Προς το περιεχόμενο

Υποκατάστατο (σχετικά) κέδρου


TeMeTeRoN

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας ξέρω μόνο από το τίτλο θα φάω κράξιμο 😅 αλλά δυστυχώς εδώ στην περιοχή μου(Καβάλα πιο συγκεκριμένα) δεν μπορώ να βρω πουθενά κέδρο... Το χρειάζομαι για κατασκευή σκάφους για μουσικό όργανο... Η ερώτηση μου με λίγα λόγια αν μπορώ να βρω κάτι με σχετικά με τις ίδιες ιδιοτητες με τον κέδρο (σκάψιμο, ήχος γιατί είναι ακουστικό όργανο). Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άμα είναι για ντούγες βάλε το ξύλο που αποκαλεί ο έμπορος της περιοχής σου μαόνι, σκούρο κόκκινο χωρίς έντονα νερά.
το μόνο που με προβληματίζει στο σχόλιο σου είναι το σκάψιμο(?)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, Άγιος είπε

άμα είναι για ντούγες βάλε το ξύλο που αποκαλεί ο έμπορος της περιοχής σου μαόνι, σκούρο κόκκινο χωρίς έντονα νερά.
το μόνο που με προβληματίζει στο σχόλιο σου είναι το σκάψιμο(?)

Ευχαριστώ για την απάντηση σου. Με ντουγιες το συγκεκριμένο δεν γίνεται εκτός κι εάν πειραματιστώ αλλά από την άλλη δεν έχω ασχοληθεί ποτέ με ντουγιες οπότε τζάμπα τα υλικά που θα αγοράσω....είναι λίγο περίεργο αυτό που πάω να φτιάξω πληροφοριακά λέγεται ronroco και με το σκάψιμο εννοώ ότι πρέπει από ένα ενιαίο κομμάτι ξύλου (τον κέδρο στη συγκεκριμένη περίπτωση) να βγει και το μανίκι και το σκάφος αλλα εαν δεις μια φωτογραφία απο το όργανο θα καταλάβεις τι εννοώ... Από τα ξύλα μακάρι να είχαμε μαόνι... εδώ στην Καβάλα άφθονη οξυα😂 Όταν πήγα στον έμπορο της περιοχής και του είπα ότι θέλω κέδρο και εβενο για το μανίκι μου λέει που να βρούμε εμείς αυτά τα ξύλα.... Άμα θες οξυα και έλατο... Ναι οπότε απ ότι κατάλαβες ειμαι λίγο ζόρικα εδώ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, xtrm_basses είπε

Ετοιμος να λιποθυμήσεις;

https://www.xylofan.com/index.php?route=product/category&path=1_26

Η καρδιά μου.... Χρυσάφι είναι😅 Και εσύ βρε άνθρωπε μου βραδιάτικα θες να με τρέχεις μένω και πάνω στα κατσάβραχα και το νοσοκομείο είναι μακριά😂😂

Γι αυτό είπα αν μπορεί να γίνει με κάποιο άλλο ξύλο πχ με οξυα λέτε να γίνετε για τζάμπα κόπος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 minutes ago, TeMeTeRoN said:

Η καρδιά μου....

 

Τελικά η οργανοποιία είναι πολύ επικίνδυνη.....

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

άμα έχεις οξιά κάνε με οξιά, το σκάφος και το μπράτσο θες να είναι ανθεκτικά και να φαίνονται ωραία, οπότε η οξιά είναι εγγύηση, το μόνο λάθος είναι το ίδιο το όργανο (αστειεύομαι χαχα)

43 λεπτά πριν, TeMeTeRoN είπε

Η καρδιά μου.... Χρυσάφι είναι😅 Και εσύ βρε άνθρωπε μου βραδιάτικα θες να με τρέχεις μένω και πάνω στα κατσάβραχα και το νοσοκομείο είναι μακριά😂😂

Γι αυτό είπα αν μπορεί να γίνει με κάποιο άλλο ξύλο πχ με οξυα λέτε να γίνετε για τζάμπα κόπος...

Μιλάμε για φρεσκοκομμένο κέδρο, φαντάσου τώρα να καίνε στην ξυλόσομπα δοκάρια και πατώματα από κέδρο Λιβάνου πάνω από 400ων χρόνων επειδή είναι μαύρα επιφανειακά και ''πλανισμενα'' (ίσια) μονό από μια πλευρά.... και να τα αντικαθιστούν με πεύκα γεμάτα ρόζους ........ αληθινές ιστορίες

Επεξεργασμένο από Άγιος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Υποθέτω ότι εννοείς κέδρο λιβάνου και όχι ισπανικό(cedrela odorata) ή western red cedar που ειναι κατεξοχην υλικό για καπάκια.

 

Κεδρο λιβάνου μπορείς να βρεις σε επιλεγμένα ξυλεμπορικά στην Ελλάδα και να σου στειλουν με κουριερ (αλλά είναι ακριβούτσικος). Δεν ξέρω και πόσο εύκολο είναι να προμηθευτείς μικρό κομμάτι. Το κατεξοχήν ξύλο για σκάψιμο στον τόπο μας, είναι η μουριά. Θα μπορούσες να δουλέψεις και λεύκα ή φλαμουριά επισης. Η οξιά υπήρξε ξύλο επιλογής των ευρωπαιων οργανοποιών για μανίκια και ταστιέρες (ebonized), οπότε δεν βρισκω το λόγο γιατί να μην κάνει και για το όργανο που θες, περα από τη σκληρότητα.

 

Ρίξε μια ματιά σε Σοφιανό στο site του, ή πάρε ένα τηλέφωνο στον Μαυρομουστάκη, έχει ξυλεία για διαφορα όργανα.

 

Καλή επιτυχία, ωραία επιλογη οργάνου, κάποτε ήθελα να φτιάξω ένα charango άλλα με κατάπιαν οι κιθάρες...

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι διαστάσεις θες να έχει το κομμάτι που ψάχνεις για να φτιάξεις το charango.

Επεξεργασμένο από HellFire

Rest in Peace, Rest in Polaris!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

12 ώρες πριν, Άγιος είπε

άμα έχεις οξιά κάνε με οξιά, το σκάφος και το μπράτσο θες να είναι ανθεκτικά και να φαίνονται ωραία, οπότε η οξιά είναι εγγύηση, το μόνο λάθος είναι το ίδιο το όργανο (αστειεύομαι χαχα)

Μιλάμε για φρεσκοκομμένο κέδρο, φαντάσου τώρα να καίνε στην ξυλόσομπα δοκάρια και πατώματα από κέδρο Λιβάνου πάνω από 400ων χρόνων επειδή είναι μαύρα επιφανειακά και ''πλανισμενα'' (ίσια) μονό από μια πλευρά.... και να τα αντικαθιστούν με πεύκα γεμάτα ρόζους ........ αληθινές ιστορίες

Μάλλον όπως το κόβω με οξιά θα πάω όσο για το ronroco ναι ενδεχομένως να έχεις δίκιο😂 αλλά με κέρδισε ο ήχος του και άσε κόλλησα.... Καλά σε τέτοια περίπτωση θα χτυπούσε το κεφάλι στον τοίχο με το που θα το καταλάβαινε😅 να έχεις κάτω από τα πόδια σου ξυλεία αξίας 5 χιλιάρικα και βάλε και να τα τρώει η σόμπα...τραγικό τι να πεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου