Προς το περιεχόμενο

cover "I who have nothing" - Tom Jones


gkourmoul1

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν τήρησα βέβαια τον λόγο μου, διότι σετάρω καινούργια strings ανα εξάμηνο. 

Πάλι καλά διότι άλλοι παίζουν με σκουριασμενα strings για χρόνια...

 

Που 'σαι superfunk! Ανα δέκα, ημερολογιακές, ώρες νέο σετάπ!

 

 

edit

Δεν ξέρω πως και γιατί, αλλά το cakewalk δουλεύει ρολόι τώρα. Φταίει που έκανα επανεκκίνηση μάλλον....

 

Λέω να το γράψω και εκεί μια, για δοκιμή. Τη φωνή τη μετάφερα όπως είναι. Nτραμς ήδη βρήκα και έκανα και edit. Τα ρέστα με midi.

Επεξεργασμένο από gkourmoul1
  • Χαχα 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έφτιαξα το ίδιο στο cakewalk. Ξανάγραψα τα πάντα εκτός τη φωνή.

Σκ@τ@

 

I cakewalk.mp3

 

Έχει πολύ πιο ωραία ποιότητα ήχου σε σχέση με τον cubase 5 (μέχρι και η copyp paste φωνή ακούγεται πολύ καλύτερα), αλλά είναι πολύ δύστροπο. Μα πολύ.

Από τις 3 ώρες που μου πήρε να το ψάξω και να φτιάξω το κομμάτι, οι δύο ώρες ήταν να προσπαθώ να βάλω τα tracks πάνω στον μετρονόμο, διότι άπαξ και τα μετακινήσεις λίγο...την πάτησες. 

Έπειτα, το άλλο πολύ μεγαλύτερο πρόβλημα που δεν διόρθωσα είναι τα midi αρχεία. Ενώ τα έγραψα όμορφα και ωραία, το πρόγραμμα αποφασίζει να παίζει ό,τι θέλει, όποτε θέλει.

Χαρακτηριστικό παράδειγμα στην φωτο, όπου βλέπουμε τα πρώτα ακόρντα του πιάνου. Για κάποιο λόγο στο πρόγραμμα ΔΕΝ μου παίζει τα πρώτα χτυπήματα του πιάνου. Στο Mp3 τα παίζει, αλλά είναι εκτός χρόνου (στην είσοδο του κομματιού πάντα). Ενώ φαίνεται ξεκάθαρα ότι υπάρχουν στην φώτο και είναι εντός χρόνου.

Επίσης, σε πολλά σημεία του κομματιού όλα τα όργανα μου τρώνε νότες. Άσε που δεν έχουν καμία δυναμική σε σχέση με τις ηχογραφημένες. Lifeless.

 

Κατά τα άλλα μια χαρά. Μου φάνηκε σχετικά εύκολο πρόγραμμα για να το μάθω και με πολύ περισσότερες δυνατότητες από το cubase 5. Εδώ βέβαια θεωρείται και καλύτερο από το 10.5...

 

2013483014_Screenshot2020-02-0422_40_37.thumb.png.d4be4ac39f7857e42e512dcef4063667.png

 

Επεξεργασμένο από gkourmoul1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σίγουρα πιο ισσοροπημένο ηχητικά από τις άλλες 2.

Αλλά κατί έχει παέι στραβά με τα drums σε αυτή τη version νομίζω.

 

Από τη μια φαίνεται να εισαι με το πιανο σε ένα στρωτό 4/4 και τα drums παίζουν κάτι σε 6/8 (η 12/8).

 

Στο Cubase είχες διαλέξει κάποιο απο τα grooves του EZDrummer φαντάζομαι.

 

Σε αυτό εδώ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποιο ανάλογο groove από το ενσωματωμένο vst που έχει το πρόγραμμα. Το έβαλα ίσα ίσα για να γεμίσει το κομμάτι.

Το θέμα είναι ότι λείπουν πολλές νότες από το μπάσο, strings και πιάνο. Εκεί εστιάζω.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 minutes ago, gkourmoul1 said:

 

Το θέμα είναι ότι λείπουν πολλές νότες από το μπάσο, strings και πιάνο. Εκεί εστιάζω.

 

Μήπως οι νότες που λείπουν είναι σε αρχή ή τέλος κάποιου μέρους που έγραψες?

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου