Προς το περιεχόμενο

Ιστορικα Μουσικα Matchups και Rivalries


Προτεινόμενες αναρτήσεις

 

4 λεπτά πριν, dimsonic είπε

σκέψου

Ruby Tuesday

She's a rainbow

We love you

Lady Jane

As tears go by

 

αλλά και ολόκληρες δουλειές  πχ

 

 

 

 

ok καταλαβαινω αλλα με την ιδια λογικη μπορει να πει κανεις και το αναποδο πχ helter skelter, yer blues, κλπ

Thank God for the rain....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

32 minutes ago, qesh said:

 

 

 

ok καταλαβαινω αλλα με την ιδια λογικη μπορει να πει κανεις και το αναποδο πχ helter skelter, yer blues, κλπ

 

το Helter skelter ήταν μια προσπάθεια του Paul να φτιάξει κάτι outrageous έχοντας ακούσει κάτι στο ράδιο. Ο ίδιος δεν θυμάται ακριβώς τί ήταν (πιθανολογώ ακόμα και MC5), αν και αργότερα είπε ότι επηρεάστηκε απο Who και Zeppelin. Πάντως σίγουρα δεν ήταν stones.

Αν ήταν κάτι με stones σου είπα ήταν πχ τα paint in black με rain που τα θυμάμαι εκείνη την εποχή που τα διαβαζα στο τότε έντυπα που ήταν σπάνιο να σταματάνε τα άλλα όργανα και να ακούγονται "σολο τύμπανα"

 

με σήμα το μπιφτέκι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 26/10/2020 στις 11:44 ΠΜ, leon7pap είπε

Beattles vs Rolling Stones

Led Zeppelin vs Deep Purple

Metallica vs Iron Maiden

The Offspring vs Green Day 

Τρυπες vs Ξυλινα Σπαθια

 

Οι Beatles έχουν περισσότερα κομμάτια στην δισκογραφία τους που μου αρέσουν σε σχέση με των Stones, αλλά αυτά τα έστω λίγα των Stones μου αρέσουν περισσότερο, μου βγάζουν κάτι πιο ''ανεβαστικό'' και rock. Σε μπυροποσία σε ροκόμπαρο θα προτιμούσα χίλιες φορές να βάλει ο DJ Stones παρά Beatles.

 

Μεταξύ Led Zeppelin και Deep Purple δεν μπορώ να διαλέξω, αν και έχω ακούσει ΠΟΛΥ πολλές περισσότερες ώρες Purple στην ζωή μου παρά Zep.

 

Οι Maiden πάντα μου άρεσαν περισσότερο από τους Metallica για άπειρους λόγους. Μ'αρέσει το heavy metal αλλά στην βρετανική έκφανσή του, όχι στην αμερικάνικη.

 

Όταν ήμουν γυμνασιόπαιδο, μου άρεσαν πολύ περισσότερο οι Offspring, σε σχέση με τους Green Day που τους θεωρούσα πιο ''γλυκανάλατους'' (οι πρώτοι δυο δίσκοι που αγόρασα ever ήταν το Smash και το Dookie). Νομίζω όμως ότι οι Green Day εξελίχθηκαν σε πολύ καλύτερη μπάντα (παρά το συνθετικό τους τέλμα στα τέλη των 90's) ενώ οι Offspring ήταν κάθε δίσκο και χειρότεροι, και είναι μια καρικατούρα του ευατού τους πλέον.

 

Ελληνόφωνα δεν ακούω πολύ, θα έλεγα ότι προτιμάω Τρύπες.

 

Γνωστή κόντρα (και όχι μόνο οπαδική) υπήρχε και μεταξύ των Oasis και Blur (προτιμώ τους πρώτους) όπως επίσης και Metallica με Motley Crue, Metallica με Guns 'n' Roses και Maiden με Osbournes απ'ότι θυμάμαι προς το παρόν

 

 

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

My dying bride vs anathema

Dark tranquillity vs in flames

Carcass vs napalm death 

Όλα για τις πρώτες τους δουλειες

Εννοείται τους λατρεύω ολους!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

55 λεπτά πριν, Giorgos rockstep είπε

My dying bride vs anathema

Dark tranquillity vs in flames

Carcass vs napalm death 

Με τελε παιζουν αυτοι? νομιζω ειναι τα αγαπημενα συγκροτηματα των @Superfunk και @dimsonic

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, Τραμπαρίφας είπε

Με τελε παιζουν αυτοι? νομιζω ειναι τα αγαπημενα συγκροτηματα των @Superfunk και @dimsonic

Όχι με τελε δεν τους βολεβε το μανικι!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Lord_Goumis είπε

 

 

 

Όταν ήμουν γυμνασιόπαιδο, μου άρεσαν πολύ περισσότερο οι Offspring, σε σχέση με τους Green Day που τους θεωρούσα πιο ''γλυκανάλατους'' (οι πρώτοι δυο δίσκοι που αγόρασα ever ήταν το Smash και το Dookie). Νομίζω όμως ότι οι Green Day εξελίχθηκαν σε πολύ καλύτερη μπάντα (παρά το συνθετικό τους τέλμα στα τέλη των 90's) ενώ οι Offspring ήταν κάθε δίσκο και χειρότεροι, και είναι μια καρικατούρα του ευατού τους πλέον.

 

 

 

 

 

Απο τους πρωτους μου δισκους αυτοι οι δυο και το And Justice For All.Εκει γυμνασιο....ακομα θυμαμαι σε μια εκδρομη βαλαμε στο πουλμαν σε φορητο κασσετοφωνο να παιζει το Come Out And Play και το Gotta Get Away .....ΚΑΙ ΤΟ ΠΑΙΖΑΜΕ ΑΛΑΝΙΑ!!!!!!!!!Και οι δυο ξεκινησαν δυνατα οι Offspring πιο δυνατα.Ναι μεν και οι δυο καναν το breakthrough το 94 με το Smash και το Dookie αντιστοιχα αλλα οι Offspring ειχαν πιο πριν και το ομονυμο (μετριο) αλλα και το Ignition που ηταν δισκαρα!Στην πορεια και μεχρι ΚΑΙ το Americana οι Offspring ηταν πολυ μπροστα και σε αριθμους και σε προβολη και στα παντα....καπου εκει επαθαν μια τεραστια καθιζηση και απο τοτε δεν εχουν σταυρωσει δισκο της προκοπης....επεσε πολυ αποτομα η ποιοτητα τους.(Μεγαλο ρολο για μενα επαιξε η φωνη του Dexter....ειναι love it or hate it και πολυ πιο δυσκολο να τραγουδησει κανεις Offspring απο οτι Green Day.Αυτο ειχε σαν αποτελεσμα με το περασμα των χρονων να μην μπορει ουτε ο ιδιος να πει τα τραγουδια του και τα live τους να ειναι αθλια!)Αντιθετα σε ολο αυτο το διαστημα οι Green Day κυκλοφορησαν το American Idiot που ειχε μεσα κομματαρες οποτε μεταξυ τους ειναι η τελευταια μπαντα που κυκλοφορησε κατι καλο και ειναι στον αφρο εμπορικα χωρις πλεον να μοιραζεται η πιττα καθως το αντιπαλο δεος....ψοφησε προωρα!!!Σαν συνολο προτιμω Offspring ....εχουν παααααααρα παρα πολλα τρομερα κομματια σε αντιθεση με τους Green Day που εχουν μεν λιγοτερα αλλα εχουν τα πιο ....ΦΡΕΣΚΑ!!!  

 

Οι Metallica με τους GNR δεν ειχαν σπαστει....ειχαν σπαστει με τον AXL γιατι οταν περιοδευσανε μαζι αρχες 90 εξ αιτιας του ακυρωνοταν το ενα live πισω απο το αλλο.Με τους Motley Crue οντως υπηρχε θεμα....χαρακτηριστικη δηλωση του Χετφιλντ "Μια φορα ειδαμε κατι γκομενακια απο μακρια μα μολις γυρισαν διαπιστωσαμε οτι ηταν οι Motley Crue" 

Επεξεργασμένο από leon7pap
  • Like 1

"The Tone Is In The Gear.....The Skill Is In The Hands"

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, rgxinap είπε

+ manowar στους 4 πρώτους δίσκους, ήταν μια κατηγορία μόνοι τους.

 

ένα καλό matchup για μένα είναι το Manowar vs Bathory όσον αφορά την επική μεταλ θεματολογία / μουσική . Και πάρα πολύ δύσκολο 

 

π.χ. 

 

Manowar μέχρι Triumph of Steel

Bathory από Blood Fire Death έως Twilight of the Gods + Blood on Ice + Nordland 1 & 2 

 

Για μένα ταιριάζουν πολύ περισσότερο απ' όσο φαίνεται με την πρώτη ματιά 

 

όπου ψηφίζω Bathory προσωπικά 

2 ώρες πριν, leon7pap είπε

Σαν συνολο προτιμω Offspring ....εχουν παααααααρα παρα πολλα τρομερα κομματια σε αντιθεση με τους Green Day που εχουν μεν λιγοτερα αλλα εχουν τα πιο ....ΦΡΕΣΚΑ!!!  

 

ναι είναι πολύ ωραίο matchup αυτό . Στα σχολικά μου χρόνια ήταν πολύ μεγάλο μέγεθος οι Green Day και το American Idiot ήταν ένας υπέροχος δίσκος αλλά πλέον και εγώ Offspring ψηφίζω 

 

έχουν και αυτό το αριστούργημα , που μου δίνει την ώθηση να μην σκεφτώ άλλα επιχειρήματα υπέρ ή κατά . Μου αρκεί αυτό 

 

 

  • Like 2

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χμμμ να ακουσω Bathory, λόγω ονόματος μου κάνει για πιο Venom/black metal , αλλα ειλικρινα υπάρχει δίσκος κλασικού μεταλ, ανώτερος απο το "into glory ride"? τελευταία ακούω πολυ manowar (μέχρι το sign of the hammer, μετά ήταν σκουπίδια), και ακόμα και μετά απο τα 40 σχεδόν χρόνια (το 1983 πρωτοάκουσα - το hail to england) επιμένω στο απίστευτο into glory ride, νομίζω δε οτι αυτα τα τραγούδια (hatred, valhala, revelations, secret of steel, march for revenge, gloves of metal, όλα εκτός του warlord) δεν τα εγραψαν άνθρωποι αλλα άλλες οντότητες!!!! να μην μιλήσω για το μπασο του Joey..... τι να πω ήταν σκέτος έρως!!! μεχρι και τα πάνκικα/ροκνρολ ριφφς του Ρος ήταν θεϊκα!

Για bathory έχεις κανα φοβερό τραγούδι να μου προτείνεις?

ακουσα εν τάχει τους 3 πρώτους, Kreator στο πιο σκοτεινό. Και επίσης τους αλλους 2 επομενους..... μεχρι το hammerheart..

Δεν νομίζω να υπάρχει επαφή με τους Θεούς... γνώμμη μου.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΝΑΙ μαζί σου όσον αφορά Manowar και στα τραγούδια που αναφέρεις και σε πολλά άλλα από το Fighting the World & Kings of Metal που επίσης τους θεωρώ μεγάλους δίσκους τους ( H0eart of Steel , Black Wind, Fire and Steel )

 

Όσον αφορά τους Bathory , σαφώς ξεκίνησαν ως black metal μπάντα, το λεγόμενο πρώτο ρεύμα , αλλά μετά κράτησαν τον ωμό ήχο τους αλλά το γύρισαν σε Viking επική θεματολογία. Δεν είναι κλασσικό μεταλ σε καμία περίπτωση , πόσο δε μάλλον φωνητικά όπου ο Ερικ Ανταμς είναι από άλλον πλανήτη ο τύπος ( στον αντίποδα βρίσκω όλη την ενέργεια της Σκανιδαβίας μαζεμένη στις ερμηνείες του Quorthon ) , αλλά επιμένω ότι το επικό μεταλ δεν περιορίζεται στον κλασικο μεταλ ήχο 

 

Η αγία τριάδα μου πάντα θα είναι Manowar - Bathory - Candlemass η καθεμία με διαφορετικό ήχο αλλά ίδιο επίπεδο epicness αν γίνομαι κατανοητός   

 

Τώρα στην ερώτηση σου " αν υπάρχει υπάρχει δίσκος κλασικού μεταλ, ανώτερος απο το "into glory ride"? " Μάλλον ΟΧΙ 🤘😛

 

Μια καλούτσικη σύγκριση μου κάνει πχ σε αυτά τα ΕΠΗ 

 

 

 

επίσης ενδεικτικά

 

 

Αν και κατά την ταπεινή μου άποψη με τους Bathory απλά βάζεις ολόκληρο το Hammerheart και ολόκληρο το Twilight of the Gods για να μπεις στο πνεύμα της μουσικής τους 

 

Επίσης , για να προσπαθήσω να δείξω τι εννοώ εγώ επικό μεταλ που δεν αφορά μόνο ένα είδος μεταλ μουσικής, στην Doom εκδοχή τους όπως ανέφερα έχουμε τους Candlemass

  • Like 2

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου