητικα:

 

1. Η κιθαρα εγερνε προς τη πλευρα του λαιμου και μου "πλακωνε" το αριστερο χερι, το οποιο επρεπε συνεχως να σηκωνει τον λαιμο. Επιπλεον, με το πολυεστερικο finnish που εχει, το χερι μου κολλουσε πανω και ηταν δυσκινητο σε πολλες περιπτωσεις με ολο το βαρος να πεφτει πανω του.

 

2. Εβαλα strap lock, και εκεινο του λαιμου μου καρφωνε συνεχως στο στομαχι. 

 

3. Ο διακοπτης αλλαγης θεσεως δεν με βολευει καθολου η θεση του και η φορα που δουλευει. Θελει συνηθεια.

 

4. Τα pots ειναι πολυυυυ μακρια απο το χερι μου. Ολοκληρο ταξιδι κανει το χερι. Για sweeps ουτε λογος, ουτε καν με τον neck.

 

Κατα τα αλλα υπεροχη κιθαρα. Απο τις αγαπημενες μου, πλεον. 

 

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 hours ago, gkourmoul1 said:

 

Και τωρα τα αρνητικα:

 

1. Η κιθαρα εγερνε προς τη πλευρα του λαιμου και μου "πλακωνε" το αριστερο χερι, το οποιο επρεπε συνεχως να σηκωνει τον λαιμο. Επιπλεον, με το πολυεστερικο finnish που εχει, το χερι μου κολλουσε πανω και ηταν δυσκινητο σε πολλες περιπτωσεις με ολο το βαρος να πεφτει πανω του.

 

2. Εβαλα strap lock, και εκεινο του λαιμου μου καρφωνε συνεχως στο στομαχι. 

 

3. Ο διακοπτης αλλαγης θεσεως δεν με βολευει καθολου η θεση του και η φορα που δουλευει. Θελει συνηθεια.

 

4. Τα pots ειναι πολυυυυ μακρια απο το χερι μου. Ολοκληρο ταξιδι κανει το χερι. Για sweeps ουτε λογος, ουτε καν με τον neck.

 

Κατα τα αλλα υπεροχη κιθαρα. Απο τις αγαπημενες μου, πλεον. 

 

 

 

2. Έπρεπε να βάλεις .... λάστιχα από καπάκι μπουκαλιού μπύρας. Όπως και να έχει αυτό διορθώνεται εύκολα.

3. Αν έχεις συνηθίσει από strat, θέλει απλά να τον συνηθίσεις (όπως έγραψες).

4. Volume pedal το λένε, κι όλα τα παιδάκια κλαίνε. :classic_biggrin:

1. Δεν ξέρω τι ζώνη φοράς, αλλά θα βοηθήσει μια φαρδιά ζώνη που από την μέσα πλευρά να έχει κάποιο υλικό που να μην γλιστράει (πχ δερμάτινη ζώνη με σουέτ εσωτερικό).

Δεν θα σύστηνα αυτό που λένε πολλοί, να βγάλεις το strap button που είναι στην πλευρά του μπράτσου και να το βάλεις αλλού.

Τώρα το θέμα σχετικά με το κόλλημα του χεριού στο μπράτσο (δεν το είχα ποτέ) ξέρεις ότι διορθώνεται αλλά θέλει μεγάλη επέμβαση στην κιθάρα.

Με gibson sg πάντως δεν είχα ποτέ neck dive.

 

Ξανά καλόπαιχτη.

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τετοια ζωνη εχω, αλλα την γυρισα αναποδα (ο βλακας) λογω της παραξενης θεσης του strap lock. Θα ειμαι προετοιμασμενος την επομενη φορα. Σιγουρα, η ζωνη θα κανει τη μιση δουλεια.

 

Το σοι λαστιχα ειναι αυτα? Εννοεις να μη βαλω μεταλλικο strap lock, αλλα να εχω τον στοκ μηχανισμο και να τον κλειδωσω στη ζωνη με τα λαστιχακια?

 

Γιατι δεν κανει dive η gibson? Πιο ελαφρυ μανικι ή πιο βαρυ σωμα?

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 minutes ago, gkourmoul1 said:

1. Το σοι λαστιχα ειναι αυτα? Εννοεις να μη βαλω μεταλλικο strap lock, αλλα να εχω τον στοκ μηχανισμο και να τον κλειδωσω στη ζωνη με τα λαστιχακια?

 

2. Γιατι δεν κανει dive η gibson? Πιο ελαφρυ μανικι ή πιο βαρυ σωμα?

2. Καλύτερη γεωμετρία, θα έλεγα τα strap buttons σε σχέση με το βάρος σώματος και μπράτσου.

 

EDIT: Α, και πιο ελαφριά κλειδιά (όχι grover), κάποιοι τα αλλάζουν (αν είναι μεταλλικά grover) για να μειωθεί το βάρος του μπράτσου, άλλοι βάζουν κάτι που έχει βάρος μέσα στο pickup cavity (από χαζοπατέντες άλλο τίποτα), κλπ.

 

1. Ακριβώς!

 BottleWasherStrapLock.jpg

 

Γίνεται και με κάτι τέτοια.

https://www.amazon.com/Ebony-Black-Rubber-Guitar-Strap/dp/B00Q1UYC52

 

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και κάτι άλλο, αν θελήσεις ποτέ να αλλάξεις μαγνήτες.

Η sg έχει πολλές ιδιαιτερότητες κατασκευαστικά.

Ότι μαγνήτες και να της βάλεις πάντα θα έχει ένα bite που δεν έχει η Les Paul, καθώς και το "παχύ με sustain" όπως το περιέγραψες.

Αυτό θα πρέπει να το λέβεις υπ' όψιν σου στην επιλογή μαγνητών.

Όσο πιο πριμομεσαίοι είναι οι μαγνήτες, τόσο πιο έντονο θα είναι το bite, πιο έντονο από ότι σε Les Paul με τους ίδιους μαγνήτες (η κιθάρα έχει την τάση να υπερβάλλει στα πριμομεσαία και στο σκάσιμο σε σχέση με την Les Paul).

 

Just for your information.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτος ειναι και ο λογος που την αγορασα. Ο ξεχωριστος πασπαρτου ηχος της. Μου διδει ο,τι η les paul μου, χωρις να μου λειπει το σκασιμο απο fender.  Και τον αγορασα πολυ φτηνα, με bonus ολο το υπολοιπο πακετο. Δεν εβαλα, καν, σπρευ στα ηλεκτρικα μερη. Δεν χρειαστηκε.

 

Αργοτερα ενα σετ ποιοτικοτεροι, λιγοτερο hot, μαγνητες και κλεισαμε.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν και δεν τρελαίνομαι για sg οι συγκεκριμένες είναι αρκετά καλά όργανα. Βέβαια κάποτε ζαχάρωνα τις Epiphone Prophecy (SG) που θεωρώ ότι είναι οι καλύτερες budget sg καθαρά για metal. Ωραία φάση πάντως το καινούριο οργανάκι. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου