Προς το περιεχόμενο

Ερώτηση για μοντίφα σε Les Paul Standard Faded


tugg

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά χαραντάν και όλα τα σχετικά σε όλους! Θα ήθελα να εκφράσω μια απορία μου. Είμαι εδω και κανα χρονο περήφανος ιδιοκτήτης μιας Les Paul Standard Faded η οποία έχει βεβαια τρομερό ήχο και τα λοιπά αλλα έχει αρχίσει να με ξενερωνει που δεν εχει lacquer τελειωμα με αποτελέσμα να ειναι πιο ευαισθητη σε μπύρες, γρατζουνιες και τα λοιπα... Το ερώτημα μου ειναι κατα πόσο αξιζει να την παω να της το περάσουν, πόσο καιρο θα κάνουν, αν υπάρχει ρίσκο και αν θα αλλάξει αρκετα ο ήχος... Εννοείται ευπρόσδεκτες ανάλογες εμπειρίες όπως και προτάσεις για μαγαζιά που κατέχουν το άθλημα...!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να την αφήσεις την κιθάρα ως είναι. Χτυπηματάκια κλπ. είναι απλά παράσημα/battle scars και ΠΡΕΠΕΙ να υπάρχουν!  :D

 

+1  ;D

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να την αφήσεις την κιθάρα ως είναι. Χτυπηματάκια κλπ. είναι απλά παράσημα/battle scars και ΠΡΕΠΕΙ να υπάρχουν!  :D

 

100 δίκια έχεις αλλα μου έχει σκαλωσει αυτη η ιδέα στο μυαλο οτι θά ναι και πολυ ανώτερη εμφανισιακά μετα... Δεν ξέρω ειλικρινα... Απλα πιστευω οτι και το χρώμα (honeyburst) θα δείχνει πολυ περισσοτερο μετα... Στην τελικη επειδη και ο ήχος της ειναι πολυ γαμω, σε φάση Appetite αρκετά πιο πρίμος και άγριος απο αλλα μοντελα του 08 που εχω παίξει (οχι faded) σκεφτομαι να την αφησω έτσι για φαση ηχογραφηση και να κανω παλι αιματηρες οικονομίες να παρω καμια αλλη Les Paul με τα λούστρα της και τα σεα/μεα της...χεχε

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

100 δίκια έχεις αλλα μου έχει σκαλωσει αυτη η ιδέα στο μυαλο οτι θά ναι και πολυ ανώτερη εμφανισιακά μετα... Δεν ξέρω ειλικρινα... Απλα πιστευω οτι και το χρώμα (honeyburst) θα δείχνει πολυ περισσοτερο μετα... Στην τελικη επειδη και ο ήχος της ειναι πολυ γ***, σε φάση Appetite αρκετά πιο πρίμος και άγριος απο αλλα μοντελα του 08 που εχω παίξει (οχι faded) σκεφτομαι να την αφησω έτσι για φαση ηχογραφηση και να κανω παλι αιματηρες οικονομίες να παρω καμια αλλη Les Paul με τα λούστρα της και τα σεα/μεα της...χεχε

 

Κοίτα, για μένα όλες οι κιθάρες, ανεξαρτήτου τιμής είναι φτιαγμένες για να παίζονται, και δεν θα λυπόμουνα ούτε με buckle rash, γρατζουνιές, χτυπήματα κλπ. και 10.000 να'κανε, γιατί πολύ απλά σημαίνει ότι ΠΑΙΧΤΗΚΕ η κιθάρα, δεν την είχα απλά για τη βιτρίνα. Αν σε χαλάει τόσο πολύ ίσως μια λύση θα'ναι να τη δώσεις και να πάρεις μια ακριβώς όπως τη θέλεις, ή φυσικά αυτό που είπες κι ο ίδιος, δηλαδή να την έχεις όπως λέω εγώ "βιτρίνα" και να έχεις μια όπως τη θες για τα... υπόλοιπα!  :)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κοίτα, για μένα όλες οι κιθάρες, ανεξαρτήτου τιμής είναι φτιαγμένες για να παίζονται, και δεν θα λυπόμουνα ούτε με buckle rash, γρατζουνιές, χτυπήματα κλπ. και 10.000 να'κανε, γιατί πολύ απλά σημαίνει ότι ΠΑΙΧΤΗΚΕ η κιθάρα, δεν την είχα απλά για τη βιτρίνα. Αν σε χαλάει τόσο πολύ ίσως μια λύση θα'ναι να τη δώσεις και να πάρεις μια ακριβώς όπως τη θέλεις, ή φυσικά αυτό που είπες κι ο ίδιος, δηλαδή να την έχεις όπως λέω εγώ "βιτρίνα" και να έχεις μια όπως τη θες για τα... υπόλοιπα!  :)

 

 

Το τελευταιο που με νοιαζει και μενα ειναι οι γρατζουνιες και τα λοιπα... Ισα ισα δινουν χαρακτηρα στην κιθαρα, απλα φοβαμαι για καμια μονιμη ζημια μιας και ειναι καπως εκτεθειμενα ολα... Δε θα μου κανε καρδια να την πουλησω σε καμια περιπτωση ομως... Την αγαπαααααω... ;D Θα το κοιτάξω λοιπον μπας και τσιμπησω καμια αλλη... Ευχαριστω παρα πολυ παντως!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τη μόνη σοβαρή ζημιά που μπορεί να πάθει η κιθάρα αυτή είναι να σπάσει το headstock (μακριά από μας). Και το lacquer λίγο θα σε προστατεύσει σε αυτό. Άστην όπως είναι. Άσε που ορισμένοι υποστηρίζουν ότι μπορεί να αλλάξεις και τα ηχητικά της χαρακτηριστικά αν της βάλεις / αλλάξεις το λούστρο.

When you will get good you will know. There is no guitar. There never was.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Ο χρόνος και το αποτέλεσμα εξαρτάτε απο το μάστορα και μπορεί να γίνει εκ των προτέρων η σχετική συνεννόηση.

Σε περίπτωση που ήδη υπάρχουν γρατζουνιές κλπ, πολύ πιθανό να χρειαστεί εκ νέου βάψιμο.

 

Θα έλεγα και εγώ με τη σειρά μου, να την αφήσεις ώς έχει.

 

Σε διαφορετική περίπτωση, κάνε μια βόλτα και ζήτα να δείς δείγματα δουλειάς, κόστος κλπ

 

Υγ. Εαν τυχόν, αποφασίσεις να περάσεις βερνίκι, ρίξε photos απο το πριν και το μετά.  ;)

 

Άκου να δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σας ευχαριστώ όλους! Λέω να την αφησω όπως είναι γιατι τη λυπαμαι οπως τη βλεπω να την αφήσω στο ελεος του καθε βαριεστημενου αμπαλου ''εντζινίρ'' της αθήνας... Ούτως η αλλως το διέκοψαν και το συγκεκριμενο μοντελο (κακως και ψυχρως γαιτι μιλαμε για φοβερο ηχο) και δε λεει να την πειράξω... Λέω να αρχισω οικονομιες για καμια Les Paul Custom '58... Εχει να πέσει πολυ κουβάλημα μπυρας...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση
×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου