Προς το περιεχόμενο

ΕΧΩ ΕΛΑΧΙΣΤΕΣ ΓΝΩΣΕΙΣ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΣΤΗΣΩ ΕΝΑ ΣΤΟΥΝΤΙΟ...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Κυρίες/Κύριοι,

Καταρχάς καλώς σας βρήκα, διάβασα αρκετά πράγματα πριν γίνω μέλος και πραγματικά εντυπωσιάστικα...Έχω ένα συγκρότημα στον Βόλο, γνωρίζω κάποια πράγματα καθότι ραδιοφωνικός ηχολήπτης και πήρα την απόφαση να φτιάξω ένα home studio για το συγκρότημα μου...μετά απο πολλές ερωτήσεις και ψάξιμο κατέληξα...στις εξείς αγορές...

Χρειάζομαι:

Ένα Pc υπάρχει με μνήμη 2,56 επεξεργαστή

5,12 μνήμη

Μου προτείνανε την ψηφιακή κονσόλα της Behringer Dxx3216, to solitube ths akg gia mikrophono ena proenisxiti kai ena compressora tis behringer.

 

Thelw na grafw mpaso, fwni, plhktra, kithares kai thelw mesw mikrophonou na kanw ayti ti douleia...

 

Exw foveri ixomonosi, diathetw enisxytes kai organa kai ayto pou thelw symvouli

1. gia tin karta ixou

2. aksizei proenisxysi behringer afou pernw ena kalo mikrofwno san to solitube?

3. O kompressoras

 

Ti allo xreiazomai giati eimai asxetos gia na mporesw na valw ta meli tis mpantas mou sto studio kai na ksekinisw ixografisi...

 

Epsis exw to logic kai telos ta fovera monitor denon kai enisxyti opws episis kai ta akoustika tis akg ta 240 studios...

 

Swste me den exw xrono kai epithimw na voithithw...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To post σου με προβλημάτισε κάπως. Αφού λες ότι είσαι ηχολήπτης θα πρέπει να ξέρεις να ξεχωρίσεις αν κάτι είναι καλό ή όχι καθώς και το τι χρειάζεσαι, ή κάνω λάθος;

 

Ένα πράγμα που μπορώ να πω στα σίγουρα είναι ότι το PC που περιγράφεις είναι από οριακό έως σχεδόν άχρηστο για τη δουλειά που θέλεις να κάνεις (και που ξεφεύγει από τα ερασιτεχνικά πλαίσια απ'όσο καταλαβαίνω). Κοίτα το άρθρο του yameth για επιλογή PC.

 

Προφανώς άλλα αποτελέσματα θα έχεις με μια κάρτα ήχου των ¤200 και άλλα με μια των ¤2000. Αυτό όμως το ξέρεις ήδη αφού έχεις διαβάσει τα σχετικά threads στο φόρουμ, έτσι; Κατά τη γνώμη μου αξίζει να επενδύσεις σε έναν καλό προενισχυτή και έναν κομπρέσσορα/limiter.

 

Τέλος, μάλλον καταλαβαίνεις αφού έχεις γνώσεις ηχοληψίας, ότι για να ηχογραφήσεις ένα συγκρότημα χρειάζεσαι ιδανικά διάφορες επιλογές σε μικρόφωνα, στη θέση σου θα ξεκοκάλιζα τις μικρές αγγελίες για διάφορα μεταχειρισμένα δυναμικά και πυκνωτικά.

 

Αυτάααα... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν αρχή να σε ευχαριστήσω για την ανταπόκριση. Εν προκειμένο και σύντομα θα ήθελα να σου υπενθυμίσω ότι σου μίλησα για έναν ηχολήπτη και όχι για ένα μηχανικό ήχου...Η διαφορά αυτών των δύο έγκειται στην ελληνική και μόνο γλώσσα ψάξτο φίλε μου. Ο ηχολήπτης λαμβάνει πηγές τις οποίες έχει επεξεργαστεί ο μηχανίκός ήχου...Βέβαια δεν απαιτώ να το γνωρίζουν όλοι αυτό γιατί ο έλληνας ηχολήπτης είναι το παιδί για όλες τις δουλείες.

Πάμε τώρα το θέμα μου...ζήτησα να βοηθηθώ και όχι να αντιμετωπιστώ με μένος και φρασιολογία που αρμόζει σε profesores του τύπου "dienekes"...

Καταρχάς δεν ζήτησα απο κανέναν να μου πει πως δημιουργούν ένα studio pc...μιλάω για κονσόλα...εν ήδη το pc που σου αναφέρω είναι τουλάχιστον ιδανικό...εφόσον γνωρίζεις ή έστω έχεις πατήσει το πόδι σου, στα τουλάχιτον επαγγελματικά ελληνικά studios...

Τέλος οποιος μπορεί και πιστεύει ότι μπορεί να βοηθήσει πραγματικά με συμβουλές σωστού ύφους...θα το εκτιμούσα...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εν αρχή να σε ευχαριστήσω για την ανταπόκριση. Εν προκειμένο και σύντομα θα ήθελα να σου υπενθυμίσω ότι σου μίλησα για έναν ηχολήπτη και όχι για ένα μηχανικό ήχου...Η διαφορά αυτών των δύο έγκειται στην ελληνική και μόνο γλώσσα ψάξτο φίλε μου. Ο ηχολήπτης λαμβάνει πηγές τις οποίες έχει επεξεργαστεί ο μηχανίκός ήχου...Βέβαια δεν απαιτώ να το γνωρίζουν όλοι αυτό γιατί ο έλληνας ηχολήπτης είναι το παιδί για όλες τις δουλείες.

Πάμε τώρα το θέμα μου...ζήτησα να βοηθηθώ και όχι να αντιμετωπιστώ με μένος και φρασιολογία που αρμόζει σε profesores του τύπου "dienekes"...

Καταρχάς δεν ζήτησα απο κανέναν να μου πει πως δημιουργούν ένα studio pc...μιλάω για κονσόλα...εν ήδη το pc που σου αναφέρω είναι τουλάχιστον ιδανικό...εφόσον γνωρίζεις ή έστω έχεις πατήσει το πόδι σου' date=' στα τουλάχιτον επαγγελματικά ελληνικά studios...

Τέλος οποιος μπορεί και πιστεύει ότι μπορεί να βοηθήσει πραγματικά με συμβουλές σωστού ύφους...θα το εκτιμούσα...![/quote']

 

:roll: :roll: :roll:

 

Τσκ, τσκ, τσκ...

 

Το πιθανότερο είναι να ξύπνησες στραβά σήμερα και γι'αυτό θα κάνω πως δεν κατάλαβα και δεν θα σου απαντήσω ανάλογα με το προκλητικό ύφος.

 

Θα σε παρακαλούσα να ξαναδιαβάσεις το post μου, ξεκινώντας με την υπόθεση εργασίας ότι πράγματι προσπαθούσα να βοηθήσω. Ε; Τι λες; Μπορείς να το κάνεις; :wink:

 

Α, και κάτι τελευταίο. Σε παρακαλώ όχι υποδείξεις σχετικά με την Ελληνική Γλώσσα. Μια ματιά και μόνο στο post σου (συντακτικό, ορθογραφία και γραμματική) είναι αρκετή για να καταδείξει ότι δεν κρίνεσαι και ως ο πλέον ικανός να εκφέρεις άποψη.

 

Μετά τιμής

 

Ο προφέσορας

 

:lol: :lol: :lol:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμένα αυτού του είδους τα μηνύματα μόνο γέλιο μπορούν να μου προκαλέσουν.

είναι δυνατον ρε μάγκες, με τη μία,να παρεξηγιέστε;

 

αυτά που γράφει ο acid_rain για το pc ειναι πάνω-κάτω σωστά.

γιατί δηλ χρειάζεται το super-duper pc απ'τη στιγμη που δε θα ασχοληθεί καθόλου με soft- synths-samplers?

από την άλλη ο υπάρχων εξοπλισμός σου και αυτός που σου έχουν προτείνει σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να θεωρηθεί τρομερός.

αν θέλεις,γράψε μας περίπου πόσα ευρώ είσαι διατεθειμένος να ξοδέψεις (-επενδύσεις) και οι professores αυτού του forum πιστεύω σίγουρα θα σου φανούν χρήσιμοι

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμένα αυτού του είδους τα μηνύματα μόνο γέλιο μπορούν να μου προκαλέσουν.

είναι δυνατον ρε μάγκες' date=' με τη μία,να παρεξηγιέστε;

 

αυτά που γράφει ο acid_rain για το pc ειναι πάνω-κάτω σωστά.

γιατί δηλ χρειάζεται το super-duper pc απ'τη στιγμη που δε θα ασχοληθεί καθόλου με soft- synths-samplers?

από την άλλη ο υπάρχων εξοπλισμός σου και αυτός που σου έχουν προτείνει σε καμία περίπτωση δεν μπορεί να θεωρηθεί τρομερός.

αν θέλεις,γράψε μας περίπου πόσα ευρώ είσαι διατεθειμένος να ξοδέψεις (-επενδύσεις) και οι professores αυτού του forum πιστεύω σίγουρα θα σου φανούν χρήσιμοι

:)[/quote']

 

Φίλε spirou από τα γελάκια στο τέλος του post μου φαντάζομαι καταλαβαίνεις ότι δεν διαφωνώ με την προσέγγισή σου. :wink:

 

Όσο για το PC ο acid_rain δε λέει πουθενά πως δεν θα χρησιμοποιήσει pluggins και soft synths. Εξάλλου δεν αναφέρει τίποτα περί κάρτας, την οποία ψάχνει κιόλας. Αλλά κατά την γνώμη μου, δεν καταλήγεις στην κάρτα, αρχίζεις από εκεί. Αν η τελευταία έχει τα κορυφαία DSP και τέλειους drivers, τότε σίγουρα το PC δεν χρειάζεται να είναι "super duper".

 

Αλλά, και αυτή είναι καθαρά επαγγελματική γνώμη, ένα PC με Celeron επεξεργαστή και πιθανώς ανάλογη motherboard, τι δίσκους θα υποστηρίζει; Θα επιτρέψει εύκολα την μελλοντική αναβάθμιση; Και στο κάτω κάτω, μιλάμε για μια διαφορά κόστους ¤200-250 για κάτι 2 φορές καλύτερο!

 

Πιθανολογώ ότι κάποιοι "σύστησαν" στον acid_rain ένα PC που θα ήθελαν πολύ να το πουλήσουν. Και έτσι να μην έγινε, το έχω δει να γίνεται πολλές φορές στη δουλειά μου. Και ειλικρινά δεν έχει νόημα να συζητάμε, όταν με ¤1000 παίρνεις ένα θαυμάσιο PC + flat οθόνη, ενώ ο υπόλοιπος εξοπλισμός θα κοστίσει 2 και 3 φορές τόσα. :wink:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φίλε acid_rain , με την προενίσχυση της Behringer ενώ θα μπορέσεις να κάνεις τη δουλειά σου , δεν συνίσταται για ένα studio. Τα προϊόντα της Behringer είναι φτηνές προτάσεις με πάρα πολύ καλή σχέση τιμής απόδοσης που απευθύνονται σε αγοραστές με χαμηλό budget οι οποίοι ενδεχομένως αν δεν υπήρχαν τόσο φτηνές προτάσεις δεν θα αγόραζαν ΤΙΠΟΤΑ. Εφόσον διαθέτεις 800 ευρώ για την ψηφιακή κονσόλα της behringer θα σου συνιστούσα να τα διαθέσεις σε κάτι απλούστερο αλλά καλύτερο ηχητικά όπως η Mackie Onyx 1620 η οποία επεκτείνεται με interface firewire και μπορείς να γράφεις απευθείας στον υπολογιστή σου. ( Την ποιότητα του ψηφιακού interface μπορείς να την επιστεφτείς γιατί όλη η τεχνολογία προέρχεται από την συνεργασία Mackie και Echo).Επίσης πολύ ενδιαφέρον είναι το rack mount Onyx 800R με δυνατότητα instrument input ,Mid / side decoder και ρύθμισης αντίστασης σε κάθε προενισχυτή ( κάτι που συναντάμε σε προενισχυτές επιπέδου Avalon).

Σχετικά με το μικρόφωνο που διάλεξες … Το solitube ενώ χαρακτηρίζεται ως λαμπάτο , στην πραγματικότητα δεν είναι καθαρόαιμο. Απλά έχουν τοποθετήσει μια λάμπα στο στάδιο εξόδου. Αν θες να αποκτήσεις ένα σοβαρό μικρόφωνο γενικής χρήσεως πάρε το AKG C414 B-TLII ή το μεταγενέστερο B-XLII. Αν δεν διαθέτεις για κάτι τόσο ακριβό πάρε ένα Rode NT 2000 ή ΝΤ2 Α Επίσης θα χρειαστείς και ένα shure SM57 για ενισχυτές κιθάρας. Για compressor ψάξε να βρεις κάνα μεταχειρισμένο Alesis 3630 με κόστος γύρω στα 100 ευρώ. Αν έχεις καμία απορία με τα παραπάνω εδώ είμαστε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω με τον dither για onyx/c414 και οχι behringer preamp/solitube.

 

Δεν θα αξιζε ετσι και αλλιως ενα τετοιο setup διοτι πχ η κονσολα που θελεις να παρεις(Dxx3216) εχει ηδη πανω της preamp και adat in/out και compressor σε καθε channel.(αρα το να αγορασεις εχωτερικο preamp και compressor το χεχναμε, δεν χρειαζοταν).

Μετα παλι θα επρεπε να παρεις και μια "καλη"(ακριβη σχετικα) καρτα ηχου για να δουλεβεις σωστα αυτη την consola σε φαση multitrack οπως θες δηλαδη μια καρτα ηχου με adat πανω.

 

Τωρα,αμα αποφασισεις να παρεις αλλο μικροφωνο οπως αναφερε o dither η ακομα και compressora, εγω ειμαι πολυ ικανοποημενος απο R0DE και συγκεκριμενα το ΝΤΚ και mindprint t-comp.

 

http://mindprint.com/cms.php?scr=products&mode=0&r=p

(ριχε και μια ματια στο envoiceII)

http://www.rode.com.au/mics.asp

 

(ισως θα επρεπε να ριχεις και μια ματια για ηχεια πριν τα σκασεις για mic η εχωτερικο compressor)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Dither ta mikrofwna pou proteineis einai ekpliktika...epeidi omws thelw na hxografw kai tis kithares apo ayto pou tha epileksw gi ayton ton logw kataligw sto solitube...mou eipan kai polla atoma opou to xrisimopoiisane oti einai pragmatiko skyli...ta reflection studios an ta gnwrizete ston korydallo to xrisimopoioyn 7 xronia twra, exontas vgalei tou kosmou tis paragwges...to xrisimopoioun akoma kai ta fredman studios stin souidia...

Twra oswn afora tin behringer tin konsola, re paidia tin exoun parei tosa atoma kai vgike super, epeita gia psifiaki einai stin oikonomiki tis katigoria i monadiki kai malista oxi patata...episis me tin koryfaia karta ixou tis behringer kanei thespesia douleia...eksalou allo analogiki kai allo psifiaki yparxei diafora...emena me provlimatizei to thema proenisxyseis sto mikrofwno kai compressora...skeftomai oti i psifiaki idi exei compressora ensomatwmeno kai to pws i pigi kalo einai na einai kathari eidika twra pou ta plugins exoun kanei ta panta poutana stin agora...Ti lete?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφού είσαι τόσο σίγουρος για τα προϊόντα που ανέφερες και εφόσον σου τα συνιστούν άνθρωποι που εμπιστεύεσαι , τότε δεν έχεις παρά να τα αγοράσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου