Προς το περιεχόμενο

Υποκατάστατο (σχετικά) κέδρου


TeMeTeRoN

Προτεινόμενες αναρτήσεις

3 ώρες πριν, Πνοή και Νύξη είπε

Υποθέτω ότι εννοείς κέδρο λιβάνου και όχι ισπανικό(cedrela odorata) ή western red cedar που ειναι κατεξοχην υλικό για καπάκια.

 

Κεδρο λιβάνου μπορείς να βρεις σε επιλεγμένα ξυλεμπορικά στην Ελλάδα και να σου στειλουν με κουριερ (αλλά είναι ακριβούτσικος). Δεν ξέρω και πόσο εύκολο είναι να προμηθευτείς μικρό κομμάτι. Το κατεξοχήν ξύλο για σκάψιμο στον τόπο μας, είναι η μουριά. Θα μπορούσες να δουλέψεις και λεύκα ή φλαμουριά επισης. Η οξιά υπήρξε ξύλο επιλογής των ευρωπαιων οργανοποιών για μανίκια και ταστιέρες (ebonized), οπότε δεν βρισκω το λόγο γιατί να μην κάνει και για το όργανο που θες, περα από τη σκληρότητα.

 

Ρίξε μια ματιά σε Σοφιανό στο site του, ή πάρε ένα τηλέφωνο στον Μαυρομουστάκη, έχει ξυλεία για διαφορα όργανα.

 

Καλή επιτυχία, ωραία επιλογη οργάνου, κάποτε ήθελα να φτιάξω ένα charango άλλα με κατάπιαν οι κιθάρες...

Με οξιά έχω ξαναδουλέψει σε μανίκι ποτέ σε σκάφος και αυτό είναι κάτι που με αγχώνει αν θα μπορέσω να το σκάψω γιατί είναι αρκετά σκληρό... Για μουριά θα το ψάξω... Σε ευχαριστώ παρά πολύ για τις ευχές, για κιθάρες ελπίζω να ξεκινήσω μετά τα 30 😂 ακόμα μικρός είμαι... μην μπω και πολύ στα βαθιά από τώρα 😂 Και το charango πολύ ωραίο οργανάκι αλλά είπα για ronroco γιατί λατρεύω Gustavo Santaolalla μιας και το χρησιμοποιεί σε αρκετά από τα τραγούδια του.

2 ώρες πριν, HellFire είπε

Τι διαστάσεις θες να έχει το κομμάτι που ψάχνεις για να φτιάξεις το charango.

Με πολύ χονδρικούς υπολογισμούς (πιο χοντροί και από τον πάγκαλο😂) 70cm μήκος, 25cm πλάτος και περίπου 15 cm πάχος... Έχω κάνει κάποια σχέδια αλλά θα δείξει...

Πέρα από αυτό θα σας ενδιέφερε όταν με το καλό ξεκινήσω ( μπορεί να περάσει και αρκετός καιρός δεν ξέρω) να ποστάρω εδώ την διαδικασία κατασκευής? ( μιας και δεν έχω και τεράστια εμπειρία στην οργανοποιία μπορεί να χρειαστώ και λίγη βοήθεια 😅)  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου