Προς το περιεχόμενο

[VIDEO] Η κιθάρα μου δεν είναι τόσο καλή για εγγραφή σε studio, τι να κάνω?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 λεπτά πριν, VangelisV είπε

Όχι ο ΟΡ δεν είναι παρών. Έρχεται πετάει ένα βιντεάκι και εξαφανίζεται. Δεν έχει τη στοιχειώδη ευγένεια να απαντήσει σε ερωτήσεις ή σχόλια συμφορουμιτών.

Το να έχει τη δική του άποψη περί του θέματος και ύστερα φυσικά από τόσα χρόνια επαγγελματικής ενασχόλησης με την κιθάρα, το καταλαβαίνω.

ίσως είναι καλύτερα να διοργανωθεί μια συνέντευξη τύπου  και να απαντήσει στις ερωτήσεις εκεί παρουσία όσων θέλουν να θέσουν ερωτήσεις. Μπορώ να κάνω τον συντονιστή  αν θέλετε, για να μην γίνει χάβρα. χαχαχαχαχαχαχ

  • Like 1
  • Χαχα 1

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, VangelisV είπε

Εγώ όχι. Όλες οι κιθάρες μου χρησιμοποιούνται για όλους τους σκοπούς. 

Απλά λέω αν συμφωνεί κάποιος και  είναι να κάνει αυτά που λέει ο ΟΡ, τουλάχιστον να έχει κιθάρες με ίδια χαρακτηριστικά. 

 

Α γεια σου. Γιατί υπάρχει λόγος (πολλοί λόγοι!) για τους οποίους προβάρεις με την ίδια κιθάρα με την οποία πας να δώσεις live: Σετάρισμα ήχου, συμπεριφορά στις εντάσεις, άνεση στο συγκεκριμένο όργανο.

 

Αν ήταν έτσι, θα μελετάγαμε σε Harley Benton επειδή ζυγίζουν μισό κιλό. Άλλο πράγμα η πρόβα όπως αναφέρει ο dimsonic μια στις τόσες, αλλά νομίζω ότι το βίντεο δεν αναφέρεται σε μεγάλους σε ηλικία ανθρώπους όπως εγώ. Και συγχέει τις entry level κιθαρες με χαρακτηρισμούς "φόρμα" και "κυριλέ".

 

Kι όσο για τις συγκρίσεις, μια καλοφτιαγμένη/αναβαθμισμένη Squier (κάποιες τέσπα) σε βγάζουν μια χαρά σε live. Και στούντιο. Και Ibanez S που αναφέρει ως παράδειγμα το βίντεο, απ' όσο ξέρω, χρησιμοποιούσε ο Chris Broderick των Megadeth, στο Endgame. Χάλια ακουγόντουσαν;

Επεξεργασμένο από Tamtam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και μεταξύ μας, κουστούμι και σκαρπίνια μόνο σε γάμο βάζω και κοιτάζω την ώρα και τη στιγμή να γύρίσω να τα πετάξω σε καμιά καρέκλα...

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, panorios είπε

Δεν συμφωνώ αλλά ευχαριστούμε για το βίντεο και την άποψη σου. 

Συμφωνω που διαφωνεις και συμφωνω και με τον ευγενικο τροπο που διαφωνεις.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ διαφωνώ και μάλιστα κάθετα.

Αν και δεν έχω "μελετήσει" ποτέ στη ζωή μου κιθάρα, προτιμώ να παίζω, δεν υπάρχει κανένας λόγος να έχεις μια μάπα κιθάρα για να μελετάς και μια "καλη'' για να παίζεις.

Έτσι κι αλλιώς ΟΛΕΣ οι κιθάρες με ένα καλό σετ απ μπορούν να παίξουν εξαιρετικά.

Επίσης από που κι ως πού ένα πολύ λεπτό μπράτσο είναι ξεκούραστο και βολικό;

Εμένα μου προξενούν κράμπες τα λεπτά μπράτσα μέσα σε λίγα λεπτά.

Τα χοντρά στηρίζουν καλύτερα το χέρι και είναι πιο ξεκούραστα.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης να θυμίσω ότι το θέμα στο οποίο απαντάει, είναι το "η κιθάρα μου ακούγεται χάλια στο στούντιο, τι να κάνω".
Δεν είναι μόνο το θέμα της μελέτης ο λόγος που του αντιπροτείνεται να έχει "άλλη για το στούντιο και άλλη για το σπίτι".

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Superfunk είπε

Επίσης από που κι ως πού ένα πολύ λεπτό μπράτσο είναι ξεκούραστο και βολικό;

Εμένα μου προξενούν κράμπες τα λεπτά μπράτσα μέσα σε λίγα λεπτά.

Τα χοντρά στηρίζουν καλύτερα το χέρι και είναι πιο ξεκούραστα.

Για καποια παιξιματα ειναι πιο ξεκουραστο το λεπτο.

Κι εγω ακουω που πολλοι εδω λενε οτι ειναι πιο ξεκουραστο το παχιο μπρατσο, και απορω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα μου άρεσε πολύ το εξής.

 

"Πολλες φορές αυτό που κάνει βολική μια κιθάρα, είναι αυτό που της χαλάει και τον ήχο"

 

Εδώ τελείωσα.

  • Χαχα 2

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

Εμένα μου άρεσε πολύ το εξής.

 

"Πολλες φορές αυτό που κάνει βολική μια κιθάρα, είναι αυτό που της χαλάει και τον ήχο"

 

Εδώ τελείωσα.


Τι θες να πεις;  Ότι "αυτό που κάνει μια κιθάρα άβολη, είναι αυτό που της κάνει και καλό ήχο;" Σοφόν το σαφές.
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 minutes ago, Tamtam said:


Τι θες να πεις;  Ότι "αυτό που κάνει μια κιθάρα άβολη, είναι αυτό που της κάνει και καλό ήχο;" Σοφόν το σαφές.
 

 

Μην μου τα γυρνάς τώρα, εντάξει?

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου