Προς το περιεχόμενο

HAMMOND ORGAN -LESLIE


jimmy70

Προτεινόμενες αναρτήσεις

18 minutes ago, stavros_d80 said:

όλη αυτή η τεχνολογία έχει αναλυθεί και μεταφερθεί σε digital drawbars & leslie emulation.

 

υπάρχουν αρκετά vst μεμονωμένα για hammonds/organs όπως το Omnisphre 2.6 (υπάρχουν και άλλα διάφορα) που σημαίνει το mac σου και το usb keyboard και είσαι έτοιμος!

 

το αγαπημένο μου όμως δεν είναι το omni αλλά το Korg Kronos που διαθέτει αυτή τη τεχνολογία μέσω της μηχανής σύνθεσης CX-3 Tonewheel Organ (μία εκ των 9) στη οποία μπορεί εις βάθος να γίνει εις βάθος editing και στα organs και στη leslie

 

καλώς ή κακώς κανείς δεν πρόκειται εν έτη 2020 να κουβαλήσει ξύλινα hammonds&organs και καμπίνες leslie σε συναυλία (άντε κανας Korea, Santana και αυτοι ειναι στα τελευταια τους.....) οπότε δεν βλέπω λόγο ουσιαστικής συζήτησης πέρα των vintage lovers.....

 

δεν ακούγεται ο ήχος εννοούσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μενα ηταν ειναι παντα απωθημενο.

Παιζω γραφω συχνα με emulation συνήθως vb3. 

Μια μερα οταν εχω χρημα θα παρω ενα xk nord κατι τελος πάντων

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, rgxinap είπε

, ο σουπερφανκ απο εδω ξέρει να παίζει.

 

Αν και είμαι ο ΧΕΙΡΟΤΕΡΟΣ όλων εδώ μέσα τεχνικά (έχουμε τρελλούς παικταραδες στο φόρουμ),το ΛΑΤΡΕΥΩ ,όπως λατρεύω και τη Farfisa & το Vox Continental.

 

Δυστυχώς παίζω πλέον με vst (Arturia) είχα όμως και Korg CX3 και Farfisa & ένα Crumar T2 στα νιάτα μου.

 

Hammond δυστυχώς δεν αξιώθηκα ποτέ μου να έχω...

 

Χαίρομαι που ανοίχτηκε θέμα από κάποιον γνώστη.

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κλώνοι σε hardware Και software υπάρχουν μιλιούνια για κάθε τσέπη.

Και η Hammond ακόμα υφίσταται και παράγει οργανάρες. Πιο φορητές για να ευχαριστιέται ο παίκτης και να μην χρειάζεται φορτηγό για να του το μεταφέρουν και να το στήσουν.

 

Ακόμα και οι παλιές σειρές ανακατασκευάζονται. Και πολλοί τα κόβουν κιόλας, βλέπε chopped hammond, είναι μια τεχνική και αυτή.

 

Το κλασικό δεν θα χαθεί ποτέ. Για τους λάτρεις του vintage και τους παίκτες του τώρα και του μετά.

 

 

Επεξεργασμένο από Costas Siachamis

www.sonicspace.gr

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Costas Siachamis είπε

Μα χαρά ακούγεται σε όλες τις εκδόσεις του και σήμερα.

Εκτός συνόρων βέβαια.

 

Στην ενδοχώρα, δύσκολο όργανο.

Δεν το διδάσκουν κιόλας εκτός του να το χρησιμοποιούν.

 

Κάτι η ελληνική παραγωγή, δισκογραφία,αμοιβές ζώντων εμφανίσεων, φορητότητα.

 

Πουλάνε οι ψηφιακοί κλώνοι του.

 

Jimmy70 στον Πειραιά δεν εδρεύεις; Με πωλήσεις τέτοιου εξοπλισμού.

Σωστά;

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ν

αι ,ασχολουμαι με τα hammond αλλα μονο με τα παλια τα ξυλινα. Ειναι πολυ ωραια να παιζεις σε originaλ οργανα παρα σε πλαστικα αγιοβασιλιατικα συνθεσαιζερ. Εχω φερει αρκετα οργανα απο αγγλια και ολλανδια αλλα κοστιζει η μεταφορα και η συσκευασια την οποια δεν δεχονται να την κανουν ολοι... .Εδω στην ελλαδα ειναι πολυ σπανια ,υπηρχαν τη δεκαετια του 60 και του 70..Μεχρι το 1974 παραγονταν με τον tonewheeel μετα εγιναν ηλεκτρονικα. Το Leslie ιδιως το 145-47  απογειωνει στην κυριολεξια το οργανο ,ειναι ομως ακριβο ενω χρειαζεται 6πινο ειδικο καλωδιο 100eu και πενταλ αλλαγης ταχυτητων 350 eu εαν δεν υπαρχει εγκατεστημενο κιτ μεσα στο οργανο με διακοπτες μισοφεγγαρα.Υπαρχουν βεβαια και φτηνοτερα leslie αλλα δεν διαθετουν περιστρεφομενη κορνα .Τα spinet -μικρα  οργανα δεν διαθετουν fold-back που εχουν οι κονσολες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 7 μήνες αργότερα...

Καλησπέρα παιδιά,

 

έχω ένα hammond organ το οποίο ωστόσο βρίσκεται σε αρκετά κακή κατάσταση. Καθώς παίζω πλήκτρα και πιάνο και είμαι και λάτρης του rock (Deep Purple, Uriah Heep κλπ. που αναφέρθηκαν και νωρίτερα) θα ήθελα πολύ κάποια στιγμή να καταφέρω να το κάνω να ακουστεί!!! Είναι σειρά του 1969-70 κάπου αν δεν κάνω λάθος.. σειρά Τ300 ή Τ400 δεν θυμάμαι ακριβώς αλλά όταν το είχα ψάξει το είχα βρει, έχει και leslie speaker 😄 . Έχει κάποιος ιδέα σε ποιόν μπορώ να απευθυνθώ για επισκευές hammond κλπ. εδώ στην Ελλάδα?? Ευχαριστώ πολύ!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου