Προς το περιεχόμενο

Ιστορικα Μουσικα Matchups και Rivalries


Προτεινόμενες αναρτήσεις

καλό αυτο το μπαθορυ , μετα το 2:20+ γίνεται πολύ ευχάριστο!.

τελειοι οι candlemass .... θα τους τσεκάρω... σε περίπτωση που δεν τα εχεις ακούσει :

 

 

 

 

Επεξεργασμένο από rgxinap
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Νομίζω ομόρφυνε πολύ το θρεντ με αυτόν τον μινι διάλογο , μακάρι να δούμε και άλλα matchups με ουσιαστικά παραδείγματα

 

Δώσε λίγες ακροάσεις στους Bathory , πιστεύω θα σε κρατήσουν , οι ατμόσφαιρες που χτίζουν είναι ΦΟΥΛ ΕΠΙΚΕΣ . Το Blood Fire Death είναι πολύ πιο ωμό και θρασίζει τα 2 επόμενα είναι κάτι εντελώς δικό τους για την εποχή που δεν κατηγοριοποιείται ( εφευρέθηκε το viking metal σαν υποείδος να καταλάβεις ) . Αξίζουν πολύ και τα Nordland 1 & 2 όπου " μαλάκωσαν " και ακούγεται πιο ευχάριστα , και Blood on Ice 

 

Μια μπάντα του σήμερα που αξίζει πάρα πάρα πολύ είναι και οι Atlantean Kodex. Έχουν αφομοιώσει όλα τα στοιχεία των ανωτέρω πατεράδων αλλά κλείνουν σαφώς προς Manowar πλευρά . Again , Eric Adams δεν ξαναβγαίνει φωνητικά 

 

Κάποια άλλα matchups για πιθανή συζήτηση 

 

Queensryche vs Crimson Glory  ειδικά για τις αδιανόητες φωνές των τραγουδιστών 

Queensryche vs Fates Warning για το συνολικό επίπεδο ποιότητας / δισκογραφίας  

Gamma Ray vs Helloween Deris Era η με Blind Guardian για europower συζητήσεις 

Savatage vs .... ωωωπ ασύγκριτοι και μοναδικοί . Κανένα matchup μέχρι κάποιος να τολμήσει να φτιάξει αριστούργημα σαν το Dead Winter Dead & Wake of Magellan 😛

 

EDIT : αααα σε Manilla Road έχω ελλείψεις ομολογώ και Warlord . Running Wild ναι είναι εξαιρετική μπάντα ειδικά τα " πειρατικά " Death or Glory κλπ κλπ . Thank you 

Επεξεργασμένο από Rebel_Of_South
  • Ευχαριστώ 1

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, Rebel_Of_South είπε

Gamma Ray vs Helloween Deris Era η με Blind Guardian για europower συζητήσεις 

 

Ο Κai Hansen έχει τραγουδήσει guest σε πολλά τραγούδια των Blind Guardian, δεν νομίζω να τίθεται θέμα ανταγωνισμού μεταξύ τους ούτε μεταξύ των οπαδών τους. Είναι αγαπητοί εξίσου.

 

Queensryche έχουν όντως κόντρα με τους... Queensryche. Έφυγε ο Tate και έφτιαξε μπάντα με το ίδιο όνομα απ' όσο ξέρω, και οι αλληλομηνύσεις και τα δικαστήρια μεταξύ τους καλά κρατούν, εκτός από το ενδιαφέρον των οπαδών φυσικά, που πιστεύω έχουν ξεγράψει αυτή την μπάντα(-ες) πλέον.

 

6 ώρες πριν, Rebel_Of_South είπε

Savatage vs .... ωωωπ ασύγκριτοι και μοναδικοί . Κανένα matchup μέχρι κάποιος να τολμήσει να φτιάξει αριστούργημα σαν το Dead Winter Dead & Wake of Magellan

 

Έχουν βγάλει πολύ καλύτερα από αυτά τα δυο άλμπουμς imho.

 

Μια potential κόντρα θα μπορούσε να υπήρξε μεταξύ των nu metal συγκροτημάτων πριν μια εικοσαετία... είτε μεταξύ Κόρν και ''Λιμπ Μπίτσκιετ'' είτε μεταξύ Μπίτισκιετ και Λίνκιν Παρκ.... αλλά δεν γνωρίζω αν όντως υπήρχε. Ως έφηβος τα ψιλο-άκουγα τότε αλλά σήμερα αν ακούσω τέτοιο πράγμα χρειάζομαι επειγόντως ένεση ινσουλίνης...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

^^ χε χε εγω τα άκουγα ως νεαρός οικογενειάρχης καθότι ήχα 30-ίσει όταν βγηκε ο 1ος SOAD, ινσουλίνη γιατί ξυνοί είναι οι άνθρωποι όχι σουροπιαστοί! και ακόμα ακούω SOAD/Slipknot/LinkinPark/Clawfinger(οι δάσκαλοι)/κτλ, κατα παράδοση του rap metal του 80.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 ώρες πριν, Rebel_Of_South είπε

 

Στα σχολικά μου χρόνια ήταν πολύ μεγάλο μέγεθος οι Green Day και το American Idiot ήταν ένας υπέροχος δίσκος αλλά πλέον και εγώ Offspring ψηφίζω 

 

έχουν και αυτό το αριστούργημα , που μου δίνει την ώθηση να μην σκεφτώ άλλα επιχειρήματα υπέρ ή κατά . Μου αρκεί αυτό 

 

 

Πες τα!

 

τρελή κομματαρα το pay the man!

 

Μιλώντας για τους offspring, τα παιδιά μπορούσαν να κάνουν ένα πράγμα και το έκαναν καλά. Είναι λογικό μετά να κουράσουν. Αν εβγαινε τώρα το smash μετά από όλα τα υπόλοιπα θα λέγαμε όλοι "καλό είναι, αλλά δεν είναι americana".

 

Αυτό όμως που μου αρεσει πιο πολύ σε δαύτους είναι ότι πέρα από τα χαζοχαρούμενα κομμάτια σε αρκετά έχουν ωραίους και πιο σκοτεινούς στίχους, που μπορεί να μην είναι για βραβείο ποίησης, αλλά ταυτίζεσαι εύκολα

 

Κλείνω λέγοντας ότι το Days gone by είναι ωραίος δίσκος και έχει καποιες διαφορετικές στιγμές πχ oc guns

Επεξεργασμένο από Miltos23
  • Like 1

All the money of the world can't buy me

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

9 ώρες πριν, Lord_Goumis είπε

Κai Hansen έχει τραγουδήσει guest σε πολλά τραγούδια των Blind Guardian, δεν νομίζω να τίθεται θέμα ανταγωνισμού μεταξύ τους ούτε μεταξύ των οπαδών τους. Είναι αγαπητοί εξίσου.

Ώπα μισό . Όλη μέρα χθες λέγατε για κόντρες ανταγωνισμού και οπαδών ;; Εγώ για μουσικές κόντρες αναφέρθηκα , χωρίς να κοιτάω αν είναι φίλοι μεταξύ τους αλλά έβαλα παρόμοιας ποιότητας μπάντες με παρόμοια θεματολογία ή στυλ μουσικής

 

Οπότε για μένα ταιριάζουν πολύ καλά τα matchups 

9 ώρες πριν, Lord_Goumis είπε

Έχουν βγάλει πολύ καλύτερα από αυτά τα δυο άλμπουμς imho.

Ισχύει . Απλά για μένα μετά το Edge of Thorns και την σταδιακή στροφή τους σε λίγο διαφορετικά μονοπάτια , μου αρέσουν ολίγον τι περισσότερο

"There’s no mystery in my gear. And if any, then it’s hidden between hands, heart and soul. It simply must be the way I play" ~ Criss Oliva

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου