Προς το περιεχόμενο

Shredding guitar specs - απορίες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
12 hours ago, Superfunk said:

η Gretsch το χρησιμοποιούσε σε όλες τις κιθάρες της και φυσικά είχε και standard 7χορδες κιθάρες στον κατάλογο της από την εποχή του Van Eps

 

Τις οποίες 7-χορδες οι ρώσσοι ειχαν επινοήσει καπου στον 18ο αιώνα :

https://ru.wikipedia.org/wiki/Русская_семиструнная_гитара#История

Επεξεργασμένο από rgxinap
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 hours ago, rgxinap said:

 

τι να σου πω, ουρά κάνουν οι νέοι έξω απο τον Νάκα να παίρνουν Gibson και Fender.

 

 

 

Πανικός σε λέω ΠΑ-ΝΙ-ΚΟΣ!!

Ούτε στα harrods τέτοιο πράμα.

Βδομάδες κατασκηνώνουν απο έξω για να πάρουν την νέα re-re-re-reissue που αυτήν την φορά έχει τα original specs.

Μια φορα κιόλας ενα παλικάρι πήγε να κλέψει σειρα αλλουνού,και του κόψανε τα αφτιά με τα δόντια ρε!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

On 5/3/2020 at 3:41 PM, xtrm_basses said:

Δεν είναι τίποτα δύσκολο,5 νότες είναι όλο και όλο και οι μισές είναι στην Β.

Αλλά ο Τζάκος ΔΕΝ θα μπορέσει..δεν του λείπει το ταλέντο ούτε η τεχνική,απλά του λείπει μια χορδή

 

 

το 99% της μουσικής βιομηχανίας έχει φτιαχτεί με 4χορδο μπάσο.

δεν θα το κάνουμε και θέμα τώρα.

 

σε όλους τους κανόνες φυσικά υπάρχει εξαίρεση.

 

εδώ ο Scott λέει γιατί δεν πρέπει να παίζεις με 5χορδο.

Φυσικά αλλού λεει γιατί πρέπει να παίζεις πχ με 6.

Αλλά αυτά είναι εξαιρέσεις.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, xtrm_basses είπε

 

Πανικός σε λέω ΠΑ-ΝΙ-ΚΟΣ!!

Ούτε στα harrods τέτοιο πράμα.

Βδομάδες κατασκηνώνουν απο έξω για να πάρουν την νέα re-re-re-reissue που αυτήν την φορά έχει τα original specs.

Μια φορα κιόλας ενα παλικάρι πήγε να κλέψει σειρα αλλουνού,και του κόψανε τα αφτιά με τα δόντια ρε!!

Προσφατως καπου ακουσα καποιον να λεει πως οταν ενα εργαλειο ειναι τελειο σταματαει η βελτιωση του κι εφερε ως παραδειγμα το σφυρι. Για χιλιαδες χρονια εχει παραμεινει ιδιο, ισως μονο το περασμα απο πετρα σε ατσαλι να ηταν μια μεγαλη αλλαγη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
1 hour ago, Clb62 said:

Προσφατως καπου ακουσα καποιον να λεει πως οταν ενα εργαλειο ειναι τελειο σταματαει η βελτιωση του κι εφερε ως παραδειγμα το σφυρι. Για χιλιαδες χρονια εχει παραμεινει ιδιο, ισως μονο το περασμα απο πετρα σε ατσαλι να ηταν μια μεγαλη αλλαγη.

Εδώ αναφέρει αρκετούς τύπους σφυριών.Ενώ έχει παραμείνει ίδιο τελικά έχει και αυτό τις κατηγορίες του,όπως και η κιθάρα έχει τις κατηγορίες της

5 hours ago, dimsonic said:

 

το 99% της μουσικής βιομηχανίας έχει φτιαχτεί με 4χορδο μπάσο.

δεν θα το κάνουμε και θέμα τώρα.

 

σε όλους τους κανόνες φυσικά υπάρχει εξαίρεση.

 

εδώ ο Scott λέει γιατί δεν πρέπει να παίζεις με 5χορδο.

Φυσικά αλλού λεει γιατί πρέπει να παίζεις πχ με 6.

Αλλά αυτά είναι εξαιρέσεις.

Αφού το λέει ο scott τότε εντάξει.

Σκέψου να το έλεγε ο πάππας με βούλα ή κανας trump (αυτός νομίζω είπε να πιούμε χλορίνη για τον κορονοϊό οπότε ο λόγος του πιάνει πιό πολυ απο του scott,του πάππα και της merkel μαζί)

 

Τα παράπονα στους αιρετικούς-κομπογιαννίτες steve bailey,bill dickens,les claypool και τις λοιπές εξαιρέσεις.

Δεν θα αναφέρω καν τον laboriel μιας και είναι γατάκι μπροστά στον scott που τον παίζει μονότερμα με βουλομένη μύτη,λυμένα κορδόνια και κλειστό το ένα μάτι.

 

Anyway εγω προτείνω στον ΟΡ να πάρει μια shredιάρα padalka space και να είναι κυριλέ

 

Edit

@dimsonic πάρε ενα 4χορδο μπάσο,απο αυτά του 99% της δισκογραφίας και παίξε ενα τραγούδι όποιο θες απο αυτα του 1% της δισκογραφίας να δούμε άμα γίνετε.Γιατί το αντίθετο,σίγουρα γίνετε

Επεξεργασμένο από xtrm_basses
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

15 hours ago, xtrm_basses said:

 

@dimsonic πάρε ενα 4χορδο μπάσο,απο αυτά του 99% της δισκογραφίας και παίξε ενα τραγούδι όποιο θες απο αυτα του 1% της δισκογραφίας να δούμε άμα γίνετε.Γιατί το αντίθετο,σίγουρα γίνετε

 

Εγώ πάντως σε μια φάση που έγραφα για τον δίσκο κάτι φίλων σκάω στο στούντιο με φρεσκοσεταρισμένο το 5άρι μου το οποίο με EQ και series/parallel και active/passive συνολικά βγάζει κάπου 2 απιθανικομμύρια ήχους.

 

Κάνουμε 2-3 takes και μου λέει ο παραγωγός "ωραία, πιάσε τώρα το precision με τις flats να γράψουμε και λίγο σοβαρά". Και γράψαμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
41 λεπτά πριν, Nikoubis είπε

Κάνουμε 2-3 takes και μου λέει ο παραγωγός "ωραία, πιάσε τώρα το precision με τις flats να γράψουμε και λίγο σοβαρά". Και γράψαμε.

 

 

+1000

 

ενταξει αντε και κανα Ricky για την γεύση και κανα jazz αν θελουμε λιγο περισσοτερο "πολιτισμο" αντε να κανω και την υστατη παραχωρηση και να επιτρεψω και ενα ΜΜ φτανει να παιζεις ΛΙΓΑ και μονο στις 2 πανω χορδες 

 

και δεν μου λες ...αυτη η ΓΚΟΥΜΟΥΤΣΑ με τις 5 χορδες ΤΙ οργανο ακριβως ειναι? βαρυτονη ΑΡΠΑ?  ενδιαφερουσα φαινεται να την βγαλουμε στο basking στην Ερμου  μπας και μαζεψουμε κανα φραγκο απο τσι περαστικΟΙ... 

 

 

 

🤣

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

 

16 hours ago, xtrm_basses said:

 

@dimsonic πάρε ενα 4χορδο μπάσο,απο αυτά του 99% της δισκογραφίας και παίξε ενα τραγούδι όποιο θες απο αυτα του 1% της δισκογραφίας να δούμε άμα γίνετε.Γιατί το αντίθετο,σίγουρα γίνετε

 

κουλάρησε λίγο φίλε, γιατί βιάζεσαι να βγάλεις συμπεράσματα

αυτό το γαιδούρι (γκουμούτσα όπως ακριβώς λεει ο σφ) στα αριστερά έχω και δεν έχω άλλο, πλην όμως η άποψή μου για τα 4άρια και τη μουσική βιομηχανία παραμένει αυτή που σου είπα.

 

20141206_111121.jpg

Επεξεργασμένο από dimsonic

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 λεπτά πριν, dimsonic είπε

κουλάρησε λίγο φίλε

 

 

Ενταξει το παιδι ειναι ΜΕΤΑΛΛΟ...βραζει Ο αιμας του 🤣 μη κοιτας που εσυ στα 80 φευγα σου εχεις καταντησει ψυχροαιμο...😅 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου