Προς το περιεχόμενο

Λογοκρισία, ποιος είναι άξιος να την επιβάλει?


Λογοκρισία, ποιος είναι άξιος να την επιβάλει?  

6 μέλη ψήφισαν

  1. 1. Eχουν το δικαίωμα εμπορικές επιχειρήσεις να λογοκρίνουν?

    • Ναι, τα στελέχη μεγάλων μονοπωλίων πιστεύω ότι έχουν το δικαίωμα να εξοστρακίζουν και λογαριασμούς αλλά και ανθρώπους σαν άτομα, γιατί πρέπει να υπάρχει ένας έλεγχος και αυτοί ξέρουν, άλλωστε δικό τους είναι το μαγαζί.
      0
    • Όχι, τα μονοπώλια έχουν το δικαίωμα να φιμώσουν λογαριασμούς που δεν συμμορφώνονται με τους κανονισμούς τους (που συμφωνήσαμε) άλλα σε καμία περίπτωση να τιμωρήσουν με οποιονδήποτε τρόπο κάποιον ως άτομο (που δεν συμφωνήσαμε). Κάτι τέτοιο έχει δικαίωμα να το κάνει μόνο η δικαιοσύνη, υπάρχουν νόμοι που προστατεύουν τον καταναλωτή σε περίπτωση άρνησης εξυπηρέτησης, εν ολίγοις όταν ανοίγεις την πόρτα μιας εμπορικής επιχείρησης ο χώρος θεωρείται από τον νόμο αντίστοιχος δημόσιου χώρου.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

22 λεπτά πριν, cos_dr είπε

έτσι έπρεπε αλλά δεν γίνεται πια.

 Είμαστε  στο ΕΛΕΟΣ του ΙΔΙΩΤΗ που μας διώχνει και μας λογοκρίνει όποτε θέλει, όπως θέλει και όπου θέλει.

 Έρχεται όμως η μέρα που θα ΛΟΓΑΡΙΑΣΤΟΥΜΕ χχαχαχαχαχαχα

 

 

 

 

ΟΧΙ,ΟΧΙ,ΟΧΙ,ΟΧΙ!!

 

ΟΛΑ ΚΡΑΤΙΚΑ!

 

ΚΑΙ ΣΥΝΤΑΞΗ ΣΤΑ  26!!! (που ειναι και ΤΟ σημαντικοτερο)

 

 

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

19 λεπτά πριν, Superfunk είπε

 

 

ΟΧΙ,ΟΧΙ,ΟΧΙ,ΟΧΙ!!

 

ΟΛΑ ΚΡΑΤΙΚΑ!

 

ΚΑΙ ΣΥΝΤΑΞΗ ΣΤΑ  26!!! (που ειναι και ΤΟ σημαντικοτερο)

 

 

και που θα βρεθούν τα λεφτά?

 Δεν γίνονται αυτά που λες.

 Με μεταρρυθμίσεις θα εξυγιανθεί η οικονομία, όχι με αυξήσεις συντάξεων και διορισμούς στο δημόσιο.

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
Στις 4/8/2020 στις 10:54 ΜΜ, Άγιος είπε

Το τελευταίο αντιφάσκει με το υπόλοιπο κείμενο σου καθώς όλες οι ''πλατφόρμες'' ξέρω γω είναι ιδιωτικές και αν κάνουν ότι θέλουν όπως προτείνεις πολλά πράγματα θα περιθωριοποιηθούν (ότι θέλουν κάνουν έτσι και αλλιώς αλλά τουλάχιστον τα προσχήματα, αυτο λεω)

Προφανώς επιθυμείς την ανελευθερία του Youtube προς όφελος της δικής σου ελευθερίας αν κατάλαβα σωστά.

Και σκέφτεσαι ίσως πως κάποιο κρατικό χέρι θα μπορούσε να το επιβάλει.

 

Αυτό γίνεται ήδη, σε χώρες όπως Κίνα, Β. Κορέα, Ιράν, κ.α. που δεν φημίζονται για ελευθερία του λόγου και που απαγορεύουν ακόμα και την πλήρη εμφάνιση στα αποτελέσματα σε μια αναζήτηση στο Google, για παράδειγμα. Επίσης δεν επιτρέπουν να εμφανίζονται όλα τα διαθέσιμα δημοσιεύματα στα Social networks, χωρίς καν να προσυπογράφεις κάποιους κανονισμούς.

Οπως βλέπεις ο καθένας χρησιμοποιεί τα μέσα και την πληροφορία προς όφελός του όταν είναι ανεξέλεγκτος. Η ισχύς του δυνατότερου. Κάτι που δεν ισχύει σε πολύ μεγάλο βαθμό στο Youtube που ελέγχεται απο το αυστηρό αλλά κατα τ' άλλα φιλελεύθερο νομικό πλαίσιο των ΗΠΑ.

 

Για να μην ισχύουν όλα τα παραπάνω βέβαια θα πρέπει ο άνθρωπος να διαφυλάσσει (βλέπε σύνταγμα) τα θεμελιώδη φυσικά δικαιώματα, "ζωή, ελευθερία και ιδιοκτησία" όπως είπε ο John Locke . Αν τα δύο πρώτα είναι αυτονόητα, το τρίτο σε έναν μουσικό π.χ. απορρέει απο το δικαίωμα στην δημιουργία του, για να καταλαβαινόμαστε.

  • Like 1

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, yameth είπε

Προφανώς επιθυμείς την ανελευθερία του Youtube προς όφελος της δικής σου ελευθερίας αν κατάλαβα σωστά.

Και σκέφτεσαι ίσως πως κάποιο κρατικό χέρι θα μπορούσε να το επιβάλει.

 

Αυτό γίνεται ήδη, σε χώρες όπως Κίνα, Β. Κορέα, Ιράν, κ.α. που δεν φημίζονται για ελευθερία του λόγου και που απαγορεύουν ακόμα και την πλήρη εμφάνιση στα αποτελέσματα σε μια αναζήτηση στο Google, για παράδειγμα. Επίσης δεν επιτρέπουν να εμφανίζονται όλα τα διαθέσιμα δημοσιεύματα στα Social networks, χωρίς καν να προσυπογράφεις κάποιους κανονισμούς.

Οπως βλέπεις ο καθένας χρησιμοποιεί τα μέσα και την πληροφορία προς όφελός του όταν είναι ανεξέλεγκτος. Η ισχύς του δυνατότερου. Κάτι που δεν ισχύει σε πολύ μεγάλο βαθμό στο Youtube που ελέγχεται απο το αυστηρό αλλά κατα τ' άλλα φιλελεύθερο νομικό πλαίσιο των ΗΠΑ.

 

Για να μην ισχύουν όλα τα παραπάνω βέβαια θα πρέπει ο άνθρωπος να διαφυλάσσει (βλέπε σύνταγμα) τα θεμελιώδη φυσικά δικαιώματα, "ζωή, ελευθερία και ιδιοκτησία" όπως είπε ο John Locke . Αν τα δύο πρώτα είναι αυτονόητα, το τρίτο σε έναν μουσικό π.χ. απορρέει απο το δικαίωμα στην δημιουργία του, για να καταλαβαινόμαστε.

Ναι θα ήθελα τα site που χρησιμοποιώ να χειραγωγούνται με νόμους σε ευρωπαϊκό επίπεδο τουλάχιστον και όχι από κάποιο σκιερό μέρος όπως στην κίνα, πχ να μην μπορούν να αρνηθούν υπηρεσίες  σε κανέναν προσωπικά σαν άτομο, και να διαχειρίζονται με εντελώς ουδέτερο τρόπο, αν θέλουν να επικοινωνήσουν κάποιες απόψεις μπορούν να χρησιμοποιήσουν το ίδιο το μέσο όπως όλοι και βάζοντας και πολλά γκάζια στον αλγόριθμο, αλλά όχι με moderation...
και πολλά άλλα

 

Κάποτε στην Αμερική δεν επέτρεπαν στους μαύρους να μπουν στα εστιατόρια και γενικα να διασκεδάσουν στα ίδια μέρη με τους λευκούς, κάτι για το οποίο έγιναν αγώνες, και μεταξύ άλλων το έχουν πιστωθεί ως κατόρθωμα οι φιλελεύθεροι, η ίδια αυτή ιδεολογία που έκανε ban από το youtube τον burzum ως άτομο. Αυτό που σκέφτηκα χωρίς να συμφωνώ με κανέναν από αυτούς είναι να αρχίσω να διαμαρτύρομαι ως ιδεολογικά ''μαύρος'' δηλαδή από αντίστοιχη θέση με εκείνη των μαύρων των αρχών του 20ού αιώνα, αλλά λόγο αντιλήψεων και όχι δέρματος, για να δω αν αυτή την ισότητα, την ελευθερία την ανεκτικότητα, όλα αυτά που πρεσβεύουν οι αριστεροί αν τα εννοούν, και αν το πεις σπορ αυτο θα 'χεις δίκιο, γιατί δεν αμφιβάλω πραγματικά για το αν τα εννοούν οι αριστεροί αυτά που πρεσβεύουν, είμαι βέβαιος ότι οι περισσότεροι από αυτούς είναι αφελείς άνθρωποι και οι υπόλοιποι που δεν είναι αφελείς είναι υποκριτές, και το ξέρω ότι αυτό που θα καταφέρω είναι να κάνω κάποιον να ασχοληθεί manual και να με ψάχνει η μάνα μου με verbatim αναζήτηση και να μην με βρίσκει, αλλά αυτό, μέχρι εκεί

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

21 λεπτά πριν, Άγιος είπε

γιατί δεν αμφιβάλω πραγματικά για το αν τα εννοούν οι αριστεροί αυτά που πρεσβεύουν

Φυσικά και όχι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Αν μπει κάποιος στο μαγαζί μου και πει ενώπιόν μου ή και άλλων ότι οι Πακιστανοί είναι ουρακοτάγκοι δεν θα κάτσω να συνδιαλαγώ ή να μιλήσω ή να "νουθετήσω". Έχει φύγει και δεν επιστρέφει. Είναι λογοκρισία αυτό; Όχι. Το ίδιο ισχύει και για το μαγαζί που λέγεται Facebook, Youtube, Fender, Nike κλπ. Είναι μαγαζάκια που κάνουν ό,τι γουστάρουν, δεν είναι κανείς υποχρεωμένος να βρίσκεται εκεί αν δεν αισθάνεται ευπρόσδεκτος. 

 

Κατά τ' αλλα αυτές οι φιλοσοφικοϊεολογικοπολιτικές αναζητήσεις δεν με αγγίζουν, δεν εξαρτώμαι από πλατφόρμες, νόρμες, και ποιος έχει δικαίωμα ή όχι, να λογοκρινει ή να λογοκριθεί. Παλιά, στα αναλογικά χρονια το λέγανε "σκάσε". Ή διακινούσαν ιδέες και αλήθειες παρ' όλο που καίγονταν ανθρωποι στην πυρά, ή τσακιζονταν στο ξύλο αν έλεγαν αυτό που ήθελαν/σκεφτονταν.

 

Ούτως ή άλλως τι να λογοκριθεί; Όλοι είναι στρατευμένοι. Ο καθένας ερμηνεύει κατά το δοκούν. Λογοκρισία; Σιγά τη λύση. Σιγά το εμπόδιο.

 

Υπάρχει ένα ποστ που προς λύπη/χαρά μου ακόμη ειναι εκεί. Κανείς δεν το είδε; 

 

 

  • Like 3

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, Πνοή και Νύξη είπε

Ούτως ή άλλως τι να λογοκριθεί; Όλοι είναι στρατευμένοι. Ο καθένας ερμηνεύει κατά το δοκούν. Λογοκρισία; Σιγά τη λύση. Σιγά το εμπόδιο.

 

να κλεισει το Thread παρακαλω.

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ πάντως, μετά από 5 σελίδες, ακόμα δεν έχω καταλάβει ποιο είναι το θέμα.

 

- Αν έχει δικαίωμα ένας ιδιωτικός ιστοχώρος, να απορρίπτει περιεχόμενο για τον όποιο λόγο?

Έχει.

Εδώ ταξιτζήδες, και σου λένε δεν σε παίρνω κούρσα ασούμε.

 

- Αν μας αρέσει αυτό?

Όχι, δεν μου αρέσει.

 

- Αν γουστάρουμε την λογοκρισία?

Τι είναι λογοκρισία? Εσείς πώς την ορίζετε?

Όχι δεν την γουστάρω.

 

- Αν γουστάρουμε να διαβάζουμε ότι π@π@ριά κατεβάσει η κούτρα του καθενός στα ίντερνετς?

Όχι ... αλλά και ναι, γιατί διασκεδάζω κάποιες φορές.

 

- Πως μπορούμε να σταματήσουμε αυτόν τον οχετό π@π@ρολογίας?

Δεν μπορούμε, ποτέ δεν μπορούσαμε, απλά τώρα έχει πάρει μεγάλες διαστάσεις το φαινόμενο λόγω ανάπτυξης των επικοινωνιών.

Αλλά ... και ... γιατί να το σταματήσουμε?

Δεν έχουμε κρίση εμείς να αξιολογούμε ότι διαβάζουμε?

Αν δεν έχουμε επαρκείς γνώσεις για να αξιολογήσουμε κάτι, μήπως είναι καλή ευκαιρία να το ψάξουμε?

 

Δεν καταλαβαίνω τον προβληματισμό δηλαδή, πίσω από το νήμα αυτό.

  • Like 1

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
2 ώρες πριν, Άγιος είπε

Κάποτε στην Αμερική δεν επέτρεπαν στους μαύρους να μπουν στα εστιατόρια και γενικα να διασκεδάσουν στα ίδια μέρη με τους λευκούς, κάτι για το οποίο έγιναν αγώνες, και μεταξύ άλλων το έχουν πιστωθεί ως κατόρθωμα οι φιλελεύθεροι, η ίδια αυτή ιδεολογία που έκανε ban από το youtube τον burzum ως άτομο. Αυτό που σκέφτηκα χωρίς να συμφωνώ με κανέναν από αυτούς είναι να αρχίσω να διαμαρτύρομαι ως ιδεολογικά ''μαύρος'' δηλαδή από αντίστοιχη θέση με εκείνη των μαύρων των αρχών του 20ού αιώνα, αλλά λόγο αντιλήψεων και όχι δέρματος, για να δω αν αυτή την ισότητα, την ελευθερία την ανεκτικότητα, όλα αυτά που πρεσβεύουν οι αριστεροί αν τα εννοούν, και αν το πεις σπορ αυτο θα 'χεις δίκιο, γιατί δεν αμφιβάλω πραγματικά για το αν τα εννοούν οι αριστεροί αυτά που πρεσβεύουν, είμαι βέβαιος ότι οι περισσότεροι από αυτούς είναι αφελείς άνθρωποι και οι υπόλοιποι που δεν είναι αφελείς είναι υποκριτές, και το ξέρω ότι αυτό που θα καταφέρω είναι να κάνω κάποιον να ασχοληθεί manual και να με ψάχνει η μάνα μου με verbatim αναζήτηση και να μην με βρίσκει, αλλά αυτό, μέχρι εκεί

 

Σου βάζω κάποια πράγματα να σκεφτείς μήπως δεις τα παραπάνω διαφορετικά.

 

1. Η Αμερική είναι κατι σαν την Ευρώπη. Μπορεί να υπάρχει ομοσπονδία αλλά κάθε state - κράτος έχει τους δικούς του νόμους. Οπως άλλο Ελλάδα κι άλλο Δανία, έτσι και άλλο η Αλαμπάμα κι άλλο η Νέα Υόρκη.

Αρα οι ΗΠΑ μπορεί να έχουν απο τα πρώτα φιλελεύθερα, ομοσπονδιακά συντάγματα στον κόσμο αλλά ενω η δουλεία καταργήθηκε μετα τον εμφύλιο, κάποιες νότιες χώρες επέμειναν μεχρι το 1960 με καθεστώτα απαρτχαϊντ αφου έχουν δική τους κυβέρνηση και νόμους. Κάποια states έχουν και τη θανατική καταδίκη που είναι προυπόθεση να μην υπάρχει για να γίνει καποια χώρα μέλος στην Ευρωπαική Ενωση.

 

2. Το φιλελεύθερο νομικό σύστημα που ανέφερα και μετάφρασες ως δεξιά κομματική θέση, έχει να κάνει με τις ατομικές ελευθερίες. Φίλος της ελευθερίας του ατόμου. Πως αλλιως να το πω. Ελληνική λέξη είναι και έχει χάσει την έννοια της πια.

Οπως και το μονοπώλιο πιο πάνω που χρησιμοποιούνται σαν λέξεις δαίμονες χωρις να ξέρουμε τι λέμε.

 

Νομίζω πως έχεις αναζητήσεις πολύ ενδιαφέρουσες για έναν άνθρωπο αλλά πιστεύω πως αν ενημερώνεσαι ευρέως και όχι ειδικά, ψάχνοντας και διαβάζοντας φιλοσοφία κυρίως, θα συμπληρώσεις τα επιχειρήματα για να εξηγήσεις (όσο γίνεται) στον εαυτό σου τις ανθρώπινες συμπεριφορές.

Ακόμα και το Youtube είναι γεμάτο τετοια δωρεάν podcast αν η γλώσσα δεν σου είναι εμπόδιο.

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εάν καταλαβαίνω καλά το θέμα για το οποίο μιλάει ο Άγιος είναι εάν μπορούν τόσο μεγάλα μαγαζιά όπως είναι το γιουτιούμπ, για παράδειγμα, να κάνουν ότι θέλουν σε σχέση με ευαίσθητα θέματα όπως η ελευθερία του λόγου. Και έχει ένα δίκιο.

Πέρα από τον χρωματισμό του λόγου.

 

  Όπως κάποιος δεν μπορεί να πει "δεν σερβίρω μαύρους στο μαγαζί μου"  έτσι δεν θα έπρεπε να μπορεί να πει "δεν αφήνω ιδέες με τις οποίες διαφωνώ στο μαγαζί μου".

Το ποιες ιδέες είναι λάθος και ποιες είναι σωστές όπως καταλαβαίνουμε δεν είναι εύκολο να αποφασιστεί όχι μόνο από τα μαγαζιά αλλά ακόμα και από τους νομοθέτες.

Δεν είναι ξεκάθαρο το όριο στην ευρωπαϊκή νομοθεσία και αυτή την στιγμή που το συζητάμε γράφονται νόμοι που μπορούν να λύσουν ή να δημιουργήσουν προβλήματα. Δεν έχω απόλυτη εμπιστοσύνη στα πρόσωπα του ευρωκοινοβουλίου δυστυχώς και επειδή δεν έχω ολοκληρωμένη άποψη θεωρώ ότι κάθε διάλογος είναι χρήσιμος.

 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου