Προς το περιεχόμενο

Εκτύπωση/παραγωγή cd


dimsonic

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αν υποθέσουμε ότι κάποιος επιθυμεί να προχωρήσει στη διαδικασία εκτύπωσης cd

υπάρχει στην Ελλάδα τρόπος για εκτύπωση και παραγωγή cd, εκτύπωσης εξωφύλλων και εσωφύλλων εκτικέτας κλπ?

Εννοώ την καθαρά εκτυπωτική διαδικασία, με δεδομένο ότι τα πάντα από ηχογράφηση και artwork θα γίνουν με προσωπική εργασία

 

και στην περίπτωση αυτή, υπάρχει κάπου κάποιο template για να στήσεις πάνω του ένα εξώεσώφυλλο?

 

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Administrator
  • Like 1

Live and let Live.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή βλέπω ότι εκτός από κιθαρίστας, μουσικός, συνθέτης, παραγωγός, ηχολήπτης...είσαι και (νεόκωπος) γραφίστας, θα σε βοηθήσω με τις απορίες σου.

Δεν έχεις πει πόσα cds θέλεις (και έχει σημασία στην εκτυπωτική μέθοδο) και τι αποτέλεσμα θέλεις, οπότε βάζω σαν στόχο ότι θέλεις DYI παραγωγή από 10 έως 50-100 cds και εικαστικό-εκτυπωτικό αποτέλεσμα όσο πιο "επαγγελματικό" γίνεται.

 

Έχουμε 3 στάδια. Την αγορά αναλώσιμου (cd και θήκη του), τον εικαστικό σχεδιασμό και τη μέθοδο εκτύπωσης.

Θα αρχίσω από το τέλος, με τη μέθοδο εκτύπωσης. Οι λύσεις που προτείνω είναι σχετικά εύκολες με επαγγελματικό αποτέλεσμα

1η Μέθοδος

α) Αγοράζεις έναν printer που έχει τη δυνατότητα να τυπώνει cds. Έχω χρησιμοποιήσει τέτοιους πριν 15-20 χρόνια που μόλις είχαν βγει και έχω ακόμα κάποια cds καλής ποιότητας που δεν έχουν χάσει το χρώμα τους.

Εδώ βλέπεις τη μπλε θυρίδα που μπαίνει το cd-dvd. Mαζί με τον printer έρχεται και manual με template οπότε δεν έχεις να ψάχνεις

https://www.skroutz.gr/s/14015018/Epson-Expression-Premium-XP-6000.html

image.thumb.png.5126d56f192f34aec25481201c7edad1.png

 

 

β) Πας στο Πλαίσιο και αγοράζεις cds για εκτύπωση. Συνήθως έχουν λευκή πάστα οπότε τυπώνεις εύκολα

https://www.plaisio.gr/anavathmisi-diktia/apothikeusi/cd-dvd/work-cd-r-ektiposimo-25-tem-_1602217

 

Πλεονεκτήματα: Tυπώνεις όσα cds θέλεις, όποτε θέλεις. Το αποτέλεσμα (εξαρτάται από το πόσο καλά ξέρεις τα σχεδιαστικά προγράμματα) είναι επαγγελματικό. Έχεις και ένα πολύ ωραίο inkjet printer και για άλλες δουλειές. Το αναλώσιμο είναι πολύ φτηνό.

Μειονεκτήματα: Eπειδή είναι inkjet, τα μελάνια είναι υδροδιαλυτά. Εάν έχεις βρεμένα χέρια ή πέσουν υγρά...χαλάνε.

 

2η Μέθοδος

Βρίσκεις ένα ψηφιακό εκτυπωτή κοντά σου που τυπώνει banners και έχει ένα printer που τυπώνει σε διαφορετικές επιφάνειες (έτσι έχω φτιάξει τις κιθάρες μου). Σχεδιάζεις ένα template με άσπρους κύκλους του μεγέθους του cd με όσα cds θέλεις να τυπώσεις. Σχεδιάζεις ένα ΑΚΡΙΒΩΣ ίδιο αρχείο με (επαναλαμβανόμενο) το εικαστικό σου χωρίς τους κύκλους-κοπτικό. Ο εκτυπωτής λοιπόν τυπώνει μία φορά το πατρόν, τοποθετεί όλα τα cds επάνω και μετά ξανατυπώνει άλλη μία φορά το εικαστικό. Έτσι με τη μία, έχεις όλα τα cds.

Πλεονεκτήματα: Tυπώνεις όλα τα cds με τη μία. Το κόστος πάει με το τετραγωνικό μέτρο και είναι πολύ φτηνό. Αυτοί οι ψηφιακοί printers τυπώνουν 4 χρώματα συν UV οπότε δεν έχουν πρόβλημα με νερά και κακουχίες γιατί το uv στεγανοποιεί. Οι κιθάρες μου είναι αναλοίωτες εδώ και 15 χρόνια...

Μειονεκτήματα: Πρέπει να τυπώσεις όλα τα cds με τη μία

 

Πάμε τώρα στα templates και το σχεδιασμό. Πρώτα αγοράζεις το αναλώσιμο, μετράς, (επειδή το καθένα έχει διαφορετικές διαστάσεις) και μετά ορίζεις τα templates. Oρίστε εδώ ένα (δωρεάν και άνευ δικαιωμάτων) template

https://www.freepik.com/free-psd/compact-disc-cover-mock-up_866822.htm#page=1&query=cd covers&position=5

Αυτό δεν σημαίνει ότι ταιριάζει με τα cds και θήκες που αγόρασες από το Πλαίσιο.

 

Τώρα...για το σχεδιασμό, απλά θα πω ότι ατυχώς τα Word, Powerpoint και λοιπά προγράμματα της Microsoft δεν είναι σχεδιασμένα για τέτοιου τύπου εκτυπώσεις. Η σουίτα της Adobe είναι η πλέον κατάλληλη.

Ελπίζω να σε βοήθησα να ξεκινήσεις τη καριέρα σου σαν γραφίστας!!!

image.jpeg

  • Like 3

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις εκτυπωτικες πληροφοριες. Εκει ειναι και οι περισσοτερες δυσκολιες μου.

Η καριερα μου στον χωρο της ψηφιακης σχεδιασης (λεγε με cad) εκλεισε αισιως πριν 3 χρονια. Εχω φτιαξει εκατοντάδες εντυπα και τευχη παρουσιασεων οχι σε corel αλλά σε pdf writers και word εκτος από χιλιομετρα σχεδιων.

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

41 minutes ago, dimsonic said:

Εχω φτιαξει εκατοντάδες εντυπα και τευχη παρουσιασεων οχι σε corel αλλά σε pdf writers και word εκτος από χιλιομετρα σχεδιων.

Θέλει λίγο προσοχή γιατί αυτά που αναφέρεις έχουν τελείως διαφορετικούς κανόνες και ανάγκες από μία εκτύπωση σε τυπογράφο (γιατί ουσιαστικά αυτό κάνουμε στη δική σου περίπτωση - άσχετα εάν ο σημερινός τυπογράφος έχει ψηφιακές διαδικασίες και μηχανήματα). Όταν θα έρθει η ώρα να μπεις σε σχεδιασμούς, τα ξαναλέμε.

  • Like 1

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλή τύχη. Υπάρχει και τρίτη λύση (πάντα!!!). Αγοράζεις λευκά cds-dvds από το Πλαίσιο, παίρνεις τους μαρκαδόρους και τα κραγιόνια σου και δημιουργείς 4-5 μοναδικά, πρωτότυπα σχέδια. Τα αριθμείς και έτσι έχουν και συλλεκτική αξία!!!!!

Εάν δεν ξέρεις να ζωγραφίζεις, δεν υπάρχει πρόβλημα. Και ο Jackson Pollock άργησε να αναγνωριστεί!!!!!!

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μου τα στελνει εμενα να τα αναλαβει η κορη μου. Θα σου βαλει και ανεξιτηλους μαρκαδορους να αντεχεις το χρωμα και σε υποβρυχια καταδυση.

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Just now, gkourmoul1 said:

Θα μου τα στελνει εμενα να τα αναλαβει η κορη μου. Θα σου βαλει και ανεξιτηλους μαρκαδορους να αντεχεις το χρωμα και σε υποβρυχια καταδυση.

Eγώ τίποτα....που είχα την ιδέα?

Μαραθώνιος Εναλλακτική Σχολή

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου