Προς το περιεχόμενο

Πρώτη ηλ.κιθάρα/ενισχυτής.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ναι η αλήθεια είναι ότι και η κλασική glossy neck έχει και δεν έχω αντιμετωπίσει κάποιο πρόβλημα. 

Αυτήν τη περίοδο ακούω περισσότερο classic rock από 70s. Για την διαφορά single coil - humbucker λίγα πράγματα ξέρω όπως ότι τον δεύτερο τύπο τον συναντάμε σε Les Paul και είναι πιο βαρύς (για metal κτλ). 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτο που πρεπει πρωτα απο ολα να καταλαβεις ειναι οτι η ηλεκτρικη κιθαρα ΔΕΝ εχει "ηχο".

ΔΙΝΕΙ ενα ΠΟΣΟΣΤΟ του ηχου σε ενα ΣΥΝΟΛΙΚΟ ηχητικο ΣΥΣΤΗΜΑ (κιθαρα-εφε-ενισχυτης).

Απο εκει και περα αν καταλαβεις πως ακριβως λειτουργει αυτο το συστημα βγαζεις οτι ηχο θες και με διπλους και με μονους.

 

Για να μη μπερδευεσαι ομως σιγουρα μια strat ή tele ειναι η πιο foulproof λυση μια και οντως δεν υπαρχει ειδος που να μην μπορεις να παιξεις με αυτες.

 

Αν ομως σκοπευεις να πλακωθεις σε μεταλα και super high gain καταστασεις καλυτερα να κοιταξεις προς την μερια καποιας εταιρειας που εκειδικευεται σε τετοιες κιθαρες οπως η IBANEZ.

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

glossy neck για πρωταρη;

σαν να σου χαριζουν γαιδαρο και να λες ειν κατσαρή η ουρα του...

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μεξικανικη τελε που εχω ειναι glossy μονο στην ταστιερα και στο headstock. Οχι ολο το μανικι. Εξαιτιας του οτι ειναι glossy, ψιλοκολλανε οι κορυφες των δακτυλων μου κατα το bend/vibrato. Καμια σχεση με αλλα maple fretboards σε αλλες κιθαρες μου, οπως και καμια σχεση με τις rosewood ταστιερες. Ακομα πιο ευκολοπαιχτες.

 

Με τελε παιζεις τα παντα. Και μεταλ, με τα καλαλληλα μαγνητακια 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω την Squier Classic Vibe Tele εδώ και 5 χρόνια και είμαι ευχαριστημένος. Η κιθάρα από ήχο και pliability είναι πολύ καλή, θέλει κάποιες αλλαγές για να να γίνει τέλεια.

Σίγουρα το Jack τα saddles και ίσως το nut.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπόν παιδιά μόλις που γύρισα από το Νάκα της γειτονιάς μου, είχε μόνο Stratocasters και συγκεκριμένα μια classic vibe και μια standard. Εντυπώσεις:
Όσον αφορά τον ήχο λόγω θορύβου, πολύ μικρού ενισχυτή και ασχετοσύνης δεν παρατήρησα διαφορά και συνολικά μου έκαναν αρνητική εντύπωση. Όσον αφορά την εργονομία/αίσθηση και οι δύο μου φάνηκαν πολύ άβολες (το προσπερνάω όμως φαντάζομαι είναι θέμα συνήθειας) είχε δίκιο ο φίλος που αναφέρθηκε στο πλάτος της ταστιέρας η διαφορά ήταν μεγάλη. Τέλος σχετικά με το φινίρισμα του λαιμού μου άρεσε σίγουρα περισσότερο η standard (satin) χωρίς ωστόσο να απορρίπτω το glossy. Γενικά απογοητευτικα λιγάκι ωστόσο η αναζήτηση θα συνεχιστεί με τις Telecasters και με καλύτερο ενισχυτή για να γίνει σωστή δοκιμή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, Woody είπε

ωστόσο η αναζήτηση θα συνεχιστεί με τις Telecasters

Οι tele έχουν σε αίσθηση και μερικές και σε χαρακτηριστικά ακόμα πιο στενό μπράτσο. Τσέκαρε κάποια Epiphone SG ή Les Paul

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

52 λεπτά πριν, Woody είπε

Λοιπόν παιδιά μόλις που γύρισα από το Νάκα της γειτονιάς μου, είχε μόνο Stratocasters και συγκεκριμένα μια classic vibe και μια standard. Εντυπώσεις:
Όσον αφορά τον ήχο λόγω θορύβου, πολύ μικρού ενισχυτή και ασχετοσύνης δεν παρατήρησα διαφορά και συνολικά μου έκαναν αρνητική εντύπωση. Όσον αφορά την εργονομία/αίσθηση και οι δύο μου φάνηκαν πολύ άβολες (το προσπερνάω όμως φαντάζομαι είναι θέμα συνήθειας) είχε δίκιο ο φίλος που αναφέρθηκε στο πλάτος της ταστιέρας η διαφορά ήταν μεγάλη. Τέλος σχετικά με το φινίρισμα του λαιμού μου άρεσε σίγουρα περισσότερο η standard (satin) χωρίς ωστόσο να απορρίπτω το glossy. Γενικά απογοητευτικα λιγάκι ωστόσο η αναζήτηση θα συνεχιστεί με τις Telecasters και με καλύτερο ενισχυτή για να γίνει σωστή δοκιμή.

 

 

ΟΛΕΣ οι κιθαρες στα μαγαζια εχουν ΑΘΛΙΟ σετ απ οποτε μην τις αδικεις.

Θελουν σετ απ για να αποκτησουν το 100% του playability & feel που μπορουν να εχουν.

Ειμαι σιγουρος οτι η κιθαρες που επαιξες ειχαν πολυ relief & action στο θεο καθως και κακα κομμενα nut.

  • Like 2

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν οι στρατ σου φανηκαν αβολες (προκειται για μια απο τις εργονομικοτερες) και μη εργονομικες, θα απογοητευεις γενικοτερα, ειδικα με τις τελε. 

 

Το θετικο θα ειναι οτι εαν απογοητευεις με ολες, σημαινει πως μπορεις να διαλεξεις οποια σου καθεται ωραια στο ματι, καθως ο παραγων "αισθηση/ανεση" φευγει εκτος παιχνιδιου...

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
13 ώρες πριν, Woody είπε

glossy neck

Ζητώ συγγνώμη, ανοίγω μια παρένθεση για να δώσω μια ερμηνεία σε μια ψιλοπαρεξηγηση που αφορά το glossy/non glossy και την γενικότερη αντίληψη περί γρήγορου/αργού μανικιού. Έχω την αίσθηση ότι οι κιθαρίστες στο παρελθόν "μάταραν" τα μανίκια τους επειδή το nitrocellulose finish σε πολλές των περιπτώσεων, λόγω σφαλμάτων σε περιεκτικότητες πλαστικοποιητών, αποκτούσε θαμπάδα με την επαφή με το δέρμα και γινόταν κολλώδες, γεγονός που όντως αποτελεί τροχοπέδη σε κάθε είδους άνεση του χεριού στο μανίκι. Ο μόνος τρόπος να φεύγει αυτή η κολλώδης θαμπάδα, είναι το ματάρισμα με ψιλό γυαλόχαρτο ή ακόμη καλύτερα/εύκολα με σύρμα ή scotch brite.

Tα μανίκια που δεν είναι φινιρισμένα με nitro, αλλά με πολυουρεθάνες και πολυεστέρες ή ακρυλικά δεν έχουν τέτοιο θέμα.

Εμένα προσωπικά δεν με ενόχλησε ποτέ το gloss neck και πάντοτε έπαιζα χωρίς πρόβλημα και θεωρώ ότι είναι άλλη μία από τις πολλές παρεξηγήσεις στα κιθαριστικά θέματα που έχουν αποκτήσει διαστάσεις αστικού μύθου. Μπορώ επίσης να παραθέσω είδη οργάνων με gloss φινίρισμα τα οποία χρησιμοποιούνται κατά κόρον σε "βιρτουόζικα" είδη, όπως manouche κιθάρες, flamenco και κλασσική, jazz archtops, μπουζούκια κλπ.

 

Μετά δε, το πρόσφατο βιντεο με τον master luthier της Fender που έριξε το τιπ για τα glossy μανίκια, με την πρώτη ευκαιρία θα το δοκιμάσω και θα επανέλθω με συμπεράσματα.

Κλείνει παρένθεση, ευχαριστώ και sorry για το off topic.

Eπίσης, περί εργονομίας, κι εμένα η Stratocaster με κουράζει και στέκεται εμπόδιο στο ήδη περιορισμένης δυνατότητας-αλλά ενσυνείδητης επιλογής, παίξιμό μου. Όλα στο δεξί (διακόπτες, knobs, contour, saddles, μεσσαίος μαγνήτης)

  • Like 3

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου