Προς το περιεχόμενο

Οι 10 δίσκοι που κόστισαν περισσότερο και από ταινίες!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

9 ώρες πριν, fusiongtr είπε

 

Τι να σου πω.

Μπορεί ο Μιχαλιός να χρέωνε και τις επεμβάσεις για την αλλαγή χρώματος στο άλμπουμ.

με 30 μυρια...

1. κλεινω το καλυτερο studio της γης.. για 6 μηνες.

2. Κλεινω τους καλυτερους σεσσιοναδες της γης...να τους εχω απικο...να δοκιμαζουν την καθε μου μακακια.. Μιλαω για κρεμ ντε λα κρεμ.

3. Κλεινω κ τον Quincy αμαλαχει, ετσι τιμης ενεκεν να καθεται να μου λεει μια αποψη ρε παιδι μου

4. Κλεινω κ την γυναικα του Quincy  και  ον Gordon Ramsey να της μαθει να μου φτιαχνει παστιτσιο.

5. Πηγαινω καθε μερα με ελικοπτερο στο studio ..ετσι για φιγουρα..

6. Διαμενω στην Ελουντα...

και παλι θα μου μεινουν  τα μισα τουλαχιστον.

Κουλα...πολυ κωλοπαιδο ο Μιχαλιος.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, dimsonic είπε

ειδες...δεν το πιανει ο ανθρωπινος νους...πάμε σε μεταφυσικο....

συμφωνεις?....εσυ συμφωνεις μαζι μου?

 

ειναι μεταφυσικο το νουμερο..οντως.

Ακομα κ αν το κομματι γεννηθηκε μεσα στο studio με την ταινια να γραφει την γεννηση καθε ακορντου..παλι δεν βγαινουν οι ωρες..🤣🤣

Τι διαολο 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, vagelism είπε

με 30 μυρια...

1. κλεινω το καλυτερο studio της γης.. για 6 μηνες.

2. Κλεινω τους καλυτερους σεσσιοναδες της γης...να τους εχω απικο...να δοκιμαζουν την καθε μου μακακια.. Μιλαω για κρεμ ντε λα κρεμ.

3. Κλεινω κ τον Quincy αμαλαχει, ετσι τιμης ενεκεν να καθεται να μου λεει μια αποψη ρε παιδι μου

4. Κλεινω κ την γυναικα του Quincy  και  ον Gordon Ramsey να της μαθει να μου φτιαχνει παστιτσιο.

5. Πηγαινω καθε μερα με ελικοπτερο στο studio ..ετσι για φιγουρα..

6. Διαμενω στην Ελουντα...

και παλι θα μου μεινουν  τα μισα τουλαχιστον.

Κουλα...πολυ κωλοπαιδο ο Μιχαλιος.

 

Ώραία όλα αυτά αλλά αν δεν έχεις καλά τραγούδια, τι να τα κάνεις? Θα χεις ένα μάτσο μέτρια κομματάκια με ηχάρα παραγωγάρα και παιχταράδες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
3 λεπτά πριν, VangelisV είπε

Ώραία όλα αυτά αλλά αν δεν έχεις καλά τραγούδια, τι να τα κάνεις? Θα χεις ένα μάτσο μέτρια κομματάκια με ηχάρα παραγωγάρα και παιχταράδες

δινω τα αλλα 15 για "προμο" ..και ακους ολη μερα τα μακαρονια με κιμα μου...🤣🤣🤣

{με σκηνοθετη του κλιπ τον Σκορτσεζε παρακαλω}

Επεξεργασμένο από vagelism
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, vagelism είπε

δινω τα αλλα 15 για "προμο" ..και ακους ολη μερα τα μακαρονια με κιμα μου...🤣🤣🤣

{με σκηνοθετη του κλιπ τον Σκορτσεζε παρακαλω}

ότι κάνουν και οι gvf δηλαδή 🤣😂🤣😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

ας πουμε αυτη η κοπελα{εχουμε ξαναμιλησει για αυτην} ειναι μια Ινδη τραγουδιστρια..

που πεταξε στο LA...εκλεισε αυτους τους μουσικους...και το συγκεκριμενο studio...προφανως καποιον παραγωγο..για να γραψει το δισκο της.

Πανω απο 50 -100 χιλιαρικα δεν πιστευω οτι της πηγε..{ολα μεσα} {αυτοι οι τυποι δεν θελουν 90 ωρες να γραψουν ενα 5αρι}

 

Επεξεργασμένο από vagelism
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 minutes ago, vagelism said:

συμφωνεις?....εσυ συμφωνεις μαζι μου?

 

ειναι μεταφυσικο το νουμερο..οντως.

Ακομα κ αν το κομματι γεννηθηκε μεσα στο studio με την ταινια να γραφει την γεννηση καθε ακορντου..παλι δεν βγαινουν οι ωρες..🤣🤣

Τι διαολο 

τι να σε καμω....

βλεπεις γεννηθηκες αργα...

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 ώρες πριν, VangelisV είπε

Ξέρει κανένας πόσο κοστίζει η ηχογράφηση δίσκου στην Ελλάδα? μιλάω για γνωστά ονόματα απ' όλα τα είδη, Ρέμος, Οικονομόπουλος, CReal, Onirama, Πυξ Λαξ κλπ. 

Εξαρτάται την παραγωγή. αν είναι όλα με πλήρη ορχήστρα δηλ πραγματικούς ανθρώπους-μουσικούς είναι πιο ακριβή  διότι ο καθένας θα πρέπει να πληρωθεί ξεχωριστά και πάει με την ώρα, επίσης το mix-mastering είναι πιο δύσκολο ακόμη και σε στούντιο με 40 κανάλια πχ να τρέχουν.

 

αν είναι όλα vst ή δεν έχουν πολλά φυσικά όργανα είναι πιο φτηνά πχ του Σαμπάνη είναι εξολοκλήρου vst.

 

επίσης εξαρτάται το στούντιο δεν έχουν όλα ίδιες τιμές πάντως βρίσκεις αναλυτικά τιμές online.

 

εγώ ο ίδιος έχω κάνει demo ηχογραφήσεις σε 2 φίλες μου επαγγελματίες τραγουδίστριες απλά με ένα arranger και νομίζεις ότι ακούς cd προ δεκαετίας έχει ανέβει πολύ η ποιότητα σε synth. βέβαια δεν τους πήρα λεφτά (πληρώσανε σε είδος...🤩) χαχα όχι εντάξει ήμαστε φίλοι κ δεν δέχτηκα αλλά ενδεικτικά πχ θα χρέωνα ενα 50αρικο ανα κομάτι. 

33 1/3333cos301/2sqrt564,0909{fx-dty/sqrtz}

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 ώρες πριν, VangelisV είπε

Ξέρει κανένας πόσο κοστίζει η ηχογράφηση δίσκου στην Ελλάδα? μιλάω για γνωστά ονόματα απ' όλα τα είδη, Ρέμος, Οικονομόπουλος, CReal, Onirama, Πυξ Λαξ κλπ. 

Noμιζω οτι ειναι πολλοι οι παραγοντες που επιδρανε στην τελικη τιμη μιας παραγωγης

Studio

session μουσικοι {κ ποιοι}

Μastering

ειναι μερικοι απο αυτους..

Παλιοτερα ηταν κ ο τροπος ηχογραφησης {πχ μπομπινα} που ηταν πιο ακριβος...αλλα δεν ξερω αν πλεον γραφουν σε μπομπινα τα studios

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου