Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα απόδοσης σε Fender 63 spring reverb tank


stamkosk

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα παιδιά, έχω ένα πρόβλημα «ελλιπούς απόδοσης» σε ένα Fender 63 reissue spring reverb tank και θα βοηθούσαν ιδιαίτερα οι απόψεις όσων γνωρίζουν από spring reverbs.

 

Το πρόβλημα έχει ως εξής:

1.       Παρότι το μηχάνημα (αγορασμένο 1ο χέρι προ 3ετίας, όλα original, προσεκτική χρήση εντός σπιτιού) λειτουργεί μεν, για να έχω ένα «μικρό» reverb effect αναγκάζομαι να ανοίγω και τα 3 ποτενσιόμετρα του τόσο πολύ ώστε σε κανονικές συνθήκες να είχα ένα σπηλαιώδες reverb για surf, πράγμα το οποίο συνέβαινε όταν το αγόρασα σε αντίστοιχες ρυθμίσεις

2.       Το παράδοξο είναι πως αν κουνήσω έντονα το tank, βλ. δυνατό χαστούκι, τότε για ελάχιστο χρονικό διάστημα τα ελατήρια αποδίδουν όπως θα έπρεπε και όπως απέδιδαν στην αρχή, ενώ την επόμενη μέρα που θα ξανανοίξω το μηχάνημα το πρόβλημα θα έχει επανέλθει. Μόνο τη στιγμή του χαστουκιού νοιώθω το μηχάνημα να αναπνέει και μετά το πρόβλημα επανέρχεται

3.       Στο επίσημο service του ΝΑΚΑ δεν διέγνωσαν κανένα πρόβλημα λέγοντας μου ότι «λειτουργεί» (πράγμα το οποίο έτσι κι αλλιώς είχα επισημάνει όταν το πήγα, οπότε δεν έμαθα κάτι νέο…), ενώ φυσικά ο μοχλός που απενεργοποιεί τα ελατήρια δεν είναι τοποθετημένος σε αυτή τη θέση οπότε δεν ευθύνεται για το πρόβλημα

 

Απόψεις σχετικά με το τι μπορεί να φταίει, καθώς και προτάσεις για τεχνικό που να κατέχει το αντικείμενο θα βοηθήσουν πολύ.

 

Ευχαριστώ και καλές μουσικές,

Κώστας

Hot Dog .......................

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου