Προς το περιεχόμενο

Fat lead sound σε stratocaster


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα σε όλους, 
παιδιά τον πιο βασικό λόγο για την επιλογή πεταλιών drive δεν είναι ο ενισχυτής; Κι εδώ έρχεται να μας διαφωτίσει το θέμα που άνοιξε πριν λίγες μέρες το αφεντικό για τους 3 τύπους overdrive. 
π.χ. Παίξε με πεντακάθαρο fender scooped ενισχυτή και δεν πα να βάλλεις πάνω 15 transparent od, εύηχο drive δεν θα πάρεις.

 

p.s. Καλά εγώ σιχαίνομαι και την λέξη transparent, αν δεν έχει χαρακτήρα το πετάλι τότε είναι για πέταμα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 minutes ago, ekim said:

π.χ. Παίξε με πεντακάθαρο fender scooped ενισχυτή και δεν πα να βάλλεις πάνω 15 transparent od, εύηχο drive δεν θα πάρεις.

 

Γιατί το λες αυτό? Σπίτι παίζω μόνιμα με έναν vht special 6 (πεντακάθαρος σαν φέντερ). Εάν παίξω μόνο με ένα transparent (όσο είναι δυνατό να υπάρξει) drive, θα πάρω εξαιρετικό ήχο.

 

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, gkourmoul1 είπε

Βοηθούν πολύ οι μαγνήτες για το αποτέλεσμα αυτό.

 

 

Να σου πω την αλήθεια πάντα είχα πιο γεμάτο τόνο με μόνους από ότι με διπλούς, είτε με τους lace sensors, είτε με τους van zandt, είτε με τους P90s στην junior.

Γι'αυτό μου κάνει εντύπωση που πολλοί μιλάνε για έλλειψη "πάχους" στον τονο τους με μόνους.

Ίσως εννοείτε έλλειψη sustain και "παστομενου" τόνου. Έτσι να το δεχτώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν βάζω απευθείας την κιθάρα σε κάποιον ενισχυτή (πχ ΤΜ18 ή dsl), δεν έχω σοβαρά θέματα "πάχους". Λίγα προβλήματα, κυρίως sustain, έλλειψης drive,  και έλλειψης compression από low output μαγνήτες. Πχ  δεν μπορώ να παίξω το europa με στρατ. Γενικότερα, ο ήχος μου είναι ο ίδιος με λίγο ρυθμιση.

 

Σε καθαρό κανάλι και με drive από πετάλια, το θεωρώ δυσκολότερο να πετύχεις παχύ τόνο. Άλλα πετάλια ταιριάζουν με διπλούς, άλλα με μονούς. Και είναι δύσκολο να βρεις το "εκλεκτό". Απευθείας σε ενισχυτή, με ένα booster, είναι όλα πιο εύκολα. Αυτό παρατηρώ.

 

 

 

 

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, fusiongtr είπε

Ρε παιδιά να ρωτήσω κάτι.

Από το να έχετε 3-4 βρωμοπέταλα για να μπουστάρει το ένα το άλλο όποτε χρειάζεστε extra gain, δεν θα ήταν καλύτερα να είχατε ένα ή δύο διαφορετικά μεταξύ τους (για άλλο ήχο το καθένα) βρωμοπέταλα, που να είναι midi controllable, και με ένα expression pedal, να αυξομειώνετε το gain κατά το δοκούν?

Κάνει διαφορετική δουλειά το καθένα κι αν προσέξεις τουλάχιστον στο δικό μου ποστ δεν ανοιγοκλείνω πετάλια συνέχεια. 

Το πρώτο (booster) είναι συνέχεια πατημένο για διαμόρφωση τόνου.

Το δεύτερο (drive) το πατάω όταν θέλω στο κομμάτι διαμορφωμένο αλλιώς τον τόνο όταν εχω full vol pot, κι αυτό δεν σημαίνει ότι θα το ξεπατησω όταν θέλω να καθαρίσει λίγο ο ήχος και να επανέλθει στον ήχο που είναι χωρίς πατημένο το πετάλι. Αυτό γίνεται και με κόψιμο από το volume pot.  Δεν έχει ολόιδιο ήχο, αλλά κάνω τη δουλειά μου.

Μόνο αν θέλω να πάω στο ίδιο κομμάτι σε πιο clean ακομα, θα ξεπατησω το drive. Σπάνιο να μου χρειαστεί να το κάνω.

Το 3ο πετάλι (clean booster) στο τέλος της αλυσίδας, είναι ένα αναγκαίο κακό, για να μην εξαρτωμαι στα λαιβ από τον ηχολήπτη όταν χρειάζομαι βοήθεια σε κάποιο σόλο ή ιντρο. Είναι σαν να δίνει ένα τσικ από το fader  ο ηχολήπτης.

 

 

2 ώρες πριν, Nestoras είπε

Μόνο που αυτός παίζει neck ή middle. Εγώ θέλω bridge. 

Κι εγώ middle και neck.

Bridge μόνο όταν πάω στις μπάσες χορδές στα πρώτα ταστα.

Έχω ρυθμίσει κουμπάκια εξ αρχής στον ενισχυτή, για όλες τις θέσεις μαγνητών και θέσης που παίζω στην ταστιερα, πάνω σε αυτή τη φιλοσοφία.

Αν φτιάξω τον τόνο μου παίζοντας με bridge στο 12ο ταστο στα καντινια, όταν πάω στα πρώτα ταστα  σε 6η και 5η χορδή, θα βουιζει το σύμπαν. Και θα έχω αχρηστεύσει τους neck middle. Δεν θα παίζουν σχεδόν πουθενά στην ταστιερα.

Επεξεργασμένο από Spyros Delta
  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Spyros Delta είπε

Κι εγώ neck neck. Bridge όταν πάω στις μπάσες χορδές στα πρώτα ταστα.

Κι εμένα μ' αρέσει ο neck. 

Για κάποια hard κομμάτια η ατάκα του bridge είναι απαραίτητη. Εκεί είναι που θέλω το εξτραδάκι. 😉

InfluenSir!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Nestoras είπε

Κι εμένα μ' αρέσει ο neck. 

Για κάποια hard κομμάτια η ατάκα του bridge είναι απαραίτητη. Εκεί είναι που θέλω το εξτραδάκι. 😉

Στις πρώτα ταστα και στις τυλιχτες χορδές ναι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, gkourmoul1 είπε

 

Γιατί το λες αυτό? Σπίτι παίζω μόνιμα με έναν vht special 6 (πεντακάθαρος σαν φέντερ). Εάν παίξω μόνο με ένα transparent (όσο είναι δυνατό να υπάρξει) drive, θα πάρω εξαιρετικό ήχο.

 

 

Φίλε Γιώργη έχουμε τον ίδιο ακριβώς ενισχυτή. Το χειρότερο πεταλάκι που έβαλα πάνω του ήταν το boss bd-2 keeley  και μάντεψε ποιο του ταίριαζε περισσότερο, το ταπεινό sd-1 stock το οποίο έχω αγοράσει 2 φορές και έχω πουλήσει 1 από χαζομάρα. Με τον συγκεκριμένο ενισχυτή ο οποίος θεωρώ είναι αρκετά scoooped, αν δεν μπει ts στυλ πετάλι ή κάτι σαν το rat με έντονα μεσαία, νομίζω δεν κάνεις δουλειά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τον χρησιμοποιώ σε πρόβες ή live, μόνο για εξάσκηση. Με transparent πετάλια δεν έχει πολλά μεσαία, αλλά ρυθμίζω λίγο το eq και τα φέρνω εκεί που θέλω. Γενικότερα, δεν έχω θέμα. Όλα τα πετάλια παίζουν όμορφα. Άλλα έχουν μεσαία, άλλα όχι. Δεν είναι πάντα ζητούμενο τα έντονα μεσαία. Μου αρέσουν και οι scooped ήχοι αρκετά.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ποτέ δεν μου άρεσε ο ήχος στρατ στη γέφυρα.

Μόνο στη θέση 4.

 

Αν ήθελα fat ήχο θα πήγαινα σε λύση Trower χωρίς συζητήσεις. Ο άνθρωπος το έχει εξαντλήσει το θέμα 50 χρόνια τώρα.

Και όταν λέμε λύση εννοώ θα έκανα τα πάντα, από κιθάρα signature, χορδές, κούρδισμα, πετάλια, τα πάντα όλα.

 

 

  • Like 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου