Προς το περιεχόμενο

ποια κεφαλη μπασου?


Psyberbass

Προτεινόμενες αναρτήσεις

σε παλιοτερο thread ειχα πει οτι ενδιαφερομαι για μια κεφαλη της behringer καπου στα 200 euro.πλεον βρηκα μαλλον καλυτερες λυσεις σε παραπλησια λεφτα.αυτες ειναι

 

1.ashdown mag300h

2.warwick profet 3.2

3.gk backline 600

 

ειναι και οι τρεις 300αρηδες και στοιχιζουν κοντα 300 ευρω

ποιον θα προτινατε και με τι καμπινουλα θα τον συνδιαζατε? σκεφτομαι για 4Χ10. εσεις τι λετε? οσο για το λογο που θελω ενισχυτη ειναι γιατι με εχει κουρασει ο ηχος μου και θα ηθελα εναν πιο ιδιαιτερο απο το 30ρακι laney μου.

το μπασο μου φοραει emg p+j active και περναει μεσα απο line 6 bass pd xt.

 

περιμενω αποψεις fellow bass players!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα 200¤ ε??? ΧΜ..... :? :?

Σε αυτά τα χρήματα οι ενισχυτές που κοιτάς είναι ΟΚ. Θα πρέπει να πας να τους ακούσεις εννοείται. Πάντως δεν ειναι 300αρηδες όπως αναφέρεις. Τα Watts που γράφουν αφορούν τα 4Ω.... Οι Warwick είναι τίμια μηχανήματα, οι Ashdown βρόμικοι στον ήχο (αγγλικοί κάπως) αλλά κινέζικοι στην κατασκευή!!!! Για τους Gallien Backline δεν έχω γνώμη.... αλλά πήρα πρόσφατα τον GK 700RB II και ΜΑΜΑΕΙ!!!!!! 8O 8O 8O

verything must GROOVE!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To budget σου είναι πολύ χαμηλό και οι απαιτήσεις σου πολύ υψηλές!

 

Θέλεις να πάρεις 4χ10 επειδή θέλεις να λές ότι έχεις 4χ10 ή θα σου χρειαστεί πραγματικά? Με τι μπάσο παίζεις? Σκοπεύεις να κουβαλάς τον ενισχυτή και σε live?

 

Πραγματικά αν δε μπορείς να δώσεις πάνω από 1000 ευρώ για μια κεφαλή και μια καμπίνα της προκοπής, θα πετάξεις τα λεφτά σου!

 

Καλύτερα να μαζέψεις λίγα λεφτά ακόμη(600-800) και να πάρεις έναν αξιοπρεπή combo ενισχυτή με ένα 15" ηχείο ή 2 10" και αργότερα προσθέτεις και μια καμπινούλα αν χρειαστεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To budget σου είναι πολύ χαμηλό και οι απαιτήσεις σου πολύ υψηλές!

 

Θέλεις να πάρεις 4χ10 επειδή θέλεις να λές ότι έχεις 4χ10 ή θα σου χρειαστεί πραγματικά? Με τι μπάσο παίζεις? Σκοπεύεις να κουβαλάς τον ενισχυτή και σε live?

 

Πραγματικά αν δε μπορείς να δώσεις πάνω από 1000 ευρώ για μια κεφαλή και μια καμπίνα της προκοπής' date=' θα πετάξεις τα λεφτά σου!

 

Καλύτερα να μαζέψεις λίγα λεφτά ακόμη(600-800) και να πάρεις έναν αξιοπρεπή combo ενισχυτή με ένα 15" ηχείο ή 2 10" και αργότερα προσθέτεις και μια καμπινούλα αν χρειαστεί.[/quote']

 

επειδη με ενδιαφερει και μενα το θεμα , θα ηθελα να ρωτησω

 

1)αν μπορει το jazz bass να βγει live απο εναν combo με 12" μεγαφωνο. - επειδη βλεπω οτι αρκετα εως πολλα μοντελα διαφορων εταιριων κυκλοφορων σε αυτην την "εκδοση" - px fender rumble

 

2) η κορνα που βλεπω στους bass amps χρησιμευει μονο σε slapping η γενικοτερα για καθαροτητα στα πριμα?

 

3) οι combo με το 15" εχουν την ιδια καθαροτητα και ευκρινεια στις ψηλες , σε σχεση με αναν combo 2 χ 10"??

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επειδη με ενδιαφερει και μενα το θεμα ' date=' θα ηθελα να ρωτησω

 

1)αν μπορει το jazz bass να βγει live απο εναν combo με 12" μεγαφωνο. - επειδη βλεπω οτι αρκετα εως πολλα μοντελα διαφορων εταιριων κυκλοφορων σε αυτην την "εκδοση" - px fender rumble

 

2) η κορνα που βλεπω στους bass amps χρησιμευει μονο σε slapping η γενικοτερα για καθαροτητα στα πριμα?

 

3) οι combo με το 15" εχουν την ιδια καθαροτητα και ευκρινεια στις ψηλες , σε σχεση με αναν combo 2 χ 10"??[/quote']

 

1) Γιατί να μη βγει; Ίσως όχι στο ΟΑΚΑ, αλλά πίστεψε με, σε οποιαδήποτε μουσική σκηνή δεν θα έχεις πρόβλημα- άλλωστε περισσότερο (χμμ... αποκλειστικά ίσως; ) για monitor τελικά θα έχεις τον ενισχυτή (και μάλιστα στα 5/10 της έντασης κατά βάση).

 

2) Αν παίξεις σε ενισχυτή με καμένη κόρνα θα σπάσουν τα νεύρα σου. Δεν είναι μόνο για slapping...

 

3) Υστερούν λίγο σε ατάκα, κερδίζουν λίγο σε όγκο. Αλλά, με τόσα διαφορετικά μπάσσα, EQ, προενισχύσεις κτλ, ποιος ξέρει αν ο κανόνας αυτός γίνεται αντιληπτός στην πράξη- η πιο σωστά, αν θέτει ουσιαστικό πρόβλημα στη μία ή την άλλη περίπτωση... Η γενική αντίληψη πάντως αυτό λέει.

bass @ vertigo

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

1)αν μπορει το jazz bass να βγει live απο εναν combo με 12" μεγαφωνο. - επειδη βλεπω οτι αρκετα εως πολλα μοντελα διαφορων εταιριων κυκλοφορων σε αυτην την "εκδοση" - px fender rumble

 

Eξαρτάται το live!! Πρόσφατα που έψαχνα μικρό κόμπο για ακουστικές συναυλίες δοκίμασα τους roland cube και τους fender rumble. Και τα δύο μοντέλα είχαν αξιοπρεπέστατο ήχο για τα λεφτά τους με το roland cube να υπερέχει σε ήχο και δυνατότητες' date=' πανάλαφρο και αν και συχαίνομαι τα 12" στο μπάσο αυτό μου άρεσε πάρα πολύ! Τελικά δεν τον αγόρασα γιατί βολέυτικα προσορινά με τον mesa boogie μου, αλλά αν προχωρίσει το θέμα με τα λαιβ σίγουρα τον έχω πάρει!

 

2) η κορνα που βλεπω στους bass amps χρησιμευει μονο σε slapping η γενικοτερα για καθαροτητα στα πριμα?

 

Η κόρνα βοηθάει για καθαρότερα και in your face πρίμα για ποιο modern rock και slap καταστάσεις, αλλά εκεί που πραγματικά δίχνει είναι όταν χρησημοποιείς overdrive ή distortion! Αν σκέφτεσαι να πάρεις καμπίνα με κόρνα φρόντησε oπωσδήποτε να έχει ρύθμιση για την ένταση και τη συχνότητα της κόρνας, κάτι σαν αυτό

 

3) οι combo με το 15" εχουν την ιδια καθαροτητα και ευκρινεια στις ψηλες ' date=' σε σχεση με αναν combo 2 χ 10"??[/quote']

 

Το botom end που δίνει ένα 15" δε μπορείς να το έχεις ούτε με 8χ10. Γι αυτό καλό είναι να ξεκινίσεις με μια καμπίνα ή combo με 15" και μετά να προσθέσεις αν θέλεις κάτι. Με λίγα λόγια αν σε βάλω να ακούσεις ένα rig με ένα 15" και 2χ10" και καθώς παίζω αποσυνδέσω τα 10" δε θα καταλάβεις και πολλά πράγματα, αν όμως αποσυνδέσω το 15" θα το καταλάβεις αμέσως!!! Από εκεί και πέρα παίζει ρόλο και η χρήση, αν πχ βάλεις σε ένα προβάδικο με χάλια ακουστική ένα 15" κάηκες! Θα παίζεις μόνος σου και μπάσο και τύμπανα :lol: Ένω 2 ή 4" θα ξεχωρίζουν περισσότερο στο χώρο. Πάντως για live με βάση τα Ελληνικά Δεδομένα καλό είναι να έχεις έναν ενισχυτή με κορυφαίο DI και ένταση ίσα ίσα να ακούς εσύ καθαρά στη σκηνή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη για εναν μονιτορ ενισχυτη σε μαγαζι ενας fender rumble με 15" και κορνα θα ναι μια χαρα ε?

εχω και το tech 21 bassdriver.πως να το αξιοποιουσα αραγε?

 

και κατι αλλο το οποιο το εχω ρωτησει εδω στο νησι αλλα κανεις δεν μου εχει απαντησει.

 

ποιος ειναι ο all time classic ενισχυτης για ενα jazz bass.

 

πως λεμε για παραδειγμα fender - twin / mesaboogie / jc120...

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

συμφωνα με τα προαναφερθεντα ... 12αρι και χωρις κορνα???

 

αν ειναι καλος να τον παρω..υπαρχει καπου να τον ακουσω κιολας?

Mesa/Boogie & Strato

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη για εναν μονιτορ ενισχυτη σε μαγαζι ενας fender rumble με 15" και κορνα θα ναι μια χαρα ε?

εχω και το tech 21 bassdriver.πως να το αξιοποιουσα αραγε?

 

και κατι αλλο το οποιο το εχω ρωτησει εδω στο νησι αλλα κανεις δεν μου εχει απαντησει.

 

ποιος ειναι ο all time classic ενισχυτης για ενα jazz bass.

 

πως λεμε για παραδειγμα fender - twin / mesaboogie / jc120...

 

To ψυγείο της Ampeg, SVT

 

και το θυρίο του pastorius, Acoustic 360 με 18" ηχείο 8O :D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου