Προς το περιεχόμενο

Social media και νέα γενιά μουσικών


Jazzjoker

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 minutes ago, BillTrantos said:

 

Πες μου τώρα ως άνθρωπος που έχει σχεδόν τα τριπλά μου χρόνια, υπάρχει λόγος να τις βγάλουμε να τις μετρήσουμε; Η φάση εδώ είναι "μικροί-μεγάλοι στο ίδιο καφενείο", αν δεν είναι πείτε το να το μάθουμε.

 

καλά, αυτό κατάλαβες?

 

 

1 minute ago, BillTrantos said:

Είναι και αυτό και το ξέρεις κι εσύ. 

 

Αυτά από μένα, καλό ντιμπέι. 

 

 

ρε Μπίλλυ ήμαρτον....

σου λεω απλά ότι άκουσες έναν Μεολα μετά από πόσα χρόνια αφού βγήκε (υπολογίζω 20) όταν ήδη βγήκανε όλοι οι σκαφτιάδες και οι χεράδες πολυβόλα (και τίποτα άλλο) και όχι έναν Μεολα όταν βγήκε και ήταν κι αυτός 20 ετών.

Και ΞΕΡΕΙΣ πολύ καλά ότι για κάθε γρήγορο κομμάτι του είχε και αργά και μελωδικά και σκοτώνανε.

Εγώ το 1976 όταν άκουσα τον πρώτο του δίσκο, έπαθα όταν κατάλαβα ότι υπάρχουν άνθρωποι που μπορούν να παίξουν το ίδιο ή και καλύτερα μελωδικά από τον Carlos και άσε για το πιό γρήγορα.

 

Εστιάζετε μόνο στην ηλικία και νομίζετε ότι ξεκουτιάσαμε. Πρίν το ξεκούτιασμα έρχεται ένα άλλο που λέγεται εμπειρία....άσε λίγο να το χαρούμε....

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πω πωωω, της πτανς γίνεται.

Που και που θα πετάγομαι σαν την βούρτσα (ξέρετε, αυτή που την μπερδεύουν με την Λούτσα) να λέω την μ@λ@κία μου.

 

Ερώτηση πρώτη λοιπόν.

Νομίζω ότι υπάρχουν πολλά κομμάτια, που έχουν σχεδόν τα ίδια ακκόρντα, και παραπλήσιες μελωδίες.

Τι είναι αυτό που κάνει το ένα να είναι χάλια, και το άλλο αριστούργημα?

 

Ερώτηση δεύτερη.

Αναφερόμαστε σε όλο το φάσμα της μουσικής, ή μόνο σε ποπ και ροκ (σαν το περιοδικό ένα πράγμα)?

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μόλις τώρα, BillTrantos είπε

Είναι και αυτό και το ξέρεις κι εσύ. 


Ανάφερα compressors και quantize. You know.
Υπάρχουν 15χρονα που ακούν Green Day και ACDC, μη με πατρονάρεις λοιπόν. Δεν ακούν Frank Gabale καi Steve Vai.
Και η "γυάλα" είναι αλλού. Όχι σε αυτά που γράφω εγώ. Στην Ευρώπη υπάρχουν μπαντάρες - στην Ελλάδα επίσης, που δεν έχουν καμία σχέση με τον αποστειρωμένο κόσμο των ωδείων και της στείρας δεξιοτεχνίας. Ανεβαίνουν καμιά φορά και στα charts αλλά και να μην, όποτε κάνουν gig είναι sold out. Little Barrie, Zutons, The Coral - στην Αγγλία τουλάχιστον που ασχολούμαι και παρακολουθώ.
 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 λεπτά πριν, dimsonic είπε

 

μμμ ναι

γιατί όχι.

Μια χαρά μου κάνει για προσβολή.

 

Καλά τώρα....μάλλον αστειεύεσαι.... Meola Mc Laughlin..... Τί σχέση έχουν με τα άμπαλα αυτά πλάσματα...

 

Βρε συ Βαγγέλη, με το συμπάθειο δηλαδή....

μας βάζεις συνέχεια και συνέχεια ονόματα επι ονομάτων εκ των οποίων το 90% καλλιτέχνες του γιουτουβίου και δεν μας είπες (εκτός από μια φορά αν θυμάμαι σωστά) τι κάνεις εσύ με τη μουσική.

Εγώ τουλάχιστον έχω εκτεθεί εδώ επανειλημμένα και έχω ακούσει τις κριτικές. Εγώ ειλικρινά μη γνωρίζοντας τι και πως παίζεις δεν μπορώ να καταλάβω από πού ξεκινάει η εκτίμησή σου γι όσα ποστάρεις. 

Δεν είναι δυνατόν να εγκρίνεις τον Cory και να μου λες ότι ο Μεολα είναι σρεντερ.

Κάπου κάτι είναι λάθος.

Και σόρρυ δεν θέλω να σε προσβάλω, αλλά ξέρεις το πληκτρολόγιο δε βοηθάει. Αν ήμασταν κοντά θα στα έλεγα πιό αλλιώς.

 

To καναλι μου οπως κ το site μου ειναι στη διαθεση σου.

www.drumslessons.gr
www.youtube.com/writetovagelis1975
 
Τα υπολοιπα στα απαντησε ο Bill
Μην τα ξαναλεμε.
Oι πρωτοι σρενταδες / χωστηδες οπως θελεις ηταν αυτοι.
Τωρα αν στο δικο σου  σου book αυτοι παρηγαγαν διαμαντια κ οι σημερινοι παραγουν ανθρακα...αυτο ειναι μια προσωπικη σου εκτιμηση.
Σεβαστη αλλα κατα τα αλλα προσωπικη.
 
 
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 minute ago, vagelism said:

 

Μην τα ξαναλεμε.
 
 

 

ε ναι....

στην ίδια φράση ο Ραχμάνινοφ και ο σινμπου

Μουσική κάνουν όλοι....

  • Χαχα 1
  • Ευχαριστώ 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 λεπτά πριν, vagelism είπε

Oι πρωτοι σρενταδες / χωστηδες οπως θελεις ηταν αυτοι.


Αν δεν διακρίνεις διαφορά αισθητική, ερμηνευτική, συνθετική, τα πάντα όλα (βάλε και τον κιμά μέσα) ανάμεσα στο κομμάτι που πόσταρα (Orient Suite) και σε αυτό που πόσταρες εσύ, φίλε μου έχεις πρόβλημα.

 

Δεύτε λάβετε και μια αμερικάνικη συγχρονη μπάντα που σπέρνει, χωρίς να σρεντάρει διότι η εντύπωση είναι αλλού - στα ηχοχρώματα, τη σύνθεση, το groove (ΝΕ ΤΙ) και που δεν θα τη διδαχθεί κανένας ως "οικονομία μεγάλης τέχνης", σε κανένα ωδείο. Ευτυχώς, από μια άποψη.
 

 

Επεξεργασμένο από Tamtam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, Tamtam είπε


Αν δεν διακρίνεις διαφορά αισθητική, ερμηνευτική, συνθετική, τα πάντα όλα (βάλε και τον κιμά μέσα) ανάμεσα στο κομμάτι που πόσταρα (Orient Suite) και σε αυτό που πόσταρες εσύ, φίλε μου έχεις πρόβλημα.

η συζητηση Μιχαλη δεν αφορα την διαφορα αναμεσα στα δυο ακουσματα.

Δεν συγκρινουμε ειδη μουσικης.

Συζηταμε για το τι ειναι μουσικη το οποιο κατ εμε,  ειναι απολυτο.

Το τι ειναι καλη η κακη μουσικη ειναι υποκειμενικο.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξαναπετάγομαι σαν την βούρτσα, και λέω.

Τα πετάξαμε όλα τα υλικά σε μια τεράστια κατσαρόλα και τα βράζουμε.

Από εκεί και πέρα στην δοκιμή, βάζει ο ένας την κουτάλα μέσα και πιάνει πατάτα και μανιτάρι.

Ο άλλος πιάνει κρεατάκι, ο άλλος φασόλια.

Ο καθένας πιάνει και δοκιμάζει ότι του αρέσει και λέει την γνώμη του για το φαί.

Κανένας όμως δεν δοκιμάζει όλο το φαί, απλά ότι αρέσει στον καθένα.

Πώς διάολο να έχει μετά άποψη αν το φαί είναι νόστιμο?

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Like 1
  • Χαχα 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 minutes ago, Tamtam said:


Αν δεν διακρίνεις διαφορά αισθητική, ερμηνευτική, συνθετική, τα πάντα όλα (βάλε και τον κιμά μέσα) ανάμεσα στο κομμάτι που πόσταρα (Orient Suite) και σε αυτό που πόσταρες εσύ, φίλε μου έχεις πρόβλημα.

 

Δεύτε λάβετε και μια αμερικάνικη συγχρονη μπάντα που σπέρνει, χωρίς να σρεντάρει διότι η εντύπωση είναι αλλού - στα ηχοχρώματα, τη σύνθεση, το groove (ΝΕ ΤΙ) και που δεν θα τη διδαχθεί κανένας ως "οικονομία μεγάλης τέχνης", σε κανένα ωδείο. Ευτυχώς, από μια άποψη.
 

 

πού είναι αυτό το βιβλιοπωλείο?

1 minute ago, fusiongtr said:

Ξαναπετάγομαι σαν την βούρτσα, και λέω.

Τα πετάξαμε όλα τα υλικά σε μια τεράστια κατσαρόλα και τα βράζουμε.

Από εκεί και πέρα στην δοκιμή, βάζει ο ένας την κουτάλα μέσα και πιάνει πατάτα και μανιτάρι.

Ο άλλος πιάνει κρεατάκι, ο άλλος φασόλια.

Ο καθένας πιάνει και δοκιμάζει ότι του αρέσει και λέει την γνώμη του για το φαί.

Κανένας όμως δεν δοκιμάζει όλο το φαί, απλά ότι αρέσει στον καθένα.

Πώς διάολο να έχει μετά απόψη αν το φαί είναι νόστιμο?

 

είσαι οφ τοπικ.

Βασικά το μόνο φαί που λέγαμε είναι μακαρόνια με κιμά

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, dimsonic είπε

πού είναι αυτό το βιβλιοπωλείο?


δες το καναλι τους στο yt. δεν υπαρχουν μονο προκάτ μουσικές εκεί εξω στα ιντερνετς!

Επεξεργασμένο από Tamtam
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου