Προς το περιεχόμενο

Πως χρησιμοποιούμε τα controls σε les paul?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γενικοτερα δε με βολευουν οι les paul για χρηση σε λαιβ. Προτιμω την απλοτητα μια τελεκαστερ. Ο λογος ειναι, κυριως, οτι οποτε παιρνω σε προβα les paul (ή g400) πρεπει να αλλαζω ολο τον χειρισμο σε καθε τραγουδι. Και με τα χειριστηρια λιγο μακρια απο τα δακτυλα, το πραγμα με δυσκολευε λιγο.

 

Τελευταιες μερες αποφασισα οτι το επομενο μου λαιβ θα ειναι με les paul. Πραγματι, τελευταιες μερες παιζω μονο les paul για να τη συνηθισω στις απαιτησεις του ρεπερτοριου μου. Συνηθησα καπως την μακρια αποσταση απο τα χειριστηρια. Αυτο που εμπεδωσα, επισης, ειναι το γεγονος οτι με εξυπνο setup εχω ολους τους ηχους στα χερια μου με λιγες κινησεις. Η μεσαια θεση, με blend των δυο μαγνητων, διδει τεραστιο φασμα ηχων.

 

Ψαχνοντας, βρηκα το παρακατω αρθρο, το οποιο φαινεται τελειο σαν λυση. Απλουστευει πολυ τη χρηση ολου του σεταπ.

 

"First, your volume controls do not just control your loudness, but also your level of distortion (‘gain’ or ‘overdrive’). If your guitar has modern wiring, lowering the volume will also reduce the available treble, as if you’d turned the tone down too. If you have 1950s wiring this effect is far less prominent.

Secondly, your tone control not only cuts your treble, it also reduces the amount of ‘space’ your guitar seems to take up in the mix. Turning your tone down can effectively pull you ‘back’ into the mix.

Enough basics. Here’s some pointers.

EQ Your Amp for the Neck Most of the time you’ve probably set up your amp for a good tone from the bridge. Try this instead and see what happens.

  1. Turn all your volumes and tones up to 10.
  2. Select the neck pick up.
  3. Adjust your amp so you get a good soloing tone for that pickup.
  4. Switch to bridge. This will be too bright. Ice-pick through ear territory.
  5. Tame bridge with tone control, until you’ve got a good soloing tone.

You now have your ‘boost’ sounds. Now turn the bridge vol down (about 75-80%), until you’ve got a good crunching rhythm sound. If you have modern wiring you may need to turn up the tone a little at this stage. You could now play the rhythm on the bridge, and switch to the neck for the solo.

Solo on Bridge, cleans on Neck Turn up your bridge tone and vol. That’s your solo sound (ice pick and all). Turn your neck vol down to about 50%. If your amp is any good, that should be nearly clean. If you’ve got 1950s wiring, it won’t be muddy either. You may now play the intro to Since I’ve Been Lovin’ You on the neck pick up. Switch to bridge for the signature lick. Back to neck, or turn down bridge to 50-60%. For a more sensible bridge pick up sound, just turn the tone down a fraction to clip some of the hairs off it.

If your amp is good, it should be sensitive enough to clean up when you turn down, and also to clean up if you back off with your right hand an pick gently. Use both these effects to control your tone.

Middle positions

Leave your bridge in its rhythm setting, then switch to middle. Now turn down the neck to nearly nothing, then slowly turn it back up (to about 50%). Somewhere across this range you’ll hear three fairly distinct tones. It’ll start out sounding like the bridge on its own. Next, it will fill out (i.e. get some extra bass), and it might do this quite suddenly. This is a really useful sound for soloing, because it basically sounds like the bridge pickup, but it’s fuller and meatier without being in any way muddy. As you keep turning up the neck vol it will start to sound more like both pick ups. This can be sort of nasal, but quite good.

Once you get both pick ups to the same vol (~ 75%) you’ve got the classic middle sound. Many people find this a bit muddy, but if you EQd the amp for your neck pick up, you should be OK. "

"And:

Before I forget again, there's one thing about the middle setting that I forgot to mention. It’s a lot easier to use than it sounds to describe it!

If you set your neck so it’s basically clean (~ 50%), and then set the bridge to about 75%, that will give you the sounds-like-the-bridge-pickup-but-fuller tone. As I said before, that’s a good rhythm or lead sound.

From that basic position, if you want to get a boost, all you have to do is adjust ONE volume control up to 100%. Either will work. If the bridge, you get the biting sound, if the neck you get the fuller sound. When you’ve finished, simply turn that volume back to where it was.

Simple.

In other words, once you’ve worked out your pre-sets, using the Les Paul this way is as simple as playing a Telecaster. "

 

Εσεις πως χρησιμοποιειτε τη les paul σας? Εχετε κατι να προσθεσετε ή να σχολιασετε?

Επεξεργασμένο από gkourmoul1
  • Like 3

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ παλιότερα το δουλευα έτσι... Τώρα ομως έχω φτιαξει ξεχωριστά patches στην πεταλιερα μου για ολα τα gain stages... clean-crounch-hi gain rythm-lead (και με ελαφρο παιξιμο του volume εχω και ολα τα ενδιαμεσα) Εχω ξεχωριστο bank για κάθε μου κιθαρα και ετσι δεν πολυασχολουμαι... Απλα αλλαζω patch... 

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, leon7pap said:

Εγώ παλιότερα το δουλευα έτσι... Τώρα ομως έχω φτιαξει ξεχωριστά patches στην πεταλιερα μου για ολα τα gain stages... clean-crounch-hi gain rythm-lead (και με ελαφρο παιξιμο του volume εχω και ολα τα ενδιαμεσα) Εχω ξεχωριστο bank για κάθε μου κιθαρα και ετσι δεν πολυασχολουμαι... Απλα αλλαζω patch... 

 

Το εκανα με συνδυασμους πεταλιων σε καθαρο καναλι ενισχυτη. Τωρα παιζω με δικαναλο και χρησιμοποιω ενα πεταλι για boost. Να ρυθμισω τον ηχο για high gain rythm και με το πεταλι να παιρνω lead ηχο, ωστε να καθαριζει καλυτερα ο ηχος? Ή να εχω το boost always on και ρυθμισω για lead ηχο? 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aναλογως το ρεπερτόριο σου. Εγώ απο τις δυο μεθόδους που ανεφερες προτιμώ την πρωτη. Αλλα με τρια gain Stages.... Δηλαδη ρυθμιζω ενισχυτή ώστε στο volume 4-5 της les Paul να έχω ήχο ac\dc στο 8-9-10 να έχω high gain και για lead... Πεταλακι.... 

Εκανα και το αλλο... 

Ρυθμιζω bridge ώστε στο 7 -8 να μου δινει high gain rhythm... για solo απλα ανεβαζω στο 10 και για crounch έχω τον neck μαγνήτη μονίμως με το volume τόσο οσο χρειαζεται ώστε να μου δινει το crounch που θέλω και κανω την αλλαγή στα gain stages με τον pickup selector... (Παλι έχω όλα τα gain stages συν τη μεσαία θέση μαγνήτη χωρις να χρειαστω πετάλι) αλλα αυτό δεν ειναι πανάκεια γιατί όπως σου είπα εξαρτάται απο το ρεπερτόριο σου...και τον εξοπλισμό σου... Δεν καθαρίζουν όλοι οι ενισχυτές και μαγνητες το ίδιο...  παιζει και συμβιβασμός...  🙂

  • Like 1

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

22 minutes ago, gkourmoul1 said:

 

Το εκανα με συνδυασμους πεταλιων σε καθαρο καναλι ενισχυτη. Τωρα παιζω με δικαναλο και χρησιμοποιω ενα πεταλι για boost. Να ρυθμισω τον ηχο για high gain rythm και με το πεταλι να παιρνω lead ηχο, ωστε να καθαριζει καλυτερα ο ηχος? Ή να εχω το boost always on και ρυθμισω για lead ηχο? 

 

Αν δεν κάνω λάθος, έχεις περισσότερα από ένα μπουστο/βρωμο-πέταλα.

Εγώ θα ρύθμιζα τον ενισχυτή να είναι αρπαγμένος (στο όριο του break up) στο καθαρό κανάλι, και στο μεσό-βρωμο :classic_biggrin: του βρώμικου καναλιού.

Με τα pots της κιθάρας θα καθάριζα στο καθαρό κανάλι, και με τα δύο βρωμο-πέταλα θα είχα άλλα τρία τουλάχιστον gain stages (σύνολο 4).

Κάτι αντίστοιχο θα έκανα και στο βρώμικο κανάλι του ενισχυτή, έτσι ώστε όταν καθαρίζει από το volume της κιθάρας, να ακούγεται περίπου όπως το καθαρό (αρπαγμένο) με τέρμα volume κιθάρας και ένα μπούστερ.

Έτσι έχεις τεράστια παλέτα από gain stages, στα πόδια και στα χέρια.

Θέλει βέβαια εξέσκηση και συνήθεια.

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Like 2

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου εχετε δωσει πολλη τροφη για σκεψη.

 

Οντως, εχω δυο βρωμοπεταλα, με τον ενισχυτη ρυθμισμενο με αρκετη βρωμα. Το ενα πεταλι μου αρκει για lead. Το δευτερο το εχω για εξτρα gain στο καθαρο καναλι.

Αλλα, φιλοδοξω να χρησιμοποιω μονο ενα βρωμοπεταλο και να το κανω οπως περιπου το περιγραφει ο Λεων. Ισως και ενα 50s wiring βοηθησει στο καθαρισμα του ηχου.

 

Και, οντως, το ρεπερτοριο φερνει τις απαιτησεις, και απο τα ηλεκτρικα της κιθαρας και απο τον ενισχυτη κρινεται το ποσο θα εκπληρωθουν οι απαιτησεις αυτες, μονο με την χρηση των pots.

 

Οι low gain μαγνητες που θα χρησιμοποιω θα βοηθησουν αρκετα. Ο TM18 καθαριζει εξαιρετικα. Μενει να τα δουλεψω και να τς συνηθισω.

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, gkourmoul1 είπε

Εσεις πως χρησιμοποιειτε τη les paul σας? Εχετε κατι να προσθεσετε ή να σχολιασετε?

 

Σε καμμία κιθάρα μου δεν χρησιμοποιω τα controls, είναι πάντα all the way up,στις Tele και στην Gretsch δεν έχω καν tone control.

 

Αν θέλω να βγω μπροστά πατάω το booster.

 

Δεν μου αρέσει καθόλου ο ήχος των μαγνητών με το volume κατεβασμένο και ο ενισχυτής μου είναι πάντα ρυθμισμένος ώστε να έχει υπέροχο καθαρό ήχο.

 

Τα υπόλοιπα γίνονται με πετάλια.

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 4

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 μήνες αργότερα...

Σε μένα το πιο βολικό είναι να τα ελέγχεις όλα απο τα πόδια.

 

Αν και λίγο πιο ακριβή,αλλά πολύ ωραία λύση είναι το midi controller pedal board.

Αν έχεις να πάρεις ήχους από πολλά πετάλια,με ένα πάτημα φέρνεις τα πάνω κατω.

 

Με το χέρι δεν ξέρω μήπως είναι πιο βολικό κάποιο toggle switch ή push pull pot ή push-push.

Ώστε μία κίνηση να αλλάζει την τιμή της αντίστασης του pot και να σου καθαρίζει τον ήχο.

Flying High Again

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου