Προς το περιεχόμενο

Πως να μάθω Fingerstyle?


eretzoum

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εδώ και τέσσερις πέντε μήνες προπσαθώ και με βίντεο απο ytube μήπως και καταφέρω και μάθω αυτό που παίζουν οι μάστερ στα βίντεο που παραθέτω. 

 

Ο Mark Knopfler στο 1:08 περίπου 

 

 

 

 

Και ο Doc Watson 

 

 

 

 

Ο Tommy Emmanuel έχει δύο βίντεο όμως δεν έχω καταφέρει να ανεξαρτητοποιήσω αντίχειρα με δύο (έστω) δάκτυλα. 

 

Στο δεύτερο βίντεο, ο Doc Watson λέει ότι του πήρε δέκα χρόνια (!!!) για να μάθει να παίζει fingerstyle. 

 

Μήπως κανείς το έχει καταφέρει να μου πει κάποιες ασκήσεις/τρόπους ώστε να μπορέσω να το κάνω; 

 

 

  

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δοκιμασε το εξης:

 

Θα πεταξεις την πενα για κανα δυο μηνες.

Θα ξεκινησεις να παιζεις μονο με αντιχειρα, στην αρχη (στυλ jeff beck). Mετα δοκιμασε να παιζεις μονο με δεικτη. Στην πορεια ξεκινα να παιζεις ταυτοχρονα με αντιχειρα στις χοντρες χορδες και με τον δεικτη στις λεπτες. Σιγα σιγα, βαζεις και τον μεσο στο παιχνιδι. Παιζε πραγματα που ξερεις, στο τεμπο που εισαι ανετος. Να μη σε κουραζει.

 

Σε λιγο καιρο, λογικα, θα δεις σημαντικη βελτιωση.

  • Like 1

Γιώργος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderator

Το fingerstyle δεν είναι ένα. Όπως δεν είναι και το picking ένα.

 

Αλλιώς παίζει ο Knopfler, αλλιώς ο Beck, αλλιώς ο Emmanuel, αλλιώς ο Kotzen και αλλιώς ο Jared James Nichols.

 

Αποφάσισε για αρχή τι ακριβώς θέλεις να κάνεις και μετά μπορούμε να πάμε σε πιο συγκεκριμένες συμβουλές/κατευθύνσεις.

  • Like 1

More is more. Yngwie Malmsteen

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν τα ξεχώριζα αλλά αυτό που κάνει ο Μαρκ με ενδιαφέρει περισσότερο. 

 

Ξέχασα να σημειώσω ότι με πένα έχω ξεχάσει να παίζω. Μόνο με δάχτυλα παίζω. Με πένα μπερδεύομαι. 

Επεξεργασμένο από eretzoum
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Μάθε να παίζεις βασικό Travis Picking. Αν δεν ξέρεις τι είναι, ψάξ΄το. Αν δεν βρεις άκρη, ρώτησε ξανά. Υπάρχουν εδώ άνθρωποι που ξέρουν και μπορούν να βοηθήσουν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ, θα ψάξω. 

 

Κάπου έχω πετύχει αυτό το Travis picking, δεν ήξερα όμως ότι είναι διαφορετικό από άλλα. Μέχρι τώρα νόμιζα ότι το fingerpicking ήταν ένα και δεν καταλαβαίνω τις διαφορές. 

 

Επεξεργασμένο από eretzoum
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου