Προς το περιεχόμενο

το μέλλον στο mastering


dimsonic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καθώς η μουσική βιομηχανία έχει γυρίσει πλέον στο streaming μήπως πρέπει να αναλογιστούμε τι έχουμε χάσει ή τι θα χάσουμε σε σχέση με τις vintage ηχογραφήσεις του 1960 (βλ. σχετικό άλλο νήμα) ?

 

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Θα βγει (αν δεν υπάρχει ακόμα) ένα plug in που θα λεγεται (youtube master ή spotify master) θα τρέχει και ως stand alone και θα εχει presets και θα το κανεις apply και θα κοιμάσαι ήσυχος ότι έκανες σωστο Master για καθε πλατφόρμα. 😛

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator

Υπάρχει ήδη, καιρό τώρα. Landr https://www.landr.com/.

 

Δεν είδα το βίντεο γιατι δεν προλαβαίνω αλλά είδα την εισαγωγή.

Ξέρω πως δεν άλλαξε τίποτα προς το χειρότερο πάντως. Τα προβλήματα με το μέσο εγγραφής άλλαξαν, γιατι άλλαξαν τα μέσα και το loudness war εξαφανίστηκε λόγω του streaming των μεγάλων site.

Θα επανέλθω όταν το ακούσω αλλά δεν νομίζω πως θα πει κάτι διαφορετικό.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ξέρω, και πάνω κάτω αυτό απάντησα και στον Λάκη.

Όμως η ουσία είναι ότι (για να θυμηθούμε και το δικό σου ερώτημα) από την δυναμική περιοχή και παραμόρφωση του 1960, καταλήξαμε τελικά σε κάτι πολύ υποδεέστερο, αν θεωρήσουμε ότι το streaming θα είναι η βασικη πηγή ακρόασης του μέλλοντος.

 

  • Μπερδεύτηκα 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για μενα τυπου landr και emastered ειναι το μέλλον.

 Είμαι πολύ ευχαριστημένος όσο χρησιμοποίησα το emastered

 

 Το είχα ξαναγράψει και ειχα βαλει παραδείγματα.

 Στο δικό μου επίπεδο παντα και με για τις δικές μου δυνατότητες ότι εχω βάλει και έχει την καλύτερη μιξη που μπορώ να κάνω το μεταμορφώνει.

 

 Επειδή έχω ακουστική αντιληψη και ξέρω τα λάθη μου σε σχέση με κανονικές παραγωγές, δηλαδη αυτό που δεν μπορω να επιτύχω τουλάχιστο μόνος μου, παρατηρώ πως γινεται εξαιρετική δουλειά απο τους αλγόριθμους.

 

 Οπως φαίνεται από όσα έχω διαβάσει και με τις βελτιωμένες εκδόσεις των online αυτών εργαλείων, η επεξεργασία ειναι πολυεπίπεδη και όπως καταλαβαίνω ξεφεύγει μεσω του ακριβώς πολυεπίπεδου optimization/matching από τα κλασσικά εργαλεία που χρησιμοποιούμε στο σημείο κυρίως της ευρύτερης αναφοράς.

 

 Έχω περασει μεσα απο αυτό οτιδήποτε έχω φτιάξει ως μιξη και το αποτέλεσμα με ικανοποιεί πάρα πολύ, ακούω αυτό που ήθελα να καταφέρω και να ακούσω, ακούω τη μουσική μου πολύ κοντά σε αυτό που επιθυμούσα να ακουστεί και όσο καλύτερη βάση βάζω, τοσο καλύτερο αποτέλεσμα παίρνω, σε χρόνο λεπτου που εγώ δεν θα πλησίαζα αντικειμενικά συμφωνα με τα στοιχεία που έχω στο μυαλό μου, ουτε στο 55,8% με την καλύτερη μου προσπάθεια.

 

 Αυτή είναι η δική μου γνώμη και το συνιστώ ανεπιφύλακτα.

 

 Το είχα παρουσιασει και έχω και άλλο υλικό (με τις επιφυλάξεις του ερασιτέχνη φυσικά παντα) αλλά ουτε θυμάμαι που έχω το πόστ.

 

 Στο συγκεκριμένο ζητούμενο του mastering με vintage τροπο, πιστεύω πως οι αλγοριθμοι θα δώσουν αυτό το αποτέλεσμα αφου συγκρίνουν και ρυθμίζουν με αντίστοιχη αρχειακή κυματομορφική αναφορά υψηλής ανάλυσης.

 

 Ο αλγόριθμος.............................................

 το μέλλον............................

 

 

 

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, cos_dr said:

εγώ δεν θα πλησίαζα αντικειμενικά συμφωνα με τα στοιχεία που έχω στο μυαλό μου, ουτε στο 55,8% με την καλύτερη μου προσπάθεια.

 

Διαφωνώ, και είμαι σίγουρος ότι το 55,95% (μην πω 55,96% δηλαδή και με θεωρήσεις υπερβολικό) το έχεις άνετα.

 

Επεξεργασμένο από fusiongtr
  • Χαχα 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

48 λεπτά πριν, fusiongtr είπε

 

Διαφωνώ, και είμαι σίγουρος ότι το 55,95% (μην πω 55,96% δηλαδή και με θεωρήσεις υπερβολικό) το έχεις άνετα.

 

όχι, βασίζεται σε αντικειμενικές μετρήσεις και συγκρίσεις που βρίσκονται στο μυαλό μου,  και υπάρχει και το αντίστοιχο υλικό προς σύγκριση.

 Ειναι ΑΚΡΙΒΕΣΤΑΤΟ το ποσοστο. χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα

 

 Και αν κάνουμε μια υπόθεση, καθαρή υπόθεση για εμένα πως το ποσοστο ήταν ακόμα και πανομοιότοιπο, ο χρόνος αλλά και ο κόπος ολοκλήρωσης είναι ΣΥΝΤΡΙΠΤΙΚΑ μικρότερος.

 

 Σε συγκεκριμένο κομμάτι που μου πήρε αν προσθέσω τις ώρες που δούλεψα σε συνάρτηση πάντα  με τις γνώσεις μου και την εμπειρία μου, περι τις 20 και μάλιστα σε διαφορετικές μέρες λογω διαθέσιμου χρόνου να επιτύχω ενα έστω αξιοπρεπές αποτέλεσμα mastering και μάλιστα με επιστροφή στο track για τελειοποιήσεις στη μίξη (μια επίπονη διαδικασία για καποιον που ασχολείται περιστασιακά και ερασιτεχνικά ξαναλέγω γιατι πρεπει να θυμασαι που εισαι και τι εκανες και να εισαι και ξεκουραστος), η online υπηρεσία το επέτυχε ΣΥΝΤΡΗΠΤΙΚΑ.... επιτυχότερα, σε χρόνο κάτω απο 30 δευτερόλεπτα, το upload πηρε πιο πολύ.

 

 Δηλαδή τι έχουμε?

 ΑΞΙΟΠΡΕΠΕΣΤΑΤΟ αποτέλεσμα (κατα τη γνώμη μου πάντα)  στο περίπου 0,1% του χρόνου που δαπάνησα για κάτι που δεν μου καθόταν όπως έπρεπε στα αυτιά.

 

 Και μια ισορροπία που ήταν αδύνατο να επιτυχω στο συχνοτικό φάσμα, έφτανα ΑΚΡΙΒΩΣ το 55,8% αυτου που ήθελα.

 

 Μια ισορροπία συμπληρώνω που ακούγεται ΞΕΚΑΘΑΡΑ σε κάθε ηχοσύστημα που έχω.

 

 Ενω οι δικές μου προσπάθειες είχαν λιγο διαφορετική απόδοση αντίστοιχα.

Επεξεργασμένο από cos_dr

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, dimsonic είπε

καταλήξαμε τελικά σε κάτι πολύ υποδεέστερο, αν θεωρήσουμε ότι το streaming θα είναι η βασικη πηγή ακρόασης του μέλλοντος.

 

Εχω μόνιμα συνδεδεμενη την smart TV μου με το στερεοφΟνικο μου.

 

Ακουγοντας το ΙΔΙΟ album (Bruce Springsteen THE RIVER)  σε ΒΙΝΥΛΙΟ,CD & SPOTIFY το SPOTIFY εχει ΣΑΦΩΣ τον καλυτερο ηχο.

(το βινυλιο ειναι ΤΡΑΓΙΚΟ,το cd μια χαρα  και το SPOTIFY μαμει και δερνει)

 

το turntable ειναι MICRO SEIKI με κεφαλη KOETSU  (κοστιζε σε σημερινα λεφτα  2500 ευρω στα 80s) ,το cd ειναι ενα... DVD Player LG (το πηρα 35 ευρω απο τον Κωστοβολο) ,  ο ενισχυτης ειναι MISSON CYRUS (τον ειχα παρει μια περιουσια και αλλη μια στα 80s) και τα ηχεια κατι τερατωδη αρχαια MISSION (τα ειχα παρει 2  περιουσιες και αλλες 2 στα 80s) ,η smart TV ειναι μια κτηνωδης LG που πηρα περυσι 570 ευρω,παλι απο τον Κωστοβολο (ειμαι πελατης  😁) .

 

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 minutes ago, Superfunk said:

 

Ακουγοντας το ΙΔΙΟ album (Bruce Springsteen THE RIVER)  σε ΒΙΝΥΛΙΟ,CD & SPOTIFY το SPOTIFY εχει ΣΑΦΩΣ τον καλυτερο ηχο.

(το βινυλιο ειναι ΤΡΑΓΙΚΟ,το cd μια χαρα  και το SPOTIFY μαμει και δερνει)

Σίγουρα θα έχουν διαφορές, απλά μια απορία: η σύγκριση γίνεται ανάμεσα σε remastered έκδοση βινυλίου ή με το πρώτο βινύλιο του 1980; 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου