Προς το περιεχόμενο

Shredding guitar specs - απορίες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα και καλό μήνα σε όλους!

Θα ήθελα σας παρακαλώ τα φώτα σας για κάποιες απορίες που έχω.

 

Μου έχει μπει μια ιδέα τον τελευταίο καιρό να βρω (ή να φτιάξω) μία κιθάρα που να είναι πάρα πάρα πολύ άνετη στο lead playing (solos etc).

Το έψαξα λίγο και βρήκα τα εξής χαρακτηριστικά που "πρέπει" να έχει μια "shredding" κιθάρα.

 

1 -  χαμηλό action

2 -  jumbo frets (όχι 100% απαραίτητο αλλά βοηθάει)

3 -  σχετικά λεπτή ταστιέρα

4 -  μεγάλο radius ταστιέρας (πχ 16'')

5 -  25.5'' scale length

6 -  24 τάστα (προαιρετικό)

 

Οι απορίες μου είναι οι εξής:

 

- Οι shredding κιθάρες έχουν και μεγαλύτερο spacing χορδών στη γέφυρα και στο nut?

- Υπάρχει tun-o-matic bridge για 16'' radius ταστιέρας, ή η καλύτερη λύση σε αυτές τις περιπτώσεις είναι οι flat fixed string trough bridges https://www.btnmusic.co.uk/product/hipshot-6-string-fixed-guitar-bridge/  (στις οποίες ρυθμίζεις πιο εύκολα ύψος χορδών κτλ)

-Οι περιπτώσεις compound fretboards τι σας λένε? πχ 12 - 16

 

Ευχαριστώ!

 

Υ.Γ. Σας παρακαλώ όχι απαντήσεις του στυλ ο Malmsteen παίζει με fender ή πήγαινε στα μαγαζιά να δεις ή o παίχτης μετράει και όχι η κιθάρα. Ψάχνω περισσότερο για technical και όχι theoretical info.

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
32 λεπτά πριν, ikon είπε

σχετικά λεπτή ταστιέρα

 

Μήπως εννοείς μπράτσο;

Η ταστιέρα είναι η "φλούδα" ξύλου που είναι κολλημένη πάνω στο μπράτσο.

 

Κατά τα άλλα οι "shred" κιθάρες έχουν τα specs που γράφεις.

 

Το compound radius βοηθά σε ακόμα χαμηλότερο action

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα και καλό μήνα to you, too.

Το "πήγαινε να δοκιμάσεις" δεν cliche.

Είναι η πιο σωστή αντιμετώπιση.

Παράδειγμα:

 

 

Που σημαίνει, με ό,τι νιώθεις άνετα.

Προσωπικά, όχι ότι παίζω τίποτα σοβαρό, αλλά, όλα αυτά που θεωρητικά έχει μια shredding κιθάρα δεν με βόλεψαν ποτέ και μου αρέσει να προσπαθώ να παίζω γρήγορα ή τεχνικά ή πολύπλοκα ή πιο μοντέρνα ή πες το όπως θες.

Ούτε το φαρδύ nut, ούτε το μεγάλο radius ( ένιωθα ότι τα δάχτυλα πήγαν σε γκρεμό να αυτοκτονήσουν), ούτε οι λεπτοί λαιμοί, γιατί με πονούσε η μισή παλάμη προς το μέρος του αντίχειρα, όσο έβαζα δύναμη για να μπορώ να κοντράρω στο μπράτσο.

Τα μεγαλύτερα τάστα πιθανόν να είναι το μόνο must.

Πχ. κάποια στιγμή έπεσε στα χέρια μου μια Jem του '87.

Πολύ καλό όργανο με full shred προδιαγραφές.

Δεν την κράτησα πάνω από μια εβδομάδα γιατί δεν μπορούσα καν να την πιάσω σωστά, δεν με βόλεψε καθόλου.

Οι γέφυρες με ρυθμιζόμενα saddles (το καθένα ξεχωριστά καθ' ύψος) σε βοηθάν όντως περισσότερο να ρυθμίσεις.

Compound radius έχω σε κάποιες κιθάρες και δεν έχω καταλάβει αν όντως κάνει δουλειά ή αν είναι απλά καλοφτιαγμένες.

Για παράδειγμα, η κιθάρα με την οποία νιώθω πιο άνετα απ'όλες είναι μια MusicMan Axis Supersport με σταθερή γέφυρα.

Και όποτε την πιάνω να παίξω είναι σαν προέκταση των χεριών.

Και μου αρέσουν πάρα πολύ οι κιθάρες με το μικρότερο nut width, 1 5/8.

Ο μάστορας από πάνω, που παίζει παπάδες, χρησιμοποιεί Gibsonοειδές, που, γενικά, δεν προσφέρεται για τέτοια παιξίματα.

Δεν ξέρω τι παιξίματα έχεις κατά νου, αλλά, το βασικότερο με όλα είναι εσύ να νιώθεις άνετα με ό,τι κρατάς.

Ελπίζω να βοήθησα, κάπως.

 

 

Επεξεργασμένο από Flotzen
  • Like 3

I can saw a woman in two, but you won't wanna look in the box when I'm through...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 minutes ago, Superfunk said:

 

Μήπως εννοείς μπράτσο;

Η ταστιέρα είναι η "φλούδα" ξύλου που είναι κολλημένη πάνω στο μπράτσο.

 

Κατά τα άλλα οι "shred" κιθάρες έχουν τα specs που γράφεις.

 

Το compound radius βοηθά σε ακόμα χαμηλότερο action

Ναι ναι συγγνώμη! Μπράτσο εννοούσα!

4 minutes ago, Flotzen said:

Καλησπέρα και καλό μήνα to you, too.

Το "πήγαινε να δοκιμάσεις" δεν cliche.

Είναι η πιο σωστή αντιμετώπιση.

Παράδειγμα:

 

 

Που σημαίνει, με ό,τι νιώθεις άνετα.

Προσωπικά, όχι ότι παίζω τίποτα σοβαρό, αλλά, όλα αυτά που θεωρητικά έχει μια shredding κιθάρα δεν με βόλεψαν ποτέ και μου αρέσει να προσπαθώ να παίζω γρήγορα ή τεχνικά ή πολύπλοκα ή πιο μοντέρνα ή πες το όπως θες.

Ούτε το φαρδύ nut, ούτε το μεγάλο radius ( ένιωθα ότι τα δάχτυλα πήγαν σε γκρεμό να αυτοκτονήσουν), ούτε οι λεπτοί λαιμοί, γιατί με πονούσε η μισή παλάμη προς το μέρος του αντίχειρα, όσο έβαζα δύναμη για να μπορώ να κοντράρω στο μπράτσο.

Τα μεγαλύτερα τάστα πιθανόν να είναι το μόνο must.

Πχ. κάποια στιγμή έπεσε στα χέρια μου μια Jem του '87.

Πολύ καλό όργανο με full shred προδιαγραφές.

Δεν την κράτησα πάνω από μια εβδομάδα γιατί δεν μπορούσα καν να την πιάσω σωστά, δεν με βόλεψε καθόλου.

Οι γέφυρες με ρυθμιζόμενα saddles (το καθένα ξεχωριστά καθ' ύψος) σε βοηθάν όντως περισσότερο να ρυθμίσεις.

Compound radius έχω σε κάποιες κιθάρες και δεν έχω καταλάβει αν όντως κάνει δουλειά ή αν είναι απλά καλοφτιαγμένες.

Για παράδειγμα, η κιθάρα με την οποία νιώθω πιο άνετα απ'όλες είναι μια MusicMan Axis Supersport με σταθερή γέφυρα.

Και όποτε την πιάνω να παίξω είναι σαν προέκταση των χεριών.

Και μου αρέσουν πάρα πολύ οι κιθάρες με το μικρότερο nut width, 1 5/8.

Ο μάστορας από πάνω, που παίζει παπάδες, χρησιμοποιεί Gibsonοειδές, που, γενικά, δεν προσφέρεται για τέτοια παιξίματα.

Δεν ξέρω τι παιξίματα έχεις κατά νου, αλλά, το βασικότερο με όλα είναι εσύ να νιώθεις άνετα με ό,τι κρατάς.

Ελπίζω να βοήθησα, κάπως.

 

 

 

Σ'ευχαριστώ πολύ για το reply και τις πληροφορίες. Ναι είναι πολύ πιθανό πριν κάνω οτιδήποτε να πιάσω πρώτα μια τέτοια κιθάρα στα χέρια μου, απλά ήθελα να βγάλω πρώτα από το μυαλό μου κάποιες απορίες κτλ. Από την εμπειρία μου προς το παρόν, το μόνο που θεωρώ 100% must είναι το μεγάλο scale length.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
23 λεπτά πριν, ikon είπε

Από την εμπειρία μου προς το παρόν, το μόνο που θεωρώ 100% must είναι το μεγάλο scale length.

Και 'γω το προτιμώ, αλλά, και το 25" που έχουν οι PRS είναι πάρα πολύ ενδιαφέρον.

Επεξεργασμένο από Flotzen
  • Like 1

I can saw a woman in two, but you won't wanna look in the box when I'm through...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 λεπτά πριν, Flotzen είπε

αλλά, όλα αυτά που θεωρητικά έχει μια shredding κιθάρα δεν με βόλεψαν ποτέ

 

Ακριβώς...

 

Αν θες απλά μια κιθάρα για να παίζεις γρήγορα δεν σημαίνει ότι θα σε βολεψει μια shred κιθάρα...

 

Σκέψου απλά ότι οι "γρηγορότεροι" κιθαρίστες του πλανήτη είναι οι COUNTRY κιθαρίστες και σχεδόν όλοι παίζουν με telecaster και μάλιστα με vintage radius και μικρά ή medium τάστα....

  • Like 1

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
13 λεπτά πριν, Superfunk είπε

Σκέψου απλά ότι οι "γρηγορότεροι" κιθαρίστες του πλανήτη είναι οι COUNTRY κιθαρίστες και σχεδόν όλοι παίζουν με telecaster και μάλιστα με vintage radius και μικρά ή medium τάστα....

Albert Lee, MusicMan!!!!!!

Και σε πιο σοβαρό τόνο όλοι οι υπόλοιποι Tele.

Danny Gatton, The Hellecasters (play the hell out of our Telecasters), Brad Paisley, Greg Koch (το τέρας), to name a few.

Επεξεργασμένο από Flotzen

I can saw a woman in two, but you won't wanna look in the box when I'm through...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 minutes ago, Superfunk said:

οι COUNTRY κιθαρίστες και σχεδόν όλοι παίζουν με telecaster

 

Δεν εχουν και αλλη επιλογη. Φαντασου τον παιχτη με τα παραδοσιακα καουμποϊκα και να κουβαλα κανα καγκουρικο σρενδοκιθαρο. Χαλα ολο το ιματζ. Ασε που δεν θα εχει twang.

23 minutes ago, Flotzen said:

Και 'γω το προτιμώ, αλλά, και το 25" που έχουν οι PRS είναι πάρα πολύ ενδιαφέρον.

 

Εξαιρετικα γρηγορα μανικια σε σχεση με tele και strat.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσιευμένο (επεξεργασμένο)
34 λεπτά πριν, gkourmoul1 είπε

Δεν εχουν και αλλη επιλογη. Φαντασου τον παιχτη με τα παραδοσιακα καουμποϊκα και να κουβαλα κανα καγκουρικο σρενδοκιθαρο. Χαλα ολο το ιματζ.

Το κάνει ο Hiland, με MusicMan, PRS και πλέον με Kiesel.

Βέβαια, αυτός ό,τι και να κρατάει φαίνεται μινιατούρα, οπότε το image πάει στον οξαποδώ, τηλεκατευθυνόμενο...

(Χαριτολογώντας, μην παρεξηγηθώ...)

Επεξεργασμένο από Flotzen

I can saw a woman in two, but you won't wanna look in the box when I'm through...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ένα άλλο θέμα που ανοίγετε τώρα και που επίσης με ενδιαφέρει πολύ είναι το σχήμα & το look της κιθάρας

Οι μεταλλάδικες καγκουροκιθάρες δεν μου αρέσουν και η tele δεν μου φαίνεται ότι ταιριάζει πολύ σε shredding κιθάρα (αν και το χρησιμοποιούν πολλοί το σχήμα της). Το απόλυτο σχήμα για εμένα είναι το single cut της les Paul αλλά -κι εδώ είναι το θέμα-

πως θα φαίνεται ένα σώμα les Paul με long scale length μπράτσο...? Νομίζω οι Duesenberg είναι έτσι οι οποίες όμως έχουν λίγο μεγαλύτερο σώμα από les paul. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου