Προς το περιεχόμενο

Αφήνετε tip?


ex-VangelisV

Προτεινόμενες αναρτήσεις

1 ώρα πριν, Konstantinos Dritsas είπε

Σε αυτούς και αυτές στα βενζινάδικα που σας καθαρίζουν τα τζάμια όπως βάζετε βενζίνη δίνετε τίποτα?

εγω ναι..

Αν ο ντελιβερας πληρωνεται με 3 ευρω τη ωρα...δεν θελω να ξερω τι παιρνει ο πακιστανος που βαζει βενζινη στο βενζιναδικο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, fusiongtr είπε

 

Κανονικά θα πρέπει να πληρωθεί, από την στιγμή που είναι υποχρεωμένος να βρίσκεται στην εργασία του, άσχετα αν το μαγαζί δεν έχει δουλειά.

Εκτός αν ο ιδιοκτήτης του μαγαζιού, του πει να μην πάει στην δουλειά.

Και όχι μόνο λόγω καιρού, πες ρε παιδί μου ότι ο μαγαζάτορας ανέβασε τις τιμές, ή ότι άνοιξε εκεί κοντά ένα καλύτερο ή φθηνότερο αντίστοιχο μαγαζί, και το συγκεκριμένο, για δύο μέρες δεν έχει δουλειά.

Τι θα πει ο μαγαζάτορας (που/αν απασχολεί κάποιες συγκεκριμένες ώρες τον ντελιβερά), "δεν μου ήρθανε παραγγελίες δεν σε πληρώνω" ?

Συνέταιροι είναι, ή πληρώνεται ο ντελιβεράς ανά ντελίβερυ που κάνει?

Ο ντελιβεράς είναι μισθωτός, ο μαγαζάτορας επιχειρηματίας.

συγνωμη καταλαβα λαθος.

Αν ο ντελιβερας εχει παει στο μαγαζι κ ξαφνικα αρχισει να ριχνει καρεκλες κ εκεινος δεν μπορει να βγει λογω θεομηνιας....τοτε πληρωνεται κανονικα.

Αν ομως ριξει ενα χιονι κ το μαγαζι δεν μπορει να δουλεψει για 2-3 μερες κ  το αφεντικο του πει μην ερθεις,  δεν θα πληρωθει. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μενα ...εγκληματικο tip {με αλλο ονομα}..ειναι το φιλοδωρημα  στο γιατρο.

Δεν εχω καταλαβει γιατι αφηνουν καποιοι 500 κ 1000 ευρω φακελακι σε καποιο υψηλομισθο οπως ενας γιατρος.

Θελεις να του κανεις ενα δωρακι {επειδη εκανε καλα κ σωστα την δουλεια του}..στειλτου ενα καλαθι με 2 ποτα στη γιορτη του για ευχαριστω...αλλα 1000 ευρω?!!!

Αυτο ειναι πραγματικο εγκληματικο για μενα..

Εμεις οι ιδιοι χαλασαμε την πιατσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
6 λεπτά πριν, VangelisV είπε

Define υψηλόμισθος

Σιγουρα η εφορια ..δεν κυνηγαει μουσικους για φοροδιαφυγη.

Πρωτοι στη λιστα ειναι γιατροι κ δικηγοροι

Τωρα αν θες νουμερα..

ΕDIT. Να ξεκαθαρισω οτι δεν αναφερομαι στο γιατρουδακι που μολις βγηκε απο το πανεπιστημιο.

Δεν θα δωσεις 1000 ευρω τιπ σε εναν τετοιο επειδη σου πηρε την πιεση..

 

 

 

Επεξεργασμένο από vagelism
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, vagelism είπε

Σιγουρα η εφορια ..δεν κυνηγαει μουσικους για φοροδιαφυγη.

Πρωτοι στη λιστα ειναι γιατροι κ δικηγοροι

Τωρα αν θες νουμερα..

Και δικηγόροι? χμμμμ

Υπάρχουν γιατροί και γιατροί. Υπάρχουν αυτοί που φαντάζεσαι εσύ σαν μεγαλογιατροί με εξωτερικό ιατρείο και θέση σε κλινική ή πανεπιστήμιο ή νοσοκομείο ή και όλα μαζί, υπάρχουν και οι γιατροί σε δημόσια νοσοκομεία που ξεσκίζονται γιατί είναι νέοι κλπ κλπ με τον μισθό του δημοσίου

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
1 λεπτό πριν, VangelisV είπε

Και δικηγόροι? χμμμμ

Υπάρχουν γιατροί και γιατροί. Υπάρχουν αυτοί που φαντάζεσαι εσύ σαν μεγαλογιατροί με εξωτερικό ιατρείο και θέση σε κλινική ή πανεπιστήμιο ή νοσοκομείο ή και όλα μαζί, υπάρχουν και οι γιατροί σε δημόσια νοσοκομεία που ξεσκίζονται γιατί είναι νέοι κλπ κλπ με τον μισθό του δημοσίου

ναι εχεις δικιο Βαγγελη.

διαβασε το edit μου.

 Παλι ομως θεωρω εγκληματικο ενα τετοιο..."φιλοδωρημα"

Επεξεργασμένο από vagelism
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, vagelism said:

 

Δεν εχω καταλαβει γιατι αφηνουν καποιοι 500 κ 1000 ευρω φακελακι σε καποιο υψηλομισθο οπως ενας γιατρος.

 

 

Γιατί αφήνουν?

Άκουσε λοιπόν απάντηση.

Πήγε ο πατέρας μου για μπάι-πας (τριπλό μάλιστα) σε κάποιον γιατρό σε κάποιο δημόσιο νοσοκομείο (συστημένος ο γιατρός ως καλός στην δουλειά του) πριν κάποια χρόνια.

 

Είπανε τα καθέκαστα και ρωτάει ο πατέρας μου "πόσο θα μου στοιχίσει το όλο πακέτο με βάση το ταμείο μου?"

Του λέει ο γιατρός 2000 €.

Πάει ο πατέρας μου και ρωτάει στον ΟΑΕΕ (τότε), του λένε τα καλύπτει όλα το ταμείο από την στιγμή που είναι δημόσιο νοσοκομείο.

Ξαναβρίσκονται με τον γιατρό, του λέει ο πατέρας μου "το και το, μου είπαν ότι είναι όλα πληρωμένα από το ταμείο, γιατί μου είπες 2000 € ?".

 

Η απάντηση του γιατρού ήταν η εξής σοκαριστική.

"Εγώ δούλευα στο Ωνάσειο και έπαιρνα 6 χιλιάρικα, τώρα που διορίστηκα εδώ παίρνω 3. Τα άλλα 3 ποιός θα μου τα δώσει? Και να ξέρεις ότι έχω ρίξει την τιμή γι' αυτό σου είπα μόνο 2 χιλιάρικα. Αν πας αλλού ... 3 χιλιάρικα και λίγα είναι"

 

Την έκανε λοιπόν ο καριόλης (συγγνώμη) την εγχείρηση και όλα πήγαν καλά.

Έρχεται η ώρα της πληρωμής, πάει ο πατέρας μου και βγάζει 1900 €  (γιατί του την έδωσε η ιστορία και ήθελε να του την σπάσει) από την τράπεζα, τα βάζει σ' ένα φάκελο, και πάνε μαζί με την μάνα μου να του τα δώσουν.

 

Τα βγάζει και τα μετράει ο ... μην-πω, και λέει (αν είναι δυνατόν).

"Είχαμε πει 2000, εδώ είναι 1900, μήπως αφήσατε τον φάκελο στην σύζυγο (μπροστά ήταν η μάνα μου, και υπονόησε ότι θα του δάγκωνε τα 100 ευρώ)?"

"Αυτά είναι του λέει ο πατέρας μου, δεν έχω άλλα."

Και ο γιατρός .... "θα τα πάρω τώρα, αλλά μην το πείτε σε κανένα για τα 1900, γιατί παίρνω πάνω από 2000 κανονικά, και θα νομίζουν ότι τους λέω πολλά".

 

Τα συμπεράσματα δικά σας.

 

  • Λυπάμαι 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Τιπ πάντα 1 ευρώ συν τη στρογγυλοποίηση προς τα πάνω σε ντελίβερι/σερβιτόρους. Αν είναι σερβιτόρα ιδιαίτερα ευγενική και χαμογελαστή θα πάρει παραπάνω αν είναι και ωραία μαζεύει την προίκα της. Σε μπαρ πάντα αφήνω τα ρέστα αν είναι μέχρι 1,50 ευρώ. Σε όλα αυτά εξαιρούνται οι αγενείς που δεν παίρνουν τίποτα.

 

Αυτό με τη βροχή και το ντιλίβερι είναι καινούριο; Σπάνια παραγγέλνω απ' έξω αλλά μια βροχή δε θα με σταματήσει, για όνομα. Έχω δουλέψει κι εγώ εξωτερικές δουλειές και να βρέχει, τι να κάνουμε. Αν έχει θεομηνία βέβαια με καταστροφές, πλημύρρες και τέλος του κόσμου, έχω φροντίσει να έχω προμήθειες (τροφή μακράς διαρκείας, νερό, όπλα, φάρμακα) οπότε δεν έχω ανάγκη για παραγγελίες.

 

Επίσης το γιατί συζητάμε για φακελάκια σε νήμα περί φιλοδωρήματος, είναι άξιον απορίας.

Επεξεργασμένο από Jazzjoker
  • Like 1

Ενωμοτάρχης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

50 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Γιατί αφήνουν?

Άκουσε λοιπόν απάντηση.

Πήγε ο πατέρας μου για μπάι-πας (τριπλό μάλιστα) σε κάποιον γιατρό σε κάποιο δημόσιο νοσοκομείο (συστημένος ο γιατρός ως καλός στην δουλειά του) πριν κάποια χρόνια.

 

Είπανε τα καθέκαστα και ρωτάει ο πατέρας μου "πόσο θα μου στοιχίσει το όλο πακέτο με βάση το ταμείο μου?"

Του λέει ο γιατρός 2000 €.

Πάει ο πατέρας μου και ρωτάει στον ΟΑΕΕ (τότε), του λένε τα καλύπτει όλα το ταμείο από την στιγμή που είναι δημόσιο νοσοκομείο.

Ξαναβρίσκονται με τον γιατρό, του λέει ο πατέρας μου "το και το, μου είπαν ότι είναι όλα πληρωμένα από το ταμείο, γιατί μου είπες 2000 € ?".

 

Η απάντηση του γιατρού ήταν η εξής σοκαριστική.

"Εγώ δούλευα στο Ωνάσειο και έπαιρνα 6 χιλιάρικα, τώρα που διορίστηκα εδώ παίρνω 3. Τα άλλα 3 ποιός θα μου τα δώσει? Και να ξέρεις ότι έχω ρίξει την τιμή γι' αυτό σου είπα μόνο 2 χιλιάρικα. Αν πας αλλού ... 3 χιλιάρικα και λίγα είναι"

 

Την έκανε λοιπόν ο καριόλης (συγγνώμη) την εγχείρηση και όλα πήγαν καλά.

Έρχεται η ώρα της πληρωμής, πάει ο πατέρας μου και βγάζει 1900 €  (γιατί του την έδωσε η ιστορία και ήθελε να του την σπάσει) από την τράπεζα, τα βάζει σ' ένα φάκελο, και πάνε μαζί με την μάνα μου να του τα δώσουν.

 

Τα βγάζει και τα μετράει ο ... μην-πω, και λέει (αν είναι δυνατόν).

"Είχαμε πει 2000, εδώ είναι 1900, μήπως αφήσατε τον φάκελο στην σύζυγο (μπροστά ήταν η μάνα μου, και υπονόησε ότι θα του δάγκωνε τα 100 ευρώ)?"

"Αυτά είναι του λέει ο πατέρας μου, δεν έχω άλλα."

Και ο γιατρός .... "θα τα πάρω τώρα, αλλά μην το πείτε σε κανένα για τα 1900, γιατί παίρνω πάνω από 2000 κανονικά, και θα νομίζουν ότι τους λέω πολλά".

 

Τα συμπεράσματα δικά σας.

 

Ενας απο τους λογους που πρωτα πληρωνω την ιδιωτικη μου ασφαλεια κ μετα ολα τα υπολοιπα ειναι και αυτος...

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου