Προς το περιεχόμενο

Αναζήτηση γραφείου και καρέκλας


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderator
1 minute ago, dimsonic said:

 

εγώ εννοώ ακόμα πιό χαμηλά. Όπως σε λάπτοπ.

Η κάτω πλευρά της οθόνης να είναι στο ύψος του πληκ.

Αυτό γίνεται μόνο με μπράτσο και βολεύει αφάνταστα, γιατί διώχνεις τη βάση και έχεις και χώρο ελεύθερο από πίσω.

Χώρια που μπορείς κατα βούληση να ανεβοκατεβάζεις ή να στρίβεις.

Μεγάλη υπόθεση

Και αυτο γινεται. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για καρέκλα έχω γνώμη: είχα πάρει παλιότερα μια καλής κατασκευής από το ΙΚΕΑ (μοιάζει με αυτή του λινκ) με κριτήριο να είναι γερή και να είναι αρκετά ρυθμιζόμενη (με πολλούς τρόπους, όπως ένα σωστό κάθισμα αυτοκινήτου). Δεν έβαλα πότε τα μπράτσα γιατί δε βρίσκω λογο να υπάρχουν αν παίζεις κιθάρα. Τώρα βλέπω ότι τα πουλάνε ξεχωριστά.

 

 

 

https://www.ikea.gr/proioda/karekles-skabo-pagoi/karekles-grafeiou/karekles-me-rodakia/jarvfjallet-peristrefomeni-karekla/70419952

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
1 ώρα πριν, dimsonic είπε

δε γίνεται να πάρεις καρέκλα τουλάχιστον από εικόνα

 

οθόνη στο πάνω ράφι=αυχενικό.

Η οθόνη πρέπει να είναι σχεδόν στο ύψος του πληκτρολογίου, δηλαδή μόλις λίγο ψηλότερα. 

Στην περίπτωση αυτή ένας βραχίονας είναι ταμαμ

Το αντίθετο ισχύει.

 

correctmonitor.jpg.70e9ab92fa09b546a21d4d3e53536859.jpg

Η οθόνη πρέπει να είναι σε κάποιο υπερυψωμένο σημείο (μέτωπο στο ύψος της κορυφής της οθόνης) για να βοηθάει αυχένα και μέση.

  • Like 2

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καθόλου

αν δεις καλά την δεύτερη εικόνα (και την πρώτη) το τραπέζι είναι πολύ χαμηλό και περίπου έρχεται σ αυτό που λέω.

Εδώ και δυό χρόνια έχω γλυτώσει με τον βραχίονα που ουσιαστικά με φέρνει σε μια κατάσταση σαν της δεύτερης εικόνας, ενώ επί χρόνια είχα το αποτέλεσμα μιας τρίτης εικόνας που το κεφάλι έγερνε προς τα πάνω.

Η πρώτη εικόνα είναι εξαιρετικά παραμορφωμένη για να δείξει αυτό που θέλει (με τον λάθος τρόπο)

  • Μπερδεύτηκα 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 λεπτά πριν, yameth είπε

Αρκετά αυθαίρετο.

 

correctmonitor.jpg.70e9ab92fa09b546a21d4d3e53536859.jpg

Η οθόνη πρέπει να είναι σε κάποιο υπερυψωμένο σημείο (μέτωπο στο ύψος της κορυφής της οθόνης) για να βοηθάει αυχένα και μέση.

+1.000.000

 

Σχετικά με τη καρέκλα, επειδή έψαχνα παλιότερα:

Πρέπει οπωσδηποτε να τη δοκιμάσεις και να ελέγξεις ποιο ύψος βολεύει τα πόδια σου*

Ισχύει πάρα πολύ το ότι πληρώνεις παίρνεις, ακόμα και μια βολική φτηνή καρέκλα είναι πολύ πιθανόν:

1. Να χαλάσουν οι μηχανισμοί της

2. Να ξεφτύσουν/χαλάσουν τα υφάσματα της

3. Να σπάσει κάποιο μεταλλικό μέρος στη βάση γιατί θα είναι φτηνό/μη ανθεκτικό το μέταλλο

4. *Να μην έχει το σωστό ύψος και να το έχεις παραβλέψει όταν την αγόρασες

 

Bonus: Ειδικά τα φτηνά μοντέλα, με αποσπώμενη χειρολαβή για να μπορείς να παίξεις κιθάρα, είναι τραγικά κακά. Οι χειρολαβές βοηθάνε στη "Σταθερότητα" (στατικότητα;) της καρέκλας, αν είναι αποσπώμενες τότε αυτό πάει περίπατο και σε συνδυασμό με τα 1 και 3 που έγραψα πριν, θα καταλήξεις να την πετάξεις μέσα σε 1-2 χρόνια.

 

Για να κλείσω, υπολόγισε τουλάχιστον 200-300 ευρώ για μια σοβαρή καρέκλα που θα σε βγάλει πολλά χρόνια.

Επεξεργασμένο από Miltos23
  • Like 2

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
35 λεπτά πριν, dimsonic είπε

καθόλου

αν δεις καλά την δεύτερη εικόνα (και την πρώτη) το τραπέζι είναι πολύ χαμηλό και περίπου έρχεται σ αυτό που λέω.

Εδώ και δυό χρόνια έχω γλυτώσει με τον βραχίονα που ουσιαστικά με φέρνει σε μια κατάσταση σαν της δεύτερης εικόνας, ενώ επί χρόνια είχα το αποτέλεσμα μιας τρίτης εικόνας που το κεφάλι έγερνε προς τα πάνω.

Η πρώτη εικόνα είναι εξαιρετικά παραμορφωμένη για να δείξει αυτό που θέλει (με τον λάθος τρόπο)

Τα τραπέζια/γραφεία έχουν σταθερό ύψος στα 75 εκ.

 

Σύμφωνα με το βιβλίο "Architect's data" των Ernst & Peter Neufert, το ύψος ενός τραπεζιού εργασίας (μελέτης, γραφής, κλπ) πρέπει να είναι μεταξύ 0,75-0.80 μέτρα και το ύψος του καθίσματος 0.45-0.48 μέτρα.

  • Like 1

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει λιγο την ηλικία του το βιβλίο και σίγουρα από τότε πολλά ίσως έχουν αναθεωρηθεί.

Εξαρτάται προφανώς και από το ύψος του ανθρώπου.

Εγώ πάντως με τα νούμερα αυτά και την οθόνη επάνω σε υπολογιστή επάνω στο γραφείο επί τόσα χρόνια έπαθα ζημιά.

Με καρέκλα 45 εκ, έχω την οθόνη στα 75 αντι στα 90 και ησύχασα.

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ όλους για τις απαντήσεις.

 

Η αλήθεια είναι ότι στη δουλειά τις 2 όθονες που χρησιμοποιώ τις έχω σηκώσει.

Αλλά οχι και 20 πόντους που από ό,τι βλέπω τόσο είναι το πάνω ράφι (4U rack).

 

3 hours ago, Spyros Delta said:

Την είδα αυτή την αγγελία. Φαίνεται καλή περίπτωση. Μου φαίνεται να το παίρνω απόφαση η οθόνη να είναι πάνω σε ράφι.
 

2 hours ago, LK said:

Αυτό (και πολή καλη τιμη).

https://www.thomann.de/gr/glorious_workbench_black.htm?glp=1&gclid=CjwKCAjw4KD0BRBUEiwA7MFNTQG600kQsppx1thaJsp-9hNLEt-L7cdoeuhDu4J215Gahgkkr1jh2BoCGzgQAvD_BwE

Δεν σε υποχρεώνει κανεις να βαλεις την οθόνη στο πάνω ραφι.

 

Από Thomann αυτό είναι το μοναδικό που μου κίνησε τον ενδιαφερόν.

 

2 hours ago, fusiongtr said:

Εγώ θα πέρναγα και μια βόλτα από το ΙΚΕΑ, να δω αν μπορώ να διαμορφώσω ένα γραφείο στα γούστα μου από ξεχωριστά parts.

Σίγουρα! Φαντασία να έχεις και να πιάνει λίγο το χέρι σου..

Ο τύπος στο παρακάτω link έχει κάνει ωραία δουλειά με υλικά απο ΙΚΕΑ.....το συρτάρι για το keyboard δυστυχώς λείπει.

https://promusicproducers.com/how-to-build-a-studio-desk/

 

1 hour ago, blue said:

Για καρέκλα έχω γνώμη: είχα πάρει παλιότερα μια καλής κατασκευής από το ΙΚΕΑ (μοιάζει με αυτή του λινκ) με κριτήριο να είναι γερή και να είναι αρκετά ρυθμιζόμενη (με πολλούς τρόπους, όπως ένα σωστό κάθισμα αυτοκινήτου). Δεν έβαλα πότε τα μπράτσα γιατί δε βρίσκω λογο να υπάρχουν αν παίζεις κιθάρα. Τώρα βλέπω ότι τα πουλάνε ξεχωριστά.

 

https://www.ikea.gr/proioda/karekles-skabo-pagoi/karekles-grafeiou/karekles-me-rodakia/jarvfjallet-peristrefomeni-karekla/70419952

Αυτή (σε μαύρο) την είχα κάποτε για 5-6 χρόνια. Αλλά την είχα με μπράτσα. Καλή καρεκλα.

 

 

1 hour ago, Miltos23 said:

+1.000.000

 

Σχετικά με τη καρέκλα, επειδή έψαχνα παλιότερα:

Πρέπει οπωσδηποτε να τη δοκιμάσεις και να ελέγξεις ποιο ύψος βολεύει τα πόδια σου*

Ισχύει πάρα πολύ το ότι πληρώνεις παίρνεις, ακόμα και μια βολική φτηνή καρέκλα είναι πολύ πιθανόν:

1. Να χαλάσουν οι μηχανισμοί της

2. Να ξεφτύσουν/χαλάσουν τα υφάσματα της

3. Να σπάσει κάποιο μεταλλικό μέρος στη βάση γιατί θα είναι φτηνό/μη ανθεκτικό το μέταλλο

4. *Να μην έχει το σωστό ύψος και να το έχεις παραβλέψει όταν την αγόρασες

 

Bonus: Ειδικά τα φτηνά μοντέλα, με αποσπώμενη χειρολαβή για να μπορείς να παίξεις κιθάρα, είναι τραγικά κακά. Οι χειρολαβές βοηθάνε στη "Σταθερότητα" (στατικότητα;) της καρέκλας, αν είναι αποσπώμενες τότε αυτό πάει περίπατο και σε συνδυασμό με τα 1 και 3 που έγραψα πριν, θα καταλήξεις να την πετάξεις μέσα σε 1-2 χρόνια.

 

Για να κλείσω, υπολόγισε τουλάχιστον 200-300 ευρώ για μια σοβαρή καρέκλα που θα σε βγάλει πολλά χρόνια.

 

Έχεις δίκο για τα χρήματα. Μια καλή επένδυση στην καρέκλα δεν θα πάει χαμένη. Έχω κακές εμπειρίες με φτήνες κάρεκλες που δεν άντεξασν στο χρόνο. Όσο για τα μπράτσα, είχα στο μυαλό μου πτυσσόμενα (ανακλινόμενα?) και όχι αποσπώμενα.

Κάτι σαν αυτή:

https://www.sioutishomecare.gr/el/01-0101.html

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 λεπτά πριν, mpamps είπε

Έχεις δίκο για τα χρήματα. Μια καλή επένδυση στην καρέκλα δεν θα πάει χαμένη. Έχω κακές εμπειρίες με φτήνες κάρεκλες που δεν άντεξασν στο χρόνο. Όσο για τα μπράτσα, είχα στο μυαλό μου πτυσσόμενα (ανακλινόμενα?) και όχι αποσπώμενα.

Κάτι σαν αυτή:

https://www.sioutishomecare.gr/el/01-0101.html

 

 

Σωστά έγραψες ανακλινόμενα, εγώ έκανα λάθος στη λέξη.

ο λόγος που δεν θα εμπιστευόμουν μια φτηνή καρέκλα με ανακλινόμενα μπράτσα είναι ο εξής:

Η πλάτη της καρέκλας δέχεται αρκετή πίεση απο το σώμα (φυσικά όχι όσο το κάθισμα). αυτή η πίεση μεγαλώνει αν είναι σε ανάκληση. Αν τα μπράτσα είναι όπως στη φωτό που έστειλες, τότε όλο τη πίεση την "τρώει" η ενωση καθίσματος - πλάτης. Εδώ είναι ο προβληματισμός μου, ότι η φτηνή καρέκλα θα χαλάσει πολύ γρήγορα.

 

Ξέρω ότι φαίνεται ασήμαντο αυτό το που γράφω, αλλά παίζει το ρόλο του σε βάθος χρόνου.

 

Εύλογα θα μου πεις "ωραία τα λες μαν μου, αλλά δεν έχω να σκάσω 300-400 για μια καρέκλα με ανακλινόμενα μπράτσα"

 

Οπότε η αποψάρα μου 😛 είναι:

1. Οπωσδήποτε δοκιμασε τη καρέκλα που θα πάρεις ανεξαρτήτως τιμής και τσέκαρε το μέγιστο ύψος της

2. Αν θες με ανακλινόμενα μπράτσα (είναι κ@υλα εδώ που τα λέμε για εμάς τους κιθαρίστες) αλλά δεν μπορείς να ξεφύγεις στα χρήματα, τότε κινήσου σε πιο φτηνή λύση, ποιος ξέρει μπορεί να είναι σαν τις κιθαρες harley benton που κάποιες είναι εξαιρετικές..

 

 

  • Like 1

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 1 μήνα αργότερα...

Επάνερχομαι με την τελική custom λύση με Ikea parts, η οπoία εχει τα υπέρ της και τα κατά της.

 

studio_desk.thumb.jpg.07b1dc4a8cd4b6b6f5bc8dc813d324a7.jpg

 

Υπερ:

  1. Ρυθμιζόμενο ύψος γραφείου
  2. Υπερυψωμένη θέση οθόνης, άλλα όχι στο ύψος των monitors που κατ' εμέ ειναί υπερβολικό για οθόνη
  3. Κάτω από την επιφάνεια του γραφείου υπάρχει ένα δίχτυ για διαχείριση καλωδίων (δεν έχω βρει ακόμα πως θα το χρησιμοποιήσω)
  4. Οικονιμικό σε σχεση με τα εξειδικευμένα studio desks (με θέσεις rack κλπ, που έτσι κι αλλιώς δεν τα χρειαζόμουν)
    Κόστος γραφείου: €222
  5. Όμορφο (προφανώς υποκειμενική άποψη)

Κατά:

  1. Έλειψη συρταριού για midi controller.

Για την καρέκλα κατέληξα τελικά σε δοκιμασμένη λύση από Ikea.

Άνετη. Πέρα από τις κλασικές ρυθμίσεις ύψους και κλίσης της πλάτης, έχει ρυθμιζόμενο προσκέφαλο και μαξιλάρακι μέσης καθώς και ρύθμιση στος βάθος του καθίσματος.

 

Η ιδέα για το γραφείο πρέρχεται από το παρακάτω link:

https://promusicproducers.com/how-to-build-a-studio-desk/

 

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου