Προς το περιεχόμενο

Πρόβλημα στο output στο Cubase μετά από Windows update


killbill

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ύστερα από update των windows που έγινε αυτόματα χτες 20/8 και το οποίο κράτησε περίπου 3 ώρες, παρατήρησα αλλαγή στη συμπεριφορά στο Cubase AI10,  όσον αφορά το output.

Πριν το update με το που άνοιγα ένα project, ο ήχος ακουγόταν κανονικά από τα ηχεία του υπολογιστή, ενώ αν ήθελα να ακούσω από τα ακουστικά στον υπολογιστή, τότε πήγαινα στο μενού Studio/Studio Setup/Control Panel και στην ενότητα Output Ports όπου υπήρχαν δυο επιλογές 1)Speakers (Realtek High Definition Audio) και 2)Headset (.....) επέλεγα την δεύτερη και άκουγα από τα ακουστικά.

 

Μετά το update των windows, έχω την εξής συμπεριφορά:

Με το που ανοίγω ένα project όταν πατάω Play δεν ακούγεται τίποτα! Οι ρυθμίσεις τόσο στο menu Studio/Audio Connections/Outputs είναι σωστές.

Επίσης να παρατηρήσω ότι στο  μενού Studio/Studio Setup/Control Panel στην ενότητα Output Ports εμφανίζεται πλέον μόνο η 1η επιλογή δηλαδή η Speakers (Realtek High Definition Audio). Έχει αφαιρεθεί η επιλογή Headset (δες εικόνα1)

Μετά από περίπου 3 λεπτά και χωρίς να κάνω τίποτα απολύτως, ο ήχος ακούγεται από τα ηχεία του υπολογιστή κανονικά!!

Για να ακουστεί από τα ακουστικά, πρέπει αφού βάλω το jack στη θύρα του υπολογιστή, μετά από 3 με 4 λεπτά εμφανίζεται το μήνυμα που φαίνεται στην εικόνα2. Αφού επιλέξω Headset τότε ο ήχος ακούγεται από τα ακουστικά και δουλεύει κανονικά. Να πω ότι πριν το update των windows  δεν εμφανίζόταν η εικόνα2 κατά την σύνδεση ακουστικών στον υπολογιστή.

 

Δεν ξέρω αν έχει εμφανιστεί σε κανέναν παρόμοια συμπεριφορά μετά από windows update. Πάντως μετά από 4-5 λεπτά υπομονής, όλα δουλεύουν κανονικά... Απλά δεν είχα αυτά τα θέματα πριν το Update... Μπορώ να κάνω κάτι;

 

εικόνα1

215849697_1.jpg.87d8c8d317ebda90b65daeb6d391d430.jpg

 

Εικόνα2:

1175448825_2.jpg.d0a69c419e878654818df8cef7abdb95.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μήπως να δοκιμάσεις ένα reinstall το cubase?

Πιστεύω πως θα ισιώσει. 

"Και μες την τέχνη πάλι, ξεκουράζομαι απο τη δούλεψή της" Κ.Κ.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτά συμβαίνουν όταν αλλάζει κάτι στο σύστημα.

αλλά μέσα σε μια δυό μέρες συμμαζεύονται.

Για κάποιο λόγο το cubase δεν βλέπει μια έξοδο.

 

Βασικά ποιά είναι η κάρτα σου?

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1. Ψάξε στο google (στα αγγλικά) μήπως έχει κάποιος άλλος το ίδιο ή παρεμφερές πρόβλημα και πώς το έχει λύσει. Αν δεν έχει ξανατύχει ποτέ σε κανέναν, τότε πιθανόν να έχεις αλλάξει τυχαία κάποια ρύθμιση και να το έχεις δημιουργήσει εσύ..

2. Δοκίμασε απενεργοποίηση και μετά ενεργοποίηση της κάρτας ήχου που παρουσιάζει το πρόβλημα.

3. Δοκίμασε απεγκατάσταση και επανεγκατάσταση του οδηγού της κάρτας ήχου που παρουσιάζει το πρόβλημα.

4. Δες μήπως η Steinberg έχει ήδη βγάλει patch που αφορά το συγκεκριμένο πρόβλημα.

5. Ξαναέλεγξε μια φορά ακόμη το hardware (έξοδοι, ακουστικά) που εμπλέκεται στο πρόβλημα μήπως κάτι πάει στραβά με αυτό..

6. Σε ακραία περίπτωση, στήσε τον αμέσως παλιότερο driver της κάρτας ήχου (αν υποθέσουμε ότι το windows update έχει κάνει αναβάθμιση σε αυτόν..)

7. Δε μοιάζει να χρειάζεται επανεγκατάσταση το Cubase, αλλά ποτέ δεν ξέρεις..

update:

8. Γενικά αυτές οι βλάβες του στυλ "μετά από κάποια λεπτά κάνει αυτό" ή "μετά από κάποια λεπτά ΔΕΝ κάνει αυτό" θα μπορούσαν να σημαίνουν, ότι, κάπου, σε κάποια πλακέτα, κάτι πρέπει να ζεσταθεί αρκετά για να αποκτήσει τις κατάλληλες ιδιότητες, και αυτό είναι βλάβη hardware που συνήθως όσο περνά ο καιρός χειροτερεύει.. Πάντως, αν ξεκίνησε απότομα αυτή η συμπεριφορά μάλλον δεν είναι αυτή η περίπτωση..

9. Θα μπορούσε να είναι και πρόβλημα τροφοδοσίας, αφού μιλάμε για φορητό, αλλά μάλλον δύσκολο κι αυτό..

10. Επειδή είναι πολύ περίεργο το πρόβλημα, όταν το λύσεις, ρίξε και ένα post να το ξέρουμε κι εμείς. 😉 

Πάλι σε δεκάλογο κατέληξα.. 🙂

Επεξεργασμένο από John Tzinieris
  • Ευχαριστώ 1

 

🔇🔇🔇

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ευχαριστώ για τις συμβουλές σας. Λοιπόν, απαντάω σχετικά:

 

2 ώρες πριν, gmoukou είπε

Μήπως να δοκιμάσεις ένα reinstall το cubase?

Πιστεύω πως θα ισιώσει. 

Reinstall του Cubase το φοβάμαι. Η έκδοση AI10 που έχω, την έχω με την αγορά κάρτας ήχους steinberg ur22, όπου μου είχε δώσει ένα serial number για να κάνω download κάπου 250GB. Το έβαλα το βράδυ και το πρωί ακόμα κατέβαζε... Δεν έχω δηλαδή κάποιο DVD για να κάνω εύκολα reinstall.

Εκτός αυτού, πολύ φοβάμαι ότι αν επιχειρήσω ξανά download θα μου βγάλει το μήνυμα ότι το serial number αυτό έχει χρησιμοποιηθεί ήδη και δεν μπορώ να κάνω download.

Τέλος, πολύ φοβάμαι ότι θα μπλέξω και με το license, και θα πάρω το μήνυμα ότι έχει γίνει ήδη registration του προιόντος και δεν μπορεί να προχωρήσει η εγκατάσταση. 

Όλοι αυτοί οι λόγοι με αποτρέπουν από την εγκατάσταση του Cubase. Επίσης θεωρώ απίθανο να φταίει κάτι στο Cubase, αφού το πρόβλημα εμφανίστηκε αμέσως μετά το 3ωρο update των Windows10

 

2 ώρες πριν, dimsonic είπε

αυτά συμβαίνουν όταν αλλάζει κάτι στο σύστημα.

αλλά μέσα σε μια δυό μέρες συμμαζεύονται.

Για κάποιο λόγο το cubase δεν βλέπει μια έξοδο.

 

Βασικά ποιά είναι η κάρτα σου?

 

 

Ναι, συγνώμη ξέχασα να αναφέρω το πιο σημαντικό! Η περίεργη αυτή συμπεριφορά εμφανίζεται όταν δουλεύω το Cubase χωρίς την κάρτα ήχου (Steinberg UR22), αλλά μόνο από το laptop με την ενσωματωμένη κάρτα του δηλαδή, επιλέγοντας δηλαδή Generic Low Latency ASIO Driver για κάρτα ήχου και όχι Steinberg. Όταν χρησιμοποιώ την κάρτα ήχου Steinberg δεν έχω πρόβλημα!!

Θα μου πείτε γιατί δεν την χρησιμοποιώ. Ο λόγος είναι πολύ απλός: Έχοντας γράψει ηχογραφήσει τα tracks μέσω της Steinberg, στη συνέχεια παίρνω το laptop στην παραλία και κάνω εκεί την ενορχήστρωση, επεξεργασία, διορθώσεις κλπ Δεν μπορώ στην παραλία να κουβαλάω την Steinberg. Έτσι δουλεύω μόνο με το λάπτοπ

Επεξεργασμένο από killbill
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

31 λεπτά πριν, killbill είπε

Ευχαριστώ για τις συμβουλές σας. Λοιπόν, απαντάω σχετικά:

 

Reinstall του Cubase το φοβάμαι. Η έκδοση AI10 που έχω, την έχω με την αγορά κάρτας ήχους steinberg ur22, όπου μου είχε δώσει ένα serial number για να κάνω download κάπου 250GB. Το έβαλα το βράδυ και το πρωί ακόμα κατέβαζε... Δεν έχω δηλαδή κάποιο DVD για να κάνω εύκολα reinstall.

Εκτός αυτού, πολύ φοβάμαι ότι αν επιχειρήσω ξανά download θα μου βγάλει το μήνυμα ότι το serial number αυτό έχει χρησιμοποιηθεί ήδη και δεν μπορώ να κάνω download.

Τέλος, πολύ φοβάμαι ότι θα μπλέξω και με το license, και θα πάρω το μήνυμα ότι έχει γίνει ήδη registration του προιόντος και δεν μπορεί να προχωρήσει η εγκατάσταση. 

Όλοι αυτοί οι λόγοι με αποτρέπουν από την εγκατάσταση του Cubase. Επίσης θεωρώ απίθανο να φταίει κάτι στο Cubase, αφού το πρόβλημα εμφανίστηκε αμέσως μετά το 3ωρο update των Windows10

 

 

Ναι, συγνώμη ξέχασα να αναφέρω το πιο σημαντικό! Η περίεργη αυτή συμπεριφορά εμφανίζεται όταν δουλεύω το Cubase χωρίς την κάρτα ήχου (Steinberg UR22), αλλά μόνο από το laptop με την ενσωματωμένη κάρτα του δηλαδή, επιλέγοντας δηλαδή Generic Low Latency ASIO Driver για κάρτα ήχου και όχι Steinberg. Όταν χρησιμοποιώ την κάρτα ήχου Steinberg δεν έχω πρόβλημα!!

Θα μου πείτε γιατί δεν την χρησιμοποιώ. Ο λόγος είναι πολύ απλός: Έχοντας γράψει ηχογραφήσει τα tracks μέσω της Steinberg, στη συνέχεια παίρνω το laptop στην παραλία και κάνω εκεί την ενορχήστρωση, επεξεργασία, διορθώσεις κλπ Δεν μπορώ στην παραλία να κουβαλάω την Steinberg. Έτσι δουλεύω μόνο με το λάπτοπ

 

 Δεν έχω το cubase και τα μενού του να βλέπω αλλά θα έκανα το εξής, έτσι για να πω μια γνώμη να περάσει η ώρα.

 Αφού είχα κλείσει το cubase, uα έβλεπα από τα windows/Γραναζάκι-Σύστημα/Ηχος/Πίνακας ελέγχου ήχου στην αναπαραγωγή και εγγραφη στην realtek με δεξι κλικ ιδιότητες αν στην έξοδο και είσοδο στο tab για προχωρημένους σαν εμένα χαχαχαχαχα αν εκει που λέει βαθος και ευρος, bit.depth είναι στις ίδιες ρυθμίσεις με τον driver του cubase, π.χ. 16/48000

 

 και να διαλέξεις την realtek ως προεπιλεγμένη συσκευή και στο input και το output.

 

 Και να δεις οταν ανοιξεις το cubase αν εμφανιστεί πάλι η επιλογη για headphones όταν παίζεις χωρίς να εχεις συνδέσει την εξωτερικη steinberg

 

 

 

Επεξεργασμένο από cos_dr
  • Ευχαριστώ 1

O Influencer Των Συνθεσάιζερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ δεν θα ασχολούμουν καθόλου με generic κλπ.

Δοκίμασε τη λύση του Κώστα, και αν δεν κάτσει πάρε μια μίνι καρτούλα, υπάρχουν κάποιες σε μέγεθος στικάκι αλλά με οδηγούς

  • Ευχαριστώ 1

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, dimsonic είπε

εγώ δεν θα ασχολούμουν καθόλου με generic κλπ.

Δοκίμασε τη λύση του Κώστα, και αν δεν κάτσει πάρε μια μίνι καρτούλα, υπάρχουν κάποιες σε μέγεθος στικάκι αλλά με οδηγούς

Μπράβο παίζει μια χαρά! Ευχαριστώ για την ιδέα, δεν το είχα σκεφτεί. Με μια κάρτα-στικάκι που την μεταφέρω στην τσέπη μου στην παραλία και όλα μια χαρά!

Ευχαριστώ, πάω να ρίξω μια βουτιά και βγαίνω να συνεχίσω την ενορχήστρωση 🙂

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου