Προς το περιεχόμενο

Van Morrison VS Covid-19


ez

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Guru

Ο Βαν Μόρισον δημιουργεί αναταραχή με τις θέσεις του για την πανδημία και την διαχείρηση της απο τις κυβερνήσεις. Ο ίδιος καλεί ουσιαστικά τους ομότεχνους του σε ανυπακοή, κυκλοφορεί τρία νέα τραγούδια με αυτό το πνεύμα και δηλώνει:
"I'm not telling people what to do or think, the government is doing a great job of that already. It's about freedom of choice, I believe people should have the right to think for themselves." Θεωρώντας πως το να παίζει κάποιος μουσική δεν είναι βιώσιμο πλέον, πως οι συνθήκες για συναυλίες είναι αποκαρδιωτικές αλλά και κατευθυνόμενες απο την κυβέρνηση, προχωράει ένα βήμα παρακάτω και απευθύνει κάλεσμα σε συστράτευση και αγώνα:
"I call on my fellow singers, musicians, writers, producers, promoters and others in the industry to fight with me on this. Come forward, stand up, fight the pseudo-science and speak up." Τα τρία τραγούδια που ήδη υπάρχουν στο UTube κατά την άποψη μου είναι υπέροχα απο μουσικής και ερμηνευτικής πλευράς, κι επειδή δεν θέλω να φανεί πως στέκω αμέτοχος στην κριτική για την στιχουργία τους, λέω πως δεν διάβασα κάτι που να διαφωνώ στην ουσία του νοήματος, η για να το θέσω πιο χαριτωμένα, συμφωνώ περισσότερο με τα τραγούδια του παρά με τις δηλώσεις του. Παραθέτω τους στίχους για να κρίνετε μόνοι σας. Πάντως, πέρα απο οιαδήποτε αντίρρηση η διαφωνία, συμφωνώ 100% με μια φράση που γράφτηκε στα σχόλια κάτω απο το κλιπ: "The man's got balls"

Well, well the birds in the the trees
Know something we can't see.
'Cos they know, we were born, to be free.
Don’t need the government cramping my style
Give them an inch, they take a mile.
Take you in with a phony smile,
wouldn't you agree.
The new normal is not normal,
it's no kind of normal at all.
Everyone seems to have amnesia,
Just trying to remember the Berlin Wall.
Some kind of new old ideology,
With new psychology,
But it's not for the benefit,
Of you and me, no no no

 

  • Like 2

The music you listen to, becomes the soundtrack of your life

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν γνωρίζω τι ακριβώς έχει πει.

 

Αν,λέω ΑΝ, λέει ότι ο C19 δεν υπάρχει,δεν σκοτώνει και ότι οι μάσκες ,η αποστασιοποίηση και το lockdown δεν προστατεύουν αλλά είναι "ενας μηχανισμός κλοπής της Δημοκρατίας και της ελευθερίας όλων μας" δεν είναι τίποτα παρά από ένας ακόμα γελοίος καραγκιόζης.

 

Εξαιρετικά ταλαντούχος και σπουδαίος μουσικός αλλά σίγουρα ενας ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΟΣ καραγκιόζης.

 

Μπορεί άλλωστε να κάνει μια βόλτα στους θαλάμους της εντατικής και στα νεκροταφεία που είναι θαμμένοι οι χιλιάδες συμπατριώτες του που πέθαναν από C19 , μεταξύ των οποίων και ο αγαπημένος μου θείος,για να το διαπιστώσει και ο ίδιος (το ποσό καραγκιόζης είναι).

 

Πάντως πραγματικά μου κάνει τεράστια εντύπωση πως τόσο μορφωμένοι και έξυπνοι άνθρωποι δεν μπορούν να διακρίνουν ποτέ έχουμε ΚΑΝΟΝΙΚΕΣ συνθήκες κάτω από τις οποίες όντως πρέπει να "παλεύουμε για τα δικαιώματα του ανθρώπου" και πότε έχουμε ΣΥΝΘΗΚΕΣ ΠΟΛΕΜΟΥ όπου τα "δικαιώματα" μας περνούν σε ΔΕΥΤΕΡΗ θέση μπροστά στην ΑΣΦΆΛΕΙΑ και την ΕΠΙΒΊΩΣΗ μας...

 

 

😞

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 7

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάντως οι ΣΤΙΧΟΙ του τραγουδιού είναι καλοί.

Για 15χρονο μέλος της "επιτροπής κατάληψης" του 2ου Λυκείου Αριδαίας that is.

 

🙂

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Όταν ο άλλος έχει 9 μήνες να δουλέψει κι όταν η αντιμετώπιση πλήττει σοβαρά ΚΑΙ την νοημοσύνη του, δηλ. τον αντιμετωπίζουν σαν ηλίθιο, ναι, θα μπουχτήσει, έχει κάθε λόγο και δικαίωμα να το κάνει. Λάθος μεν, ανυπόκριτα δε.

 

Πάμε τώρα να τσιρίξουμε (δικαιως) για την (κατάπτυστη χωρίς δεύτερη κουβέντα) ταμπέλα στον πρύτανη που (ξανα)βάζει νερό στον μύλο της θεωριας των δυο άκρων, και πόσο "πλήττει τη δημοκρατία" αυτό και όχι η ειδηση ότι πεθανε ένα παιδί 12 χρονών σε δομή με καρδιακή ανεπάρκεια, ενώ έπρεπε να βρίσκεται σε νοσοκομείο. 

 

Είμαι επιλεκτικά ευαίσθητος (ή ευαισθητούλης) και δεν ντρέπομαι γι' αυτό.

 

Continue your violin now.

  • Like 4

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru
4 λεπτά πριν, Πνοή και Νύξη είπε

Όταν ο άλλος έχει 9 μήνες να δουλέψει κι όταν η αντιμετώπιση πλήττει σοβαρά ΚΑΙ την νοημοσύνη του, δηλ. τον αντιμετωπίζουν σαν ηλίθιο, ναι, θα μπουχτήσει, έχει κάθε λόγο και δικαίωμα να το κάνει. Λάθος μεν, ανυπόκριτα δε.

Ελπίζω κάποια στιγμή νσ τελειώσουν όλα αυτά και, ψύχραιμα πια, να ξαναδιαβάσεις αυτό και να καταλάβεις πόσο μπάζει .

  • Like 1
  • Ευχαριστώ 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

14 λεπτά πριν, pipityri είπε

Ελπίζω κάποια στιγμή νσ τελειώσουν όλα αυτά και, ψύχραιμα πια, να ξαναδιαβάσεις αυτό και να καταλάβεις πόσο μπάζει .

 

+1000

 

Από την άλλη όπως λέει και ένας φίλος μου ψυχίατρος "όταν το άγχος μας κυριεύει το υπεύθυνο για την ΛΟΓΙΚΗ κομμάτι του εγκεφάλου μας υποχωρεί κατά κράτος μπροστά στο κομμάτι του εγκεφάλου μας που είναι υπεύθυνο για το συναίσθημα και έτσι έχω και εγώ ΔΟΥΛΙΤΣΑ" 

 

🙂

21 λεπτά πριν, Πνοή και Νύξη είπε

Όταν ο άλλος έχει 9 μήνες να δουλέψει

 

Παρεμπιπτόντως

 

https://www.celebritynetworth.com/richest-celebrities/rock-stars/van-morrison-net-worth/

 

Νομίζω ότι.. οριακά...θα την πάλεψει να μείνει και 12 μήνες άνεργος ...

Επεξεργασμένο από Superfunk

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Guru

Αν με αποκαλείς "ψυχιατρική περίπτωση" επειδή δεν μπορώ να κοιμηθώ τα βράδια λόγω συσσώρευσης αδυναμίας εκπλήρωσης υποχρεώσεων, είσαι το λιγότερο, εμπαθής. 

Hλιθιούθιερ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, Πνοή και Νύξη είπε

Αν με αποκαλείς "ψυχιατρική περίπτωση" επειδή δεν μπορώ να κοιμηθώ τα βράδια λόγω συσσώρευσης αδυναμίας εκπλήρωσης υποχρεώσεων, είσαι το λιγότερο, εμπαθής. 

 

Όχι δεν σε αποκαλώ έτσι.

Ηρέμησε και διάβασε ΠΡΟΣΕΚΤΙΚΆ τι έχω γράψει.

 

Οι ψυχίατροι δεν ασχολούνται μόνο με "τρελλούς" ασχολούνται και με ανθρώπους που έχουν κατάθλιψη, κρίσεις πανικού , άγχος κτλ.

 

Λίγο πολύ ΟΛΟΙ μας κάποια στιγμή της ζωής μας που έχουμε ζοριστει μπορεί να τους έχουμε ανάγκη.

Επεξεργασμένο από Superfunk
  • Like 2

www.soundcloud.com/superfunk12

https://superfunk12.wordpress.com/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργήστε λογαριασμό

Γραφτείτε στην παρέα μας. Είναι εύκολο!

Δημιουργία λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Σύνδεση

×
×
  • Δημοσιεύστε κάτι...

Τα cookies

Τοποθετήθηκαν cookies στην συσκευή σας για να είναι πιο εύκολη η περιήγηση στην σελίδα. Μπορείτε να τα ρυθμίσετε, διαφορετικά θεωρούμε πως είναι OK να συνεχίσετε. Πολιτική απορρήτου