Προς το περιεχόμενο

Fender Lonestar stratocaster


Whisper

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σε όλους...θα ήθελα να ζητήσω την γνώμη σας για την Fender Lonestar stratocaster..Αξίζει τα λεφτά τησ??(απο οτι εχω διαβάσει πιστεύω ναι) Ξέρετε κανένα κατάστημα που μπορώ να την βρώ?? Αν κάποιος από εσας εχει παίξει θα ήθελα να μου πεί τις εντυπώσεις του...Ευχαριστώ προκαταβολικά...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

φίλε μου εδώ και καιρό ενδιαφέρομαι και εγώ γιαυτή τη κιθάρα (lonestar). Δυστυχώς έψαξα παντού στην Αθήνα αλλά κανείς δεν την έχει. Μόνο thomman ή απο αλλού. Το θέμα είναι να μας πει κάποιος, αν την έχει δοκιμάσει, τις εντυπώσεις του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξερω μηπως η συγκεκριμενη ειναι η εξαιρεση στον κανονα,αλλα τοσα χρονια δεν ετυχε να πιασω καποια fender που ΔΕΝ αξιζε τα λεφτα της,οποτε θα ελεγα να μην εχετε την ανησυχια αυτη

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  Καλησπέρα, είμαι κάτοχος μιας '97 USA Lonestar και μπορώ να πω ότι είμαι πολύ ευχαριστημένος. Ο SD Pearly gates+ είναι πολύ καλός μαγνήτης  κατά τη γνώμη μου, τώρα για τους texas special γουστα είναι αυτά, εμένα μ'αρεσουν πολύ αλλά είναι πιο ''blues-άρικοι''. Η κιθάρα μου έχει maple ταστιέρα, ενώ οι σημερινές μεξικάνικες lonestar νομίζω ότι βγαίνουν μόνο σε rosewood.

 

  Επίσης να σημειώσω ότι το attack στη θέση του SD είναι μεγαλύτερο από τις υπόλοιπες θέσεις, γεγονός που με αναγκάζει να πειράζω με τις εντάσεις την ώρα που παίζω (αν φυσικά θέλω να ακούγομαι το ίδιο δυνατά σε όλες τις θέσεις) αλλά έτσι είναι οι fender με humbuckers.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω και εγω αυτη τη κιθαρα για βασικη.

Την ειχα παρει το 2001 απ το Καγμακη γυρω στα 1400ε.

Ο pearly gates plus ειναι υπεροχος μαγνητης και για καθαρα (οσο περιεργο κ αν ακουγεται αυτο) την αξια του τη βιωσα μεσω της ατυχιας που ειχα να μου απομαγνητιστει για καποιο αγνωστο ακομα λογο... και να αναγκαστω να τον αντικαταστησω με εναν αλλο SD, χωρις ομως να φτασει στα αποτελεσματα του pearly gates plus ποτε..

Γενικα αρκετα ευελικτο οργανο, με προσωπικοτητα ομως.

Την αμερικανικη lonestar - και τη σειρα fat strat που ειχαν κυκλοφορησει σχεδον ταυτοχρονα και που ποτε δε καταλαβα τη διαφορα τους, δε ξερω κατα ποσο μπορειτε να τη βρειτε πλεον.

Η μονη ενσταση που εχω ειναι οτι σ αυτη τη κιθαρα ΠΟΤΕ δε μου αρεσε η θεση neck.

Oi θεσεις 1,2,4 ειναι πολυ ικανοποιητικες για το καθενα πιστευω.

 

Αν θες κ αλλες λεπτομερειες ρωτα ανετα!!!! ;D

cheers!!

 

για διευκρινιστικους λογους η δικια μου ειναι ακριβως αυτη:

 

http://www.sheltonsguitars.com/2008/7-22-08/fender-strat-lonestar-black-7-22-08.html

Γιατρός!!! Τι γιατρός??  Μετεωρολόγος..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την αμερικανικη lonestar - και τη σειρα fat strat που ειχαν κυκλοφορησει σχεδον ταυτοχρονα και που ποτε δε καταλαβα τη διαφορα τους, δε ξερω κατα ποσο μπορειτε να τη βρειτε πλεον.

 

Δεν κυκλοφορούν πλέον, μόνο μεταχειρισμένες... Εντόπισα ένα άρθρο που κάνει μια μικρή ιστορική αναδρομή για τις hot-rod stratocaster (lonestar, fat strat κ.τ.λ.) νομίζω ότι είναι ενδιαφέρον :

 

http://www.premierguitar.com/Magazine/Issue/2009/Feb/Hot_Rodded_Fender_Guitars.aspx

 

 

Η μονη ενσταση που εχω ειναι οτι σ αυτη τη κιθαρα ΠΟΤΕ δε μου αρεσε η θεση neck.

Oi θεσεις 1,2,4 ειναι πολυ ικανοποιητικες για το καθενα πιστευω.

 

 

Εεε??  ;D Προφανώς εννοούσες την θέση middle...φίλε fuzzed συμφωνώ 100% μαζί σου!! Η θέση 4 είναι ίσως η αγαπημένη μου, ειδικά όταν δεν θέλω να χρησιμοποιήσω το γκάζι του SD και θέλω να έχω ήχο bridge που να ''πλησιάζει'' τον κλασσικό single coil bridge ήχο..

 

 

για διευκρινιστικους λογους η δικια μου ειναι ακριβως αυτη:

 

http://www.sheltonsguitars.com/2008/7-22-08/fender-strat-lonestar-black-7-22-08.html

 

Κούκλα ,να την χαίρεσαι  ;D

Ζήλεψα και παραθέτω την δικιά μου πιο κάτω  ;D

 

Ειδα μια του '96 στις αγγελιες  ;)

 

Δεν θέλω να κάνω διαφήμιση (δεν την πουλάω εγώ φυσικά), αλλά... :o :o :o 

 

1444497244_024_1.thumb.jpg.4100c9fb08196837213341f75e7c97d5.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Lord..!!

Εννοουσα οντως τη θεση neck οτι δε μ αρεσει και δεν εγραψα για αυτο το λογο και τον αριθμο 5 (5η θεση..) Αλλα και το ιδιο για τη θεση middle οπως σωστα παρατηρησες.

 

τεσπα.. Ωραιο μωρο και το δικο σου σε λευκο βλεπω... :P

Αντε καλα <<παιχνιδια>> μαζι της..!!! :D

Γιατρός!!! Τι γιατρός??  Μετεωρολόγος..!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παίδες

 

Από σήμερα ανήκω και εγώ στο club της Fender καθότι πλέον είμαι κάτοχος της Lonestar. Αγόρασα την κιθάρα από τον φίλο  S9F που είχε την σχετική αγγελία εδώ στο Noiz (lonestar USA 96' anniversary) ο οποίος ότι μου περιέγραψε αυτό ακριβώς μου ήρθε.

Η κιθάρα είναι σε εξαιρετκή κατάσταση, προσεγμένη,  ο ήχος της όμορφος, λίγο πιο bright, πρίμα (αν μπορώ να το πω έτσι) από τις κλασσικές fender λόγω του γνωστού και καλού SD pealry gates plus, πολύ όμορφη και τώρα αρχίζω τους πειραματισμούς. Οι δύο texas special επίσης συνεργάζονται καλά με μια πρώτη ματιά.

Από ποιότητα κατασκευής δείχνει πολύ καλή και είναι πανέμορφη. Το παιδί μου έβαλε μάλιστα 10άρες χορδές στις 3 πάνω και 9άρες στις κάτω με αποτέλεσμα ο ήχος να έχει ένα ιδιαίτερο ηχόχρωμα.

 

Θα επανέλθω με νεότερα αφού την δοκιμάσω λίγο περισσότερο. Προς το παρόν την έχω απέναντι και την χαζεύω (καθότι μεσημέρι και παίζει να με διώξουν απο την πολυκατοικία).

 

Πρέπει να πω επίσης ότι την κιθάρα την πήρα λίγο τυφλά αφού ο S9F είναι Θεσσαλονίκη εγώ Αθήνα, δεν τον ξέρω καν, εμπιστεύτηκα τα όσα μου είπε και ήταν ακριβώς όπως μου τα είπε στο τηλ. Περιγραφή ακριβέστατη σε όλα ακόμα και για ένα πολύ μικρό χτυπηματάκι που ούτα καν θα το πρόσεχα. 

 

Λίγο τα μεταφορικά με βγάλανε κάτι λίγο παραπάνω σε κόστος αλλά χαλάλι της, είναι κούκλα :)

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου