Προς το περιεχόμενο

Τί ηλεκτρική κιθάρα να αγοράσω;;;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα! Έχοντας φάει τα ιντερνετς χωρίς να βρω απάντηση, αποφάσισα να ερθώ κι εδώ μπας και γίνει τίποτα. Παίζω κιθάρα 13 χρόνια, αλλά ποτέ δεν είχα δυνατότητα να αγοράσω κάτι παραπάνω από μια yamaha eg-112 (και έναν ταπεινό laney lx12 ενισχυτή). Κατά καιρούς έχω παίξει και με μια epiphone les paul standard και πρόσφατα μου δώθηκε μια αρχαία Harmony από τον νονό μου 😄 , και η αλήθεια είναι πως θέλω να πάρω μια high end κιθάρα επιτέλους. Έχω καταλήξει στο ότι θέλω μια κιθάρα που να παίζει εξαιρετικά αρκετά είδη (jazz, rock/blues, funk, country, alternative rock, folk rock, metal κτλ.), έτσι ώστε να είναι πιο πρακτική σε live, για παράδειγμα, και ταυτόχρονα να εξυπηρετεί εξαιρετικά στις ηχογραφήσεις ή πρόβες. Έχω επίσης καταλήξει στο ότι προτιμώ να έχω κυρίως humbuckers που να «σπάνε» σε single-coil, αφού προτιμώ ως βάση τον ζεστό ήχο. Τα φώτα σας παρακαλώ! Budget - 1300 ευρώ το πολύ.

I'm not bored. I've just got an incredibly boring face.

-Charlie Watts

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

PRS SE CUSTOM 24

 

Τα κάνει όλα αυτά που θέλεις και πολύ καλά.

 

Σου μένουν και 500 ευρώ να τα διαθέσεις σε έναν καλό ενισχυτή...

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η πρόταση PRS παραπάνω μια χαρά φαίνεται.

Εγώ θα το πήγαινα πρώτα να σκεφθώ τι αλυσίδα θα ακολουθούσε το σήμα μου μετά την κιθάρα.

Όλα τα όργανα παίζουν τα πάντα.

Πρώτα θα έβαζα στην εξίσωση τον ενισχυτή, μετά την κιθάρα .

Και δυστυχώς όσο και αν ακούγεται "περίεργο" , είμαστε όλοι δεσμώτες στο κυνήγι του απόλυτου, όταν βασικό ρόλο στον ηλεκτρικό ήχο της κιθάρας παίζει η παραμόρφωση.

High end high fidelity και λοιπά πάνε περίπατο όταν μιλάμε για overdrive και φίλτρα.

Σου εύχομαι να βρεις την κιθάρα που σου αρέσει στα μάτια,  που σου κάθεται καλά στα χέρια και που ακούγεται υπέροχη στα αυτιά σου.

 

Και ας λέμε εμείς το κοντό και το μακρύ μας.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, bouzoukleri said:

Όλα τα όργανα παίζουν τα πάντα.

Πρώτα θα έβαζα στην εξίσωση τον ενισχυτή, μετά την κιθάρα .

 

Πολύ σωστό. Πιο πολύ θα πρέπει να σε απασχολήσει με τι ενισχυτή/πετάλια θα βγάλεις όλους αυτούς τους ήχους. Από εκεί εξαρτάται, κυρίως, ο ήχος σου. Η προενίσχυση κάνει κουμάντο στον ήχο.

Η κιθάρα λίγο ποσοστό έχει στον τελικό ήχο. Κυρίως ψάχνεις κάτι που να σου κάνει τη ζωή εύκολη και λιγότερο για τον ήχο του.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ αντίθετα θα πρότεινα να πας σε ένα - δύο καταστήματα και να τσεκάρεις μόνος σου κάποια μοντέλα. Δεν είναι μόνο ο ήχος, αλλά και το playability, δηλαδή πως θα σου "κάτσει" η κιθάρα στο χέρι. Εφόσον δε, θέλεις high-end όργανο, μην βιαστείς τσέκαρε όσα περισσότερα μοντέλα μπορείς και φυσικά όσο είναι δυνατό στην εγχώρια αγορά. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

PRS ναι, αλλά όχι SE για μένα. Καλές είναι, αλλά έχουν απόσταση από τις USA, ακόμα και η S2 Standard σειρά που είναι η φθηνότερη Αμερικανική, είναι αρκετά καλύτερη στα χέρια, τουλάχιστον εγώ αυτό έχω παρατηρήσει δοκιμάζοντας διάφορες. Δε θα έδινα με τίποτα 900ε για SE δηλαδή. Με 800ε παίρνεις μεταχειρισμένη S2, οπότε καλό είναι να το έχεις αυτό υπόψιν σου.

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου