Προς το περιεχόμενο

βοηθεια για εκμαθηση κιθαρας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

1 ώρα πριν, Γιωργος Καλαδελφος είπε

Δυστιχως δεν εχω χρονο για μαθηματα οποτε λεω να μαθω μονος

Ε ναι, μονος μαθαινεις πιο γρηγορα.

 

1 ώρα πριν, Γιωργος Καλαδελφος είπε

Αγορασα μια κιθαρα ακουστικη ..... να παω σε ηλεκτρικη για να παιζω ροκ.

Πως σου ηρθε αυτη η τρομερη ιδεα?

 

Συγνωμη για το κρυο χιουμορ αλλα μεσα σε δυομιση γραμμες ποστ, εχεις χωρεσει τα πιο σημαντικα λαθη που μπορει να κανει καποιος που θελει να μαθει ηλεκτρικη κιθαρα και μαλιστα χωρις να εχει χρονο.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, Γιωργος Καλαδελφος said:

δεν εχω χρονο για μαθηματα

 

Να διευκρινήσω κάτι εδώ, που δεν το λέμε συχνά, και είναι παράλειψη κατά την γνώμη μου.

Ο δάσκαλος, δεν θα σου μάθει κιθάρα.

Θα σου δείξει τον σωστό τρόπο που θα πρέπει να ασχοληθείς αν θέλεις να μάθεις, την πρέπουσα σειρά με την οποία θα προχωράς μελετώντας, δεν μπορεί να παίζει με τα δικά του δάχτυλα αντί για σένα, θα σου δείξει πώς να χρησιμοποιείς σωστά τα δικά σου, δεν μπορεί να σου βάλει τις μουσικές του γνώσεις στο κεφάλι σου, θα σου πει πώς και τι να μελετήσεις για να τις αποκτήσεις.

 

Συνεπώς το να μάθεις να παίζεις, προϋποθέτει να ασχοληθείς, να μελετήσεις.

Αν δεν έχεις χρόνο ούτε καν για μαθήματα, που θα βρεις τον απαραίτητο χρόνο για μελέτη που είναι πολύ περισσότερος από τον χρόνο των μαθημάτων?

  • Like 4
  • Ευχαριστώ 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Spyros Delta είπε

 

Ε ναι, μονος μαθαινεις πιο γρηγορα.

 

Πως σου ηρθε αυτη η τρομερη ιδεα?

 

Συγνωμη για το κρυο χιουμορ αλλα μεσα σε δυομιση γραμμες ποστ, εχεις χωρεσει τα πιο σημαντικα λαθη που μπορει να κανει καποιος που θελει να μαθει ηλεκτρικη κιθαρα και μαλιστα χωρις να εχει χρονο.

κατι πηγε λαθος και κοπηκε η απαντηση.Ηθελα να πω οτι εχω ακουστικη και θελω σιγα σιγα να μαθω και σε αρξετω καιρο που θα μαθω τα βασικα να παρω ηλεκτρικη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 hours ago, Spyros Delta said:

 

Ε ναι, μονος μαθαινεις πιο γρηγορα.

 

Πως σου ηρθε αυτη η τρομερη ιδεα?

 

Συγνωμη για το κρυο χιουμορ αλλα μεσα σε δυομιση γραμμες ποστ, εχεις χωρεσει τα πιο σημαντικα λαθη που μπορει να κανει καποιος που θελει να μαθει ηλεκτρικη κιθαρα και μαλιστα χωρις να εχει χρονο.

 

Ενταξει, το παλικαρι δεν ηταν ετοιμο να ξεκινησει να μαθαινει ηλεκτρικη με μια οργανωμενη προσπαθεια. Του παρουσιαστηκε μια ευκαιρια να παρει μια ακουστικη με 20 ευρω και την εκμεταλλευτηκε. Και ειπε να ξεκινησει, σιγα σιγα, με αυτα που εχει. Και εδω ψαχνει το πως. Μια χαρα τον βρισκω.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

10 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

 

Ενταξει, το παλικαρι δεν ηταν ετοιμο να ξεκινησει να μαθαινει ηλεκτρικη με μια οργανωμενη προσπαθεια. Του παρουσιαστηκε μια ευκαιρια να παρει μια ακουστικη με 20 ευρω και την εκμεταλλευτηκε. Και ειπε να ξεκινησει, σιγα σιγα, με αυτα που εχει. Και εδω ψαχνει το πως. Μια χαρα τον βρισκω.

πες τα ευχαριστω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

 

Ενταξει, το παλικαρι δεν ηταν ετοιμο να ξεκινησει να μαθαινει ηλεκτρικη με μια οργανωμενη προσπαθεια. Του παρουσιαστηκε μια ευκαιρια να παρει μια ακουστικη με 20 ευρω και την εκμεταλλευτηκε. Και ειπε να ξεκινησει, σιγα σιγα, με αυτα που εχει. Και εδω ψαχνει το πως. Μια χαρα τον βρισκω.

Δεν ανεφερε τιποτα για 20 ευρω.

Αν και αυτο μπορει να εμπεριεχει λαθος. Αν ειναι κανενα καυσοξυλο με σαπιες χορδες, και δεν μπορει να παρει τα χερια του πανω στο οργανο, παιζει και να την παρατησει την προσπαθεια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, Spyros Delta είπε

Δεν ανεφερε τιποτα για 20 ευρω.

Αν και αυτο μπορει να εμπεριεχει λαθος. Αν ειναι κανενα καυσοξυλο με σαπιες χορδες, και δεν μπορει να παρει τα χερια του πανω στο οργανο, παιζει και να την παρατησει την προσπαθεια.

με τα 20€ το εχω γραψει.Επισης ειναι σε αριστη κατασταση ηταν φιλος μας που την πουλαγε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, Γιωργος Καλαδελφος said:

με τα 20€ το εχω γραψει.Επισης ειναι σε αριστη κατασταση ηταν φιλος μας που την πουλαγε

 

Και καινουργια να ειναι η κιθαρα, εαν ειναι κακοσχεδιασμενη με χαλια υλικα, θα σε δυσκολεψει πολυ.

  • Ευχαριστώ 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

 

Και καινουργια να ειναι η κιθαρα, εαν ειναι κακοσχεδιασμενη με χαλια υλικα, θα σε δυσκολεψει πολυ.

yamaha f310 tbs αυτη ειναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Γιωργος Καλαδελφος είπε

με τα 20€ το εχω γραψει.Επισης ειναι σε αριστη κατασταση ηταν φιλος μας που την πουλαγε

  Αυτο διαβασα και σχολιασα. Αν το αναφερες αλλου, οκ.

9 ώρες πριν, Γιωργος Καλαδελφος είπε

Καλησπερα!Αγορασα μια κιθαρα yamaha ακουστικη πριν 2 εβδομαδες.Δυστιχως δεν εχω χρονο για μαθηματα οποτε λεω να μαθω μονος.Εγω θελω να εξελιχθω και να παω σε ηλεκτρικη για να παιζω ροκ.Μπορειτε να μου προτεινετε βιβλια εκμαθησης η εστω καποιον στο youtube

 Να της κανεις ενα σωστο setup (ρυθμιση βεργας, καβαλαρηδων, φροντιδα ταστων κλπ) και να αλλαζεις χορδες on proper time.

Το μονο που θα σου χρησιμευσει η ακουστικη για την ηλεκτρικη ειναι οτι μπορεις να μαθεις τις συγχορδιες πανω της και τις κλιμακες, αλλα απο τεχνικη τιποτα.

Οταν πιασεις την ηλεκτρικη και την βαλεις στον ενισχυτη, θα ξεκινας να μαθαινεις αλλο οργανο.

Οτι σχεση εχει το απλο ακορντεον με το πιανο. Εχουν και τα δυο ασπρομαυρα πληκτρα, αλλα καμια σχεση η τεχνικη.

Στην ακουστικη κιθαρα χτυπας τις χορδες και βγαζεις ηχο, στην ηλεκτρικη χτυπας τις χορδες για να βγαλεις ηχο και ταυτοχρονα παλευεις για να μη βγαλουν ηχο οι χορδες που δεν παιζεις.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου