Προς το περιεχόμενο

Social media και νέα γενιά μουσικών


Jazzjoker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

Ωραιος κιθαριστας.

Η ΜΟΥΣΙΚΗ που ειναι ομως? (σαν etude heavy metal κιθαρας μου ακουγεται)

εγω ακουω ενα A ενα B ενα C και ενα σολο.

σαν δομη μου ακουγεται  Νικο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, vagelism είπε

εγω ακουω ενα A ενα B ενα C και ενα σολο.

σαν δομη μου ακουγεται  Νικο.

 

 

Ναι αλλα συνθετικα ειναι μαυρα χάλια....δεν νομιζω να γινοντουστασανε ποτε hit 🌝  

Ενω το Sultans of swing το τραγουδαγανε ακομα και οι...βαρκαρηδες στις Σπετσες οταν πρωτοβγηκε (παραθεριζα τοτενες εκει τα καλοκαιρια) ... "φερε ενα ΣΙΒΑΣ (αχ,ωραιες εποχες τοτενες δεναμε τα Σκυλια με τα λΟκανικα) και βαλε και το ΣΟΥΛΤΑΝΣ να παιζει"  έλεγαν   🌝

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

 

Ναι αλλα συνθετικα ειναι μαυρα χάλια....δεν νομιζω να γινοντουστασανε ποτε hit 🌝  

Μαυρα χαλια ....για ποιον ? Για σενα? Οκ.

και το Santa claus is coming to town ενα  απλο AABA ειναι κ μια χαρα επιτυχιουλα εγινε.

Τον συγκεκριμενο κυριο παντως δεν νομιζω οτι τον ενδιαφερει να το πει η Τaylor swift το κομματι του.

και το συγκεκριμενο δεν εγινε ποτε χιτ παντως..κ εχει 2 εκατ views αυτο..κ 4 το κλιπ

 

 

Επεξεργασμένο από vagelism
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 λεπτά πριν, vagelism είπε

και το συγκεκριμενο δεν εγινε ποτε χιτ παντως..κ εχει 2 εκατ views αυτο..κ 4 το κλιπ

 

Ναι αλλα εδω ακουω μουσικη και μελωδια μια χαρα.

 

Το αλλο ηταν σαν κατι etudes του Alkan που μας εβαζαν στο εθνικο......🌝

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Superfunk είπε

 

Ναι αλλα εδω ακουω μουσικη και μελωδια μια χαρα.

 

Το αλλο ηταν σαν κατι ασκησεις του Alkan που μας εβαζαν στο εθνικο......🌝

https://en.wikipedia.org/wiki/Music

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
1 ώρα πριν, vagelism είπε

H μουσικη εξελισσεται κυριοι.

Αν οτι δεν μπορουμε να καταλαβουμε - το βαφτιζουμε αψυχη κ φτηνη επιδειξη τεχνικης, το μονο που κανουμε ειναι να αφηνουμε το δικο μας αυτι πισω.

Ναι υπαρχουν ΚΑΙ αυτοι...Οι ζογκλερς...

Παντα υπηρχαν κ παντα θα υπαρχουν.

Bαγγέλη δεν μιλάω για φθηνή επίδειξη, ελπίζω να έγινε κατανοητό. Ακόμη και για την δική τους, εσωτερική γαλήνη να γίνεται, το αποτέλεσμα για εμένα, τον ακροατή είναι το ίδιο. Επικροτώ την ενασχόληση με το όργανο αλλά λόγω μέσου και έκθεσης, εκ των πραγμάτων αυτό  έχει πάει σε άλλα μονοπάτια. Επίσης, λόγω κορεσμού συνθέσεων και τεχνικών (κακά τα ψέμματα, όσο περνούν τα χρόνια, όλο και πιο δύσκολο είναι να γραφτούν ή να παιχτούν οriginal πράγματα) οι μουσικοί αναλώνονται σε ένα ατελείωτο παιχνίδι υπερβολικά στυλιζαρισμένης τεχνικής που, δεν το συζητώ, θέλει κόπο και πολλή δουλειά για να επιτευχθεί, αλλά μπορεί (η τεχνική  η ίδια) να χαλάσει τη ροή μιας -κατά τ' άλλα- ωραίας σύνθεσης. 

Δεν μου αρέσει να συγκρίνω, σάμπως οι μπλουζίστες δεν επιζητούσαν δεξιοτεχνία και αναγνώριση της δουλειάς τους; Ή οι παραδοσιακοί κλαριντζήδες; Και φυσικά δεν συγκρίνω "ψυχές" στο παίξιμο. Και ο Knoppo και το παλικάρι του παραδείγματος, έχουν καταθέσει "ψυχή". Αλλά δεν είναι ακριβώς η "ψυχή" το θέμα.

Ξέρω επίσης μουσικούς κιθαρίστες που όταν παίζουν μόνοι τους ακούγονται σαν οχτώ SteveVai και δώδεκα JoeSatriani μαζί, αλλά όταν καλούνται να παίξουν για κάποιον άλλο το κάνουν με εξαιρετικό επαγγελματισμό και αυτοσυγκράτηση. Δεν υπάρχει κανόνας. Απλά το πηλίκο, όσο περνούν τα χρόνια, τείνει σε μικρότερα νούμερα και είναι και λογικό.

(Αλλά δεν μπορεί να βγαίνουν οι πιτσιρικάδες στα fora και να λένε "Brian May sucks as a guitarist" ή o "Jimi Hendrix είναι sloppy", έχουν πρόβλημα αισθητικής και παιδείας τότε. Και όλη η τεχνική και συνθετική αρτιότητα του κόσμου δεν τους σώνει)

Επεξεργασμένο από Πνοή και Νύξη
  • Like 2

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και ο Brian φοβερος ηταν και ο Jimis  και ο Blackmoore κ ολοι.

Εγω δεν ανηκω σε αυτους που αφοριζουν το παρελθον..

Ισα ισα...

Ειμαι σχεδον 45 ..με αυτους μεγαλωσα κ εγω..{καλα οχι με τον Jimi} και ολους.. τους σεβομαι απολυτα,.

 

Η βασικη διαφορα μου νομιζω σε σχεση με πολλους εδω μεσα , ειναι οτι εγω ειμαι φιλαθλος της μουσικης με ανοιχτα αυτια κ οχι φανατικος μιας μουσικης { η μιας εποχης.}

Και οσο κ αν αγαπω το Sultans...το ακουσα κ το ξανακουσα κ το επαιξα με μπαντες κ το ξαναπαιξα...

Βαριεμαι πλεον φιλε μου. Τα εκανα αυτα αρχες του 90 και πλεον εχουμε 2020 σχεδον..

 

Σεβομαι απεριοριστα την αξια του Knopfler και του καθε Knopfler..αλλα  φροντιζω το ενα μου αυτι τουλαχιστον, να ειναι στο  παρον .

Ενιοτε...για λογους αναπολησης η νοσταλγιας αν θες...θα ακουσω αυτα που ακουσα σαν παιδι..αλλα σε καμια περιπτωση δεν τα αφηνω να μου καθορισουν τον τροπο που ακουω μουσικη..σημερα.

Και φυσικα δεν υποστηριζω δογματικα οτι εγω ακουσα "μουσικη" κ οι πιτσιρικαδες του σημερα, παραγουν σκατα για να βγαλουν κανα like.

 

Επεξεργασμένο από vagelism
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 hour ago, vagelism said:

 

Και οσο κ αν αγαπω το Sultans...το ακουσα κ το ξανακουσα κ το επαιξα με μπαντες κ το ξαναπαιξα...

Βαριεμαι πλεον φιλε μου. Τα εκανα αυτα αρχες του 90 και πλεον εχουμε 2020 σχεδον..

 

 

εμείς να δεις Βαγγέλη που το κάναμε από τα τέλη του 70.

Αλλά ο knopfler μπορεί να βάζει με μαεστρία 2 νότες στη σειρά, και το έχει κάνει ουκ ολίγες φορές, κάτι που προφανώς δεν μπορεί να κάνει ο σρέντερ του βίντεο.

  • Like 2

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, vagelism είπε

Η βασικη διαφορα μου νομιζω σε σχεση με πολλους εδω μεσα , ειναι οτι εγω ειμαι φιλαθλος της μουσικης με ανοιχτα αυτια κ οχι φανατικος μιας μουσικης { η μιας εποχης.}

Και οσο κ αν αγαπω το Sultans...το ακουσα κ το ξανακουσα κ το επαιξα με μπαντες κ το ξαναπαιξα...

Βαριεμαι πλεον φιλε μου. Τα εκανα αυτα αρχες του 90 και πλεον εχουμε 2020 σχεδον..


Καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις, αλλά δεν ειναι αυτό το ζήτημα εδώ, αλλά η σύνθεση.
Δημιουργικά, το Sultans of Swing, είναι σύνθεση (στίχοι, μουσική και συναίσθημα). Οι μελωδίες δεν συνιστούν μοτίβα στο αριστερό χέρι ούτε ασκήσεις αναπνοής. Και ο ερμηνευτής, μπορεί να συναρπάζει χωρίς να δίνει την εντύπωση ότι κάνει show off (αυτό κάνουν συνήθως οι μεγάλοι). Οσο κι αν το έχουμε σκυλοβαρεθεί, όσο κι αν είμαστε ανοιχτοί σε άλλα ακούσματα, ανήκει σε άλλη κατηγορία από ένα μη-τραγούδι εντυπωσιασμού που αύριο δεν θα το θυμάται κανείς πιθανόν, και θα είναι χρήσιμο μόνο για να διδάσκεται σε ωδεία.

Τα είπαν και άλλοι καλύτερα - δεν είναι προσωπικό το σχόλιό μου στην τσουβαλοποίηση που υπονοείς (περί φανατικών), είναι τοποθέτηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

30 λεπτά πριν, Tamtam είπε


Καταλαβαίνω τι θέλεις να πεις, αλλά δεν ειναι αυτό το ζήτημα εδώ, αλλά η σύνθεση.
Δημιουργικά, το Sultans of Swing, είναι σύνθεση (στίχοι, μουσική και συναίσθημα). Οι μελωδίες δεν συνιστούν μοτίβα στο αριστερό χέρι ούτε ασκήσεις αναπνοής. Και ο ερμηνευτής, μπορεί να συναρπάζει χωρίς να δίνει την εντύπωση ότι κάνει show off (αυτό κάνουν συνήθως οι μεγάλοι). Οσο κι αν το έχουμε σκυλοβαρεθεί, όσο κι αν είμαστε ανοιχτοί σε άλλα ακούσματα, ανήκει σε άλλη κατηγορία από ένα μη-τραγούδι εντυπωσιασμού που αύριο δεν θα το θυμάται κανείς πιθανόν, και θα είναι χρήσιμο μόνο για να διδάσκεται σε ωδεία.

Τα είπαν και άλλοι καλύτερα - δεν είναι προσωπικό το σχόλιό μου στην τσουβαλοποίηση που υπονοείς (περί φανατικών), είναι τοποθέτηση.

θελεις να πεις δηλαδη οτι  συνθεση ειναι οτι περιεχει στιχους μουσικους κ συναισθημα..?

Αυτο τι ειναι πχ για σενα? Μακαρονια με κιμα?

Νομιζω οτι πρεπει καποια στιγμη να συζητησουμε τι ειναι συνθεση. {οχι για τον καθενα μας..αλλα συνολικα}

Γιατι για μενα δεν ειναι απαραιτητη η υπαρξη στιχου σε ενα κομματι για να το θεωρησω ..συνθεση.

Στο κομματι που παρεθεσα του Ολλυ..

ΓΙΑ ΜΕΝΑ..ειχε κ μελωδια κ ρυθμο κ φορμα κ δυναμικες κ συναισθημα .

Αυτο ΓΙΑ ΜΕΝΑ ειναι συνθεση.

Επεξεργασμένο από vagelism
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου