Προς το περιεχόμενο

Άτμισμα και απορίες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru
10 ώρες πριν, Miltos23 είπε

Θα συμφωνήσω με το παλικάρι που έγραψε ότι να μην καπνίζεις αφού έχεις το ηλεκτρονικό

 

σ αγαπώ...😊

 

  • Like 2
  • Χαχα 1

δεν μιλάω αν δεν ξέρω... η σιωπή (μου) είναι χρυσός (στην τσέπη του άλλου)...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O Npap (το παλικάρι) έχει δίκιο, στην αρχή κι εγώ μαζί με το ηλεκτρονικό κάπνιζα και 4-5 τσιγάρα και λέω το ελέγχω.

Σήμερα 10 χρόνια μετά, τα τσιγάρα ακόμα τα κάνω και πολλές φορές είναι 7-10.

Βάλε τουλάχιστον στόχο κάθε 1-2 μήνες να κάνεις και ένα λιγότερο. Εγώ σε αυτή την φάση είμαι τώρα και δεν είναι το ίδιο εύκολο με την αρχή του ηλεκτρονικού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά αυτή την στιγμή, και με τις δεδομένες συνθήκες είμαι μέσα στους στόχους μου.

 

Όμως ....

- Είναι πολύ αρχή ακόμα και πολύ νωρίς για εκτιμήσεις.

- Όλο αυτό γίνεται κάτω από σταθερές και ελεγχόμενες συνθήκες καθημερινότητας, μένει να δοκιμαστεί και αλλιώς.

- Δεν ξέρω καν τι ατμίζω ακόμα, όταν βρω τις προσωπικές μου προτιμήσεις θα είναι αλλιώς τα πράγματα

 

Όπως και να έχει, θέλω πρώτα να "χωνέψω" την τωρινή αλλαγή κατάστασης με παραμονή σ' αυτήν ένα ικανό χρονικό διάστημα, για να δω παραπέρα.

 

Θα ήθελα μέσα από αυτό το νήμα, αν στην πορεία έχω και κάποιες άλλες απορίες/προβληματισμούς να μπορώ (εγώ ή οποιοσδήποτε άλλος φυσικά) να απευθυνθώ στην κοινότητα του noiz.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator
On 10/22/2020 at 2:58 AM, fusiongtr said:

Εντάξει, αλλά πώς μπορώ να φτιάξω υγρό με 20mg/ml νικοτίνη

Για χρόνια άτμιζα VG 20mg/ml μισό-μισό με μηδενική βάση γλυκερίνης. Μετά την κατάργηση των μεγάλων μπουκαλιών, συνέχισα ακριβώς το ίδιο, 2-3 booster VG και άλλη τόση ποσότητα (κατ' όγκο) νερωμένη γλυκερίνη 90% VG +10% νερό - water for injection. 

Έφτιαχνα δηλαδή γλυκερίνη με 10% νερό και 10mg/mL νικοτίνη. 

Χρησιμοποιούσα επισκευαζόμενους με πολύ ελεύθερη ροή. Χρησιμοποιούσα περίπου 3 ml από αυτό το διάλυμα την ημέρα. 

Είναι νομίζω ό,τι το κοντινότερο σε κανονικό τσιγάρο από άποψη συχνότητας χρήσης και ποσότητας νικοτίνης.  

Εδώ και ένα χρόνο το έχω κόψει τελείως. Αφού δεν το ξεκίνησα πάλι στην καραντίνα νομίζω δεν θα το ξαναξεκινήσω. 

 

Edit: Στα 5-6 χρόνια που άτμιζα δεν κάπνισα ούτε ένα κανονικό τσιγάρο. Δεν το επιθύμησα ποτέ. Πήρα το ηλεκτρονικό τσιγάρο και για μια βδομάδα ήταν ακόμα πάνω στο τραπέζι μου τασάκια, τσιγάρα αναπτήρες. (Είχα και απόθεμα, τα χάρισα ύστερα από μήνες)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χάρη, δηλαδή άτμιζες 10mg/ml αν δεν κάνω λάθος.

Ερώτηση, γιατί σκέτο vg χωρίς καθόλου pg?

Υποτίθεται ότι το pg δίνει μεγαλύτερο χτύπημα.

Επεξεργασμένο από fusiongtr

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάποτε είχα κρυώσει και δεν είχα όρεξη να καπνίσω για 2-3 μέρες, και λέω να η ευκαιρία, και πλακώθηκα στους φραπέδες 10 τη μέρα, και έτσι το έκαψα, με τους φραπέδες, μετά άρχισα να παθαίνω ελαφριές τενοντίτιδες στα χέρια από τα μουσικά όργανα. Έκανα πολλές εξετάσεις για αυτοάνοσα και δεν μου έβρισκαν τίποτα, ώσπου είπα σε ένα γιατρό την λεπτομέρεια, ότι έκοψα το τσιγάρο με τους φραπέδες... με τους φραπέδες? μου λέει... ναι με τους φραπέδες αποκρίθηκα. Είναι μια τεχνική για γερά νεύρα αλλά τι τα θες, 9 χρόνια αργότερα αγόρασα ένα πακέτο τσιγάρα και όλα τα παραπάνω είναι σαν να μην έγιναν

Επεξεργασμένο από Άγιος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 minutes ago, Άγιος said:

αλλά τι τα θες, 9 χρόνια αργότερα αγόρασα ένα πακέτο τσιγάρα και όλα τα παραπάνω είναι σαν να μην έγιναν

 

Πριν καμιά 10αριά χρόνια, είχα χτυπήσει άσχημα στα πλευρά και πήγα για εξέταση.

Μου λέει ο γιατρός βλέποντας τις ακτινογραφίες.

"Τι παυσίπονα παίρνεις?"

"Τίποτα" του λέω.

"Και πώς ήρθες μέχρι εδώ?"

"Οδηγώντας το αυτοκίνητό μου" του λέω.

"Δεν γίνεται αυτό" μου λέει, "έχεις τρία πλευρά σπασμένα, δεν μπορεί, πώς κοιμάσαι?"

"Πίνω μπύρες, κανένα κρασί και κανένα τσίπουρο και κοιμάμαι καλά" του λέω.

"Καλά, σου γράφω αυτά τα παυσίπονα" μου είπε.

 

Δεν τα πήρα ποτέ.

Αλλά τι τα θες .... τα έχω ξανασπάσει άλλες τρεις φορές από τότε τα πλευρά μου, η τελευταία φορά πριν 3 μήνες.

 

Όλα αυτά είναι αλήθεια.

Με το "τι τα θες" .... δεν βγαίνει άκρη.

Freud-Σαντές

Ποιητής-Ερωαναλυτής PhD-SG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, fusiongtr είπε

Όλα αυτά είναι αλήθεια.

Με το "τι τα θες" .... δεν βγαίνει άκρη.

Η άποψη του γιατρού ήταν ''ενδεχομένως το ότι έκοψες το τσιγάρο, (κάτι που μπορεί να  προκαλέσει μεγάλο στρες) με πολύ μεγάλη κατανάλωση φραπέ (που επίσης μπορεί να προκαλέσει στρες) να μου προκάλεσε τενοντίτιδες'' ... εγώ μετά από τόσα χρόνια ξέρω ότι δεν ήταν αυτοάνοσο καθώς δεν ξαναέπαθα τενοντίτιδα από τότε και το ότι συνέπεσε με την στιγμή που έκοψα το τσιγάρο με φραπέδες μου λέει ότι αυτή ήταν η αιτία

 

μετά από 9 χρόνια ξανάρχισα να καπνίζω, αν το κόψω θα είναι πάλι με τη μια χωρίς υποκατάστατα, και πιστεύω θα είναι πιο εύκολο τη δεύτερη γιατί τώρα ξέρω ότι είναι 3 μέρες το μεγάλο ζόρι και 5-6 μήνες το μικρό, και μετά θα είμαι μια χαρά, ενώ την πρώτη φορά δεν ήξερα πόσο θα κρατήσει αυτό

Επεξεργασμένο από Άγιος
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, fusiongtr είπε

 

"Δεν γίνεται αυτό" μου λέει, "έχεις τρία πλευρά σπασμένα, δεν μπορεί, πώς κοιμάσαι?"

"Πίνω μπύρες, κανένα κρασί και κανένα τσίπουρο και κοιμάμαι καλά" του λέω.

 

Χαχα είσαι θεός φίλε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου