Προς το περιεχόμενο

Ένταση στο πατάρι (κατά Bonamassa)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

https://guitar.com/features/opinion-analysis/joe-bonamassa-playing-loud/?fbclid=IwAR2z8IYvv-ldL-ljO4pFZPGO-Lk9rRnkquC6r7a9CNPg30woQy8-tH4ULSI
 

Ενταξει, ξέρω ότι υπερβάλλει λίγο-χάριν κλικς, όπως την άλλη φορά με τα πετάλια, αλλά επιτέλους πες τα βρε χρυσόστομε. Βαρεθήκαμε πια τα "χαμήλωσε", "είσαι πολύ δυνατά" , "δεν μπορώ να σε μιξάρω" κλπ. κλισέ στα μαγαζάδικα. Πόσες και πόσες φορές έχω βρεθεί σε live όπου κυριαρχεί η κιθαριστική μουσική και η κιθάρα στέκεται κατώτερη των προσδοκιών μου, ηχητικά;

  • Like 3

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όπως είναι γνωστό τα περισσότερα "μαγαζιά" δεν έχουν ούτε τις προδιαγραφές (για σοβαρό λαιβ), ούτε τον σωστό εξοπλισμό, ούτε καν ... επαγγελματία ηχολήπτη. πάντα ο ήχος είναι από χάλια έως μέτριος (είτε παίζει η μπάντα δυνατά στο stage είτε όχι). ειδικά στα μπάσα είτε θα γίνεται κακή χρήση sub είτε τα μπάσα θα είναι ανύπαρκτα και ο ήχος πάντα μονοδιάστατος. το ίδιο και στα τύμπανα και γενικά σε όλα τα όργανα. όλα αυτά τα χαμήλωσε, είσαι δυνατά κτλ τα λένε για να γίνεται εύκολη η δουλειά τους με ανύπαρκτη έως υποτυπώδη βασική μίξη και soundcheck που κρατάει το πολύ 15 λεπτά.

The Bass Dredd

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μην ξεχνάμε όμως πως το "είσαι πολύ δυνατά", συνήθως είναι αληθές και αντιστοιχεί στο "σκεπάζεις τον οποιονδήποτε, ακόμα και τη φωνή, αλλά παρόλα αυτά συνεχίζεις και δυναμώνεις κάθε πέντε λεπτά γιατί θεωρείς πως "δεν ακούγεσαι", ενώ έχεις ξεκουφάνει τους πάντες σε ακτίνα 2 τετραγώνων"....😂

Hot Dog .......................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι συμφωνώ, αλλά τα ροκ live (το πόστ μιλάει για μποναμασα) είναι από την φύση τους δυνατά. δλδ δεν γίνεται να παίζεις πχ ζεπελιν ή σάμπαθ σιγά γιατί "είσαι πολύ δυνατά και σκεπάζεις τους άλλους" επίσης να πω ότι μιλάω για το τυπικό μαγαζί που παίζουμε οι περισσότεροι και όχι για πραγματικά επαγγελματικές καταστάσεις σε σοβαρούς χώρους με φήμη και άποψη στο λαιβ

The Bass Dredd

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έλα μωρε ο οδοντίατρος, που και καλά έχει πρόβλημα ...

αν έχει αυτός ή είχε ποτέ τι να πούμε και μεις..

Μόνο τα σακάκια του να δεις πιάνεις το νόημα.

Απλά κάτι πρέπει να πει κι αυτός για να δείξει ότι φτιάχτηκε thru thick and thin...

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
2 ώρες πριν, dimsonic είπε

Μόνο τα σακάκια του να δεις πιάνεις το νόημα.

Tι έχουν τα σακάκια του;

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, Πνοή και Νύξη said:

Tι έχουν τα σακάκια του;

τι τι έχουν τα σακάκια του...?

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θέλω να πω μόνο που φοράς αυτά τα σακάκια ο ηχολήπτης κάνει τουμπεκί

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
9 λεπτά πριν, dimsonic είπε

θέλω να πω μόνο που φοράς αυτά τα σακάκια ο ηχολήπτης κάνει τουμπεκί


Αφού το είχε πει κιόλας. "Ας μη με λέγαν Μπονασέρα και θα μου ΄λεγα εγώ αν θα έπαιζα στις εντάσεις που παίζω ή αν θα με ανέχονταν οι άλλοι..."

Το point του πάντως το έχει, εγώ ταυτίστηκα λίγο αλλά και συμφωνώ περί sweetspot στη σκηνή και ξεκουράσματος του αυτιού κλπ.
 

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου