Προς το περιεχόμενο

Πως επηρέασε την μουσική δραστηριότητα σας το "Μένουμε σπίτι";


Προτεινόμενες αναρτήσεις

2 minutes ago, sharpshooter said:

Στα θετικά της κατάστασης είναι ότι άρχισα meditation εδώ και τρεις εβδομάδες🙏🙏

το physiological response από μία τόσο εγκεφαλική διαδικασία με έχει καταπλήξει!!!

Τόσο που μάλλον απόκτησα καινούργια συνήθεια.

 

δωσε μας τα φώτα σου.

οτιδηποτε για να το αρχίσουμε και μεις πριν αρχίσουμε να ανεβαίνουμε στα δέντρα :classic_tongue:

  • Χαχα 1

"Και μες την τέχνη πάλι, ξεκουράζομαι απο τη δούλεψή της" Κ.Κ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, cos_dr είπε

Η μοναξιά, η απομόνωση τους έλκει, τους τρέφει, τους ανανεώνει.

 

 Δυστυχώς μπορεί καμιά φορά τους κυριεύει και η τρέλα.

 

Ναι, δίκαιο έχεις - το έχουν ξαναπει αυτό  άλλωστε και άλλοι, εδώ και καιρό... 

 

«I saw the best minds of my generation destroyed by madness,

starving hysterical naked,

dragging themselves through the negro streets at dawn looking for an angry fix,


angelheaded hipsters burning for the ancient heavenly connection to the starry dynamo in the machinery of night,


who poverty and tatters and hollow-eyed and high sat up smoking in the supernatural darkness of cold-water flats floating across the tops of cities contemplating jazz,


who bared their brains to Heaven under the El and saw Mohammedan angels staggering on tenement roofs illuminated,


who passed through universities with radiant cool eyes hallucinating Arkansas and Blake-light tragedy among the scholars of war,
who were expelled from the academies for crazy & publishing obscene odes on the windows of the skull,


who cowered in unshaven rooms in underwear, burning their money in wastebaskets and listening to the Terror through the wall,
who got busted in their pubic beards returning through Laredo with a belt of marijuana for New York,


who ate fire in paint hotels or drank turpentine in Paradise Alley, death, or purgatoried their torsos night after night
with dreams, with drugs, with waking nightmares, alcohol and cock and endless balls,

 

...”

 

Το ουρλιαχτό 

 

Allen Ginsberg 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 minutes ago, gmoukou said:

δωσε μας τα φώτα σου.

Δεν ξέρω αν είναι τρολιά, αν δεν είναι... short guide =>

Άραξε σταυροπόδι κάπου άνετα και ήσυχα, κλείσε τα μάτια σου και συγκεντρώσου στην αναπνοή σου, αυτή είναι το anchor point σου. Δεν χρειάζεται ούτε βαθιές/αργές etc.

Just breath and observe, το μυαλό σου θα φεύγει σε διάφορες σκέψεις και θα το μαζεύεις πίσω στην αναπνοή σου. Σκοπός σου είναι το τίποτα, απλώς να υπάρχεις! Αρχικά δυσκολεύεσαι αλλά με τον καιρό γίνεσαι καλύτερος. Ξεκίνα με κανά τέταρτο καθημερινά και βλέπεις πως σε πάει.

Αν το καταφέρεις, όντως θα μπεις σε trance state και όταν σταματήσεις θα νιώθεις σαν μόλις να έχεις ξυπνήσει!

 

Ultimate goal = higher consciousness θα πάρει χρόνια όμως🙏🙏

short term σίγουρα θα βοηθήσει άτομα που δεν την παλεύουν με τον εγκλεισμό.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, SibLt είπε

 

Ναι, δίκαιο έχεις - το έχουν ξαναπει αυτό  άλλωστε και άλλοι, εδώ και καιρό... 

 

«I saw the best minds of my generation destroyed by madness,

starving hysterical naked,

dragging themselves through the negro streets at dawn looking for an angry fix,


angelheaded hipsters burning for the ancient heavenly connection to the starry dynamo in the machinery of night,


who poverty and tatters and hollow-eyed and high sat up smoking in the supernatural darkness of cold-water flats floating across the tops of cities contemplating jazz,


who bared their brains to Heaven under the El and saw Mohammedan angels staggering on tenement roofs illuminated,


who passed through universities with radiant cool eyes hallucinating Arkansas and Blake-light tragedy among the scholars of war,
who were expelled from the academies for crazy & publishing obscene odes on the windows of the skull,


who cowered in unshaven rooms in underwear, burning their money in wastebaskets and listening to the Terror through the wall,
who got busted in their pubic beards returning through Laredo with a belt of marijuana for New York,


who ate fire in paint hotels or drank turpentine in Paradise Alley, death, or purgatoried their torsos night after night
with dreams, with drugs, with waking nightmares, alcohol and cock and endless balls,

 

...”

 

Το ουρλιαχτό 

 

Allen Ginsberg 

 

 

 And we saw ourselves alone and strangers in the cold dark of the absence of freedom.

 And we cook and we eat without exercising and we will go out and look like a fat ox,

 helplessly walking  to the slaughter of the greedy Capital.

 

  Η βαρυστομαχιά

 

 cos_dr

  • Χαχα 2

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χαίρομαι που βλέπω πως δεν ειμαι ο μόνος λύκος εδώ που δεν μου έκανε εντύπωση η καραντινα (αν και εδω Καβάλα τα πράματα ειναι πολύ πιο χαλαρά), μιας που ολοι οι δημιουργικοί άνθρωποι λίγο πολύ λαχταράμε μοναξιά για να δημιουργήσουμε. Προσωπικά τα τελευταία χρόνια λόγω προσωπικών προβλημάτων, δεν εκμεταλλευτηκα τις μέρες μοναξιάς για να κλείσω επιτελους το 4ο άλμπουμ μου. 4 σχεδόν χρόνια μουσικά έτοιμο, περιμένει φωνές, μίξη και μάστερ, αλλά δεν ειχα τη ψυχολογία να το τελειώσω. Το τελευταίο μήνα θα μπορούσα ΑΝ δεν δούλευα ή ΑΝ ήμουν εργένης αλλά τίποτα απο τα 2 δεν ισχύει. Με ένα 5χρονο στο φάσμα του αυτισμού να διαλάει το σπίτι όλη μέρα, και τη σύζυγο έγκυο στο 2ο παιδί με δύσκολη, καθιστική εγκυμοσύνη και εγω φουλ εργασία, δεν μένει χρόνος για τίποτα. ΠΑΡΟΛΑ ΑΥΤΑ,  με το cover band που συνεργάζομαι τα τελευταία χρόνια ευτυχώς εδώ και 3-4 χρόνια πάμε τρένο με 3-4 λαιβ το μήνα, έχουμε αναλλάβει να ξεκινήσουμε ενα νέο project. Οχι ευκολο καθώς τα τελευταία χρόνια και μετά απο κοντά 100 εμφανίσεις και 150 κομμάτια ρεπερτόριο υπάρχει κούραση και πολύ λιγότερος χρόνος από ότι πριν απο χρόνια όταν έμπαινα στη μπάντα. Το πρότζεκτ αφορά ειδος μουσικής που δεν το κατέχω καθόλου και ΗΔΗ έχουμε κλείσει  συμμετοχή σε μεγάλη σκηνή σε φεστιβάλ που ΑΝ γινει θα ειναι τέλη Ιουλίου. Που σημαινει ότι ....τρεχάτε ποδαράκια μου, και κάθε βράδυ μελέτη, σημειώσεις, ψάξε στο διαδίκτυο οτι δεν βγάλεις με το αυτί κτλπ. Πρόβες αναμένονται μέσα Ιουνίου αφού με τόσο χρόνο μπροστά μας όλοι λογικά θα  ειμαστε μελετημένοι στο 100% . Η μελέτη κρατάει ένα 2ωρο κάθε βράδυ μετά τις 10 που υπάρχει ησυχία και ειναι με το ένα αυτί στο ακουστικό και με το άλλο ακούγοντας την ηλεκτρική χωρίς ενισχυτή......τραγικά δύσκολο....καμιά φορά αν δεν βαριέμαι χρησιμοποιώ ένα μικρό ενισχυτή που έχει aux in και headphones out για λίγο ρεαλισμο αλλα συνήθως ειμαι τοσο κουρασμένος που δεν το κάνω... το πρωί ξυπνάω με πονοκέφαλο, ετοιμος για 8 ώρες λογιστηριου μπροστά σε οθόνη με άπειρα νούμερα! Ταυτόχρονα, πουλάω το 70% του εξοπλισμού μου λόγω του νέου μέλους στην οικογένεια ή αντικαθιστώ μεγάλα με μικρά "εργαλεία", 3 ενισχυτές με 1 κτλπ, οπότε πολύ μελέτη στις αγγελίες, πολλές επισκέψεις στα κούριερ, πολύς χρόνος στα μειλ κ στα τηλέφωνα. Γυμναστική ξεκίνησα τις 2 πρώτες εβδομάδες μόνος μου όταν έκλεισε το γυμναστήριο αλλά πλέον έχω σταματήσει και το μυαλό μου ειναι μονίμως στη μουσική και στη μελέτη που έχω να κάνω με σκοπό να είμαι όσο το δυνατόν πιο σωστός όταν έρθει η στιγμή. Το αντιμετωπίζω όπως πάντα σαν μια νέα πρόκληση και ήδη έχω κερδη στο παίξιμό μου και στην αντίληψη της μουσικής. Δυστυχώς με όλους στο σπίτι δεν υπάρχει χρόνος να ακούσω τα αγαπημένα μου βινύλια και ειναι κρίμα γιατί εξακολλουθω να αγοράζω και μάλιστα τελευταία αναβαθμισα το σύστημα μου με νέα ηχεία και νέο πικαπ, αλλά δεν εχω καταφέρει ακόμα να το αξιοποιήσω. Πραγματικά πιστεύω με τη νέα σεζόν ο κόσμος θα ειναι πολύ καβλωμένος για λάιβ, και τα μαγαζιά το ίδιο οπότε ανυπομονούμε όλοι απο ιούλιο να ξανανέβουμε στη σκηνή. Σιγουρα και οικονομικά ήταν πληγή όλο αυτό για τους μουσικούς που υπολογίζαμε το εξτραδάκι του μήνα μας σε αυτά τα λάιβ. Απο άποψη σκήνής, όχι δεν μου έλλειψε ακόμη, ειμαι χορτάτος και το θεωρώ καλή ευκαιρία για αποτοξίνωση. Αυτά απο μένα, καλή συνέχεια, καλή υπομονή σε όλους με υγεία και δημιουργικότητα!

  • Like 3

www.thedamnationproject.com

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η μουσική μου δραστηριότητα έχει επηρεαστεί με το  "Μένουμε σπίτι" πολύ , και τώρα ασχολούμαι περισσότερο με την μουσική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επικρατεί μια τρέλα... Μεγάλη πίεση στη δουλειά και να ακούς από τον κόσμο διαρκώς: «κάντε κάτι ...κάντε κάτι». Όλο αυτό το πράγμα είναι πολύ ψυχοφθόρο και σε «τρώει». Πέφτεις για ύπνο το βράδυ να ηρεμήσεις μερικές ώρες και ούτε εκεί ησυχάζεις. Καλή Αναστάση σε όλους με Υγεία!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου